52463

Галицько- Волинська держава. Данило Галицький

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: ознайомити учнів з виникненням Галицько Волинської держави; на прикладах особистостей Романа Великого та Данила Галицького продовжити формування вмінь складати характеристику видатних історичних діячів; виховувати почуття гордості за славне минуле свого народу повагу до історичних діячів. Обладнання: підручник карта Галицько Волинська держава портрети Романа і Данила зошит Власова роздатковий матеріал схеми таблиці вислови речення. ' Основні поняття і терміни: Галицько Волинська...

Украинкский

2014-02-15

110.78 KB

3 чел.

Тема: Галицько- Волинська держава. Данило Галицький.

Мета: ознайомити учнів з виникненням Галицько- Волинської держави;

  •  на прикладах особистостей Романа Великого та Данила Галицького продовжити формування вмінь складати характеристику видатних історичних діячів;
  •  виховувати почуття гордості за славне минуле свого народу, повагу до історичних діячів.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, карта «Галицько- Волинська держава», портрети Романа і Данила, зошит Власова, роздатковий матеріал ( схеми, таблиці, вислови, речення). ' Основні поняття і терміни: Галицько- Волинська держава, Галицько- Волинський

літопис, Польща, Литва, Угорщина, король, колотнеча, кумис. Дати: 1199р.- утворення Галицько- Волинської держави; 1238р.- початок князювання Данила Галицького; 1245р.- подорож Данила Галицького до Золотої Орди; 1253р.- прийняв титул «короля Малої Русі»; 1256р.- перша літописна згадка про Львів.

Структура уроку.

  1.  Організація навчальної діяльності.
  2.  Перевірка домашнього завдання з теми: «Скрутні часи Київської Русі. Володимир Мономах «Повчання дітям».
    1.  Гра «Ти -мені, я- тобі».
    2.  Робота з висловами.
  3.  Актуалізація опорних знань.
  4.  Вивчення нового матеріалу:

1.Робота з контурною картою.

2.Об'єднання Галицького та Волинського князівств Романом Мстиславовичем.

  1.  Словникова робота.
  2.  Характеристика князя Романа.
  3.  Розквіт Галицько- Волинської держави за часів Данила Галицького:

а) коментоване читання і заповнення таблиці с.65 (підручник);

б) розв'язання хронологічної задачі с.24, з.2 (зошит Власова);

с.64 (підручник);

в) сценка «Подорож до Золотої Орди».

  1.  Закріплення нових знань:
    1.  Ланцюжок «Подорожі Данила Галицького».
    2.  Робота « Закресли зайве і склади речення»
  2.  Підсумок уроку.
  3.  Домашнє завдання.

Хід уроку. І. Організація навчальної діяльності.

Вчитель розподіляє клас на 4 групи по 5 учнів. Кожна група обирає спікера. 3-4 учні працюють консультантами-експертами.

  1.  Перевірка домашнього завдання з теми: «Скрутні часи Київської Русі. Володимир Мономах «Повчання дітям».
  2.  Гра «Ти-мені, я-тобі».

1-ша група: І. Яку добу називають добою роздробленості Київської Русі?

  1.  Коли відбулася перша битва русько-половецьких військ з монголами, чим вона закінчилася?
  2.  Що таке орда?
  3.  Коли монгольська орда з ханом Батиєм здобула Переяслав?

2-га група: 1. Де жили половці?

  1.  Що таке монгольський ярлик?
  2.  Де відбулася битва монголів з русько- половецьким військом в 1223р.?
  3.  Де відбулася остання битва монголів із захисниками Києва в 1240р.?

3-тя група: Завдання дає 4-тій групі. (Вибрати речі на малюнку, які були знайдені археологами під час розкопок зруйнованого монголами міста, назвати номер цифри і пояснити. Додаток 1.)

4-та група: «Робота за схемою».

Розставити в клітинках цифри послідовно подій монгольської навали.(Додаток 2.) Експертну оцінку здійснюють консультанти -експерти. 2. Робота з висловами.

Слово вчителя: - Коли В.Мономах став великим князем київським? (Звертаю увагу на портрет на дошці).

  •  Що важливого зробив для зміцнення Київської держави?
  •  Поміркуйте, чому в народі кажуть: « Ох,тяжка шапка Мономаха.
  •  Чи правильне твердження, що Володимир Мономах був онуком візантійського імператора Костянтина та руського князя Ярослава Мудрого?.

Володимир Мономах залишив твір «Повчання дітям». - Як ви розумієте вислови?

1-ша група: Ні правого, не винного не вбивайте.

2-га група: Лінощі - усьому лихому мати.

3-тя група: Старих шануй, як отця, а молодих, як братів.

4-та група: Лжі бережися і п'янства, і блуду, бо в сьому душа погибає і тіло. Висновок роблять спікери груп.

  1.  Актуалізація опорних знань.

Вчитель повідомляє учням тему уроку, його завдання.

  1.  Вивчення нового матеріалу.

Слово вчителя: Сьогодні загадкова дорога історії привела нас до часів, в які побудували Галицько-Волинську державу.

- Хто ж вони, перші будівничі української держави? Це великі князі мудрі, хоробрі, сміливі і добрі, такі, як Роман Мстиславович і його син Данило Романович. 

1.Робота з контурною картою.(у кожного учня на парті карта)

  •  На карті замалюйте оранжевим кольором територію Волинського князівства.
  •  Позначте його столицю(м. Володимир).
  •  Розовим кольором замалюйте територію Галицького князівства.
  •  Підпишіть його столицю(м. Галич).

Слово вчителя: Галицьке і Волинське князівства сформувалися близько середини XII століття. Волинь і Галичина були густонаселеними землями. їхні міста стояли на важливих торговельних шляхах. Галичина мала великі поклади солі - це товар,який був потрібен усім. Обидва князівства були вдало розташовані. їх не досягали напади кочівників зі степу. Однак їм доводилося вести боротьбу зі своїми сусідами.

  •  Подивіться на карту, назвіть з якими державами межували Волинь і Галичина на заході?(Угорщина і Польща). Ці держави часто втручалися у справи Волині і Галичини і намагалися захопити ці землі.
  •  Хто був сусідом на півночі?(Литва), з ним доводилось досить часто воювати. Також знаходився войовничий Тевтонський рицарський орден, він також намагався захопити територію Галичини і Волині.

2.Об'єднання Галицького та Волинського князівств Романом Мстиславовичем.

Таким чином, єдина Галицько-Волинська держава утворилася в 1199р., коли волинський князь Роман Мстиславович захопив Галич і об'єднав Галичину з Волинню.

  •  Визначте червоним олівцем смужкою кордони Галицько-Волинської держави, яка утворилася в 1199р..
  1.  Словникова робота.

Учні читають разом вголос нові слова {Додаток 3).

  1.  Характеристика князя Романа.

Слово вчителя: Князя Романа Мстиславовича прозвали в народі Великим(звфта/о увагу на портрет на дошці). Невідомий автор «Слова о полку Ігоревім» писав про нього:

Високо плаваєш ти, Романе, 

В подвигах ратних, 

Як той сокіл на вітрі ширяючи, Птицю долаючи відвагою.

  •  Скажіть, в чому полягали заслуги Романа?
  1.  й спікер: По-перше, об'єднав Галицькі і Волинські землі, це об'єднання сприяло надійному захисту від нападів сусідів.
  2.  й спікер: По-друге, здійснював неодноразові походи проти половців. Літописець писав про нього так: «Він бо кинувся на поганих, як той лев, сердитий був, як той рись, і губив їх, як той крокодил, і переходив землю їх, як той орел, а хоробрий був, як той тур, бо він ревно наслідував предка свого Мономаха, що погубив багато половців».
  3.  й спікер: По-третє, князь успішно відбивав наскоки литовців на свої землі. Залишилася така приказка: «Ой, Романе, Романе, лихим живеш, Литвою ореш».
  4.  й спікер: Могутність Галицько-Волинської держави за князювання Романа стала відома в усій Європі. Писали: «За короткий час так піднявся, що правив майже всіма землями й князями руськими».

Слово вчителя: Таким чином, усе життя Роман провів у війнах, де здобув чимало перемог, під час походу до Польського королівства князь загинув. - Чому на малюнку художник зобразив князя Романа з мечем?

5. Розквіт Галицько-Волинської держави за часів Данила Галицького.

Слово вчителя: Після смерті Романа на Галицько-Волинській землі настав тривалий період колотнечі бояр. Тому, що сини Данило і Василько були малими. Припинив цю колотнечу син Данило. За його князювання держава досягла розквіту. «Сей король Данило, - писав літописець, - був князем добрим, хоробрим і мудрим».

а) коментоване читання і заповнення таблиці с.65 (підручник). Кожна група заповнює таблицю {Додаток 4).

б) розв'язання хронологічної задачі с.24, з.2 (зошит Власова);

с.64 (підручник).

в) сценка «Подорож до Золотої Орди».

Автор: Вклонившись низько землі руській, рушив домовитися з ханом Батиєм про мир.

Данило: - Хай і дорого коштуватиме мені, але мир дасть змогу Русі зібрати сили, відбудувати міста, укріпити нові фортеці.

Автор: Данило увійшов до Батия, поклонився за татарським звичаєм. Хан Батий: - Випий, князю, нашого пиття, повну чашу татарського кумису! Автор: Випити кумис із ханських рук - велика честь.

Данило: - Знаю, знаю, що негоже пити кобиляче молоко, бо воно - чорне. Хто вип'є

кумис, той визнає перед світом свою підлеглість.

Автор: Замислився на мить, та знав, що іншого способу немає.

Данило: Досі я не пив, а нині, ти велиш - я вип'ю.

Автор: Випивши, поклонився князь Данило Романович, що був князем Великим, тепер сидить на колінах і холопом себе називає!

Данило: - О, лихіша честь татарська, і все-таки краще данина, ніж загибель!

Слово вчителя: Таким чином, князь Данило змушений був визнати свою залежність від монголів. Після повернення у князівство Данило намагався знайти серед європейських володарів союзників для боротьби. Допомогу пообіцяв надати Папа Римський. В 1253р. в Дорогочині князь прийняв королівську корону і титул «короля Малої Русі». Багато уваги князь приділяє розбудові міст. Будує нову столицю м. Холм і на честь свого сина Лева будує місто Львів в 1256р.

За час князювання Данило почав записуватися «Галицько- Волинський літопис», який нагадував «Слово о полку Ігоревім». Тому і називають цей час в Галицько-Волинській державі часом розквіту.

V. Закріплення нових знань.

1. Ланцюжок «Подорожі Данила Галицького» (кожна група працює на

швидкість). (Додаток 5)

2.Робота « Закресли зайве і склади речення» с.25, з.6 (зошит Власова). Кожна група виконує по одному реченню. Експертна комісія дає оцінку.

  1.  Підсумок уроку.
  •  Коли і як утворилася Галицько-Волинська держава?
  •  Хто був «будівничим князем» цієї держави?
  •  За якого князя Галицько-Волинська держава досягла розквіту?
  •  Якими діями сприяв зміцненню своєї держави Данило?
  1.  Домашнє завдання.

Опрацювати § 9, с.24, з. 1-5 (письмово).


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

85313. Методология и методы изучения народной художественной культуры 33.46 KB
  Виды научных исследований в области НХТ. Теоретические исследования НХК выявление сущности принципов функций закономерностей развития НХТ и т. Фольклористические исследования фиксирующие образцы НХТ выявляющие особенности жанров сказки песни театральные тексты и т. Понятие модели в педагогике возможности педагогического моделирования в разработке направлений развития объединений и организаций занимающихся НХТ.
85314. Традиционное народное жилище: структура, функции 44.65 KB
  Кочевой образ жизни издавна определил тип герметически замкнутого компактного жилищасборноразборной сооружения из решетчатого каркаса и войлочного покрытия круглого в основания и полусферическим верхом. Остов стен составляется из связанных между собой складных деревянных решёток которые определяют размеры и вместимость жилища. Если северная часть считалась почётной то южное пространство примыкающая к двери самая низшая часть жилища. Таким образом круглая юрта оригинальный исторически сложившийся образец жилища идеально...
85315. Научные предпосылки формирования курса «Теория и история народной художественной культуры» 35.12 KB
  Этнология сравнительная дисциплина целью которой является описание культуры а изначально и физических обличий между народами и объяснение таких различий по средствам реконструкции истории развития народов миграции и взаимодействия этносов. Эта концепция рассматривает происхождение культуры и культурных элементов в первобытном состоянии человечества. История культуры представляется как непрерывный процесс прямолинейный процесс перехода от простого к более сложному.
85316. Влияние христианства на содержание и формы бытования народной художественной культуры в России 49.9 KB
  Примерно к VI веку в Византии на смену античной языческой картине мира приходит христианская в центре которой страдающий униженный раздираемый противоречиями маленький греховный человек.Бог безусловно центральный образ в новой византийской картине мира: причина бытия источник совершенства и упорядочения мироздания недостижимая цель познания. Меняются представления о космосе о времени и пространстве о ходе истории: на смену представлениям о замкнутых исторических циклах античной картины мира приходит образ телеологического...
85317. Влияние христианства на искусство России 39.75 KB
  Любимейшим чтением русских людей были жития святых называемые также агиографией. Так появились жития первых русских святых Бориса и Глеба Феодосия Печерского Мстислава и Ольги Александра Невского. Автором первых русских житийных произведений о Борисе и Глебе о Феодосии Печерском был монах Нестор один из составителей Повести Временных лет. Особой любовью у русских людей пользовался сложившийся в XII XIV вв.
85318. Художественно-эстетические аспекты народной художественной культуры 40.37 KB
  Гранина: Зачем нужно искусство речь шла о первобытном искусстве заметил что скорее всего изображения в пещерах создавались не ради самих изображений искусство ради искусства не ради того чтобы изобразить цель охоты а изображали то что боялись[301]. То есть искусство боролось уже не только со смертью но и с бесформенностью с бессодержательностью мира. Лихачева о том что искусство борется даже не с хаосом так как хаос в какойто мере форма существования мира а с хаотичностью[310]. Искусство стремится ввести восприятие в русло...
85319. Многообразие и самобытность традиций художественных культур народов России 32.27 KB
  Естественно что преимущественно можно наблюдать разнообразие народных культур. Но вместе с тем можно говорить и о единстве нородных культур России.Соответственно люди перенимают полностью или частично у друг друга некоторые традиции обычаи и другие культурные особенности.
85320. Характеристика архаического и традиционного общества 38.79 KB
  АРХАИЧНОЕ ОБЩЕСТВО это общество выделившееся из природного мира на самых ранних фазах своего существования. Общество локально. Общество напоминает острова разбросанные в природном океане. Архаичное общество охватывает длительный период человеческой истории включающий в себя и самые ранние первобытные формы общественной жизни и более поздние с уже сложившимися властными и экономическими институтами: царскими династиями рабо и землевладением всем тем что подпадает под емкое хотя и географически неточное определение К.
85321. Хронотоп в традиционной обрядовой культуре 44.39 KB
  χρόνος время и τόπος место закономерная связь пространственновременных координат[1]. Пространство и время культуры как хронотоп Пространство и время обязательные координаты любых культурных явлений и событий которые всегда происходят гдето и когдато. ввел в культурологию и философию понятие хронотопа которое подчеркивает что пространство и время культуры всегда связаны с субъективными переживаниями меняющимися в разных исторических эпохах и культурных ситуациях. Вернадского в которой единое пространствовремя связано с...