52560

Людина починається з добра. Від усмішки іде до всіх тепло. Музика – нев’януча краса духовної культури усіх народів

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Що ми можемо сказати Чи потрібні вони у житті людини Чи впливає музика на емоції людини Чи потрібні нам ці теми уроків Епіграф до уроків Бо ти на землі людина І хочеш того чи ні Усмішка твоя – єдина Мука твоя єдина Очі твої – одні. Дуже важливими є емоції людини які підтримують нас...

Украинкский

2014-02-16

74.5 KB

4 чел.

Інтегрований урок читання і музики

4-клас

Тема:Людина починається з добра. Від усмішки іде до всіх тепло.   

             Музика – невянуча краса духовної культури усіх народів.

Матеріал до уроку: В. Сухомлинський «Усмішка»,

             Муз. В. Шаїнського, сл. Пляцковського «Усмішка» - виконання,

             Римський-Корсаков «Політ джмеля» - слухання.

Мета:познайомити дітей з емоціями: радістю, горем, гнівом, страхом,

            вчити дітей розрізняти емоції і розповідати про це, вчити емоційно

            виконувати музичний твір; розвивати навички читання, мовлення,

            музичний слух, почуття ритму, сприймання музики;

            виховувати в учнів доброту, порядність, вміння керувати своїми

            емоціями, дарувати іншим позитивні емоції, що сприяють розвитку

            духовного світу особистості і цим самим формують здорову людину.

Обладнання:записи на дошці, касета, магнітофон, баян, плакати для

           асоціативного куща, ребуси.

Тип уроку: комбінований.

Технологія: інтегральна.

Хід уроку

І. Організаційна частина уроку.

1а. Музичне привітання

    Дзінь-бом, дзінь-бом

    Продзвенів дзвінок

    Дзінь-бом розпочнем урок.

1б. Привітання для гостей

Любі діти! До нас у клас

Завітали гості щирі

Привітаймо в добрий час

Гостей посмішкою й миром

Ми вам раді люди добрі

І вітаєм щиро вас,

Вас запрошуєм ласкаво

На урок в 4-й клас.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Кожному з нас дароване життя. Це життя неповторне, адже немає у світі двох однакових людей з однаковим життям. Ось чому луди часом говорять про цінність і неповторність життя. Щодня життя вчить людину приймати рішення, робити вибір, прислухатися до своїх внутрішніх почуттів, жити у гармонії з  собою і навколишнім світом.

Без чого неможливе повноцінне життя і розвиток здоровя?

Відповіді дітей

Микола Амосов, видатний український хірург і письменник, створив систему здорового способу життя, завдяки якій він залишався енергійним і бадьорим до 89 років. У поняття здорового способу життя він вкладав такі складові:

  •  оптимальний руховий режим;
  •  доцільне харчування;
  •  загартовування;
  •  особиста гігієна та психологогогігієна;
  •  вольова нормалізація дихання;
  •  відмова від шкідливих звичок (тютюнопаління, вживання алкогольних рідин і наркотичних речовин);
  •  позитивні емоції.

Гарний настрій, веселість, радісне пізнання світу – запорука доброго здоров’я. Всі ці складові завжди викликають у нас веселу усмішку від душі. Давайте спробуємо відтворити кольором різні емоції людей. Приготуйте олівці і білий папір.

Які кольори ви виберете для зображення радості, смутку, страху, задоволення.

Висновок. За допомогою кольорів можна зобразити емоції людей.

На яких уроках ми це робимо?

Якщо ви прийшли зі школи сумні, розчаровані, варто запропонувати вам веселу музику і на обличчі засяє щаслива усмішка.

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

  •  Сьогодні  протягом двох уроків ми будемо розглядати дві теми

Тема уроку читання «Людина починається з добра. Від усмішки йде до всіх тепло»

Тема уроку музики «Музика – невянуча краса духовної культури усіх народів»

  •  Давайте пограємось в асоціації

На дошці ви маєте два плакати

                       ДОБРО        УСМІШКА

  •  Запишіть на листочках емоції до цих слів
  •  А зараз проаналізуємо асоціативний кущ.
  •  Що ми можемо сказати?
  •  Чи потрібні вони у житті людини?
  •  Чи впливає музика на емоції людини?
  •  Чи потрібні нам ці теми уроків?

Епіграф до уроків Бо ти на землі – людина,

                               І хочеш того чи ні -

                              Усмішка твоя – єдина,

                              Мука твоя – єдина,

                             Очі твої – одні.

                                                        В. Симоненко

IV. Вивчення нового матеріалу.

1.Робота з підручником

- Відкрийте підручники а с. 175 і подивіться на зміст підручника

Сьогодні ми починаємо новий розділ «Світ у мені і в світі я». Темою розділу є «Людина починається з добра» Прочитаємо перелік творів цієї теми.

- А зараз відкриємо підручники на с. 125 і прочитаємо вступ до розділу.

  •  А тепер читаємо прислівя, яке стосується теми сьогоднішнього уроку.
  •  Як ви розумієте ці слова?
  •  Про кого так говорять?
  •  Які твори про добре ставлення дорослих і дітей до інших людей, до тварин ви вже читали? Хто їх автори?

2.- Що ви знаєте про В. Сухомлинського?

- Ким працював В. Сухомлинський?

- В якій школі був директором?

- Які твори він написав?

3. Робота в групах.(за творами В. Сухомлинського)

а) група читає твір і визначають головну думку твору;

б) презентація груп.

Висновок. У кожному творі В. Сухомлинський розповідає про доброту, милосердя, любов, ставлення до тварин і вчить нас бути людьми добрими.

Фізкультхвилинка

4. Розгадування кросворда.

- Пригадайте назви творів В. Сухомлинського, які ми читали, і впишіть у кросворд.

у

т

і

к

с

п

л

я

ч

а

м

а

р

і

й

к

а

л

і

н

і

й

к

а

з

а

л

и

ш

и

т

и

к

в

і

т

к

а

г

о

р

б

а

т

е

н

ь

к

а

  1.  «Кінь…» (утік)
  2.  «… книга» (Спляча)
  3.  «Про що думала…» (Марійка)
  4.  «Найкраща…» (лінійка)
  5.  «Який слід повинна … людина на землі» (залишити)
  6.  «Сергійкова …» (квітка)
  7.  « … дівчинка» (Горбатенька)

- Прочитайте слово по вертикалі і дізнаєтесь назву ще одного оповідання

В. Сухомлинського, яке сьогодні прочитаємо («Усмішка»)

5. А на минулому уроці ми вивчали пісню Шаїнського «Усмішка». Який характер твору? Який темп твору? Назвіть ключові слова цієї пісні.

а) Розспівка

- нон-легато

- стакато

- легато

- кво,кво

- зу,зу

б) Виконання твору цілим класом

в) Виконання попереднього вірша І куплет – дівчатками,

ІІ куплет – хлопчиками

г) Виконання «Усмішки» англійською мовою

Підсумок. Дуже важливими є емоції людини, які підтримують нас, змінюють нас, допомагають жити, бути щасливими. А чи можливо бути щасливими без друзів?

Якщо ти смієшся мало,

Непривітним ходиш злим,

Шлях в житті не буде вдалим,

Буде хибним та важким.

Перешкоди у дорозі та біду зустрінеш ти.

І не будеш ти у змозі

Ворогів перемогти.

Краще будь привітним, щирим,

Світлу посмішку даруй,

До людей приходь із миром,

Поважай усіх, шануй.

Словом добрим помирися

З ворогами назавжди,

І тоді не будеш мати

В вірних друзях ти нужди.

Сміймося і будемо здорові.

6. Опрацювання твору В. Сухомлинського «Усмішка»

а) Первинне читання тексту «Усмішка»

б) Словникова робота

- Читання «пірамідок» слів, пояснення незрозумілих слів.

        іде                                   луг                                  страх

      дибає                               ціпок                              похмурі

    оволодів                          повагом                          запитливо

  барвистий                         тремтіла                        жайворонок

почимчикував                   затьмарився                   насторожився

- Дібрати синоніми до слова дибає (бреде, шкандибає, чеберяє). Яка це частина  мови.

- до слова барвистий (яскравий, кольоровий). Яка це частина мови?

в) Тестування ( по 1 булу)

1. Цей твір є:

а) казка;

б) оповідання;

в) легенда;

2. Про кого ви дізналися з цього твору:

а) про маму і тата;

б) про друзів;

в) про дівчинку;

3. Де жила дівчинка?

а) у лісі;

б) у хатинці;

в) у дуплі;

4. Кого зустріла дівчинка спочатку?

а) діда;

б) маму і тата;

в) бабусю;

5. Як бабуся зустріла дівчинку?

а) з невдоволенням;

б) з усмішкою;

в) з сумом на обличчі.

Відповіді 1-а; 2-в; 3-б; 4-а; 5-б.

Підсумок. Самоперевірка.

г) Читання парами.

- Що так спочатку потішило дівчинку?

- Яке бажання її охопило?

Підсумок. Сухомлинський дуже вдало, точно описує словами звуки музики, які впливають на настрій людини.

7. Слухання музики

Робота в групах

- завдання для кожної групи

1) Які почуття викликає у вас прослуханий твір?

2) Які асоціації виникають у вас при слуханні твору?

3) До якого виду належить цей твір. Які види музичних творів ви ще знаєте?

4) Який характер твору?

5) Який темп твору?

- безпосереднє слухання

- презентація груп

Підсумок. За допомогою музики композитор передає свої відчуття чарівного світу природи, піднімають настрій, хочеться посміхатися, робити добро, активно відпочивати, бути здоровим.

Фізкультхвилинка. Люди до людей.

д)Вибіркове читання

а) Знайти опис діда. Про що свідчить такий зовнішній вигляд людини?

б)Що несла назустріч дівчинка? На що вона сподівалася?

в) Чому змінився настрій дівчинки і її серцем оволодів страх?

г) Яким їй став здаватися світ? Прочитайте.

- Поміркуйте в чому головна думка оповідання. Що автор схвалює, а що засуджує в оповіданні?

Творче завдання

- Перекажіть оповідання так ніби це трапилося з вами.

Підсумок. Для того, щоб краще зрозуміти зміст твору, треба поставити себе на місце головного героя. І в житті так само. Завжди ставте себе на місце людини, яку хочеш зрозуміти.

Розгадування ребусів

  1.  Робота у парах
  2.  Повторення тривалостей нот
  3.  Ритмічна вправа

Підсумок. Аналіз помилок. З допомогою ритму, його настрій, а від настрою людини її дії, відношення до людей, все її життя.

V. Підсумок уроку.

- Чи сподобався вам сьогодні урок?

- Чого нового ви дізналися?

- Чи важливою є в житті усмішка людини?

- Коли життя людини щасливе?

Мабуть, вам траплялося чути вислів «сім смертних гріхів». Справді, наші предки, дбали високу моральність підростаючого покоління застерігали юних від зла, вчили жити чесно і совісно, дотримуючись усталених норм поведінки.

Страшних смертних гріхів було сім. За них церква пророкувала найстрашнішу смертну кару – вічні муки в пеклі.

Поміркуйте!Хіба наше суспільство не осуджує лінь, гнів, обжерливість, заздрість, скупість, гордість і хтивість? Хіба вони не принижують сучасну людині?

Послухайте девять речей, зневагою до яких, за переконанням

В. Сухомлинського, виховується морально порядна, духовно багата людина.

 Негідно досягати власного благополуччя, радощів, утіхи, спокою за рахунок горя, хвилювання іншої людини. Не давай себе скривдити, але інших не кривдь.

 Негідно залишати товариша у біді, небезпеці, проходити повз чуже горе, страждання. Моральна сліпота і глухота, здеревяніння серця – одна з найогидніших вад.

 Негідно користуватися результатами праці інших, ховатися за чужу спину. Бути трудівником – честь, бути дармоїдом – безчестя. Бідність не мислима поза працею.

 Негідно бути боязким, розслабленим; ганебно виявляти нерішучість, відступати перед небезпекою, скиглити. Боязкість і нерішучість породжують боягузтво, підлість і зрадництво. Хоробрість і відвага – джерела мужності.

 Негідно давати волю потребам і пристрастям, що ніби вийшли з-під контролю людського духу. Топі хочеться їсти або пити, відпочити або погрітися біля вогнища – цього потребує твоє тіло, але не забувай, що ти людина!

 Негідно мовчати, коли твоє слово – це чесність, благородство і мужність, а мовчання легкодухість і підлість.

 Негідно справжньої людини обманювати, лицемірити, підлаштовуватися під чужу волю. Огидно і гидко нашіптувати. Обмовляти товариша – рівнозначно пострілові в спину.

 Негідно легковажно розкидатися словами, давати нездійсненні обіцянки. Школа  повинна бути святим місцем, де панує чесне, правдиве тверде і мужнє слово.

 Негідно пияцтво і обжерливість. Алкоголь затуманює свідомість і дає волю інстинкту, приводячи людину до тваринного інстинкту.

Оцінювання.

Невже добро зникає, чи то спить,

а збільшується ненависть і злоба?

Невже ніхто не зможе захистити,

і в порятунок марна наша справа?

Життя щасливе, як добро царить,

комфортно з ним і затишно усюди.

В роботі нам легше горе пережить.

добрішими, прошу, ставайте люди!


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

33713. Незаконное изготовление, приобретение, хранение, перевозка, пересылка либо сбыт наркотических средств или психотропных веществ 12.32 KB
  При проведении обыска нужно внимательно обследовать все подсобные помещения особенно те места где были обнаружены следы преступления. В литературе все следы незаконного оборота наркотических веществ подразделяют на три группы: а следы изготовления наркотиков; б следы транспортировки и хранения; в следы потребления наркотиков. К следам хранения и транспортировки относятся различная упаковка специальные контейнеры следы наркотических веществ в швах одежды и в карманах. И наконец к следам потребления наркотиков относятся следы инъекций...
33714. Криминалистическая характеристика поджогов 11.57 KB
  ; б создания обстановки облегчающей совершение другого преступления например в целях привлечения внимания работников милиции к специально организованному пожару и совершения в это время кражи на оставшемся без охраны объекте; в мести на почве обиды ссоры ущемления прав и т. Поджоги совершаются: с помощью специально приготовленных горючих мате риалов; с помощью специально изготовленных технических приспособлений или специально созданных условий рассчитанных на немедленное или в заданное время воспламенение от внешнего источника...
33715. Признаки объекта, подвергшегося поджогу 15.63 KB
  : время начала и окончания пожара его масштабы интенсивность горения направление распространения огня; обстановка в которой проходил пожар; что горело внутри помещения какие материалы вещества находившиеся здесь способствовали распространению пожара; сколько людей и кто именно находился в помещении к моменту начала и в ходе пожара кого и каким образом удалось спасти; характер вид и размер материального ущерба иного вреда причиненного пожаром другими сопровождавшими его или обусловленными им процессами явлениями; в каком...
33716. Особенности расследования дорожно-транспортных преступлений в ситуации, когда водитель скрылся с места происшествия (на автомобиле или без него) 15.09 KB
  Особенности расследования дорожнотранспортных преступлений в ситуации когда водитель скрылся с места происшествия на автомобиле или без него. В начале расследования возникают две типичные ситуации: а водитель известен он и транспортное средство находятся на месте происшествия: водитель скрылся вместе с автомашиной или без нее но личность его установлена; б водитель неизвестен он скрылся с места происшествия вместе с авто машиной или оставил угнанную автомашину. Программа действий следователя состоит в незамедлительном осмотре места...
33717. Криминалистическая характеристика преступлений, совершаемых несовершеннолетними 14.86 KB
  К первому могут быть отнесены лица впервые совершившие преступления; их предшествующее поведение и нравственный облик достаточно положительны. Мотив и цель преступления формируется у них специально под влиянием ситуации в результате воздействия взрослого лица или более испорченного сверстника. Многие преступления совершаются ими спонтанно: участие в драках хулиганство ограбление пьяных и т. Отсутствие предварительной подготовки в свою очередь влияет на выбор несовершеннолетними орудий совершения преступления которыми зачастую...
33718. Методика расследования преступлений, совершенных с участием несовершеннолетних лиц 14.71 KB
  При расследовании таких преступлений необходимо установить следующие обстоятельства: возраст несовершеннолетнего число месяц и год рождения; условия жизни и воспитания несовершеннолетнего; уровень психического развития и иные особенности его личности; влияние на несовершеннолетнего старших по возрасту лиц. с целью получения информации о личности несовершеннолетнего об условиях его жизни учебы о ближайшем окружении и его поведении. Первоначальные следственные действия: а осмотр места происшествия в ходе которого может быть получена...
33719. КРИМИНАЛИСТИЧЕСКАЯ ХАРАКТЕРИСТИКА ПРЕСТУПЛЕНИЙ, СОВЕРШЕННЫХ ОРГАНИЗОВАННЫМИ ПРЕСТУПНЫМИ ГРУППАМИ 12.41 KB
  Признаками преступной группы являются: 1 наличие в организованной преступной группе строгой иерархии во главе с лидером; 2 наличие постоянного состава группы; 3 существование специальных методов формирования организованной преступной группы и привлечения в нее новых членов; 4 дисциплина наличие в организованной преступной группе системы поощрений и наказаний; 5 распределение ролей между участниками преступной группы; 6 распределение дохода в зависимости от иерархии; 7 наличие противоречий внутри преступной группы противоречия...
33720. ПОНЯТИЕ И ВИДЫ КРИМИНАЛИСТИЧЕСКИХ ВЕРСИЙ 30.5 KB
  Различают следующие виды версий: 1по субъекту выдвижения: аследственные – возникают в процессе дознания и следствия; б оперативноразыскные – возникают в процессе оперативноразыскных мероприятий; в судебные – возникают в процессе судебного разбирательства; г экспертные – возникают в ходе экспертного исследования; 2 по объему: а общие – предположения охватывающие устанавливаемый объект в целом; б частные – объясняют его отдельные элементы обстоятельства; 3 по степени определенности: а типовые – наиболее характерны для данной...
33721. роверка криминалистических версий 29.5 KB
  Требования предъявляемые к версии: 1 реальная возможность принципиальная проверяемость; 2 обоснованность установленными фактами; 3 относительная простота имеющая четкую однозначную формулу; 4 приложимость к более широкому кругу явлений устанавливаемых в ходе расследования. Проверка криминалистических версий – деятельность направленная на установление фактических обстоятельств подтверждающих или опровергающих предположение составляющее содержание версии. Проверка версии включает: 1 выведение из версии всех возможных следствий т....