52565

Літературно-інтелектуальна гра «Добро завжди перемагає…»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Про це свідчать казки О.Андерсена чудові казкиновели Івана Франка віршовані казки Наталі Забіли Оксани Іваненко. А чи замислювалися ви колинебудь над тим звідки беруться казки Цікаво на це запитання відповів відомий фінський письменник – казкар Закаріас Топеліус. Потім на берег моря де на воді граються маленькі кучеряві хвилі з білими баранцями – то й є казки.

Украинкский

2014-02-16

114 KB

4 чел.

Літературно-інтелектуальна гра

«Добро завжди перемагає…»

(форма проведення «Морський бій»)

Мета: повторити вивчений матеріал по темі «Літературна казка» (уроки української та світової літератур); розвивати образно-логічне й критичне мислення, уяву, творчі здібності, допитливість, спостережливість, вміння орієнтуватися в набутих знаннях, використовувати їх на практиці; виховувати учнів вдумливими читачами, бажання мати найкращі людські риси, інтерес до казок, доброту, прагнення допомагати людям.

Хід заходу

І. Мотивація роботи.

Учитель української літератури. Сьогодні ми вирушимо у подорож до прекрасної країни дитинства – світу казок, зокрема літературних.  

Казка – найулюбленіший жанр не тільки маленького читача, а й дорослих. Вона виникла дуже давно. Не існує такого народу, котрий не мав би чудових казок. Про це свідчать казки О.С.Пушкіна, Г.К.Андерсена, чудові казки-новели Івана Франка, віршовані казки Наталі Забіли, Оксани Іваненко. Літературна казка – молодша сестра фольклорної. Це вона передбачила чудові винаходи людства: килим-літун (у майбутньому літак), сапянці-скороходи (в майбутньому ракета).

Учитель світової літератури. А чи замислювалися ви коли-небудь над тим, звідки беруться казки? Цікаво на це запитання відповів відомий фінський письменник – казкар Закаріас Топеліус». «Як настане літо, вийдіть дуже рано в поле, коли роса лежить на траві – там блищать тисячі казок, мов діаманти. Потім на берег моря, де на воді граються маленькі кучеряві хвилі з білими баранцями – то й є казки. Восени прислухайтесь до шуму смерек, що розповідають предковічні казки про велетнів. Або пошукайте їх у вересові – він знає безліч казок. Узимку можна читати чудові морозяні вірші – візерунки на шибках або на вкритих інеєм деревах, а напровесні казки грають барвами на вечірньому небі. І восени, і взимку, і навесні ви можете читати сріблясто-зоряні казки. Природа може розповісти силу-силенну казок». Так, дійсно, природа сповнена казок, їх потрібно лише побачити і відчути.

Учитель української літератури. Отже, ми помандруємо сторінками літературних казок, які ви вивчали на уроках української та світової літератур.

Сьогодні ми не будемо навчатись,
а лише
весело змагатись.
Цей захід перетворимо на свято,
І, мабуть, слід вже починати.

  Учитель світової літератури. Під час нашої подорожі ми не тільки побачимо і відчуємо казки, а проведемо літературно-інтелектуальну гру «Добро завжди перемагає…».

ІІ. Представлення команд: назва, емблеми, девіз, зовнішній вигляд.

ІІІ. Змагання капітанів команд.

Завдання: пробити кульку шпагою і скласти із літер слово. Хто швидше виконає, його команда матиме право на перший постріл. (Слова: Попелюшка, Моховинка).

ІV. Літературно-інтелектуальна гра.

Кінцевий результат гри: команди мають прочитати зашифрований вислів: «Сказка – ложь,  да в ней намек…», продовжити його, розкрити значення та назвати автора.

 («Сказка – ложь,  да в ней намек, добрым молодцам урок», А.С. Пушкина)

 

     А

     Б

     В

     Г

     Д

      Е

     Є

     Ж

      З

     И

     1.

 

 

 

 

 

 

 

Л

 

 

     2.

С

 

 

 

 

 

 

О

 

 

     3.

 

 

Н

 

 

А

 

 

 

Ь

     4.

 

Е

Н

 

А

А

А -

 

 

 

     5.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     6.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ж

Д

     7.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     8.

К

 

 

 

 

 

Й

 

 

 

     9.

К

 

В

М

Ё

 

 

 

 

 

10.

К

 

 

 

 

 

 

 

 

З

Умови бою: право на постріл команда отримує після того, якщо дасть правильну відповідь на запитання, вдалий – продовжує бій, в протилежному – гра переходить до суперників.

Методичні рекомендації. У ході гри можна скористатися рекламними паузами (додаток) та звуковим фоном (шум моря).

Завдання із української літератури

В. Королів-Старий «Хуха Моховинка»

  1.  Коли народилася Хуха? (влітку)
  2.  Який художній прийом автор використав, висловлюючи наступне:»...сосна жалібно застогнала?»  (метафору)
  3.  Як жорстокий дід назвав Хуху? (лихою твариною)

    І. Липа «Близнята»

  1.  Хто допоміг жінці в здійсненні її мрій? (доля)
  2.  Як брати-близнята берегли свої дарунки? (як зіницю ока)
  3.  Як називається художній засіб, який влучно використав І. Липа у казці «Близнята» –  «...запах був надзвичайно приємний, мов солодкі чари, і принадний, як східні раї (порівняння).

    В. Симоненко «Цар Плаксій і Лоскотон»

  1.  Скільки було дітей у царя Плаксія? (троє)
  2.  Чим щодня займалася родина Плаксія? (стогнали і плакали)
  3.  На що перетворилися три царівни після смерті батька-царя? (на п’явок)

         В. Симоненко «Подорож у країну Навпаки»

  1.   На що скаржився Лесик хлопцям? (слід слухати батьків)
  2.   Що росло на дубі в країні Навпаки? (кавуни)
  3.   Про яку істоту не зазначається у царському льоху? (про муху)
  4.   За допомогою чого хлопці розруйнували царський льох? (сліз)

    І. Крип’якевич «Малі козаки»

  1.   Про яку зброю не згадується у знарядді козацькому? (кинджали)
  2.   Де зробив Василько шаблю? (знайшов, копаючи рів)
  3.   Як називалося село, де хлопці організували мале козацтво? (Нова Воля)
  4.   Яку кількість військових налічувало мале козацтво? (трохи не півсотні)

   І. Франко. «Фарбований лис»

18. Яка подія різко змінила життя Лиса Микити? (попав у бочку з фарбою)

19. Що означає вислів: «Жив у Бога за дверми?» (дуже добре)

20. Яка риса характеру допомогла Лису вийти зі скрутного становища? (хитрість)

Завдання із світової літератури

Його називають сонцем російської поезії, тому що як Сонце яскравіше для нас за інші зірки, так і поетичний геній цього поета перевершує таланти його земляків-поетів. Пригадайте ім’я цього великого російського поета. (Олександр Сергійович Пушкін).

Назвіть жанр твору «Руслан і Людмила». (Літературна казка).

Де відбувається дія поеми О.С. Пушкіна «Руслан і Людмила»? (У місті Києві).

Назвіть 5 казкових героїв із Вступу до поеми «Руслан і Людмила» (Лісовик, русалка, Кощій Безсмертний, Баба Яга, Чаклун, богатир…).

«Казка про мертву царівну і сімох богатирів» О.С. Пушкіна. Як звали собаку богатирів? (Соколко).

Кого із письменників вважають засновником європейської літературної казки? (Шарля Перро).

У 1697 р. вийшла збірка казок Шарля Перро, героїв якої зараз знає увесь світ. Це Спляча Красуня, Червона Шапочка, Кіт у чоботях, Попелюшка, Хлопчик-мізинчик… («Казки матінки моєї Гуски, або ж Історії та оповідки минулих часів з повчальними висновками»).

«Казки матінки моєї Гуски, або ж Історії та оповідки минулих часів з повчальними висновками», написані Ш. Перро, вийшли у світ під іменем іншого автора – Дарманкура. Чому автор вибрав саме це ім’я? (Так звали його сина).

Хто із героїв казок Ш. Перро проспав 100 років? (Спляча красуня).

Чим частувала Попелюшка своїх сестер на балу? (Апельсинами і лимонами).

Наймолодший лауреат Нобелівської премії. (А. Кіплінг).

Хто раз на два роки другого квітня може бути проголошений лауреатом Золотої медалі Андерсена? (Автор кращої дитячої книги).

Чому лауреат Золотої медалі Андерсена проголошується саме 2 квітня, а не в якийсь інший день? (2 квітня – день народження видатного казкаря).

Золота медаль Ганса Крістіана Андерсена має ще одну назву. Ви її легко назвете, якщо пригадаєте найпочеснішу премію у світі і додасте до неї слово «Мала». (Мала Нобелівська премія).

Пригадайте героїню казки Андерсена, яка стала символом Копенгагена і всієї Данії? (Русалонька).

Г.К. Андерсен. Як оцінили в Данії творчість письменника? (За життя письменника йому спорудили пам’ятник).

Що зробив для себе лихий троль? (Дзеркало).

Склади слово разом з Каєм. Спочатку прочитай букви на великих сніжинках, а потім – на маленьких. (Вічність).

Добра й віддана дівчина з казки «Снігова королева». (Герда).

Яка квітка нагадала Герді про Кая? (Троянда).

Батьківщина оленя, що допоміг дівчинці добратися до далекого палацу і врятувати Кая. (Лапландія).

Яка героїня казки Андерсена не мала ніг і все-таки добилася можливості ходити, віддавши свій голос відьмі?  (Русалочка).

До якої казки підійдуть слова пісні В. Симоненка: «Можна вибрать друга і по духу брата, та не можна рідну матір вибирати? («Хлопчик-зірка»).

Яка пора року описана на початку казки О. Уайльда «Хлопчик-зірка»? (Зима).

Професія людей, що знайшли Зоряного хлопчика. (Лісоруби).

Який найтяжчий гріх вчинив Хлопчик-зірка? (Зрікся матері).

Яка тварина допомогла Хлопчикові-зірці стати добрішим? (Зайченя).

Майже все життя Самуїла Яковича Маршака було пов’язане з дітьми і театром. Це з його ініціативи в двадцяті роки минулого століття були запроваджені театри, які нині є практично у кожному великому місті. Що це за спеціальні театри? (Театри юного глядача).

У грізний час, коли вирувала Друга світова війна, здавалося, було зовсім не до казок. Проте С.Я. Маршак був переконаний, що саме в цей час «діти особливо потребують веселих святкових видовищ». Над яким твором для дітей він працював у роки Другої світової війни? («Дванадцять місяців»).

«Загадка пітона Каа». Прочитай висловлювання, дуже важливе для жителів джунглів.

Що принесла як викуп за Мауглі Багіра? (Буйвола).

Як називалися гори, де жила Вовча зграя? (Сіонійські).

Яка казкова героїня народилася в тюльпані? (Дюймовочка із одноіменної казки Г.К.  Андерсена).

Чарівний предмет, від якого залежало, які сни побачать діти. (Парасолька).

Чарівник, який дарував слухняним дітям казкові сни. (Оле-Лукойє).

V. Фінал гри. Команда, яка швидше прочитає зашифрований вислів, пояснює його значення, називає автора.

Вислів «Сказка – ложь, да в ней намек, добрым молодцам урок» належить Олександру Сергійовичу Пушкіну.

VІ. Підсумки гри.

Учитель української літератури. Казки – нев’янучі духовні квіти народу, що полонять своєю красою кожного, хто слухає, читає звабливу їхню мову.

Учитель світової літератури. Маргарита Алігер висловила думку, що «казка-п’єса С.Я Маршака «Дванадцять місяців» спонукає знову і знову, як у дитинстві, повірити в те, що добро завжди перемагає, що чудеса обов’язково мають місце в житті…».

Учитель української літератури. Сьогодні ви у цьому переконалися завдяки різноманітним конкурсам та запитанням, показали чудові знання літературних казок. Ми надіємося, що із собою візьмете у життя щедрість, порядність, доброту, милосердя – усе те, чого вас навчили літературні герої.

VІІ. Нагородження команд.

   Додаток

Завдання для рекламних пауз

  1.  Дитяча забава. Усі люблять складати пазли. До вашої уваги ілюстрації до казок, які ми вивчали на уроках української та світової літератур, розрізані на декілька частин. Завдання: скласти ілюстрацію, назвати з якої вона казки та автора.

  1.  Острів порятунку. Вставте пропущене слово, яке розмила вода. Укажіть назву твору та автора.

Там чудеса, там  _________   бродит,

_____________  на ветвях сидит;

Там на   ___________  дорожках

Следы   ___________  зверей;

Избушка там на  ___________   ножках

Стоит без окон, без    ___________;

Там лес и дол  ___________   полны;

Там о заре   ___________  волны

На брег  _____________    и пустой…

(Вступ до поеми «Руслан і Людмила» О.С. Пушкіна. Пропущені слова: леший, русалка, неведомых, невиданных, курьих, дверей, видений, прихлынут, песчаный).

Коли хлопці виросли, то той, що був ___________, помандрував по світу, а веселий збудував собі _____________,  та не просту, а таку, якої ще ніде на  ____________  не було. Палата мала всього  _______   кути. Стіни були з різних матеріалів: одна з ___________, друга з цегли, а третя з мармуру. Вікон було багато, і всі вони були різними: одне було маленьке, друге –  __________, третє – кругле, і кожне  ____________  іншою фарбою.

(«Близнята» Івана Липи. Пропущені слова: допитливим, палату, світі, три, каменю, велике, помальоване).

  1.  Листівка. Незабаром прекрасне весняне свято 8 Березня. Оберіть одну із героїнь літературних казок і адресуйте їй вітання із цим чудовим святом від учнів 5-А класу із далекого ІІІ тисячоліття.

Люба Попелюшко!

           Вітаємо тебе із прекрасним святом весни 8 Березня. Щиро раді тому, що добро, яке ти несла всім навколо, перемогло зло твоєї мачухи і її дочок, а справедливість відновилася у твоєму житті. Твої страждання не були марними.

            Бажаємо тобі зберегти щастя, радість і любов, адже ти на них заслуговуєш, як ніхто інший!

                                                               Із  далекого ІІІ тисячоліття учні 5-А класу

  1.  Реклама. Створіть невеличку рекламу на одну із літературних казок.

Список використаної літератури

Гутько Т.П. Казки народів світу.: Ранок, 2009. 356 с. 

Ковбасенко Ю.І., Ковбасенко Л.В. Зарубіжна література. Підручник для 5 класу. – Київ: Грамота, 2005. – 296 с.

Бітківська Г.В., Баліна К.Н. Зарубіжна література. – Київ: Грамота, 2005, – 344 с.

Українська народна мудрість для дітей / Енциклопедія. – Харків: промінь, 2007. – 232 с.: іл.

Найкращі казки України – Харків: Промінь, 2007. – 240 с.: іл.

 

Северин Ольга Захарівна,                      учитель світової літератури

та Гончаренко Оксана Петрівна,

учитель української мови і літератури

Маньківської загальноосвітньої школи

І-ІІІ ступенів №1 Черкаської області


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

3917. Развитие — это объективный процесс изменения физических и духовных сил человека 23.25 KB
  Развитие — это объективный процесс внутреннего последовательного количественного и качественного изменения физических и духовных сил человека. Развитие проявляется как прогрессивное усложнение, углубление, расширение, как переход от простого к...
3918. Рентгенівський мікроаналіз 1.3 MB
  Рентгенівський мікроаналіз Методичні рекомендації до лабораторної роботи Рентгенівській мікроаналіз з курсу Фізична мікроелектроніка для студентів радіофізичного факультету. Правила технікибезпеки при виконанні лабораторної роботи Увага! При в...
3919. Значення мотивації для процесу управління 216.5 KB
  Значення мотивації для процесу управління Вступ Мотивація праці, керівництво і взаємодія з людьми - вирішальний фактор успіхів в управлінні підприємством та результативності роботи, і в цьому розумінні вона становить основу трудового потенціалу прац...
3920. Особливості побудови DoS-атак та методи боротьби з ними 50.68 KB
  Вступ Твій ранок починається з читання багрепортів і аналізу логів. Ти щодня оновлюєш ПЗ і щогодини допрацьовуєш правила брандмаузера. Snort твій кращий друг, а Zabbix - невидимий помічник. Ти побудував справжній бастіон, до якого не підібратися ні ...
3921. Дослідження критеріїв прийняття рішення при вирішенні двухальтернативної задачі 206 KB
  Дослідження критерії прийняття рішення при вирішенні двухальтернативної задачі Мета роботи: дослідити критерій максимума правдоподібності, максимума апостеріорної ймовірності, критерій Котельнікова та критерій Неймана-Пірсона ХІД ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНО...
3922. Ручное регулирование параметров объекта управления 151.5 KB
  Ручное регулирование параметров объекта управления Цель: приобретение навыков ручного ведения процессов регулирования, вызываемых возмущениями по нагрузке и по заданию. Опыт 1: Стабилизация регулируемой величины Таблица 1. Процесс регулировани...
3923. Экспериментальное определение частотных характеристик объекта 54.94 KB
  Экспериментальное определение частотных характеристик объекта Цель: изучение методики экспериментального определения частотных характеристик объекта управления, а также практическое освоение приемов обработки результатов 'эксперимента при внесении объекту прямоугольных входных колебаний.
3924. Сучасна ситуація в області інформаційної безпеки 51.5 KB
  Сучасна ситуація в області інформаційної безпеки Поняття інформаційної безпеки Перш ніж говорити про інформаційну безпеку необхідно з’ясувати, що таке інформація. Поняття «інформація» сьогодні вживається дуже широко і різнобічно. Важко знайти т...
3925. Мотивація та моделі поведінки в організації 224 KB
  Мотивація та моделі поведінки в організації Вступ Актуальність. Процеси трансформації економічно-економічної системи в Україні вимагають нових рішень з організації ділової активності суспільства у багатьох сферах. Зокрема, ефективна організація прац...