52764

Уявлення про звичайні дроби. Правильні та неправильні дроби. Порівняння дробів

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Правильні та неправильні дроби. МЕТА: вивчити означення дробового числазвичайного дробу ознайомити з поняттям правильний і неправильний дріб навчити розпізнавати звичайні дроби читати записувати їх; розвинути уяву увагу культуру математичного запису та мови; виховати самостійність допитливість та прагнення успіху. Приклад 2 правильні дроби.

Украинкский

2014-02-18

94 KB

5 чел.

Урок 63-64

ТЕМА: Уявлення про звичайні дроби. Правильні та неправильні дроби. Порівняння дробі.

МЕТА:

  •  вивчити означення дробового числа,звичайного дробу, ознайомити з поняттям правильний і неправильний дріб, навчити розпізнавати звичайні дроби, читати записувати їх;
  •  розвинути уяву, увагу, культуру математичного запису та мови;
  •  виховати самостійність, допитливість та прагнення успіху.

ТИП УРОКУ: вивчення й первинне закріплення нових знань.

ХІД УРОКУ:

І-30хв.

І. Організаційний момент:

Перевірити готовність до уроку.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку:

Постановка нової навчально – виховної мети, формування внутрішньої мотивації учнів.

Ми ніколи не стали б розумними, якби виключили число із людської природи (Платон)

Вступна бесіда:

1. Які числа ми вже знаємо? (натуральні)

2. Чи достатньо їх для повсякденного життя? (ні)

3. З якими числами, крім натуральних, ви зустрічали в початковій школі? Наведіть приклади.

ІІІ. Засвоєння знань.

- звичайний дріб (fraction)


Число 3 - чисельник (numerator). Число 5 - знаменник (denominator).

Дріб читається таким чином: три п’ятих.

Знаменник дробу показує, на скільки рівних частин поділено одиницю.

Чисельник дробу показує, скільки таих частин узято.

Спеціальні назви деяких дробів:

- половина (half) ;

- третина (one third) ;

- чверть (quarter) .




Приклад 1

Звичайний дріб

показує, що ціле число поділено на 3 рівних частини і взято 2 такі частини:




Якщо чисельник дробу менший від знаменника, то дріб називається правильним (правильний дріб - proper fraction) .

Приклад 2

- правильні дроби.

Якщо чисельник дробу дорівнює знаменнику або більший за нього, то дріб називається неправильним (неправильний дріб - improper fraction).

Приклад 3

- неправильні дроби.

Ціла та дробова частини неправильного дробу:

2 - ціла частина (integer part) ;

- дробова частина (fractional part) .


Читається вираз так: дві цілих три п’ятих. Читається вираз так: дві цілих три п’ятих. Щоб виділити цілу частину з неправильного дробу, треба поділити чисельник неправильного дробу на знаменник. Тоді неповна частка буде цілою частиною, остача – чисельником і попередній знаменник -  знаменником дробової частини.

Читається вираз так: дві цілих три п'ятих.

Порівняння звичайних дробів:

Із двох дробів з однаковими знаменниками більший той, чисельник якого більший.
Із двох дробів з однаковими чисельниками менший той, знаменник якого більший.

Правильний дріб менший за одиницю.

Дріб, у якого чисельник дорівнює знаменнику, дорівнює одиниці.

Дріб, у якого чисельник більший від знаменника, більший від одиниці.

ІV. Висновки

ІІ-30хв.

І. Історична довідка

Відомо, що натуральні числа виникли в результаті практичної діяльності людей, яким треба було лічити тварин, предмети, вимірювати довжини площі, об’єми. Але результат вимірювання не завжди можна позначати натуральним числом, бо внаслідок вимірювань найчастіше дістаємо частини прийнятої площі. Так на основі потреб практики виникло поняття дробу.
В Єгипті з дробами оперували ще 4000 років тому. Про це свідчать стародавні документи, які збереглися з тих часів. Проте загального способу для позначення всіх дробів, як це прийнято тепер, коли чисельник записують зверху, знаменник знизу, а між ними ставлять риску, в єгиптян не було. При виконанні обчислень стародавні єгиптяни застосовували лише так звані одиничні дроби – дроби з чисельником 1 і дріб . Такі дроби єгиптяни зображали, ставлячи крапку над знаменником. Усі інші дроби вони зводили до одиничних. Наприклад, дріб подавали у вигляді суми одиничних дробів і . Для зведення дробів до одиничних було складено спеціальні таблиці.
У стародавній Греції звичайні дроби були відомі. Понад 2,5 тисячі років тому греки вміли виконувати арифметичні дії з звичайними дробами. Вони користувались і одиничними дробами, і дробами загального виду.
У стародавній Русі дроби називали частками, а згодом ламаними числами. Окремі дроби мали спеціальні назви. Наприклад, - треть, - півтреть, - п’ятина, - десятина,тощо.
Запис дробів за допомогою риски став загальноприйнятим з ХVІ ст.
Колись дії з звичайними дробами завдавали людям надзвичайних труднощів.
Англійський чернець Беда, який був ученою людиною свого часу, писав: “ світі є багато речей, але немає нічого важчого, як чотири дії арифметики”. Тоді ж, мабуть, і виникло німецьке прислів’я “попасти в дроби”, що означало опинитися в скрутному становищі. А причина, звичайно, полягала в тому, що не було встановлено правил виконання дій з дробами, не було створено відповідної теорії.

ІІ. Формування вмінь.

1. Прочитати дроби:


2. Виписати окремо правильні і неправильні дроби (прочитати їх):

ІІІ. Висновок

ІІІ-30хв.

І. Розв'язання вправ:

3. Записати дроби у порядку зростання:

4. Написати числа у порядку спадання:

5. Порівняти  дроби:

ІІ. Висновки

ІІІ. Домашнє завдання:

Вивч. ст. 159-162, 170-173; викон № 654,660, 669.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

34788. Онтология античной классики. Парменид и Зенон 34.5 KB
  Античная философия это последовательно развивавшаяся философская мысль которая охватывает период свыше тысячи лет с конца VII в. Античная философия развивалась неизолированно она черпала мудрость Древнего Востока таких стран как: Ливия; Вавилон; Египет; Персия; Древний Китай; Древняя Индия. Характерные черты античной философии: 1 античная философия синкретична характерным для нее является большая слитность нерасчлененность важнейших проблем чем для более поздних видов философии; 2античная философия космоцентрична она...
34789. Атомистическая трактовка бытия. Левкипп и Демокрит 23.5 KB
  Космос рождается в вихре из столкновения атомов а цилиндрическая Земля находится в центре Вселенной. Признавал наличие двух первоначал: атомов и пустоты. Пустоту представлял как вакуум бесконечное пространство; в пустоте движется бесконечное количество атомов составляющих Бытие то есть физический мир. Таким образом различия между предметами по цвету температуре вкусу и другим чувственно воспринимаемым качествам вызваны лишь комбинациями атомов различной конфигурации.
34790. Софисты: человек – мера всех вещей. Протагор 26.5 KB
  древнегреческий философ основатель школы софистов. Название школы происходит от греческого sophistes мудрый или знающий. Первый и наиболее выдающийся представитель школы Протагор около 485 около 410 до н. Софисты не образуя единой школы в основном исследовали этическую политическую и гносеологическую проблематику.
34791. Платон и его учение об идеях. Теория познания и учение о душе. Теория государства Платона 28.5 KB
  В области моральнопсихологической проблематики основывался на дифференциации трех составляющих души: аффективной волевой и рассудочной вожделение и пыл как два коня души которыми правит возница разум чему соответствуют такие фундаментальные добродетели как воздержанность мужество и мудрость. В процессе развития человека она вспоминает свои знания которые видела раньше При этом чувственноэмпирический опыт является лишь толчком к воспоминанию поэтому Платон советует обращаться к душе минуя по возможности органы...
34792. Метафизика Аристотеля: учение о 4 причинах. Учение о душе. Разум и воля этика Аристотеля 30 KB
  Аристотель 384 322 до н. АРИСТОТЕЛЬ О ПРЕДМЕТЕ И ОСНОВНЫХ ХАРАКТЕРИСТИКАХ НАУЧНОГО ЗНАНИЯ Аристотель 384322 гг. Аристотель является родоначальником собственно научной философии в его учении некоторые науки получили освещение с точки зрения философии. Аристотель детально и глубоко разработал теорию познания после чего создал труд по логике который сохраняет свое непреходящее значение и сейчас.
34793. Малые сократические школы: киники, киренаики, мегарики 36.5 KB
  ученик Сократа. Кроме Аристиппа ученика Сократа и софистов к составу школы принадлежали: Аретэ дочь Аристиппа Аристипп младший внук основателя школы Антипатр Феодор Гегезий и Анникерес. подобно киникам поняли учение Сократа односторонне. Громкая молва о мудрости Сократа привлекла его в Афины где он сделался учеником философа.
34794. Этика стоиков: позднеантичный идеал мудреца. Сенека Эпиктет Марк Аврелий 42.5 KB
  Сенека Эпиктет Марк Аврелий. Римского стоицизма Сенека Эпиктет Марк Аврелий. тот же текст переложил для нужд монастырской жизни Нил Анкирский МАРК АВРЕЛИЙ АНТОНИН Mrcus urelius ntoninus 121180 философстоик римский император с 161. При рождении получил имя Марк Анний Вер.
34795. Этика Эпикура, принцип гедонизма, отношения к суевериям, к жизни и смерти. Скептицизм. Пиррон 35 KB
  Скептицизм. Скептицизм античный древнегреческое учение впервые обоснованное Пирроном из Элиды в конце 4 в. К скепсису подобного рода он добавил моральный и логический скептицизм заявляя что никогда не может быть рационального основания для того чтобы предпочесть один порядок действия другому. Став философским учением скептицизм превратился из простого сомнения в сомнение догматическое.
34796. Гиппократ и зарождение научной медицины. Гиппократова модель врачебной этики и принцип не навреди 42.5 KB
  Наследие Имя Гиппократа сделалось собирательным и многие сочинения из семидесяти приписываемых ему принадлежат другим авторам преимущественно его сыновьям. Существует несколько сочинений Гиппократа этического направления: Клятва Закон О враче О благоприличном поведении Наставления которые в конце V и начале IV века до н. превратят научную медицину Гиппократа в медицинский гуманизм. За труды Гиппократа выдавались многие более поздние псевдогиппократовские произведения.