52778

Звичайні дроби. Розв’язування вправ

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Аукціон розпродажу перепусток Хто швидше порахує Кожне завдання оцінюється в 1 бал з врахуванням швидкості виконання; хто перший виконав завдання додатково до загальної суми балів додає 3 бали другий – 2 бали третій – 1 бал. Що означають чисельник і знаменник дробів 3 5 і 7 12 взаємоперевірка в парах оцінку виставляє опонент; кількість балів 2 2. Математика 5 клас розділ Дробові числа рубрика Хочеш знати ще більше хто перший згадаєкількість балів 3 Третя зупинка: Стародавній Рим. Підсумок уроку Підрахунок балів...

Украинкский

2014-02-18

330.5 KB

1 чел.

Тема уроку: Звичайні дроби. Розв’язування вправ.( 5 клас)

Мета. Узагальнити і розширити знання про дроби; виховувати інтерес до вивчення математики, свідоме ставлення до праці, взаємодовіру; розвивати культуру математичної мови і записів, логічне мислення.

Тип уроку: Урок-подорож

Обладнання: Підручник, ілюстрації, листи самоконтролю та  рефлексії, роздавальний матеріал.

Девіз: «Вивчення математики подібне до Нілу, що починається невеликим струмком, а закінчується великою річкою.» (Ч. К. Колтон)

Хід уроку

  1.  Організаційний момент

Учитель. Доброго дня, діти! Сьогодні ми вирушимо в подорож до країни «Звичайних дробів», адже найкращий спосіб пізнання – це подорож, усе хочеться побачити, про все дізнатися.

Але спочатку потрібно здобути перепустки (листи самоконтролю) до цієї чудової країни.

  1.  Аукціон розпродажу перепусток

Хто швидше порахує? (Кожне завдання оцінюється в 1 бал з врахуванням швидкості виконання; хто перший виконав завдання додатково до загальної суми балів додає 3 бали, другий – 2 бали, третій – 1 бал).

Роздавальний матеріал

Варіант 1

  1.  
  2.  
  3.  
  4.  
  5.  
  6.  

Варіант 2

  1.  
  2.  
  3.  
  4.  
  5.  
  6.  

Отримуємо листи самоконтролю, перевіряємо завдання і виставляємо бали.


  1.  Митний контроль

Хто вміло розділить?

Учитель. Прослухайте розмову двох учнів.

А. В нашій сімї 5 осіб: тато, мама, я і 2 сестрички.

Б. Ох, який ти неввічливий! Спочатку назвав себе, а не сестричок.

А. Добре, я зрозумів. Але послухай далі. Купила мама сьогодні 7 яблук і вирішила на десерт розділити їх порівну між нами. Спочатку вона розрізала…

Б. Досить! Не потрібно різати. Я і так їх між вами розділив би.

А. 7 яблук на 5 осіб? І не різати?!

Б. Звичайно!

А. Цікаво! Та як же?

Б. Потрібно зварити компот!

А. От і придумав! Але, щоб компот був смачніший, їх все одно потрібно порізати!

Завдання: Доповніть розповідь, поясніть, як мама розділила яблука. (Відповідь записується і проводиться взаємоперевірка; повна вірна відповідь оцінюється 5 балами; вірна відповідь озвучується після виконання завдання).

  1.  Країн «Звичайних дробів»

Перша зупинка: Стародавній Єгипет.

Учитель. Всі правила підрахунку стародавніх єгиптян базувались на вмінні додавати і віднімати, подвоювати числа і доповнювати дроби до одиниці. Для дробів були спеціальні позначення, вони використовували дроби виду n – натуральне число. Такі дроби називали аліквотними. Єдиний не аліквотний дріб, який «визнавали» єгипетські математики, - це .

Завдання: (на вибір) Обчисліть:

Середній рівень

Достатній рівень

Високий рівень

Друга зупинка: Музична октава.

Учитель. Американський філософ Джордж Сантаяна говорив: «Подібно до того, як все мистецтво тяжіє до музики, так всі науки прямують до математики.» Здавна при налаштуванні клавесина октаву ділили на 12 півтонів. Наприклад, інтервали між Do і Mi становить чотири півтони, а інтервал між Do і Sol – сім півтонів. Налагоджувальник, міняючи натяг струн, досягав «на слух» вірного звучання ноти Sol, потім брав квінту (наближене значення дійсної квінти становить 2/3) вверх, отримував Re наступної октави і т.д. Тому різні півтони були неоднакові. Великий композитор Йоганн Себастьян Бах докорінно  змінив це. Він подав ідею налаштування інструмента з однаковими півтонами (7 півтонів) і використав дріб 7/12. Вся музика набула рівноправної тональності (ділення октави на 12 однакових півтонів).

Завдання:

1. Що означають чисельник і знаменник дробів 3/5 і 7/12? (взаємоперевірка в парах, оцінку виставляє опонент; кількість балів- 2)

2. Повідомлення «Які ще дроби використовуються в музиці?» (Підручник Г.П. Бевз, В.Г. Бевз. «Математика, 5 клас», розділ «Дробові числа», рубрика «Хочеш знати ще більше?») (хто перший згадає,кількість балів- 3)

Третя зупинка: Стародавній Рим.

Учитель. В стародавньому Римі мідну монету, а в подальшому міру ваги – асс, римляни ділили на 12 рівних частин – унцій. В школах Риму обчисленням з дробами приділяли особливу увагу. До вашої уваги діалог учителя та учня Горація «Наука поезії».

«Син Альбіна! Скажи мені: якщо ми, взявши п’ять унцій,

Віднімемо одну, що залишиться?» - «Третя частина ассо.» - «Чудово!

Отже, ти майно своє не розтратиш! А якщо додамо

До колишніх п’яти ми одну, скільки буде всього?» - «Половина.»

Завдання: Перевірте чи вірно записав учень із слів учителя та обґрунтуйте відповідь.(завдання пояснюють біля дошки два учні, оцінка додатковий бал)

Четверта зупинка: «Чудовий фольклор»

Учитель. Пропонуємо чудову задачу з математичного фольклору:

«Пляшка з корком коштує 11 монет, при чому пляшка на 10 монет дорожча за корок. Скільки коштує корок?»

Не довго думаючи одні дають відповідь: «Корок коштує 1 монету.»

Інші, зробивши перевірку і помітивши, що помилилися, роблять висновок, що задача зовсім не має розв’язків.

А як на вашу думку розв’язати цю задачу?

(Правильне розв’язання цієї задачі оцінюється 5 балами. Хто потребує підказки, отримує 3 бали. Підказка: складіть рівняння, прийнявши за х вартість корка. Відповідь: вартість корка ½ монети, 10 ½ монети – пляшка.)

П’ята зупинка: Царівна-жаба

Учитель. Довго ми подорожували і вкінці зустріли Царівну-жабу, яка споглядала на нас із вершини, а внизу її чекала подруга Чорна-змія. Допоможіть жабі спуститись з вершини, назвавши найбільший та найменший дріб із дробів зображених на східцях, та доповніть їх до одиниці.

(Хто перший виконає завдання, той отримає додатково 3 бали.)

  1.  Підсумок уроку
  2.  Підрахунок балів в листі самоконтролю і виставлення оцінок
  3.  Оцінка свого емоційного стану за допомогою смайликів-масок (додаток 2)
  4.  Рефлексивна бесіда. Чи працювали з повною віддачею? Що найбільше сподобалось?(додаток 2)
  5.  Домашнє завдання

Підручник Г.П. Бевз, В.Г. Бевз «Математика, 5 клас», розділ «Дробові числа», Самостійна робота по варіантах.

Додаток 1

Лист самоконтролю

Етап уроку

Набрано балів

Кількість балів

1

Аукціон розпродажу перепусток

6 завдань по 1 балу

Хто перший +3бали

Другий +2бали

Третій +1бал

2

Митний контроль

Розповідь повна, змістовна, вірна-5б

Неповна-3б

Невірна-0б

3

Стародавній Єгипет

Середній рівень - 1бал - 6 балів

Достатній рівень – 7балів - 9 балів

Високий рівень – 10 балів

4

Музична октава

1 завдання – 2 бали

2 завдання – 3 бали

5

Стародавній Рим

Додатковий бал

6

Чудовий фольклор

Повне розв’язання – 5 балів

Розв’язання з підказкою – 3 бали

7

Царівна-жаба

Додаткові 3 бали

 

Всього балів:

38 балів

37 балів

Від 36 б. до 30 б.

Від 29б. до 27б.

Від 26б. до 22б.

Від 21б. до 17б.

Від 16б. до 12б.

Від 11б. до 5 б.

Менше 5 балів

Оцінка:

12

10

9

8

7

6

5

4

Початковий рівень.

Додаток 2

Рефлексія: 1.Чи працював з повною віддачею?

Так                          Частково                Був пасивний

                      2. Що найбільше сподобалось?

-----------------------------------------------------------------------------------

    Мій емоційний стан: (відмітити)

 


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

22363. Основной принцип теории пределов 635.5 KB
  Существует одна и только одна точка которая принадлежит всем отрезкам данной последовательности. Следовательно двух точек общих всем отрезкам нашей последовательности существовать не может; существование же одной такой точки доказано в теории иррациональных чисел. Существует единственная точка принадлежащая всем прямоугольникам данной последовательности. Пусть имеется бесконечная последовательность комплексных чисел 1 Число z называется предельным числом последовательности 1 если...
22364. Дробно-линейные отображения 824.5 KB
  Отображение инверсия преобразование симметрии относительно единичной окружности. Вообще точки и называют симметричными относительно окружности : если 1 они лежат на одном луче проходящем через точку 2 Преобразование переводящее каждую точку плоскости в точку симметричную относительно окружности называют симметрией относительно этой окружности или инверсией. Докажем основное свойство симметричных точек: Точки и тогда и только тогда являются симметричными относительно окружности когда они являются вершинами пучка...
22365. Расширенная комплексная плоскость 2.74 MB
  непрерывны функции и то ее графиком является некоторая кривая на комплексной плоскости. Тогда говорят что задана непрерывная кривая или просто кривая: 1 а уравнение 1 называют параметрическим уравнением этой кривой. Пусть кривая задана уравнением 1. вопервых кривая является упорядоченным множеством точек вовторых различным точкам кривой может отвечать одна и та же точка плоскости: если t = t при tt то точки z= t и z=t...
22366. Понятие сходящегося и расходящегося ряда 227.5 KB
  Понятие сходящегося и расходящегося ряда. Рассмотрим бесконечный ряд: 1 все члены ряда – комплексные числа образуем ∑ первых n членов этого ряда: 2 Давая n значения 123 мы получим бесконечную последовательность комплексных чисел S1S2Snсоответствующего ряда 1 . Обратно зная последовательность чисел Sn легко написать соответствующий ей ряд: S1S2S1SnSn–1 Говорят что ряд 1 сходится если соответствующая ему последовательность чисел Sn сходится в этом случае суммой ряда 1 называют предел указанной...
22367. Функции комплексной переменной 202.5 KB
  Областью на комплексной плоскости называют множество D точек обладающее следующими свойствами: Вместе с каждой точкой из D этому множеству принадлежит и достаточно малый круг с центром в этой точке свойство открытости. Простыми примерами областей могут служить окрестности точек на комплексной плоскости. Говорят что на множестве M точек плоскости z задана функция w=fz 1 если указан закон по которому каждой точке zM...
22368. Схемы включения и характеристики биполярных транзисторов 465.5 KB
  Схемы включения БТ. Эквивалентные схемы БТ. Эквивалентные схемы БТ. Схемы включения БТ и их показатели.
22369. УСИЛИТЕЛИ НА БИПОЛЯРНЫХ ТРАНЗИСТОРАХ (БТ) 442 KB
  Характеристики схемы: статические и динамические. Простейшая модель работы транзистора рис. Надо помнить что для всех БТ Рис. Поэтому при проектировании схем надо стремиться к тому чтобы ее характеристики не зависели от величины β.
22370. Основные параметры каскада с ОЭ с последовательной ООС по току 663.5 KB
  Схема усилителя с общим эмиттером. Схема усилителя с общим коллектором. Схема усилителя с общей базой. Осциллограммы напряжений схемы с общим эмиттером с последовательной ООС по току Это схема каскада с последовательной ООС по току.
22371. Режимы работы усилительных устройств 626.5 KB
  Рабочую точку выбирают в середине проходной динамической характеристики каскада рис. Рис. Характеристики и сигналы в усилителе работающем в режиме А Режим используют в предварительных каскадах усиления. Рабочую точку задаем в начале проходной характеристики рис.