52781

Властивості додавання і віднімання десяткових дробів

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Сума і різниця картки з завданнями для самостійної і естафетної роботи. Вона одержала завдання приготувати запитання і вправи для уроку. Дівчинка виконала його але вранці йдучи до школи була не уважною читала бігборди то ворон рахувала і загубила підготовлені завдання. Потрібно відірвати пелюстку прочитати завдання і виконати його.

Украинкский

2014-02-18

1.02 MB

4 чел.

Відкритий урок  у 5 класі

з математики на тему:

«Властивості додавання і віднімання десяткових дробів»

Вчитель математики

загальноосвітньої школи І-ІІІ №9 м.Новограда-Волинського

Житомирської області

Лівушевська С.В.


Властивості додавання і віднімання десяткових дробів

Мета:

  •  Систематизувати знання учнів про переставну і сполучну властивості додавання і властивості віднімання десяткових дробів;
  •  формулювати навички застосовувати дані властивості до розв’язування вправ;
  •  розвивати увагу та пізнавальну активність учнів, навички роботи з персональним комп’ютером, вміння застосовувати правила до розв’язування вправ;
  •  виховувати інтерес до математики.

Тип уроку: Комбінований.

Обладнання: квітка-семіцвітка, комп’ютери, тест W на тему «Десяткові дроби. Сума і різниця», картки з завданнями для самостійної і естафетної роботи.

Хід уроку

І. Організаційний момент. 

Лаборанти доповідають про готовність до уроку. Відкрили зошити, записали 19 лютого, класна робота. Тема. Сьогодні на уроці ми будемо вивчати тему «Властивості додавання і віднімання десяткових дробів». Навчимося на практиці застосовувати набуті знання.

Багато дітей вважають математику тяжкою, сухою наукою, адже ви любите гратися, слухати казки. Ось тому наш урок буде незвичайний, а урок-казка «Квітка-семицвітка».

В математичному царстві, в арифметичній державі, в місті Десяткові дроби, жила-була дівчинка. Вона одержала завдання приготувати запитання і вправи для уроку. Дівчинка виконала його, але вранці йдучи до школи була не уважною, читала бігборди, то ворон рахувала і загубила підготовлені завдання. Вона засмутилась і заплакала. І звідки не візьмись з’явилась Математика – цариця наук. І каже до дівчинки: «Не плач я тобі допоможу. Ти дівчинка добра, хоч і не уважна. Ось тобі квітка-семицвітка, вона чарівна, допоможе тобі».

Цю квітку дівчинка передала нам, щоб ми змогли урок провести, здобути знання, їх повторити і закріпити. Потрібно відірвати пелюстку, прочитати завдання і виконати його.

За правильні та чіткі відповіді ви одержите геометричні фігури, які в кінці уроку підрахуємо і визначимо активних учнів.

Перша пелюстка червона. Відірве її … Читає завдання: «Диктант математичний, усім нам добре звичний, пелюстку відірвемо, гуртом усі почнемо».

Умова математичного диктанту на два варіанти:

Варіант І

Варіант ІІ

1 Записати десятковим дробом:

2. Записати у вигляді звичайного дробу:

0,43

0,61

3. Виділити цілу частину і записати десятковим дробом:

4. Записати у вигляді десяткового дробу частку:

87 : 10

95 : 10

5. Спростіть десятковий дріб:

5,400

7,300

6. Порівняти дроби:

16,8    17,1

18,9     19,1

7. Округлити до сотих:

11,632

12,756

8. Округлити до десятих:

9,357

8,148

Поміняйтеся зошитами і перевірте правильність відповідей за таблицею на дошці. Олівцем поставте «+» біля правильної відповіді і «–»   біля неправильної відповіді.

Варіант І

Варіант ІІ

  1.  

3,007

5,009

  1.  

  1.  

4,51

6,73

  1.  

8,7

9,5

  1.  

5,4

7,3

  1.  

16,8 < 17,1

18,9 < 19,1

  1.  

11,63

12,76

  1.  

9,4

8,1

Завдання першої пелюстки виконано. Підніміть руки, хто виконав вісім завдань правильно.

Друга пелюстка жовта. Відірве її … Читає завдання: «Рахуєм швидко, правильно, команду виручаємо». Пелюстку відриваємо – гуртом починаємо.

На дошці записані приклади. Учні по черзі від кожного ряду ідуть і записують відповіді.

12,4 +3,75 =16,15  13,7 + 4,38 = 18,08  14,8 + 8,23 = 23,03

15 – 3,6 = 11,4  45 – 2,71 = 42,29   25 – 3,25 = 21,75

9,24 + 0,04 = 9,28  8,8 + 0,18 = 8,98   7,43 + 0,05 = 7,48

16 + 4,59 = 20,59  17 + 5,43 = 22,43   21 + 3,71 = 24,71

За правильні відповіді одержують геометричну фігуру. Молодці і з цим завданням справились.

 ІІ. Вивчення нового матеріалу.

 Третя пелюстка зелена. Відірве її … Читає завдання: «Посилала мене мати наказуючи пам’ятати, не забувати науку нову здобувати».

Діти ми з вами на минулому уроці навчилися додавати і віднімати десяткові дроби. А ось які ж властивості мають ці дії?

Давайте пригадаємо властивості додавання і віднімання натуральних чисел які ви вивчили у початкових класах. Хто їх назве?

1.переставна a + b = b + a;

2. сполучна      (a + b) + c = a + (b + c);

3. якщо один доданок дорівнює 0, то сума дорівнює другому доданку

a + 0 = a;

4. якщо від числа відняти 0 , то одержимо дане число

  a – 0 = a;

5. якщо від числа відняти те саме число, то одержимо 0

  а a = 0;

6. для будь-яких  a, b, c, виконується рівність

a – ( b  +  c) = (ab) – c = (b – c) – a; 

7. для будь-яких  a, b, c, виконується рівність

(a + b)   c =  (ac)  + b = (b – c) + a.

Ці властивості виконуються і для десяткових дробів.

  1.  2,5 + 1,3 = 1,3 + 2,5 = 3,8
  2.  3,1 + 4,51 + 6,9 = 3,1 + 6,9 + 4,51 = 14,51
  3.  3,7  + 0 = 3,7;  0 + 4,5 = 4,5
  4.  5,72 – 0 = 5,72
  5.  10,753 – 10,753 = 0
  6.  22,8 – (1,8 + 3,73) = 22,8 – 1,8 – 3,73 = 17,27
  7.  (10,61 + 7,3) – 8,61 = (10,61 – 8,61) + 7,3 = 9,3.

Запам’ятали діти? Тоді відірвемо ще одну пелюстку.

Четверта пелюстка помаранчева.  Відірве її … Читає завдання: «Підручник то наш помічник і книга незвичайна, його ми полистаємо, завдання порішаємо. Пелюстку відірвемо, гуртом усі почнемо».

Діти відкрили підручник на сторінці 209. Виконаємо № 860. Кілька учнів біля дошки (по черзі), інші в зошитах виконують завдання. Учні біля дошки відповідають на запитання:

  1.  Як додати два десяткові дроби?
  2.  Як відняти два десяткові дроби?
  3.  Як порівняти  два десяткові дроби з різними цілими частинами?
  4.  Як порівняти  два десяткові дроби з однаковими цілими частинами?

За правильні відповіді і пояснення одержують геометричну фігуру.

П’ята пелюстка синя. Відірве її … Читає завдання: «Відпочити є хвилинка, то для нас усіх розминка, пелюстку відриваємо, гуртом всі починаємо».

Хто ж там, хто вже так стомився і наліво похилився,

Діти треба дружно нам всім встати фізкультхвилинку розпочати:

Руки вище підніміть,

І спокійно опустіть.

Руки вгору, руки вбоки

І зробіть чотири кроки.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вище підніміть

І спокійно опустіть.

Розведіть їх в сторони

Плесніть, діти, кілька раз

За роботу -  

все гаразд.

 

ІІІ. Закріплення матеріалу.

Шоста пелюстка блакитна. Відірве її … Читає завдання: «Чекає нас робота групова, перевірити і закріпити знання».

Зараз діти ми поділимось на групи. Одна група буде виконувати завдання на комп’ютерах, для цього розроблені тести «Десяткові дроби. Сума і різниця».  (Я на уроках використовую тестову оболонку Тest-W2)

ТЕСТИ

1.Знайти суму 4,3 + 5,9 =

а) 10,2*;  б)9,3;  в)9,9; г)9,12;  д)9.

2.Знайти суму 20 + 7,357 =

а) 27,357*;  б)27;  в)27,3; г)27,35;  д)27,4.

3.Знайти різницю 14,7 – 8,4 =

а) 23,1;  б)6,3*;  в)6,7; г)6,4;  д)6.

4.Знайти різницю 53 – 4,23 =

а)49,23;  б) 49,77;  в)48; г) 52,77;  д)48,77*.

5. Виконати додавання: 38,25 + 21,13 =

а)59,38*;  б) 59;  в)59,13; г) 59,35;  д)59,25.

6. Виконати додавання: 3,1 + 12,2983 =

а)15;  б) 12,6083;  в)12,2983; г) 12,2914;  д)15,3983*.

7. Розв’язком рівняння   х + 4,83 = 9 є

а)9;  б) 4,83;  в) 4,17; г)8,83;  д)5,17*.

8. Розв’язком рівняння   х -  6,24 = 8,1 є

а)14,34*;  б) 14,86;  в) 1,86; г)14,2;  д)14,04.

9. Записати десятковим дробом 23 цілих 5 десятих

а)235;  б) 23,5*;  в) 23,05; г)2,35;  д)0,235.

10. Записати десятковим дробом 5 цілих 7 десятих 8 сотих

а)5,78*;  б) 57,5;  в) 0,578; г)5,78;  д)578.

Друга група в зошитах  буде розв’язувати приклади на округлення дробів і рівняння.

В – І

В – ІІ

В – ІІІ

Округлити дроби до десятих

Округлити дроби до сотих

Округлити дроби до тисячних

8,75

9,573

7,6581

4,257

5,377

6,0157

12,42

16,8349

13,45891

78,1358

23,1476

38,21356

Розв’язати рівняння

Розв’язати рівняння

Розв’язати рівняння

х + 13,4 = 15,82

х + 24,7 =29,8

10,6 + х = 19,7

20 – х = 12,3

30 – х = 18,3

41– х =21,7

9 – (7,3 – х) = 3,2

14 – (х – 3,25) = 5,7

28 – (х –11,25) = 15,4

(х + 3,6) – 1,3 = 5,8

(х + 3,2) – 1,5 = 4,9

(х + 2,8) – 1,8 = 5,9

Третя група виконуватиме на дошці естафетні завдання на порівняння  дробів .

В – І

В – ІІ

В – ІІІ

Порівняти дроби

Порівняти дроби

Порівняти дроби

43,1    43,02

34,2     34,09

13,9     14,9

          1,53    1,5

2,7       2,71

45,3     45,05

7        7,197

8,209   8

3,8       3,82

10,4     12,6

14,3      15,1

9,345    9

          25,0     24,999

45,99     46,0

54,998   55,0

         0,59       1,1

1,2          0,56

1,7         0,97

         17         17,0

22,0         22

36,0       36

         39,06    38,98

56,08        55,87

68,78      69,09

 

Завдання виконано.

Сьома пелюстка фіолетова. Відірве її … Читає завдання: «Підсумок уроку проводимо,  »

У казці В.Катаєва «Квітка-семицвітка», яку ви всі добре знаєте, дівчинка шість пелюсток змарнувала, а тільки сьому використала розумно для доброї справи.

А як ви думаєте ми використали свої пелюстки марно чи корисно?

Ми з вами всі сім пелюсток використали для того, щоб зробити ще один крок на шляху до нових знань.

Сьогодні дуже добре попрацювали всі учні, але найкращими були:

Домашнє завдання: п.30.Вивчити правила. №№859,861,862.

  


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

46970. Процесс формирования институтов и их устойчивость. Особенности формирования неформальных институтов 49.84 KB
  Теория поведения потребителя в рыночной экономике. Потребительское поведение общая и предельная полезности закон убывающей предельной полезности Большое значение для развития производства товаров и их предложения имеет поведение потребителя. Однако в поведении среднего потребителя можно отметить ряд общих черт: спрос потребителя зависит от уровня его доходов влияющих на размер личного бюджета потребителя; каждый потребитель стремится получить за свои деньги все что можно т. максимизировать совокупную полезность; средний...
46971. Романтизм 19 век 50 KB
  XIX века унаследовал от эпохи Просвещения внимание к проблеме воспитания и образования. в крупнейших странах Европы развивается система среднего образования которое являлось привилегией имущих классов. Осуществляются образовательные реформы в ходе которых создаются национальные системы образования. На повестку дня выносятся вопросы управления школьной системой взаимоотношения образования и религии школы и Церкви права личности на образование структуры и содержания школьного образования.
46972. Свариваемость сталей. Группы 50.5 KB
  Группы Способность стали к образованию качественного сварного соединения называют свариваемостью которая определяется внешними и внутренними факторами. По свариваемости стали подразделяют на четыре группы: 1 хорошая свариваемость; 2 – удовлетворительная свариваемость; 3 ограниченная свариваемость; 4 – плохая свариваемость. К Первая группа – хорошо сваривающиеся стали у которых Сэкв не более 025. Эти стали при обычных способах сварки не дают трещин сварка таких сталей выполняется без предварительного и сопутствующего подогрева без...
46973. Система методов государственного управления 50.5 KB
  Система методов государственного управления Основные вопросы: Понятие метода управления. Понятие метода управления. Осуществление управленческого воздействия предполагает наличие у субъекта – органа управления или должностного лица – знания о возможностях и границах воздействия его формах и средствах. Использование методов управления которые апробированы в опыте иных организаций и органов управления предполагает достаточную степень определенности в знании и понимании особенностей применения методов воздействия.
46974. СУЩНОСТЬ ТИПИЗАЦИИ И КЛАССИФИКАЦИИ 50.66 KB
  При всем многообразии деталей машиностроительного производства среди них можно обнаружить большое количество деталей аналогичной конфигурации близких по точности материалам требованиям предъявляемым к качеству обработки их основных поверхностей а также сравнительно мало отличающихся по размерам. язя Типизация технологических процессов может производиться по грем направлениям: 1 обработки отдельных поверхностей; 2 обработки отдельных типовых сочетаний поверхностей; 3 обработки заготовок. Работа по типизации технологических процессов...
46975. Модель развития PR-технологий (Джеймс Грюниг и Том Хант) 40.5 KB
  Суть ее заключается в следующем: используются любые средства для привлечения внимания общественности для оказания давления на нее. Информирование информирование общественности общественная осведомленность Д. Ее характеристики: регулярная работа со средствами массовой информации; распространение информации является главной целью PR – деятельности; информация должна быть точной и правдивой однако только позитивной негативные факты и события замалчиваются; как и первая модель информирование относится к...