52794

Урок духовності. Весна – красна

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Хід уроку Учитель: Доброго дня учні Доброго дня гості Сьогодні ми побуваємо в гостях у наших предків ознайомимося з національними скарбами українського народу щоб зрозуміти наскільки багата наша культура і невичерпна духовність. Пісня В саду гуляла Учитель: Традиції залишаються вірними собі. Пісня Два кольори Учитель: традиції залишаються а земля змінюється і оновлюється. Учитель: 1 березня 14 березня за новим стилем день Явдохи це свято є вісником весни.

Украинкский

2014-02-18

53 KB

2 чел.

Урок духовності

Тема. Весна – красна.

Мета: 

  •  предметно практична: за участю учнів відтворити обстановку традиційних українських святкувань;
  •  розвивальна: продовжити роботу над поглибленням знань учнів про багатство національної культури, про традиційні українські свята, допомогти усвідомити їх значення;
  •  освітня: ознайомити учнів із традиційними святами, обрядами й обрядовими іграми, легендами, допомогти їм дійти висновку, що Великдень - це «свято над святами»;
  •  виховна: через почуттєве сприйняття підвести учнів до усвідомлення необхідності духовного й естетичного самовиховання, до пізнання духовно - культурних цінностей свого народу;
  •  дослідно-практична: ідентифікація індивідуального «Я» школяра з духом рідної культури.

Зал святково прикрашений в українському національному стилі: вишитими рушниками, колоссям пшениці, кетягами соняшника, витворами народного мистецтва. На задньому плані розміщено три весняних місяці.

Хід уроку

Учитель: Доброго дня, учні! Доброго дня, гості! Сьогодні ми побуваємо в гостях у наших предків, ознайомимося з національними скарбами українського народу, щоб зрозуміти, наскільки багата наша культура і невичерпна духовність.

Оголошення теми і мети уроку.

Відтворюючи дух традиційних свят українського народу, спробуємо усвідомити їх особливе значення в гармонійному та духовному розвитку особистості. Це урок підготовки душі до роботи.

До залу входять ведучі.

Ведуча 1: Добрий день, шановні гості.

Ведуча 2: Радо вітаємо Вас у нашій гостинній оселі.

Ведуча 1: І запрошуємо всіх на свято Весни.

Пісня «Зеленіє, жито»

Виходить дівчина в костюмі весни:

Надійшла весна прекрасна. Багатоцвітна, тепла, ясна, Наче дівчина у вінку. Зацвіли луги, діброви, Повно гомону, розмови І пісень в чагарнику.

(Пісня «В саду гуляла»)

Учитель: Традиції залишаються вірними собі.

Учениця: Отже, неможливо уявити свята без традиційних рушників та українського національного одягу. Навіть у будні багато українців почали носити вишиті сорочки та інші предмети національного костюма. Це тепер модно і престижно.

Пісня «Два кольори»

Учитель: традиції залишаються, а земля змінюється і оновлюється.

Учениця: «Весна». Лише думка про неї будить у серці радість і тривогу. Це свято відновлення і пробудження природи, його відчувають і по-своєму переживають дорослі та діти, тварини й рослини, усе живе на землі. Прислухаймося до неї - й вона відгукнеться голосом птахів і дзюрчанням струмків.

(Звучить у запису голос птахів).

За давньою слов'янською міфологією, Лада - покровителька любові, богиня юності, краси та родючості. Вона персоніфікує весну, розквіт усього живого й гарний настрій. Весну зустрічають хороводами, співом, веселими забавами та закликами

Пісня «Куди б я не їхала»

Учні: Весна - красна, на чому прийшла?

Весна: На сонці, на вівсяному сніжечку, житньому колосочку.

Учні: Весна - красна, що ти нам принесла?

Весна: Принесла я вам урочистість і красу Великодня з різнобарвними писанками та запашними пасками. А ще привела я вам трьох місяців красних, трьох місяців ясних.

Березень: Перший місяць я весни.

                 Я - стрімкі дзвінкі струмки.

                 Я пережив зимові сни.

                 І знову народився на землі.

                  Не гуде метелиця  

                  Відмела.

                  Будемо веселитися - Ти і я.

Пісня «Плакуча гітара»

Квітень: Квітень грайливий вас привітає!

Пройшли дощі, а брунька буяє.

Всю ніч туман, а зранку сонце сяє.

Блакитні проліски в бору втішають малинку

Весна: Веселі журавлі, що несете на крилі?

Чи то радість?Чи то сміх?

  •  Несемо всім вам тепло,

Щоб усе цвіло й росло!

Пісня «Сильний вітер»

Травень: А я Травень. Іду весело, співаю,

Дощами землю поливаю,

Урочистими піснями,

І громами над полями.

Скоро дерево зародить ягоди смачні.

Буде рідним і сусідам, буде і мені.

Учитель: 1 березня (14 березня за новим стилем) - день Явдохи - це свято є вісником весни. Учні, хто з вас дізнався про прикмети, пов'язані з днем Явдохи.

Учні 1. Якщо на Явдоху ясний день - рік врожайний, якщо похмурий - неврожайний.

  1.  Якщо грім гримить на голе дерево - чекати неврожаю.
  2.  Новий місяць народився в ясну погоду - чекай щедрого статку.
  3.  День Явдохи був метеовісником «На Явдоху погоже - все літо пригоже»

Пісня «Плаче захмарене небо»

Учитель: 21 березня - день весняного рівнодення. Пробуджується природа» оживає все навкруги. І люди, і тварини радіють її відновленню. Повертаються з вирію птахи.

Учениця 1: Жайворонки - перші посланці весни! У день весняного рівнодення печуть булочки у формі жайворонків і пригощають ними одне одного.

Учениця 2: Жайворонки, жайворонки, прилетіть до нас, принесіть весну - красну.

Учитель: ЗО березня - День Теплого Олекси, останній березневий день, про який ми сьогодні згадаємо.

Березень: Я розповім вам про Теплого Олексу. В одній багатій і набожній родині жив Олекса. Був він добропорядним і чесним. Не сміючи ослухатися батька, він одружився, але відразу відпросився у дружини, та пішов мандрувати, служити Богові. Віддаючи людям своє тепло й доброту, він дуже рано зостарівся. Згодом люди назвали його святам і прославили за тепло, яке він роздав нужденним.

Учитель: Настав час перегорнути другу сторінку весняного календаря. Вступає у свої права наступний місяць - квітень.

Квітень: У народі мене називають березол, що означає зол для беріз. Адже коли я паную на землі, люди збирають березовий сік, наносячи білокорим красуням глибокі рани, тому вони плачуть. Які квітневі свята, народні прикмети ви знаєте?

Учениця 1: Квітень із водою - травень із травою.

Учениця 2: На квітень припадає одне із дванадцята значних релігійних свят - Благовіщення. Увійшло воно у святковий календар ще з V століття, з тих пір

відзначається 7 квітня, на згадку про те, як архангел Гавриіл передав Діві Мари благу вість про народження сина Божого Ісуса Христа.

Учениця 3: Але 7 квітня люди не працювали.

Птах гніздо не в'є в це свято.

Дівчина коси не плете.

Дотепер земля відпочивала.

До Благовіщення не можна починати весняні роботи на полі. Вважається, що саме у Благовіщення Господь благословляє землю на новий урожай, на нову роботу та життя. У цей день люди брали попіл із печі й посипали землю, що теж обіцяло гарний врожай.

Учитель: Діти, мені дуже цікаво побачити, як ви виконали домашнє завдання - малюнками виразили своє відчуття весни.

(учні показують свої малюнки, коментують їх).

Учитель: Молодці. Важливо, що ви у своїх малюнках відобразили не лише видимі ознаки весни (повернення тепла, буяння квітів), а й свою віру в добро, любов і майбутнє.

Учитель: Україна вважається привітною і гостинною державою. Україна - це золото безмежних полів і бездонна синь чарівних небес!

Учениця: З дитинства ми звертаємо увагу на синьо-жовтий прапор держави. Чисте небо - символ миру, а жовтий колір - пшеничне поле, символ статку. Тризуб, малий герб, на якому написано «воля» і національний гімн України (Звучить гімн України).

Пісня - душа народу, найвищий прояв духовно-патріотичних устремлінь.

Учитель: А хто з вас назве мені рослинні символи України?

Діти: Барвінок тополя, соняшник, дуб, калина, верба.

«Два дубки»

Учитель: Правильно. «Без верби і калини - немає України». Саме навесні ми святкуємо Вербну Неділю. Що визнаєте про неї, розкажіть.

Учениця: Верба - символ початку нового життя.

У Вербну неділю люди несли вербні гілочки в церкву, щоб святити. Заходами в дім теля церкви, легесенько «били» цими гілочками своїх рідних, примовляючи:

Не я б'ю - верба б'є. Від нині за тиждень Великдень. Недалечко, червоне яєчко! Будь здоровий,  як вода. Будь багатий, як земля. Будь гнучкий, як лоза Пісня «Смерека»

Учитель: Спасибі вам за цікаву інформацію. Дуже важливим днем вербного тижня є четвер. Він називається чистим, світлим, великим. У цей день весняного очищення, ще до світанку, до сходу сонця у будинку все повинне бути чистим і виглядати посвятковому, За традицією будинок прикрашений вишитими виробами, рушниками, це означало любов і повагу до Бога, шанування традицій.

Учениця: Наступний день Вербного тижня - Страсна П'ятниця. Ні шити, ні прати, взагалі ніякої роботи в цей скорботний день не можна виконувати, адже у Страсну П'ятницю був розп'ятий на хресті Ісус Христос.

Учитель: Тож зрозуміло, що веселитися, співати, жартувати теж не можна, тай чи захочеться! На знак скорботи запроваджено най строгіший піст.

Учитель: Відгадайте загадку:

«Від народження ми білі, а тепер нас усіх зварили і фарбою прикрасили.

Червоні, жовті та зелені У Великоднем кошику свяченії лежимо на столі біля круглої паски. Моргаємо сиру й домашній ковбасці»

Хто відгадає, хто це?

Звичайно - це крашанки.

Учениця: Наступила Велика Субота. У цей день перед Великоднем жінки фарбують яйця та печуть паски.

Яйце - символ постійного відродження, символ родючості, пробудження

землі.

Учитель: А чи знаєте ви чим відрізняється крашанка від писанки?

Учениця 1: Крашанка - це яйце, зафарбоване одним кольором. Крашанкою розговляються на Великдень.

Учениця 2: Писанка - це декоративне яйце, на поверхні якого обов'язково по восковій основі намальовані різні орнаменти й символи.

Учитель: А які символи всесвіту ви знаєте?

Учні: (кожен учень пояснює символіку одного знака. На дошці висить малюнок)

Безконечник - хвилеподібна смуга, стилізоване зображення моря.

Граблі - символ дощу.

Коло - безсмертя.

Риба - символ здоров'я, знак води, родючості, життя і смерті.

Сонце - джерело життя.

Спіраль - знак родючості.

Трикутник - триєдність неба» Землі й людини. Символізує сім'ю: батька, матір і дитину.

Хрест - символ Всесвіту.

Учениця: Існує ще багато символів, що традиційно зображують на писанках: віконце, ромб, сітка, квітка, зубці, баранячі роги, павучок, кривулька.

Учитель: Молодці діти, але запам'ятайте, що крім Хреста, котрий вважається знаком чотирьох сторін світу, чотирьох вітрів, чотирьох пір року та чотирьох темпераментів, важливими знаками є символи землі, вогню та води.

Учениця: Опівночі Велика Субота переходить у Світлу Христову Неділю (звучать дзвони).

Вслухайтеся - це великодні дзвони, вони сповіщають людям про те, що наступило свято Воскресіння. Найголовніше Християнське свято - Великдень.

Учениця: Світле Христове воскресіння - це свято свят. Люди з нетерпінням чекають на нього. Готують смачні, різноманітні страви. А в церкву прийнято йти у святковому одязі: вишитих сорочках, шалях. Це свято всій родини, любові і милосердя Великодня урочистість є радістю життя.

Учитель: Наш урок духовності підійшов до завершення. Ми згадали традиції українського народу. Не можна навчитися красиво вишивати без знання історії виникнення цього мистецтва. Вважаю, що на уроках обслуговуючої праці ми повинні, у першу чергу, виховувати в собі людяність. Зараз я хочу подякувати вам, діти. Ви сьогодні всі добре потрудилися й за це одержуєте найвищі бали.

Спасибі вам, дорогі гості, що ви прийшли до нас і дали нам зрозуміти, що наше життя вам не байдуже. Дозвольте мені на прощання порадити:

«Частіше кажіть «дякую». Зрадіє серце ваше, і радості вашої ніхто не відніме у вас» Звучить пісня: «Білі капітани»


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

8913. Лекции по теоретической механике 774 KB
  Лекции по теоретической механике Динамика точки Лекция 1 Основные понятия динамики В разделе Динамика изучается движение тел под действием приложенных к ним сил. Поэтому, кроме тех понятий, которые вводились в разделе Кинематика, здесь необход...
8914. Методология проектирования автоматизированных информационных технологий управления 154.5 KB
  Методология проектирования автоматизированных информационных технологий управления Понятие управления по функциям Создание автоматизированных информационных технологий управления представляет собой эволюционный процесс. Именно поэтому информационные...
8915. Процедуры присуждения ученой степени и ученого звания 115.5 KB
  Процедуры присуждения ученой степени и ученого звания Учебные вопросы: 1. Процедуры присуждения ученой степени. 2. Процедуры присуждения ученого звания. 3. Принципы процедур присуждения ученой степени и ученого звания. Нормативные акты: 1. Постановл...
8916. Управление как система 112.5 KB
  Управление как система Сущность системного подхода к управлению. Кибернетическая модель управления организацией. Виды управления. Типы управления. Термин система в переводе с греческого означает целое, составленное из отдельных частей. В настоящее...
8917. Информационная система 131.5 KB
  Информационная система Этапы развития информационных систем управления в России. Информационная пирамида. Основные направления развития автоматизации управления. Комплексная автоматизация бизнес-процессов.
8918. Испытания и подтверждение соответствия средств измерений 60.5 KB
  Испытания и подтверждение соответствия средств измерений Основные положения системы испытаний и утверждения типов средств измерений, подлежащих применению в сферах распространения государственного метрологического контроля и надзора...
8919. Административно-процессуальные нормы и административно-процессуальные правоотношения 95 KB
  Административно–процессуальные нормы и административно–процессуальные правоотношения Учебные вопросы: Понятие и характеристика административно-процессуальных норм. Роль и место административно–процессуальных норм...
8920. Нормативная и эталонная база в области технических измерений 58.5 KB
  Нормативная и эталонная база в области технических измерений Студент должен -иметь представление: - об основных положениях Государственной системы обеспечения единства измерений (ГСИ) знать: - категории и виды н...
8921. Теоретические основы менеджмента 156.5 KB
  Теоретические основы менеджмента Содержание и механизм проявления законов управления. Сущность и содержание принципов управления. Методы управления. Управление, как синтетическая наука, основывается на системе зак...