52811

Розквіт та занепад Давньоєгипетської держави

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Сформувати уявлення про передумови перетворення Єгипту в могутню державу; з'ясувати напрямки та наслідки військових походів фараонів; охарактеризувати релігійну реформу; розвивати вміння використовувати історичну карту та висловлювати думку щодо причин занепаду держави. Актуалізація опорних знань учнів Пригадайте коли утворилась Давньоєгипетська держава Хто очолював державу Якою була влада фараона ІІ. до нашої ери фараони дуже багато воювали. Але проводячи військові походи фараони втратили контроль над номархами...

Украинкский

2014-02-19

97.5 KB

9 чел.

Тема: Розквіт та занепад Давньоєгипетської держави.

Мета: Сформувати уявлення про передумови перетворення Єгипту в могутню державу; з'ясувати напрямки та наслідки військових походів фараонів; охарактеризувати релігійну реформу; розвивати вміння використовувати історичну карту та висловлювати думку щодо причин занепаду держави.

Обладнання: Підручник С. Голованов, С. Костирко. Історія стародавнього світу. К 2006, схема битви під Кадешем, карта «Стародавній Єгипет», роздатковий матеріал.

Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу.

Проблемне питання: «Чи можна назвати Єгипет світовою державою?»

Структура уроку:

  1.  Актуалізація опорних знань учнів.
  2.  Вивчення нового матеріалу:

1.Нашестя гіксосів.

2.Походи Тутмоса III.

3.Релігійна реформа Ехнатона.

4.Рамзес II. Кадешська битва.

  1.  Закріплення вивченого матеріалу.
  2.  Підсумки уроку.
  3.  Домашнє завдання.


Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів

- Пригадайте,   коли  утворилась  Давньоєгипетська держава?

- Хто очолював державу?

- Якою була влада фараона?

ІІ.Вивчення нового матеріалу

Вчитель. У 18ст. до нашої ери фараони дуже багато воювали. Але, проводячи військові походи, фараони втратили контроль над номархами, які почали організовувати заколоти та розорювати господарство. Почалися повстання бідноти. Найбільше з них відбулося у 1750 році до н.е.

Робота з історичними джерелами: учням пропонується ознайомитися з історичним документом, дати відповідь на запитання.

Вчитель. Послабленням єгипетської держави скористалися кочові племена гіксосів, що прийшли з Малої Азії та Сирії.

Вдома ви мали знайти  інформацію про племена гіксосів.

Відповіді учнів.

Вчитель. Після звільнення Єгипту від гіксосів, держава відновлює свою могутність, а налагоджене господарство дало змогу фараонам здійснювати завоювання нових територій. Для висвітлення походів фараона Тутмоса III (з 1504-1450 рр. до н.е.) ми запросили вченого-єгиптолога.

Вчений: Доброго дня, діти. Сьогодні, я та мої помічники розповімо вам про Тутмоса III, якого ми, вчені, називаємо «Наполеоном Стародавнього Єгипту». Ставши фараоном Тутмос III кинувся впокорювати сирійсько-палестинські князівства. Ворожі війська єгиптяни досить легко розгромили під Мегіддо, проте оволодіти фортецею їм довго не вдавалося. Ну,а детальніше про взяття Мегіддо вам розповість безпосередній учасник тих подій, воїн, що брав участь в облозі фортеці і якого ми зуміли перенести до нас за допомогою машини часу.

Воїн. У 23-й рік царювання, 1-й місяць жнив виступив Тутмос III з доблестю, силою, могутністю, щоб повалити того жалюгідного ворога і розширити межі Єгипту. Його величність вирушив на золотій колісниці, прикрашеній бойовою зброєю. І його величність віддав наказ своєму війську такими словами: «Ви хапайте все гарненько, моє непереможне військо! Усі володарі усіх північних чужоземних країн замкнуті в ньому, і заволодіти Мегіддо - це значить здобути тисячу міст». Однак, минуло сім довгих місяців облоги, перш ми вдерлися у Мегіддо. І ось володар цієї країни приповзли на своїх животах щоб вклонитися могутності його величності, щоб випросити дихання для своїх носів, бо велика його сила, бо велика влада Амона над усіма чужоземними країнами.

Вчений: Дякую, друже, що поділився з нами своїми спогадами. А моя асистентка в одному з архівів Александріївської бібліотеки знайшла документ, в якому міститься перелік здобичі, яку Тутмос III привіз з Мегіддо.

Асистентка: Перелік здобичі принесеної військом його величності з міста Мегіддо: полонених 340, рук 83, коней 2041, лошат 191. Колісниця, прикрашена золотом, із золотим дишлем; чудова колісниця, яка належить князю Мегіддо... колісниць його презренного війська 892; чудовий бронзовий панцир князя Мегіддо; шкіряні панцири його презренного війська 200, луків 502. От, військо його величності захопило худоби того міста 387, великої худоби 1939,дрібної худоби (кіз) 2000, дрібної худоби білої   (овець)   20500.

Вчений: Після штурму Мегіддо фараон вирішив продовжити свій завойовницький шлях. Його війська розгромили під Кархемишем армію держави Мітані. Потім фараон рушив на південь, і через деякий час Нубія опинилась під контролем єгипетської держави. Отже, за правління Тутмоса III, який лише в Азію здійснив 17 походів, Єгипет перетворився на світову державу.

Вчитель, використовуючи метод «Мозковий штурм», формує поняття «Світова держава».

Світова держава - велика країна, до складу якої входили десятки завойованих племен.

Вчитель: Проте, не всі фараони були завойовниками, деяких можна назвати реформаторами. Давайте уявімо, що ми з вами опинились в 14ст. до н.е. і спробуємо з'ясувати:  чому фараон вирішив провести релігійну реформу?

Рольова гра «Релігійна реформа Ехнатона»

I жрець: 0, величний царю Верхнього та Нижнього Єгипту, посланець приніс нам звістку, що ти бажаєш нас бачити.

Фараон:Так, я викликав вас, щоб ви першими почули мою волю і щоб розповсюдили мій наказ по всьому Єгипту.

II жрець: Ми вас уважно слухаємо, о повелителю.

Фараон: Я, цар Верхнього і Нижнього Єгипті, проголошую єдиним божеством, якому відтепер слід поклонятися є бог сонячного диску Атон.

Жерці: Що?!

Фараон:Себе ж наказую величати Атоновим сином - Ехнатоном. Також я вирішив побудувати нову столицю,   яка буде називатися Ахетатон.

I жрець: 0, володарю, вже багато років наш народ славить бога Амона, хіба можна відмовлятись від вірувань наших предків?

Фараон:Здається, ти дещо забув, жрець! Я не тільки є повелителем свого народу, я голова держави і верховний жрець. Моя воля має виконуватись, а не обговорюватись! Вчора, спостерігаючи за заходом сонця, я склав гімн, що прославлятиме славного  бога Атона. Послухайте!

Наложниця:Ти сяєш чудово на небосхилі неба, живи сонячний диск, що поклав початок життю! Ти сходиш на  східному небосхилі  і ти наповнюєш  землю своєю красою. Твої промені охоплюють країни аж до межі всього того, що ти створив! Прокидаються і стають на ноги люди через тебе. Руки їхні славлять твоє розсіяння. І після того вони виконують роботу твою.

Фараон: Ну,як? Мовчите? Що, боїтеся за свою владу? Отож, якщо хочете жити, то потурбуйтесь, щоб до заходу сонця всі ознайомились із моєю волею. (фараон встає і виходить).

I жрець: Що ж нам робити?

II жрець: Ми мусимо скоритись його волі, але не надовго фараони вічно не живуть. А ми маємо подбати щоб його наступник знову повернув культ Амон-Ра. Лише тоді ми зможемо відновити свою владу і велич нашого бога Амона.

 Вчитель. Діти, а тепер давайте спробуємо визначити, навіщо  фараону  знадобилося  проводити  релігійну реформу?

Відповіді учнів.

Вчитель. Реформа Ехнатона призвела до занепаду міжнародного авторитету держави. Тому перед його наступниками постало завдання відновити могутність Єгипту. І фараон Рамзес II (1301-1325рр. до н.е.) розпочав військові завоювання. Проте, перший його похід ледь не закінчився катастрофою. Серед нас присутній учасник цього походу і зараз він, використовуючи схематичне зображення битви, розповість нам про перебіг військових дій.

Учасник походу. На четвертому році свого правління фараон здійснив похід в Азію. Він виступив проти Хетського царства і біля міста Кадеш у 1296 році до нашої ери відбулась велика битва. Своє військо фараон поділив на п'ять корпусів - чотири діючих та один резервний. Та через брак військового досвіду, правитель потрапив у пастку, яку йому влаштував хетський цар Муватал. Повіривши хетським перебіжчикам, що були спеціально підіслані, що основні сили хетів відступили на північ, Рамзес II не став чекати походу решти військових підрозділів і з одним єдиним корпусом поспішив до Кадету. Саме там на нього чекав цар Муватал, підготувавши пастку. Хетти, перейшовши річку Оронт, зайшли з тилу. Вдершись у бойовий табір фараона, вони були засліплені його багатством, і. забувши про все на світі, заходились його грабувати. Лише вчасний підхід підкріплення врятував Рамзеса II від загибелі. І хоча поле бою залишилось за єгиптянами, говорити про перемогу немає підстав.

Вчитель. Зробивши висновки з цього уроку Рамзес II надалі діяв обачніше. І зумів повернути під вплив єгипетської держави Південну Сирію, Фінікію та Палестину. Але з 11ст. до н. е. ситуація всередині держави погіршилась.

Робота з підручником:вчитель пропонує учням опрацювати матеріал підручника на сторінці 84 і виділити можливі причини занепаду Єгипетської держави.

Відповіді учнів.

III. Закріплення вивченого матеріалу.

1.Дидактична гра «Логічний ланцюжок» за алгоритмом

«хто-що зробив-навіщо-коли»:

1) «Тутмос III -...-...-...»

2) «Ехнатон -..,-...-...»

3) «Рамзес II -...-...-...»

2.Дидактична гра «Знайди помилку»:дивлячись на роздатковий матеріал із фрагментами історичної карти,учні повинні знайти там помилки.

IV. Підсумки уроку

Учні дають відповідь на проблемне питання уроку. Вчитель ставить оцінки.

V. Домашнє завдання

Опрацювати матеріал підручника ПАРАГРАФ 10. Підготувати повідомлення на тему: «Боги Давнього Єгипту», «Наукові знання Єгипту».


Історичне джерело

«Повчання Іпусера». «Лейденський папірус».

(свідчення знатного вельможі про повстання бідноти 1750 рік до н. е.)

«Краща земля в руках банд. Грабіжники усюди. Ніл зрошує, але ніхто не оре. Кожен говорить: «Ми не розуміємо, що робиться в країні». Простолюдини стали власниками коштовностей. Той, хто не міг собі купити навіть сандалів, тепер став власником багатств... Кров повсюди... Багато трупів поховано у Нілі... Благородні у горі, простолюдини радіють...

..прекрасна судова палата. Розкрадено її акти. Розкрито їхні податкові декларації. Чиновники убиті. Взято їх документи. 0, як тяжко мені від цього лихоліття... Зерно Єгипту стало загальним добром...»

Запитання:

1)Кому співчував автор?

2)Чого домоглися повсталі?

3)Як ви вважаєте, які наслідки для держави могло мати таке повстання?

 


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

32415. Понятие VPN и схемы реализации взаимодействия с провайдером 18.46 KB
  VPN Защищенная виртуальная сеть. Объединение корпоративной сети и отдельных компьютеров через открытую внешнюю сеть в единую виртуальную сеть обеспечивающая безопасность циркулирующих данных называется VPN. VPN используется для решения 3х разных задач: Для реализации связи между офисами компаниями т.
32416. AppLocker 15.11 KB
  При использовании ppLocker можно создать правила разрешающие или запрещающие запуск приложений. Им приходится отвечать в том числе и на такие вопросы: К каким приложениям должен иметь доступ пользователь Каким пользователям нужно разрешить устанавливать новое программное обеспечение Какие версии приложений следует разрешить Как управлять лицензированными приложениями Чтобы решить эти задачи ppLocker позволяет администраторам указать какие пользователи могут запускать конкретные приложения. При помощи средства ppLocker...
32417. Аутентификация пользователей при входе в систему 20.03 KB
  Диспетчер учетной записи возвращает идентификатор безопасности пользователя и групп в который он входит. Если не разрешается сессия уничтожается если разрешается то создается маркер пользователя содержащий группы и привилегии. До начала интерактивной сессии подсистема win32 создает контроль пользователя. При создании нового пользователя с именем ранее удаленного пользователя будет сгенерирован новый шифр и новый пользователь не получит прав старого пользователя.
32418. Законодательная база по ЗИ 20.04 KB
  Требуется лицензирование на деятельность по разработке производству распространению техническому обслуживанию какихлибо средств Оказание услуг в области шифрования на разработку средств защиты информации и т. Лицензию на разработку средств защиты информации выдает ФСТЭК федеральная служба по техническому и экспертному контролю. это совокупность официальных взгядов на цели задачии основные направления обеспечения информационной безопасности в который включены привлечение работы по ЗИ фирм не имеющих соответствующих лицензий по...
32419. Классификация угроз, меры и принципы защиты 17.86 KB
  Снятие информации с компьютерной техники за счет электромагнитных излучений. несанкционированное уничтожение информации. По признаку воздействия на ОС: используется легальный канал получения информации. используется скрытый канал получения информации.
32420. Общие методы шифрования 25.42 KB
  Выделяют 2 направления: Криптография занимается поиском и исследованием математических методов преобразования информации. Криптоанализ исследует возможности расшифровки информации без знания ключа. Криптография используется для безопасного хранения и передачи информации а также для установления подлинности передаваемой информации. Все криптопреобразования выполняются над блоками информации определенной длины 32 или 64 бит.
32421. ГОСТ 28147-89 96.08 KB
  При этом одинаковые блоки открытого текста дают при шифровании разные блоки шифротекста. Изменение бита шифротекста на противоположное значение приводит к аналогичному изменению расшифрованного текста что даёт возможность злоумышленнику проводить целенаправленное изменение шифрованного текста без знания ключа. Каждый блок шифротекста зависит от соответствующего предыдущего блока шифротекста гаммирование с зацеплением блоков. При изменении одного бита в шифрованном тексте в соответствующем блоке открытого текста исказится соответствующий...
32422. Семейство «Криптон» 22.41 KB
  Плата КРИПТОН не использует прерываний и каналов прямого доступа используется прерывание ЧС. В КРИПТОН имеет 2 режима работы: Режим начальной загрузки соответствует включению компьютера. Совместно с аппаратным криптонзамком может работать программная система защиты Cryptonщит которая имеет сертификаты: 3 классСВТ 2 HDB.
32423. Понятие Key Recovery 16.75 KB
  Key Recovery технология восстановления ключей. Требование восстановления ключей является одним из важных для случая корпоративных сетей. В её качестве может служить центр перераспределения ключей который генерирует сеансовые ключи. Копии этих ключей могут сохраняться.