52817

Екологічний практикум. Урок математики в 6 класі

Конспект урока

Педагогика и дидактика

60 кг макулатури рятує одно дерево 30 кг макулатури рятує 1 га лісу 1 т макулатури економить 1000 кВт ч електроенергії 1 т макулатури економить 200 м3 води 1т макулатури економить дає 2500 учнівських зошитів. Використання макулатури для виробу паперу на 75 зменшує забруднення повітря та дозволяє зекономити до 40 води Не викидай папір який ви використовували – збирайте його та здавайте макулатуру V. Скільки дерев зберегли учні Скільки учнівських зошитів можна виготувати із цієї макулатури Скільки води та електроенергії буде з...

Украинкский

2014-02-19

49.5 KB

3 чел.

                               Урок математики в 6 класі

Тема: Екологічний практикум

Мета: Продовжити роботу по формуванню умінь та навичок розвязувати задачі на відсотки, дроби, формувати навики пристосування отриманих знань в життєвих ситуаціях; розширити кругозір, логічне мислення, показати місце людини серед живих істот землі.

Тип уроку – інтегрований

Форми роботи – колективна, групова, самостійна

Матеріали до уроку – таблиці «Математика і екологія»

Хід уроку:

  1.  Організаційний момент
  2.  Вчитель: В розмові  про природу ми часто чуємо слово «екологія». Нагадаю, що екологія» - це наше з вами відношення до створеного світу: землі, рослинам, тваринам, та один до одного. Тільки від нас з вами залежність, який світ буде нас оточувати.

Учень:        У природы есть заботы

    Ей на помощь поспеши

    Экология природы -

    Экология души. 

    Щедро солнышко нам светит

    Щедро дует свежий ветер

    Слышишь речка? Видишь лес

    Вырос прямо до небес?

    Экономить свет и воду

    Значит,  охранять природу.

II Мотивація учбової діяльності

Вчитель: - Діти, я сподіваюсь, що рішаючи задачі екологічного змісту, ви піднімете ще на одну сходинку, яка веде в країну знань, навчитися жити в гармонії з Природою – користуватися її багатствами та не причинити їй шкоди.

    Ми живемо в такому селищі

    Що очей не відірвати

    Розуміємо, що природу

    Нам зберігати та охороняти

    Математика нам допоможе

    Все як треба розрахувати.

      (учень 6 кл. Гузова В.)

III. Актуалізація опорних знань.

  1.  Як знайти дробі від числа?
  2.  Як знайти число за даним значенням дробі?
  3.  Як знайти відсотки від числа?
  4.   Як знайти число за його відсотками?

IV. Робота з таблицями

Учитель: Математика говорить цифрами а іноді страшними.

Учень: Щогодинну на нашій планеті:

  •  100 людей вмирають від отруєнь водою;
  •  1700 акрів родючої землі становиться пустинею;
  •  200 дітей вмирають від голоду
  •  55 людей отруюються та вмирають від пестицидів та інших хімічних речовин;
  •  2000 т кислотних дощів випирає в північній півкулі;
  •  5-6 видів рослин або тварин зникають.

Учень: Кожну хвилину на нашій планеті:

  •  Знищується більш 51 акра тропічних лісів ( 1 акр= 4046,9 м2);
  •  Використовується приблизно 35000 барелей нафти                           (1 барелей=159 л);
  •  Знищується 50 тонн родючої землі із-за невірного її використання;
  •  Виділяється більш 12000 тон вуглекислого газу в атмосферу

Учитель: Але ми сьогодні торкнемося наших проблем                                                              Разом із ростом кількості автомобілів в росте забруднення атмосфери вуглекислим газом. В середньому автомобіль за рік викидає приблизно 200кг угарного газу, 60кг оксидів азоту, 40кг вуглеводів, 3кг металевої та гумової пилі, 2кг сірчаного газу, 0,5кг свинцю, 2кг сильнішого канцерогену родини, який викликає захворювання раком – бензопирена.

Найбільша кількість викидів у машин під час початку руху та гальмування. Тому на перехрестях забруднення повітря максимальне.

Рослини щорічно виділяють приблизно 200 млрд.т. кисню та засвоюють 300 млрд.т. вуглекислого газу. В результаті фотосинтезу за 5500 років відбувається повне оновлення кисню планети. На долю лісу приходиться 2/3 всього кисню, який виділяється в атмосферу. Ось чому так важливо його зберігати! Зміни у складі атмосфери шкідливо впливають на тварин та рослин.

60 кг макулатури рятує одно дерево

30 кг макулатури рятує 1 га лісу

1 т макулатури економить 1000 кВт/ч електроенергії

1 т макулатури економить 200 м3 води

1т макулатури економить дає 2500 учнівських зошитів.

Використання макулатури для виробу паперу на 75% зменшує забруднення повітря та дозволяє зекономити до 40% води!

Не викидай папір, який ви використовували – збирайте його  та здавайте макулатуру!

V. Колективне рішення задач.

Завдання 1.

Ваша школа зібрала за рік 15,20,30,40,50 т макулатури.

  1.  Скільки дерев зберегли учні?
  2.  Скільки учнівських зошитів можна виготувати із цієї макулатури?
  3.  Скільки води та електроенергії буде з зекономлено?

Приклад використання задачі:

Розглянемо варіанти, при якому учні зібрали 15т. Макулатури: 60 кг макулатури зберігає від вирубки одно дерево, а 15 т (15000кг) зберігає 15000 кг: 60 кг = 250 дерев. Із однієї тонни макулатури можна виготувати 2500 зошитів, а із 15 т 2500*15 = 37500 зошитів, 1т.макулатури з економить 200м3 води, а 15т. з економить: 200м3*15 =3000 м3 води, 1кг макулатури з економить 1000 кВт/ч електроенергії, а 15 т: 1000кВт/ч * 15 = 15000кВт/ч

 VI. Рішення задач в групах

Учитель: а) Давайте згадаємо, які дерева ростуть на території нашого селища?

   Завдання для 1 групи

  1.  Дуб вибирає 85л води за день, осина – 462л за тиждень, береза – 180л за 30 діб. Розташуйте назви цих дерев у порядку збільшення кількості води, яку вони вбирають за один день.
  2.  Довго тривалість життя дубу 1800 років, липи 800, сосни – 450, ялинки – 350, берези – 150, верби – 100 років, відбудуй діаграму довго тривалості життя цих дерев.
  3.  Обчислити скільки кубічних метрів повітря очистять від вихлопних газів 25 каштанів, які ростуть на узбіччі дороги, якщо одне дерево очищає зону довжиною 100 метрів, шириною 12 метрів та висотою 10 метрів. V= 100х12х10=12000(м3) – очищує один каштан, а 25 каштанів очистять 25х12000=300000(м3) повітря.

Учитель: б) на території селища багато джерел, які необхідно      розчищати та оберігати. Найкращою джерельною водою є вода із джерела « Ісайкіна балка».

  Завдання для 2 групи

  1.  Запаси води на планеті 1800 млн.км., на світовій океан приходиться 98%. Прісна вода складає 2 %, із них тільки 1 % знаходиться в рідинному стані. Стільки води кожного виду існує на Землі?
  2.  В Україні є очищувальна споруда, яка може очистити 5 млн.км3 води на добу. Скільки кубічних метрів можуть очистити за:

а) місяць      б) рік?

3. 1м3 неочищених стічних вод забруднюють в середньому 50 м3 чистої води. Скільки води щодоби зберемо від забруднення, якщо протягом цього часу споруда очищує 1,2 тис.м3 води?

(1,2х50 = 60(тис.м3)).

Учитель: г) В нашій посадці росте багато дубів. У словян за часи язичества дуб був домівкою та храмом верховного бога – Перуна. З давнини багато народів вважали  дуб священним деревом. В Греції це було дерево бога Аполлона, в Римі – Юпітера, а жолуді листя – емблема лісної охорони.

   Завдання для 3 групи.

  1.  Встановлено, що 1 га лісу очищує за 1 рік 18 млн.м3 повітря. Скільки кубічних метрів повітря очистить ліс площею

а) 5 га    б) 250га  в) 500га?

(900млн.м3)   (4500млн.м3) (9000млн.м3)

  1.  Скільки вуглекислого газу поглинають зелені насадження парку 3,5 га та скільки при цьому виділяється кисню, якщо 1 га зелених насаджень поглинає за добу 280 кг вуглекислого газу та виділяє при цьому 220 кг кисню?

(280х3,5=980 кг вуглекислого газу  220х3,5=770 кг кисню).

 

  1.  Мурашина родина за один день знищує 1 кг шкідливих комах, завдяки цьому захищає ліс площею 2500 м2. Яка кількість шкідливих комах знищить мурашник на такої же самої площі за:

а) 5 днів – 5кг   б) 10 днів – 10 кг в) місяць – 30 кг

VII. Самостійна робота

Учитель: Учні нашої школи допомагають робітникам регіонального ландшафтного парку «Зуївський» у погашені пожеж, зборі насіння, охорони первоцвітів, очищені річок, висадці зелених насаджень.

  1.  1 га лісу у змозі поглинути за 1 рік стільки вуглекислого газу, скільки його видихає за цей час 200 людей. В нашому селищі 3000 людей.

Скільки необхідно зелених насаджень в нашому селищі?

  1.  Лисиця за рік знищує 3000 польових мишей, а сова-1/3 від цієї кількості. Скільки польових мишей знищує сова? (3000х1/3=1000)
  2.  За літо коричнева мураха знищує 1000 комах шкідників. Це складає 0,00025 тієї кількості комах, що їх за літо знищує весь мурашник.

Скільки шкідливих комах знищує за літо мурашник?

(100:0,00025 =400000(комах)).

VIII. Підсумок уроку.

Учитель: Отже, поруч з нами на нашій планеті вся жива та нежива природа. На поверхні землі відомо близько 400 тис. видів рослин і близько 1,5 млн.  видів тварин. Когось ми знаємо добре, когось не дуже, але вони є. Ми дихаємо з ними одним повітрям, пємо одну воду, ходимо по одній землі. Ми бачимо, що доля природи в наших руках, в нашій свідомості, в нашій совісті, в нашому відношенні до неї. Все майбутнє вирішується сьогодні. А у С. Смирнова є вірш, яким ми закінчимо наш урок

   

Есть просто храм, есть храм науки

А есть еще Природы храм,

С лесами, тямущими руки

Навстречу солнцу и ветрам.

Он свят в любое время суток,

Открыт для нас в жару и стынь

Входи сюда, будь серцем чуток.

Не оскверняй его святынь.

IX. Релаксація.

Обговорити результати уроку, оцінити учбові досягнення учнів, прокоментувати оцінки.

Х. Домашнє завдання

    Скласти задачу екологічного змісту на відсотки та дробі.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

50372. Определение моментов инерции твёрдых тел с помощью крутильного маятника. Методические указания 218.5 KB
  Конструкция рамки 7 позволяет закреплять в ней различные тела из набора, прилагаемого к установке. тела крепятся при помощи подвижной планки, перемещающейся по вертикальным сторонам рамки. Планка фиксируется в нужном положении путем затягивания гаек на расположенных на планке зажимах втулках.
50374. Понятие и порядок применения метода по цене сделки с идентичными товарами 18.93 KB
  Для определения таможенной стоимости оцениваемых (ввозимых) товаров должна использоваться стоимость сделки с идентичными товарами, проданными на том же коммерческом уровне и по существу в том же количестве, что и оцениваемые (ввозимые) товары.
50378. Изучение физического маятника. Определение ускорения свободного падения с помощью математического маятника 96.5 KB
  Определение ускорения свободного падения с помощью математического маятника. Установив любое значение длины математического маятника l расстояние от точки подвеса до черты нанесенной на шарик в интервале 3040 см. В результате получится набор значений периодов колебаний Т соответствующих длинам маятника l1 где i – номер опыта.
50380. Колебания в наклонном маятнике 897.5 KB
  Эксперементальное определение среднего значения периода: Тсвоб свободных колебаний; Ткрут крутильных колебаний в зависимости от выбранной модели. Экспериментальное определение зависимости периода Ткач ß колебаний с качанием наклонного маятника от значения угла наклона ß плоскости колебаний.Сравнение экспериментально установленной зависимости периода Ткачß колебаний с качением от значения угла наклона β плоскости колебаний с теоретическими моделями различной степени сложности. МЕТОДИКА ИЗМЕРЕНИЯ ПЕРИОДА СВОБОДНЫХ...