52850

Емоції. Емоційні реакції та стани

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: освітня: розглянути поняття про емоції які особливості вищої н. людини з'ясувати значення емоцій у житті людини виявити різницю між поняттями €œемоційна реакція €œемоційний стан†і €œемоційні відносини; розвивальна: продовжити формування навичок роботи з книгою аналізу порівняння узагальнення самооцінки; виховна: продовжити формування уміння слухати і чути співрозмовника учити колективному співробітництву. Ушинський Сьогодні на уроці потрібно розглянути поняття про емоції як особливості вищої...

Украинкский

2014-02-19

1.79 MB

3 чел.

Тема уроку: Емоції. Емоційні реакції та стани

Мета:

освітня: розглянути поняття про емоції, які особливості вищої н.д. людини, з'ясувати значення емоцій у житті людини, виявити різницю між поняттями “емоційна реакція”, “емоційний стан” і “емоційні відносини”;

розвивальна: продовжити формування навичок роботи з книгою, аналізу, порівняння, узагальнення, самооцінки;

виховна: продовжити формування уміння слухати і чути співрозмовника, учити колективному співробітництву.

ХІД УРОКУ

І . Актуалізація чуттєвого досвіду й опорних знань учнів.

1. Робота з термінами:

Рефлекс

                             Безумовні                               Умовні

          

                             Інстинкти                      Динамічний

  стереотип

                                             

Психологічні процеси

                                 

пізнання навколишнього середовища

                                 

Відчуття

 

Сприйняття

 

Мислення

 
                                                        Увага 


                                                 Память

ІІ.  Мотивація навчальної діяльності  

Чим відрізняється людина від робота? (слайд на дошці)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Девіз уроку:  “Ніщо -  ні слова, ні думки, ні навіть наші вчинки, не виражають  так  ясно і вірно нас самих,  як наші почуття; в них відчувається характер не однієї думки, не окремого  рішення, а всього змісту  нашої душі.”

                                                                  

                                                                                                   К.Ушинський

Сьогодні на уроці потрібно розглянути поняття про емоції, як особливості вищої нервової діяльності людини, з'ясувати значення емоцій у житті людини, виявити різницю між поняттями “емоційна реакція”, “емоційний стан” і “емоційні відносини”.

  1.  Робота з підручником: знайти визначення та значення емоцій.
  2.  Фронтальна бесіда

 Учитель: Висновок: Функції емоцій:

орієнтація

джерело інформації

регуляція поведінки

    -    стимулятори життя  (записують у зошиті).

Емоції - реакції, що виникають у відповідь на дію зовнішніх і внутрішніх подразників (переживання)

3. Існує декілька теорій емоцій: Кеннона – Барда, Симонова (розповідь вчителя)

Формула П.Симонова:

Е = П•(Н - С)

Е –емоція, П –потреба, Н –інформація, необхідна для задоволення потреби, С – відома інформація

       П=0, то і Е=0-емоції відсутні

С=0, то Е=max, негативні

Лякає невідомість

                             С>Н, то Е -позитивні 

4. Обличчя – природи дарунок і гордість людини. І наш емоційний стан написаний на обличчі (міміка, мязи обличчя)

5. Робота в групах – 10 хв.

Завдання групи 1:

Інструкція до опису “емоційного стану людини”(до малюнка в підручнику)

“М'яз іронії” – він тягне кут рота нагору.

“М'яз жалоби” – опускає кути рота.

“Відраза” – морщить ніс, піднімає верхню губу, примружує очі

“Злість”похмуре  обличчя, пильний погляд, притиснуті до зубів губи.

“Радість” – сміх, посмішка.

Подив” – піднімання брів, широко

відкривши очі 

Завдання групи 2: Чому емоції записані в два стовпчики, поєднати їх між собою.

Емоції

 1)     Радість                       а) огида

   

 2)     Повага                       б) сумнів

   

 3)     Симпатія                    в) розчарування

         

 4)     Любов                        г) недовіра

 

 5)     Довіра                        д) злість

   

 6)     Насолода                   є) ненависть

  

 7)     Задоволення              е) неприязнь

         

 8)     Впевненість               ж) презирство

Відповідь:1-д; 2 - ж;

3- е;  4 - є;

5- г; 6- а;

7- в; 8 – б

6. Перевірка

7. Розглянемо питання емоційні відносини (Робота з таблицею)

Учитель: Розглянете таблицю.

Емоційні реакції

Емоційні стани

Емоційні відносини


Прояв емоцій

Емоційні реакції    

Емоційні стани  

     Емоційні  стосунки

Недовготривалий стан

Посмішка

Сміх

Плач

Лють

Схвильованість

Імпульсивність дій

Повна нерухомість

 

Афект – сильна бурхлива реакція, недовготривалий стан

Тривалі переживання, ефект від сильної емоційної реакції

Збудження

Пригнічення(депресія)

Страх

Тривога

 

 

Настрій – стійкий, досить тривалий емоційний стан

Спрямовані на певну особу, об¢єкт, процес

Любов

Пристрасть

ненависть

ревнощі

заздрість 

Отже, це – почуття – колір думки. Без них наші думки сухі, безжиттєві контури, але не картини. Приведіть приклади емоційних відносин

8. Механізм виникнення емоцій. При будь-якій емоції в реакцію на той чи інший подразник включається багато фізіологічних систем  (розповідь вчителя)

Схема формування емоційних станів

                                               Емоційно-стресові впливи

                                                 

Кора головного мозку

                                                          

Гіпоталамус

       

                                   Довгастий мозок                           Гіпофіз

    

                                 Спинний мозок                            Залози внутрішньої       

                                                                                          секреції

                   

 Серцево-судинна діяльність, дихання,

виділення шлункового соку, поту.                                                 

(Детектор неправди)

9. Керування емоціями

Воля – це свідоме керування емоціями і вчинками, а також активізація діяльності на здійснення задуманого.

10. Випереджальне завдання – повідомлення учнів про людей з великою силою волі.

ІV. Рефлексія

Індивідуальні властивості емоційного життя - неповторна емоційна мелодія, яка звучить в кожному з нас.
Виконайте тест:

Спробуйте поєднати в групи по два наступних слова:

поцілунок, тарган, соловей,  кашель.

  •  Чому?

V. Домашнє завдання – опрацювати § 19, питання після §, скласти програму розвитку волі.

VІ. Осмислення об'єктивних зв'язків

Виконання теста на аркушах.

VІІ. Підбиття підсумків уроку. Взаємоперевірка

Психологи рекомендують:

Якщо ви бажаєте зберегти молодість

Частіше радійте,

Намагайтесь бути у гарному настрої.

Коли ми сміємося,

То виділяється ендорфін,

який виконує знеболюючу та антистресову дію.


Тест   за темою: "Емоції"

питання

а

б

в

 відповідь

1

Емоція- це

а) переживання

б) набутий рефлект

в) особливий вид нижчої НД

 

2

Емоційний стан

а)природних задатків

б) волі

в) тривалості конфліктних

 

 

залежить від

 

 

ситуацій

 

3

Прояв емоцій

а) емоційні реакції

б) емоційний стан

в) емоційні стосунки

 

4

Настрій:

а) стійкий, досить

б) сильна бурхлива

в) емоційна спрямованість .

 

 

 

тривалий емоційний  стан

реакція

на певну особу, обєкт, процес

 

5

Емоційні стосунки

а) сміх;

б) ненависть

в) депресія

 

6

Воля

а)почуття

б)свідоме керування

в) умовний рефлекс

 

 

 

емоціями і вчинками

 

 

7

Емоційні реакції

а) сміх

б) ненависть

в) депресія

 

8

Міміка вказує

а) на емоційний стан

б)на інтелектуальний

 

 

 

 

людини

рівень розвитку

 

 

9

Афект

а) стійкий, досить

б)сильна бурхлива

в)емоційна спрямованість

 

 

 

тривалий емоційний  стан

реакція

на певну особу, обєкт, процес.

 

10

Емоції бувають

а) первинні

б) негативні

в) позитивні

 

11

Формування емоційних

а) кори великих півкуль

б) роботи серця

в) ендокринної системи

 

 

станів залежить від

 

 

 

 

12

Емоційні люди

а) суддя

б) актор

в) часовий майстер

 

 

повинні обирати

 

 

 

 

 

такі професії

 

 

 

 

Відповіді:

1-а                          7-а

2-б,в                       8-а

3-а,б,в                     9-б

4-а    5-б                          11- а,в

6-б                          12- б

                     10-б,в


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

85370. Визначення поняття «характер» і «акцентуації характеру» в психології 41.51 KB
  Підлітки цього типу відрізняються рухливістю товариськістю схильністю до бешкетування. Підлітки гіпертимного типу часто переоцінюють свої здібності бувають надто самовпевненими прагнуть показати себе похвалитися.
85371. Елементи психотерапії в роботі логопеда 38.5 KB
  Логопед повинен зустріти дитину надзвичайно дружелюбно і показати йому кімнату в якій вони будуть займатися все що в ній знаходиться насамперед іграшки. Помітивши що найбільше дитині сподобалося педагог дає йому річ яка його зацікавила і якщо дитина не заперечує підключається до його гри на рівних. Коли ви перебуваєте праворуч ви допомагаєте йому просуватися в потрібному напрямку до результатів яких ви обидва чекаєте; Займайте позицію Левелінга на рівні очей дитини він на стільці ви на стільчику він на підлозі і ви на...
85372. Девіантна поведінка та причини її виникнення та прояву 39.73 KB
  На сьогоднішній день найпоширенішими видами девіантної поведінки серед підлітків є: злочинність алкоголізм наркоманія токсикоманія суїцид. Існують різноманітні взаємоповязані фактори що обумовлюють генезис девіантної поведінки. Індивідуальний фактор який діє на рівні психобіологічних передумов девіантної поведінки та ускладнює соціальну і психологічну адаптацію індивіда. Психологічний фактор який розкриває несприятливі особливості взаємодії індивіда з оточенням і який проявляється в активновибірковому ставленні індивіда до середовища...
85373. Вади мовлення та причини її порушення. Будова мовного апарату 49.5 KB
  Необхідно враховувати що 3 останніх дефекту часто є лише сприяючим моментом до появи дефектів звуковимови так як у фізично і психічно здорової дитини при правильному мовному вихованні в більшості випадків знаходяться природні шляхи компенсації такого дефекту. У доопераційний період у дитини готують до операції мязи і тканини виробляють навик направляти повітряний струмінь через рот викликають можливі звуки; в післяопераційний період йде постановка звуків. Зустрічаються і більш складні мовні порушення в яких недоліки звуковимови є лише...
85374. Психокорекційна та профілактична робота з дітьми, які мають мовні порушення 34.15 KB
  У дітей з мовними порушеннями в порівнянні з віковою нормою спостерігається зниження пізнавальної діяльності та входять до її структури процесів: менший обсяг запамятовування і відтворення матеріалу нестійкість уваги швидка відволікання виснаженість психічних процесів зниження рівня узагальнення і осмислення дійсності; у них утруднена розгорнута звязна мова.
85375. Профілактика порушень слуху 39.23 KB
  Групи ризику дітей першого року життя по приглухуватості і глухоті: діти що народилися від багатоплідної вагітності; діти з масою тіла менше 15 кг; діти матері яких перенесли під час вагітності краснуху герпетичну інфекцію цитометоловірусну інфекцію; діти матері яких приймали під час вагітності ототоксичні препарати; діти що отримували в період новонародженості за вітальними свідченнями антибіотики ряду аміноглікозидів; діти слабочуючих або глухих батьків; діти з родовими травмами і внутрічерепним крововиливом. Ці діти...
85376. Предмет, завдання і методи логопедії та логопсихології 38.25 KB
  Найточнішим на сьогодні вважається таке визначення цієї науки: логопсихологія це галузь спеціальної психології в якій вивчається своєрідність психічного розвитку осіб з вадами мовлення первинного походження а також розробляються принципи і методи психокорекційної роботи з ними. Основною метою спеціального психологічного супроводу в системі освіти осіб з порушеннями мовлення є виявлення усунення і попередження дисбалансу між процесами навчання і розвитку цієї категорії та їх потенційними можливостями. З огляду на визначення логопсихології...
85377. Розвиток психіки глухої дитини. Розвиток словесно-логічного мислення і словесна пам’ять глухих дітей 38.39 KB
  Для першої I III класи характерний поширюється тип запамятовування тобто приріст відтвореного матеріалу від повторення до повторення. Для другої стадії IVVI класи характерний охоплює тип запамятовування при якому дитина розуміє і запамятовує загальний зміст тексту і ключові його слова а в подальшому поповнює його відсутніми елементами. Для третьої стадії розвитку словесної памяті VIIVIII класи характерно повне розуміння і запамятовування тексту. Часто спостерігається сплав осмисленого і механічного запамятовування: те що...
85378. Мониторинг воздействия на окружающую среду 67 KB
  Мониторинг воздействия на окружающую среду. Методы мониторинга воздействия на окружающую среду. Мониторинг воздействия на окружающую среду часть экологического мониторинга многоцелевая информационная система в задачи которой входит описание наблюдение оценка и прогноз источников воздействия на окружающую среду и отходов сбросы выбросы размещение и удаление отходов использование ресурсов и готовой продукции. Источник воздействия на окружающую среду ограниченная в пространстве область к которой могут быть отнесены все...