52919

Що таке етикет особливих випадків

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Визначити основні етикетні вимоги до поведінки під час урочистостей а також якою має бути пове дінка в музеї магазині та бібліотеці. Діти в нашому з вами житті дуже часто виникають ситуації які вимагають від людини знання особливих доцільних саме в цьому випадку правил поведінки. Якою має бути поведінка під час урочистостей. Якою повинна бути поведінка під час вечору – відпочинку.

Украинкский

2014-02-20

115.5 KB

5 чел.

ТЕМА: Що таке етикет особливих випадків.

МЕТА: Пояснити зміст понять «урочистість», «громадські місця». Визначити основні

             етикетні вимоги до поведінки під час урочистостей, а також, якою має бути пове-

             дінка в музеї, магазині та бібліотеці.

             Розвивати вміння аналізувати життєві ситуації, вміння висловлювати свою точку

             зору і доводити її правильність, вміння  та навички працювати в парах, з підруч –

             ником та різноманітними текстами, вміння розв'язувати етикетні ситуації.

             Виховувати в учнів прагнення дотримуватися етикету в особливих випадках, бути

             Вихованими та чемними дітьми.

ТИП УРОКУ: комбінований

ОБЛАДНАННЯ: мультимедійна дошка, презентаційний матеріал, кружечки (червоні та  

              зелені), роздатковий матеріал ( тексти про правила поведінки в громадських міс –

              цях) «сонечки» та «хмаринки», аркуші для створення пам'яток правли поведінки        

              в громадських місцях, аркуші з прізвищами дітей для перевірки та оцінювання

              знань матеріалу попереднього уроку.

ХІД УРОКУ.

І. Організаційний момент.

- Привітання з учнями

- Визначення за допомогою «сонечок» та «хмаринок» емоційний стан дітей на початку уроку.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

- Діти, сьогодні до нас на урок завітала тітонька Сова, яка люб'язно погодилася провести нам з вами сьогоднішній урок етики. (показ сови на мультимедійній дошці)

  Але спочатку вона просить нас з вами пригадати матеріал попереднього уроку.

Дидактична гра «Чи знаєте ви…»

У кожного з вас, діти, на парті лежать два кружечки червоного та зеленого кольорів. За допомогою цих кружечків ви будете давати відповіді на поставлені мною запитання.  Якщо ви погоджуєтеся на запитання – піднімаєте зелений кружечок, а якщо ні – червоний.

(від кожного ряду визначаються діти, які виконують обов'язки спостерігачів за відповідями учнів. На окремий аркуш паперу вони навпроти прізвища кожної дитини роблять позначки про правильність відповіді і в кінці роботи виставляють оцінки) (запитання та відповіді висвітлюються на мультимедійній дошці)

1) Чи ввічливо говорити про своє здоров'я у товаристві інших людей?  (ні)

2) Чи ввічливо вимагати від інших поблажливого ставлення через те, що у вас нежить?  (ні)

3) Чи ввічливо перед тим, як відвідати хворого однокласника, попередити його по телефону про свій візит?  (так)

4) Чи доречно по телефону розпитувати про здоров'я малознайомих людей?  (ні)

5) Чи є однаковими звичаї поховання та вшанування померлих у різних народів?  (ні)

6) Чи є традиційним кольором жалоби в Україні чорний?  (так)

7) Чи збираються зазвичай після поховання родичі й близькі померлого на ритуальний обід?  (так)

8) Чи супроводжується висловлювання співчуття близьким померлого потиском руки?  (так)

9) Чи можна, перебуваючи на кладовищі голосно розмовляти?  (ні)

10) Чи існують передбачені церковними звичаями поминальні дні?  (так)

11) Чи можна зривати квіти, висаджені на кладовищі біля могил?  (ні)

12) Чи існує звичай вшановувати померлих хвилиною мовчання?  (так)

(Учні – спостерігачі виставляють та оголошують оцінки)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Вступне слово вчителя.

- Діти, в нашому з вами житті дуже часто виникають ситуації, які вимагають від людини знання особливих, доцільних саме в цьому випадку, правил поведінки. Сукупність правил поведінки у різних життєвих ситуаціях і становить зміст етикету особливих випадків.

2. Оголошення теми та завдань уроку.

Отже, тема нашого уроку звучить так:

«Що таке етикет особливих випадків». (на мультимедійній дошці)

На сьогоднішньому уроці ми повинні дізнатися:

ПЛАН УРОКУ

1. Що таке урочистість. Якою має бути поведінка під час урочистостей.

2. Якою повинна бути поведінка під час вечору – відпочинку.

3. Громадські місця. Поведінка в музеї, бібліотеці та магазині.

- Діти, а чи можемо ми знання цієї теми використати в майбутньому? Як саме?

- Діти, на урок до тітоньки Сови прийшли не тільки ми з вами, але й ще її давні знайомі Смішарики, які допоможуть провести сьогоднішній урок, а також пані Указка, як головний експерт з етикету.

(показ портретів на мультимедійній дошці)

1.Що таке урочистість. Якою має бути поведінка під час урочистостей.

(Використовуючи метод «мозкового штурму»)

- Що таке урочистість? (відповіді учнів вчитель записує на дошці, а потім робиться висновок)

УРОЧИСТІСТЬ – різноманітні урочисті заходи, дії та відзначення якихось знаменитих дат, подій тощо.

(на мультимедійній дошці)

Діти, Першого вересня кожного року проводиться Свято першого дзвоника. На це свято прийшли до нас у школу і Смішарики. І ось, що вони побачили…

(на мультимедійній дошці фото 5 – б класу на святковій лінійці)

Розігрування сценки

АВТОР. Богданко вже п'ять хвилин міцно тримав за руку першокласника та вмовляв перестати рюмсати.

БОГДАН. Слухай, малий, хочеш киснути – кисни, але мовчки! Ну скажи, чому ти так рвешся наперед? Що ти там хочеш побачити? Адже й тут усе видно.

АВТОР. Першачок уперто не відповідав, проте й плачу не припиняв.

БОГДАН. Олесю

АВТОР. Звернувся до однокласниці Богдан.

БОГДАН. Спробуй – но ти вгамувати це ревисько. Адже свято закінчується, а ми так нічого й не почули через нього.

АВТОР. Проте зуcилля Олесі теж виявилися марними. З амфітеатру, де розгорталося дійство, долинули останні акорди. Всі школярі плескали в долоні й щасливо усміхалися. Тільки Богдан з Олесею та заплаканий малюк, здається не раділи на Святі першого дзвоника.

БОГДАН. Малий, уже все скінчилося, то хоч тепер скажи, чого так уперто ти рвався вперед?

АВТОР. Дошукувався пояснень Богдан.

МАЛИЙ. Там на сцені – моя сестричка.

АВТОР. Крізь сльози проговорив малюк.

МАЛИЙ. Хотів бути до неї ближче.

КРОШ. (портрет на мультимедійній доці)  Якщо ти десь забарився,

                                                                          На лінійку запізнився,

                                                                          Не хвилюйся, постарайся

                                                                          І до натовпу вривайся!

                                                                          Щоб знайти найкраще місце

                                                                          Не жалій себе ні міці!

- Чи правильну  пораду дав Малому Крош?

- А як себе потрібно поводити під час урочистостей, на вашу думку?

І ось тут, ми з вами, звернемося до головного експерта з етикету до пані Указки. Які ж поради щодо поведінки під час урочистостей вона нам дасть.

(показ на мультимедійній дошці правил поведінки під час урочистостей)

Поводження під час торжеств.

1. Одяг підбирайте відповідно до свята.

2. Будьте пунктуальними.

3. Залиште свій поганий настрій вдома.

4. Спробуйте перейнятися загальним настроєм свята.

5. Не заважайте іншим.

6. З повагою та подякою ставтеся до організаторів свята.

БАРАШ. (портрет на мультимедійній доці)  

- А що ж буде, коли я не дотримаюся цих порад?

Давайте спробуємо дати відповідь на це питання, попрацювавши з текстом підручника (стор. 46. текст № 1, 3 – 4 абзац)

- Так, що ж буде, коли ми не будемо дотримуватись правил поведінки під час урочистостей?

- Про що повинні подбати організатори свята, щоб запрошені не потрапили в неприємну ситуацію?

- Так що ж таке урочистість?

- Як ми повинні поводитись під час урочистостей?

2. Якою повинна бути поведінка під час вечору – відпочинку.

Діти, урочистості та святкування супроводжуються здебільшого видовищами, бенкетами, розвагами, співами та танцями. Ось і наші Смішарики  вирішили піти на святковий вечір.

(показ фрагменту м/ф «Смішарики. Танцюрист диско»)

Розповідь вчителя.

Спробуємо замислитися над тим, що необхідно, щоб не зіпсувати на ньому настрій собі та однокласникам. Перш за все необхідно вирішити, у якому вбранні йти. Шкільний вечір буває не кожного дня, це урочистість, яка вимагає відповідного святкового одягу. Гарне вбрання підніме настрій і створить особливу урочисту атмосферу.

  Хлопчиків, які захоплюються спортом, варто попередити, що хоча участь у вечері танців вимагає певної фізичної витривалості, це – не спортивні змагання і приходити на нього у светрі, спортивних штанах та лижних ботинках не прийнято. Дівчаткам необхідно нагадати, що не треба намагатися використати всю косметику матусі, щоб виглядати дорослішою. У такому випадку ви, мабуть, будете більше нагадувати дикунів у бойовій розкрасці, які зібралися на війну.

  Для того, щоб забезпечити собі гарний настрій на цілий вечір, одного гарного одягу не достатньо. Імовірно, ви помічали, що одні люди вміють радіти і веселитися, а в інших будь-яке свято викликає розчарування і скуку. Це залежить від характеру людини і від того, як вона налаштувала себе до цього свята. Що може зіпсувати гарний настрій?

  По-перше, не треба налаштовуватися на те, що саме цей вечір стане переломним моментом у вашому житті, як це було із Попелюшкою у відомій казці. Краще розраховувати на те, що ви йдете просто відпочити і розважитися.

  По-друге, не треба дуже довго сидіти перед дзеркалом і думати над тим, що вам у собі не подобається або може не сподобатися іншим. Краще налаштувати себе на те, що ви всім сподобаєтеся, особливо, якщо на вашому обличчі сяятиме привітна посмішка.

Фізкультхвилинка:  Дівчатка і хлопчики гав не ловіть

                                 Скоріше до танцю ви з нами ідіть.

                                 Ось вправо повернемось, потім уліво.

                                 Навколо обернемось – уже й притомились.  

                                 Присядемо трішки й руками помашемо…

                                 Вже й час до роботи назад повертатися.

НЮША (портрет на мультимедійній доці)  

- То ж як ми повинні вести себе під час святкового вечора у школі?

Що ж з цього питання розповість нам пані указка?

(показ на мультимедійній дошці правил поведінки під час вечора – відпочинку)

Поводження під час вечору - відпочинку.

1. Вечір організований для всіх, усі повинні брати в ньому  участь і кожному необхідно спілкуватися з усіма.

2. Ні в якому випадку не можна, посилаючись на втому, відмовляти одному, щоб одразу після цього піти танцювати з іншим.

3. Не відмовляйте в танці тому хлопчику, який погано танцює.

4. Під час танцю хлопчики повинні «вести» свою партнершу, але пам'ятати при цьому, що ви в залі не самі.

5. Після того, як танець завершився, хлопець ніколи не повинен залишати свою «даму» посеред залу, а обов'язково провести її до місця.

6. Запросивши «даму», необхідно протанцювати весь танець.

7. Не варто танцювати «до упаду». Краще пропустити один – два танці й перепочити.

Діти, зверніть увагу на картки з малюнками.

- На якому малюнку діти чинять правильно?

- Що потрібно зробити дітям на другому малюнку, щоб вони чинили правильно?

3. Громадські місця. Поведінка в музеї, бібліотеці та магазині.

Розповідь вчителя.

(схема показана на мультимедійній дошці)

Місця, де проводяться різноманітні заходи для великої кількості людей прийнято називати громадськими місцями. До таких місць належать: магазини, музеї, виставки, бібліотеки, концерні зали, театри та інші.

 

Відвідування громадських місць обумовлює необхідність для відвідувачів дотримувати певних правил.

Які ж правила поведінки ми повинні з вами знати відвідуючи такі громадські місця як магазин, музей та бібліотеку?

Робота в парах

Зараз ви  працюючи в парах спробуєте визначити правила поведінки в:

1 ряд – музеї;

2 ряд - бібліотеці;

3 ряд – магазині.

У кожного на парті лежить текст відповідно до теми. Завдання для ряду і кожної пари полягатиме в тому, що кожна пара опрацювавши текст, повинна визначити правила поведінки  в музеї (магазині, бібліотеці) і записати її до ось такої пам'ятки і передати наступній парі. Але у тітоньки Сови є прохання, щоб правила при складанні пам'яток  не повторювалися. Таким чином кожен ряд створить свою пам'ятку про правила поведінки в громадських місцях. 

 Текст для 1 ряду

  Для того, щоб відвідування музею стало для вас приємною подією і, одночасно, не зіпсувало настрою тим, хто буде поряд, необхідно дотримуватися певних правил.

  Збираючись до музею, необхідно спланувати свій час так, щоб не було потрібно нікуди поспішати. Краще за все для відвідин музею виділити цілий день. Головною вимогою до одягу, у якому ви підете до музею, є охайність. Ваше вбрання не повинно бути пожмаканим, а черевики брудними. Одягати, йдучи до музею, спортивний костюм або кросівки є ознакою відсутності гарних манер.

  При вході до кожного музею є гардероб, де відвідувачі залишають верхній одяг. У багатьох музеях на ваше взуття зверху необхідно надягти спеціальні тапочки.

  Розглядаючи експонати музею, необхідно дотримуватися тиші, щоб не заважати іншим. Бажано бути стриманим, не висловлювати своє захоплення або засудження стосовно побаченого словами, жестами або мімікою.

  Розмовляти необхідно спокійно і неголосно. Можна півголосом обговорити побачене, поділитися враженням зі своїми супутниками. Ні в якому разі не можна сперечатися.

  Підходити дуже близько до інших відвідувачів вважається невихованим. Також непотрібно дуже близько підходити до експонатів, закриваючи їх для інших відвідувачів, торкатися їх руками. Деякі твори (картини і скульптури великих розмірів) краще розглядати на відстані.

  У випадку застуди краще утриматися від відвідин музею, оскільки нежить і кашель будуть заважати вам та іншим відвідувачам.

Текст для 2 ряду.

  Не дуже звичним місцем проведення свята є бібліотека. Як це не дивно, проте саме бібліотека – найприйнятніше місце для урочистостей з нагоди ювілею знаного письменника чи популярного видавництва. У бібліотеці святкують День писемності чи День української мови, там відбуваються вечори поезії та зустрічі з відомими людьми.

 Свято в бібліотеці розраховане на невелику кількість гостей. Бібліотека – це дім мудрості, а мудрості пасує стриманість почуттів, поміркованість, зосередженість. Тому хоч свято годі уявити без веселощів та жартів, у приміщенні бібліотеки їх виявляють стримано.

  Під час літературних вечорів часто звучить музика: перевагу віддають класичним чи народним творам у камерному, тобто призначеному для невеликого приміщення і нечисленної аудиторії, виконанні. Пам'ятайте, навіть якщо таку музику ви слухати не звикли, у жодному разі не можна заважати іншим.

  Вельми неввічливо під час виконання музичного твору підвестися й вийти (ця порада стосується й відвідання театру, концертної зали, консерваторії). Потрібно дочекатися перерви (антракту).

  Книги в бібліотеці потрібно брати акуратно, не загинати сторінок, бо це є виявом вашої вихованості. Якщо книжку тобі видали в читальному залі - тихо сядь за вільний стіл. Читай книжку не вголос. Не висловлюй своє захоплення або незадоволення вголос.

Текст для 3 ряду.

  Останнім часом не дивина, коли свято відбувається у великому магазині чи в торгівельному центрі. Такі забави пов'язані здебільшого з рекламою. Розважаючись на такому заході, люди залишаються покупцями.

Перш ніж зайти до магазину, залиш собаку у відведеному для цього місці. Заходити до магазину із собаками суворо заборонено. Із магазину зазвичай виходять покупці з покупками. Як правило, у них важкі сумки, тому притримай вхідні двері і пропусти тих, хто виходить, а вже потім заходь до магазину.

  Ніколи не торкайтеся речі на полицях, аби не забруднити чи не зіпсувати їх.

  Якщо збираєтесь щось придбати, зверніться до продавця чи консультанта, який відповість на всі ваші запитання. Коли вже ти визначився з покупкою, то чітко їх сформулюй продавцеві, а гроші потрібно приготувати заздалегідь, щоб не затримувати продавця та інших людей у черзі.

  Відвідуючи магазин з батьками, пам'ятайте: дуже невихованими здаються діти, які канючать чи вередують, випрошуючи щось купити собі.

  Відвідувачам супермаркету варто пам'ятати, що не можна розгортати крам, доки не заплатите за нього. Не бажано розглядати чи приміряти покупки просто на вулиці.

  У магазинах є куточок покупця, де можна ознайомитися з правилами того чи того торгівельного закладу. Якщо ви вже самостійний покупець, обов'язково перегляньте їх. Будь ввічливим із працівниками магазину і завжди дякуй за гарне обслуговування.

(Після закінчення складання пам'яток, один із ряду учень зачитує правила поведінки в громадських місцях)

- Діти, а чи згодні ви з такими правилами поведінки?

- Які правила ви ще можете запропонуват?

- Так, які місця називаються громадськими?

- Які заклади ми можемо віднести до громадських місць?

ІV. Закріплення знань.

А зараз, діти, тітонька Сова хоче перевірити наскільки добре ви засвоїли той матеріал, який вона нам запропонувала на сьогоднішньому уроці.

Розв'язання етикетних ситуацій.

1) Миколка вирішив піти до бібліотеки й взяти книгу про морські подорожі

- Так, - сказав він, - дайте мені книгу про морські подорожі і найцікавішу, з малюнками! І швидше, а то я запізнююся до свого друга.

Запитання:

- Яких помилок припустився Миколка?

- Як потрібно йому було себе вести в бібліотеці?

2) Дія відбувається в магазині.

Хлопчик. Мамо, мамуню, купи мені ось цю машину!

Мама. Але, Вадику, ти маєш вже багато машин.

Хлопчик. Тоді купи новий м'яч або гру «Хокей», або хоча б робота.

Мама. Вадику, я обов'язково куплю тобі іграшку, але не сьогодні… Сьогодні ми вибираємо подарунок для твого друга.

І тут почалося таке…Владик тупотів ногами, заливався слізьми і кричав так, що навколо нього зібралися покупці і продавці.

  Мама насилу вивела Владика із магазину. Подарунок другові так і не купили.

Запитання:

- Чи правильно вів себе Вадик у магазині?

- Які поради ви йому дасте стосовно поведінки в магазині?

3) Розгляньте будь-ласка малюнок на карточці і скажіть чи дотримуються діти правил поведінки в музеї? Яких самих?

V.Підсумок уроку.

Діти, що є спільного і відмінного між етикетом повсякденного життя та етикетом особливих випадків?

Що корисного ви дізналися на уроці?

(Оцінювання учнів, визначення емоційного стану дітей в кінці уроку).

VІ. Домашнє завдання

Прочитати параграф 30 – 31 пункт 1, 2, виконати  завдання 5 на стор. 173, скласти та розіграти сценку про неправильну поведінку під час урочистостей*


Громадські місця

ібліотека

Музей

Виставки

Концерні зали

Театри

Магазин


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

46299. The adjective 15.52 KB
  Unlike nouns djectives do not possess full nomintive vlue. Clssifiction of djectives.Хаймович и Роговская With regrd to the ctegory of the degrees of comprison djectives fll under 2 lexicogrmmticl subclsses: comprbles nd noncomprbles. The nucleus of the ltter is composed of derived djectives like wooden Crimen mthemticl etc.
46300. ФОНЕМА КАК ЕДИНИЦА ЯЗЫКА. ФУНКЦИИ ФОНЕМЫ 15.5 KB
  Функции фонем Фонемы выполняют следующие функции: дистинктивная различительная функция выражается в том что фонема служит для фонетического опознавания и семантического отождествления слов и морфем. Дистинктивная функция включает в себя перцептивную опознавательную и сигнификативную смысл оразличительную функции перцептивная функция функция доведения звуков речи до восприятия: она дает возможность воспринимать и опознавать органом слуха звуки речи и их сочетания способствуя отождествлению одних и тех же слов и морфем...
46301. Методика экономического анализа 15.5 KB
  В экономическом анализе методика представляет собой совокупность аналитических способов и правил исследования экономики предприятия определенным образом подчиненных достижению цели анализа. Методика экономического анализа совокупность специфических приемов и способов исследования которые применяются при обработке экономической информации в соответствии с поставленными задачами. Она содержит следующие моменты: задачи и формулировки целей анализа; объекты анализа; системы показателей с помощью которых будет исследоваться каждый...
46302. Понятие языковой идиоматики: пословицы, поговорки, афоризмы и речевое клише 15.48 KB
  Понятие языковой идиоматики: пословицы поговорки афоризмы и речевое клише. Можно говорить о пословичном стиле существующем как бы вне времени: традиционность настолько неотъемлемая его черта что сама мысль об истоках пословицы кажется в чемто противоречивой. Пословицы изучает паремиология. Определение Даля складная короткая речь ходячая в народе но не составляющая полной пословицы вполне подходит к поговорке отмечая в то же время особый и очень распространенный вид поговорки ходячее выражение недоразвившееся до полной...
46303. С. Выготский «Проблема обучения и умственного развития в школьном возрасте» 15.45 KB
  Выготский Проблема обучения и умственного развития в школьном возрасте Хрестоматия по возрастной психологии. схематически сводит все существующие решения вопроса об отношении развития и обучения ребенка к трем основным группам. Первая группа имеет своим центром положение о независимости процессов детского развития от процессов обучения. Обучение в этих теориях рассматривается как чисто внешний процесс который должен быть так или иначе согласован с ходом детского развития но сам по себе не участвующий активно в детском развитии ничего в...
46304. Методика обучения словообразованию 15.44 KB
  Изучение морфемики и словообразования – это основа формирования представлений о языке как развивающейся системе постоянно пополняющейся новыми словами. Элементарные знания даются в начальной школе в 57 классах – ученики знакомятся с основными понятиями структуры слова и словопроизводства в 89 классах – полученные сведения закрепляются и обобщаются. познавательные цели: ознакомление учащихся со структурой русского слова основными способами русского словообразования показать взаимосвязь между единицами разных уровней языка:...
46305. Noun 15.41 KB
  Noun hs ctegoricl mening of thingness becuse noun effects nomintion of the fullest vlue. The N is chrcterized by specific set of wordbuilding ffixes nd wordbuilding models which unmistkbly mrk noun mong them: suffixes of the doer worker nturlist etc. s for wordchnging ctegories the noun is chnged ccording to the ctegories of number boyboys cse boyboy’s nd rticle determintion boy boy the boy.
46306. Слово в системе языка: статус системная функция, коммуникативная необходимость 15.3 KB
  Внутренним содержанием слова является его лексическое значение. Значение слова это соотнесенность слова с определенным понятием. Основная функция слова назывная или номинативная лат. Значение семантика слова это явление историческое: оно не является раз и навсегда данным а может изменяться в процессе функционирования слова в речи; некоторые слова постепенно приобретают новое или новые значение при этом происходит расширение значения слова; некоторые из значений слова могут исчезать забываться происходит сужение значения слова [ср.
46307. Выбор продуктов в продуктовых инновациях 15.27 KB
  Существуют различные подходы к продуктовым инновациям: консервативный и радикальный.Консервативный подход к выбору новых более выгодных продуктов или услуг наиболее приемлем для финансовокризисных фирм ограниченных как в возможностях финансировать значительные стартовые инвестиции в новый бизнес так и в сроке окупаемости этих инвестиций.Консервативный подход к продуктовым инновациям сводится к выбору для освоения таких продуктов услуг или операций которые бы опирались на: уже созданный технологический а также коммерческий задел фирмы...