52931

Поняття допоміжного алгоритму. Алгоритми-процедури та алгоритми-функції. Створення програм з використанням функцій

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Алгоритмипроцедури та алгоритмифункції. Мета: навчаюча дати поняття про допоміжні алгоритми типи допоміжних алгоритмів навчити оформлювати підпрограмифункції мовою Паскаль; розвиваюча активізувати пізнавальну діяльність учнів; розвивати логічне мислення; застосовувати набуті знання до розвязування конкретних завдань; розвивати абстрактне і логічне мислення; виховна виховувати інформаційноосвічену людину; виховувати самостійність в роботі і...

Украинкский

2014-03-27

12.67 MB

16 чел.

Урок з використанням методу проектів до ЕВРО-2012.

Тема:

« Поняття допоміжного алгоритму.  Алгоритми-процедури та алгоритми-функції.  Створення програм з використанням функцій.»

Мета:     навчаюча

     -     дати поняття про допоміжні алгоритми, типи допоміжних алгоритмів,

      -      навчити оформлювати підпрограми-функції мовою Паскаль;

          розвиваюча

  •  активізувати пізнавальну діяльність учнів;
  •  розвивати логічне мислення;
  •  застосовувати набуті знання до розв’язування конкретних завдань;
  •  розвивати абстрактне і логічне мислення;

  виховна

  •  виховувати інформаційно-освічену людину;
  •  виховувати  самостійність в роботі і гнучкість мислення.

Тип уроку:   подання нових знань.

Метод навчання: пояснювально-ілюстративний, частково репродуктивний.

Форма організації навчально-пізнавальної діяльності: фронтальна, групова, самостійна.

Обладнання уроку: комп'ютери, проектор, система програмування Turbo Pascal, презентація „Підпрограми-функції”, листки роботи, опорні конспекти, дошка, крейда.

ПЛАН УРОКУ.

  1.  Організаційний момент.                                                                     2 хв.
  2.  Постановка проблемної ситуації. 3 хв.
  3.  Актуалізація опорних знань.                                                                             3 хв.
  4.  Вивчення нової теми. 17 хв.
  5.  Закріплення нового матеріалу 12 хв.
  6.  Домашнє завдання. 2 хв
  7.  Оцінювання. 3 хв.
  8.  Підсумок.                                                                                                             3 хв.

ХІД УРОКУ:

І. Організаційний момент.

   Вітання з учнями. Розташування  на робочих місцях.                         Слайд 1.

   Перевірка наявності і відсутності учнів в класі.

ІІ. Постановка проблемної ситуації.

  •  Яка  спортивна подія очікується в Україні в 2012 році?                     

Прогнозовані відповіді дітей ( ЄВРО 2012) 

  •  Давайте уявимо таку ситуацію.

Наше місто буде приймати участь в цій визначній події. Чому?

Відповіді дітей

( Дуже зелене місто, промисловість винесена на окраїни міста, багато історичних пам’яток, близько до столиці)      

Слайд 2.

За короткий строк, що залишився,  треба побудувати в Чернігові стадіони, готелі, ресторани, тур- комплекси.

Управлінням  у справах молоді і спорту Чернігівської адміністрації  було вирішено побудувати в кожному мікрорайоні міста невеликі  стадіони, які матимуть форму прямокутника або готель трапецивидної форми. Для виділення інвестицій  треба визначити загальну площу території, виділеної на будівництво.

 Ми з вами фірма-розробник програмного забезпечення « Energy + ».              Слайд 3.

До нас звернувся начальник цього управління пан Салатенко з проханням написати програму обчислення площі землі  під будівництво.

                   Слайд 4.

Але перед тим, як доручити нам такий складний проект, він бажає впевнитися в нашій компетентності і просить відповісти на такі питання:

ІІІ. Актуалізація опорних знань.                                                       Слайд 5.                     

  1.  Що таке програма? Це алгоритм, записаний на мові програмування.
  2.  З яких частин складається запис програми на мові Паскаль? Заголовок, розділ описів, тіло програми з списком команд. 
  3.  Чи є заголовок обов’язковим в програмі? Ні.
  4.  З якого службового слова починається опис змінних? var.
  5.  З чого починається розділ операторів в програмі? begin.
  6.  Яким службовим словом і яким знаком закінчується програма? end.

 Відповіді наших колег влаштували пана Салатенко і ми заслужено отримуємо заказ.

IV. Вивчення нової теми.

  •  Перед нами стає громіздка задача, яку треба розв’язати. Концепція структурного програмування полягає в тому, що велика задача зводиться до послідовності невеликих підзадач, до яких пишуться невеличкі підпрограми, які потім викликаються  в головній програмі.  Такі підпрограми називаються допоміжними алгоритмами. 
  •   Для виконання  проекту нам необхідно підвищити кваліфікацію, отримавши нові додаткові знання.

Повідомлення теми і мети уроку.

Підпрограми поділяються на стандартні та підпрограми користувача.

Стандартні підпрограми містяться в стандартних модулях System, Crt, Dos, Graf тощо і приєднуються до тексту програми за допомогою розділу uses.

Підпрограми користувача - це поіменована група команд, які створюються і описуються в головній програмі в розділах procedure  або function, звертатися до них можна з будь-якого місця програми і необхідну кількість разів.

Розрізняють  два види підпрограм користувача  – підпрограми-процедури і підпрограми функції.

  •  Сьогодні  ми з вами будемо вивчати підпрограму-функцію.  
  •  Розглянемо  її структуру на прикладі готової задачі. 

ЗАДАЧА.                                           Слайд 6.          

Написати програму підрахування такого виразу:

                  у = tg(x) +ctg(x) + tg2 (x).

Стандартної функції tg(x) не існує,    а ctg(x) =1/ tg(x).

В виразі tg(x) обчислюється декілька разів, тому зручно для неї створити функцію користувача, де tg(x) = sin(x) / cos( x).

program Myfunc;

var x,y: real;

function tg(x: real): real;

begin

tg:=sin(x) / cos( x);

end;

begin                                                                                                      Слайд 7.                

writeln ( ’ Введіть х, де х ’); 

readln (x);

y:=tg(x) + 1/ tg(x) + sqr (tg(x));

writeln ( ’ y=’, y:5:2);

readln

end.

-  Що спільного і відмінного  в структурі програми і підпрограми?

Підпрограма - функція має таку ж структуру, як і програма.

Вона  також починається з заголовку, який є обов’язковою частиною. В заголовку вказується тип функції, який співпадає з типом величин, які використовуються в ній. В тілі функції обов’язково є команда присвоювання назві функції певному виразу. Закінчується підпрограма знаком;.

 Структура підпрограми-функції:

Function  назва ( список формальних параметрів): тип функції;

Розділ описів функції

begin

розділ команд, серед яких є така  -  назва функції: = вираз для отримання результату;

 end;

Опис головної програми:

program назва;

var список змінних програми: їх тип;

function назва функції(формальні параметри: їх тип): тип функції;

begin

розділ команд функції, серед яких є така  -  

назва функції: = вираз для результату;

 end;

begin

розділ команд програми, де звернення до функції виконується в виразах  

назва функції ( список фактичних параметрів)

readln

end.

Формальні параметри – змінні, які використовуються лише в функції.

Фактичні параметри – змінні, які використовуються в головній програмі.

Особливість функції:

  1.  Функція повертає в точку виклику один результат – значення функції.
  2.  Звертання до функції виконують лише у виразах за допомогою назви функції і списку фактичних параметрів, які записуються в дужках.

Дія програми:  При виклику функції знаходиться потрібна функція з зазначеною назвою. Значення фактичних параметрів передаються формальним параметрам функції. Виконуються команди функції. Результат присвоюється назві функції і повертається в головну програму.

V.  Закріплення нового уроку.                                                       

Інтерактивна вправа.

  -  Тепер ми можемо перейти до виконання нашого проекту: обчислення  загальної площі землі під будівництво споруд прямокутної  форми та в формі трапеції, використовуючи  для цього функції.                                                                                            Слайд 8

-  На які допоміжні під задачі ми можемо розділити головну задачу?

Прогнозовані відповіді дітей: 

  1.  Знаходження площі  прямокутника, площу всіх прямокутників
  2.  Знаходження площі трапеції, площ  всіх трапецій.
  3.  Знаходження загальної площі.

                      

Слайд 9

РОБОТА В ГРУПАХ.

   Програмісти першого бюро пишуть підпрограму-функцію  Spr для обчислення площі прямокутника з формальними величинами  Х,У  ( Х, У – розміри прямокутника)

   Програмісти  другого  бюро пишуть підпрограму-функцію  Strap для обчислення площі трапеції з формальними величинами  Х,У, Z   (  Х,У – основи трапеції, Z – висота)

Програмісти головного бюро, знаючи підпрограми-функції, вводять їх в створену  головну програму і перевіряють правильність її роботи.

Перевірка техніки безпеки програмістів головного бюро. 

Закінчіть речення:

  •  Не можна більше години сидіти за…
  •  Працювати за комп’ютером треба на відстані…
  •  Сідати за комп’ютер треба з руками, які є…              Слайд 10

Program plosha;

Var i, n,m: integer; s,a,b, h: real;

????        Ввести створені функції

begin

writeln ( ’ Введіть кількість стадіонів’);

readln ( n);

S:=0;     { загальна площа}

For i:=1 to n do

Begin

Writeln (‘ Введіть сторони прямокутника’);

Readln (a,b);

S:= S+Spr(a,b);

End;

writeln ( ’ Введіть кількість готелів’);

readln ( m);

For i:=1 to m do

Begin

Writeln (‘ Введіть основи та висоту трапеції’);

Readln (a,b,h);

S:= S+Stap(a,b,h);

End;

Writeln ( ’ Загальна площа дорівнює ’, s:6:2, ’ кв.м’);

Readln

End.

Готова програма має такий вигляд.

Program plosha;

Var i, n, m: integer; s, a, b, h: real;

function Spr (x, y: real):real;

begin

Spr: = x*y;

 end;

function Strap (x, y, z: real):real;

begin

Strap: = (x+ y) /2*z;

 end;

begin 

writeln  ( ’ Введіть кількість стадіонів  ’);

readln ( n);

S:=0;     { загальна площа}

For i:=1 to n do

Begin

Writeln (‘ Введіть сторони прямокутника’);

Readln (a, b);

S:= S+Spr(a,b);

End; 

writeln ( ’ Введіть кількість готелів ’);

readln ( m);

For i:=1 to m do

Begin

Writeln (‘ Введіть основи та висоту трапеції’);

Readln (a,b,h);

S:= S+Stap(a,b,h);

End;

Writeln ( ’ Загальна площа дорівнює ’, s:6:2, ’ кв. м ’ );

Readln

End.                                                                                            Слайд 11.

Для перевірки програми:

  •  кількість стадіонів  - 8
  •  їх розміри  - 80, 50; 45, 30; 60, 40; 40, 30; 20, 15;  75, 35; 65, 40; 80, 60.
  •  кількість готелів -  5
  •  їх розміри  - 40, 20, 25; 30, 25, 15;  60, 55, 30; 80, 60, 40; 50, 25, 20

Результат перевірки: S=19 309.3 кв.м.

Ми виконали замовлення пана Салатенко і самі активні колеги нашої фірми отримують премію в якості високих оцінок.

VI. Перевірка засвоєння нового матеріалу.

Підсумок засвоєного матеріалу ми зробимо за допомогою тесту:

  1.  Функція – це …
    1.  Оператор;
    2.  Підпрограма;
    3.  Програма;
    4.  Змінна
  2.  Яка різниця між стандартними і нестандартними функціями?
    1.  Ніякої;
    2.  Нестандартні функції створює користувач, а стандартні - готові;
    3.  Стандартні функції створює користувач, а нестандартні - готові;
    4.  Не знаю
  3.  Функція має структуру, аналогічну до основної програми?
    1.  Так;
    2.  Ні;
    3.  Не знаю
  4.  Заголовок функції є  …
    1.  Необов’язковим;
    2.  Обов’язковим;
    3.  Обов’язковим, але не завжди
  5.  Функція викликається…
    1.  Один раз;
    2.  Не більше трьох раз;
    3.  Стільки разів, скільки потрібно;
    4.  Багато разів
  6.  Для виклику функції..
    1.  Вказують її ім’я;
    2.  Вказують ім’я функції і список формальних параметрів;
    3.  Вказують ім’я функції і список фактичних параметрів;
    4.  Вказують ім’я функції і ім’я основної програми;
  7.  Список  формальних параметрів складається з …
    1.  Змінних, які є в основній програмі;
    2.  Змінних, над якими виконуються дії в функції;
    3.  Змінних, над якими виконуються дії в функції, та змінні, які передаються в основну програму
  8.  Який оператор обов’язковий в тілі функції?
    1.  Назва функції ( список формальних параметрів);
    2.  Назва функції ( список фактичних параметрів);
    3.  Назва функції: = вираз
  9.  Скільки результатів повертає функція в основну програму?
    1.  Один;
    2.  Стільки, скільки потрібно;
    3.  Ні одного;
    4.  Багато
  10.  В кінці функції ставиться..
    1.  ,
    2.  .
    3.  ;
    4.  :

11. Кількість формальних та фактичних параметрів при використанні функції має..

  1. Бути різною;

 2. Співпадати;

 3. Обов’язково бути різною

12. Функція описується так..

 1. function назва ( список формальних параметрів) = вираз;

 2. function назва ( список фактичних параметрів) = вираз;

 3. function назва ( список формальних параметрів): тип.

VІІ.  Домашнє завдання – різнорівневе

  •  початковий рівень –вивчити опорні конспекти
  •  середній та достатній рівні -

Задача 1.    Написати програму обчислення периметра трикутника, якщо відомі координати  його вершин   А(х11), В(х22), С (х3, у3). Для визначення довжин сторін застосувати функцію, яка проводить обчислення довжини відрізка  по формулі d =, а а1, b1  i  а2, b2

 координати кінців відрізка.

  •  високий рівень – 

Задача 2. Написати програму обчислення такого виразу: , застосовуючи функцію знаходження факторіалу числа.

VІІІ. Оцінювання уроку.

-    Для оцінювання результатів вашої роботи здайте листки роботи.

Будь ласка оцініть самі свою роботу. Для цього заповніть картку оцінювання.

IX. Підсумок  уроку.

Картка оцінювання уроку.

Відповіді на питання  записуйте так: відповідь « так» або «добре» ставте в вигляді « +», « ні» або «погано» в вигляді «-», « не знаю» або « ніяк» в вигляді « 0»

  •  Чи вдалося нам досягти мети урок?

Чи сподобались вам запропоновані завдання?

Як ви оцінюєте роботу класу?

Як ви оцінюєте свою роботу на уроці?


Лист роботи учня________класу

ПІБ________________________________________________ на уроці.

План уроку:

  1.  Перевірка теоретичних знань з минулих уроків. УСНО.

Дати відповідь на запитання:

  1.  Що таке програма?
  2.  З яких частин складається програма на мові Паскаль?
  3.  Чи є заголовок обов’язковим в програмі?
  4.  З якого службового слова починається опис змінних?
  5.  З чого починається розділ операторів в програмі?
  6.  Яким службовим словом і яким знаком закінчується програма?
  7.  Вивчення нового матеріалу за допомогою демонстрації презентації та опорних конспектів.

УСНО та ПИСЬМОВО

  1.  Робота в групах. ПИСЬМОВО та ПРАКТИЧНО

Програмісти першого  бюро пишуть підпрограму-функцію  Spr для обчислення площі прямокутника з формальними величинами  Х,У  (  Х,У – довжина і ширина прямокутника)

  Програмісти  другого  бюро пишуть підпрограму-функцію  Strap для обчислення площі трапеції з формальними величинами  Х,У, Z   (  Х,У – основи трапеції, Z – висота)

Програмісти   знаючи підпрограми-функції, вводять їх в створену  головну програму і перевіряють правильність її роботи.

Program plosha;

Var i, n,m: integer; s,a,b, h: real;

????        Ввести створені функції

begin

writeln ( ’ Введіть кількість стадіонів’);

readln ( n);

S:=0;     { загальна площа}

For i:=1 to n do

Begin

Writeln (‘ Введіть сторони прямокутника’);

Readln (a,b);

S:= S+Spr(a,b);

End;

writeln ( ’ Введіть кількість готелів’);

readln ( m);

For i:=1 to m do

Begin

Writeln (‘ Введіть основи та висоту трапеції’);

Readln (a,b,h);

S:= S+Stap(a,b,h);

End;

Writeln ( ’ Загальна площа дорівнює ’, s:6:2, ’ кв.м’);

Readln

End.

 Для перевірки програми:     -   кількість стадіонів  - 8, їх  розміри  - 80, 50; 45, 30; 60, 40; 40, 30; 20, 15;  75, 35; 65, 40; 80, 60.

  •  кількість готелів -  5, їх розміри  - 40, 20, 25; 30, 25, 15;  60, 55, 30; 80, 60, 40; 50, 25, 20
  •  S =  
  1.  Індивідуальна робота  ПИСЬМОВО

Проведення тесту по новій темі

№ завд.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

 № відпов.

5.   Оцінювання уроку. ПИСЬМОВО


ТЕСТ:

  1.  Функція – це …

1.  Оператор;

     2.   Підпрограма;

                      3.    Програма;

                      4.  Змінна

  1.  Яка різниця між стандартними і нестандартними функціями?

     1. Ніякої;

      2. Нестандартні функції створює користувач, а стандартні - готові;

      3. Стандартні функції створює користувач, а нестандартні - готові;

  1.  Функція має структуру, аналогічну до основної програми?
  2.  Так;
  3.  Ні;
  4.  Не знаю
  5.  Заголовок функції є  …

1. Необов’язковим;

2.  Обов’язковим;

3.  Обов’язковим, але не завжди

  1.  Функція викликається…

    1.  Один раз;

    2.   Не більше трьох раз;

    3. Стільки разів, скільки потрібно;

    4. Багато разів

  1.  Для виклику функції..

1.  Вказують її ім’я;

2. Вказують ім’я функції і список формальних параметрів;

3. Вказують ім’я функції і список фактичних параметрів;

4. Вказують ім’я функції і ім’я основної програми;

  1.  Список  формальних параметрів складається з …

1.  Змінних, які є в основній програмі;

2.   Змінних, над якими виконуються дії в функції;

3.   Змінних, над якими виконуються дії в функції, та змінні, які передаються в основну програму

  1.  Який оператор обов’язковий в тілі функції?

     1. Назва функції ( список формальних параметрів);

     2.  Назва функції ( список фактичних параметрів);

     3.  Назва функції: = вираз

  1.  Скільки результатів повертає функція в основну програму?

1.  Один;

2.   Стільки, скільки потрібно;

3.   Ні одного;

4.   Багато

  1.  В кінці функції ставиться..
  2.  ,
  3.  .
  4.  ;
  5.  :

11. Кількість формальних та фактичних параметрів при використанні функції має..

  1. Бути різною;

 2. Співпадати;

 3. Обов’язково бути різною

12. Функція описується так..

 1. function назва ( список формальних параметрів) = вираз;

 2. function назва ( список фактичних параметрів) = вираз;

 3. function назва ( список формальних параметрів): тип.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

60062. Урок – свято «Загадки осені» 35 KB
  Вчитель: У нас сьогодні свято зібралося гостей багато але яке ж це свято Загадка: Жовте листячко летить Під ногами шелестить Сонце вже не припікає Коли дітки це буває Восени 1й учень: Осінь червона в гості іде Щедрі дарунки...
60063. Загадки про птахів 40.5 KB
  Сизокрилий добрий птах Знається він на листах Голуб Вдень вона лягає спатиБо всю ніч їй знов літати Ловить мишок гризунів З нею їм вже не до снів Сова Як зима вона на гілці І співа мов на сопілці.
60064. Свято Купала. Загальнотабірний захід 78 KB
  Дія відбувається на природі. Дівчата та хлопці вбрані в національні українські костюми; на «відьмі» - чорний плащ з каптуром, мітла. На сцену виходить ведучий-вихователь.
60065. Сценарий посвящен Дню Победы 28.5 KB
  Вот и наступил долгожданный День Победы! 9 Мая—светлый и радостный праздник. 68 лет назад в этот день закончилась война с немецким фашизмом. Мы с благодарностью вспоминаем наших воинов, защитников, отстоявших мир в жестокой битве.
60066. Їжачок-хитрячок і лісова школа 50 KB
  Мета. Учити дітей співвідносити кількість предметів із цифрами, розуміти і правильно використовувати слова та вирази: порівну, більше на один, менше на один; виділяти загальні ознаки предметів...
60068. Вечорниці-фантазії “На Андрія робиться дівицям надія” 32 KB
  Заходять дівчата1 ДІВЧИНА: Дівчата не роздягайтеся.2 ДІВЧИНА: Чого причепились Не смішіть не заважайте ідіть геть2 ХЛОПЕЦЬ: Макітру вареників на стіл підемо 1 ДІВЧИНА: Та вже будуть вам вареники їжте хоч лусніть тільки воду дайте донести...
60069. Ранок: «Зимонька – зима» 41 KB
  Вгадайте хто це зима Прийшла до нас бабуся У білому кожусі Поля причепурила Сріблястим снігом вкрила. Зима Прийшла зима біловолоса Неначе білим полотном Блискучим снігом одяглося Село і поле за селом.
60070. Мово рідна, слово рідне… Сценарій свята 36.5 KB
  Епіграф: Мова це думки звук Мова це серця стук. Мова це знань джерело. Мова це птаха крило Мова це наші знання Мова це ти і я Хід свята: 1й ведучий: Добридень всім присутнім в залі: І вчителям і школярам І тим гостям що завітали.