52939

ЕКСКУРСІЯ ПО МІСТАМ УКРАЇНИ

Конспект урока

Педагогика и дидактика

T. The last time we spoke about Zaporizhyan Sich and Zaporizhya, the city closely connected with Zaporizhyan Sich. But in the history of our Motherland there were very many other historical events. Today we’ll start our talk about Ukrainian towns and cities.

Украинкский

2014-02-20

147.5 KB

23 чел.

Смілянська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів №6

УРОК З АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ

У 8 КЛАСІ

НА ТЕМУ: „ЕКСКУРСІЯ ПО МІСТАМ УКРАЇНИ”

Вчитель англійської мови

ЗОШ №6

Остапенко Алла Миколаївна


Тема: Екскурсія по містам України

Мета: Ознайомити учнів з темою уроку.

Розвиваюча: Учити працювати в ситуації урок-екскурсії та вміти логічно висловлювати думки.

Практична: Практикувати учнів у читанні тексту з метою отримання максимально повної інформації,

що в ньому міститься.

Розвивати лексичні навички, навички усного мовлення учнів.

Освітня: Розширити знання учнів про визначні місця України.

Виховна: Виховувати інтерес до визначних місць і бажання їх відвідати.

Тип уроку: вивчення нових знань

Обладнання: географічна карта України, фотокартки, текст для

                     читання, роздатковий матеріал (“True or False”,

                      “Match the pairs”), комп’ютерна програма,                            

                     комп’ютер, аудіозапис, відео матеріал.


   
ХІД УРОКУ

Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

І. Організаційний момент.

       T. Good morning!

               I am glad to see you.

               How are you?

               Is anybody absent?

               Who? Why?

ІІ. Повідомлення теми.

 T. The last time we spoke about Zaporizhyan Sich and Zaporizhya, the city closely connected with Zaporizhyan Sich. But in the history of our Motherland there were very many other historical events. Today we’ll start our talk about Ukrainian towns and cities.

III. Основна частина уроку

  1.  Фонетична (мовленнєва зарядка). Введення учнів у мовне середовище.

Робота з прислів’ями.

“East Or West, Home Is Best”

“ My Home Is My Castle”.

-Do you agree?

  1.  Актуалізація знань учнів. Перевірка домашнього завдання.

Answer the questions.

1.Where is Ukraine situated?

2.What countries does Ukraine border on?

3. What is the population of Great Britain?

4. What big cities of Ukraine do you know?

5. What is Ukraine washed by?

6. What are the major rivers of Ukraine?

(Учні по черзі працюють біля географічної карти і розповідають географічне положенняУкраїни)

  1.  Робота з картою

There are a lot of ancient and beautiful towns in Ukraine. One of them is Kyiv, of course. What other ancient and beautiful towns in Ukraine do you know?

Where are these towns and cities situated?

(На моніторі комп’ютера знаходиться географічна карта.

Учні шукають і дають відповіді на питання, де знаходяться визначні міста.)

  1.  Введення нового лексичного матеріалу.

Your vocabulary is not large enough to speak. That’s why you must learn more words.

Now I want you to look at the words on the blackboard.

Here are some words which will be helpful to you when speaking about Ukrainian towns.

(Учні повторюють нові слова за диктором і записують у словнички)

fortress  - фортеця

location місцезнаходження

to contribute сприяти

resort – курорт

rapid – швидкий

bounds – межа, межувати

to mention - згадувати

  1.  Предявлення тексту для читання.

Read the text “Cities and towns of Ukraine” and find:

  •  the second largest city in Ukraine.
  •  this city was founded by a foreigner.
  •  this city is a cradle of Zaporizhe Cossatsvo.
  •  It was the ancient capital  of Galychyna.

6. Перевірка розуміння тексту за допомогою речень.

Are the following statements true or false.

- Kharkiv Region is closely connected with Ukrainian Cossatstvo.

- From the very beginning Kharkiv was the capital city.

- Odesa is a cradle of Ukrainian Cossatstvo.

- Odesa is considered as Southern Window to Europe.

- Khortytsya is the largest island on the Dnipro.

- Lviv is the ancient capital of Slobidska Ukraina.

- Kharkiv was Ukraine’s capital for 16 years.

7. Тестові завдання

Comprehension check. Вибрати вірний варіант відповіді.

(комп’ютер перевіряє і ставить бали)

1.What is the second largest city in Ukraine after Kyiv?

a) Kharkiv

b) Lviv

c) Odessa

2. What is the heart of Odesa?

a) museum

b) market

c) port

3. Where is the most powerful electric station in Europe 30s situated?

a) Kyiv

b) Lviv

c) Zaporizhzhya

4. What is the ancient capital of Galychyna

a) Lviv

b) Dnipropetrovsk

c) Chernihiv

5. What is the third oldest town in Ukraine?

a) Lviv

b) Pereyasliv-Khmelnitsky

c) Dnipropetrovsk

6.Where is Ukrainian Verkhovna Rada?

a) in Kyiv

b) in Odessa

c) in Lviv.

7.When was Dnipropetrovsk founded?

a) 1777

b) 1876

c) 1776

7. Перегляд відео матеріалу про визначні місця України.

8. Розвиток монологічного мовлення.

 Speak about cities and towns of Ukraine.

Таблиця з великими та визначними містами знаходиться на моніторі комп’ютера.

   Kharkiv

    is

- the second largest city in Ukraine after Kyiv.

- an administrative centre of the Kharkiv Region

    Was

become

- Ukraine’s capital which helped it to   a large scientific, cultural and education centre.

    Odesa

is

- a very special city on the Black Sea coast

- 200 years old

was

- founded by Duke de Richelieu (later Prime Minister of France)

has become

- Ukraine’s ‘Southern Window” to Europe

- a port and trading centre, attracting many people from all over the world

Lviv

is

- the ancient capital of Galychyna

- a great cultural centre of Ukraine

was

- named by its founder King Danylo Galitsky

has

- 16 museums, a philharmonic society and circus servel theatres.

Dnipropetrovsk

is

- a large industrial centre on banks of the Dnieper.

- well-known for developed ferrous metallurgy, metalworking and chemical industries.

was

- founded in 1776

- a small provincial town, named Katerynoslav.

Kyiv

is

- the capital of our country

- the political, economic, industrial and cultural centre

- a large transport centre

- on the banks of the river Dnieper.

was

- founded more than 1500  years ago

9. Робота в групах.

 Учні в групах ставлять запитання, щоб здобути додаткову інформацію.

 Ask as many questions as you can to get more information.

IV. Заключна частина уроку.

  1.  Домашнє завдання.

Підготувати повідомлення про визначні місця України.

  1.  Підбиття підсумків уроку.

T. – What have you done?

   - How can you use your knowledge?

   - What new facts have you learnt?

I hope our lesson was both useful and interesting for you.

3.Оцінування учнів з коментарем


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

37579. Коммуникативные функции музыки в рекламе 456 KB
  Музыка  это сильное средство воздействия на человеческие чувства и эмоции. Соединившись с таким мощным средством пропаганды, каким является реклама, музыка может многократно его усилить. В настоящее время рекламисты не владеют всеми выразительными средствами музыки. Максимально используя возможности музыки реклама может приобрести огромную силу воздействия.
37580. АНАЛИЗ ФОРМИРОВАНИЯ И РАСПРЕДЕЛЕНИЯ ФИНАНСОВЫХ РЕЗУЛЬТАТОВ ГОСУДАРСТВЕННЫХ УНИТАРНЫХ ПРЕДПРИЯТИЙ В СОВРЕМЕННЫХ УСЛОВИЯХ (НА ПРИМЕРЕ СТРОИТЕЛЬНЫХ ОРГАНИЗАЦИЙ МИНИСТЕРСТВА ОБОРОНЫ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ) 918.06 KB
  Цель диссертационной работы — анализ действующей системы формирования и распределения финансовых результатов государственных унитарных предприятий МО РФ и разработка практических методик и рекомендаций по оптимизации конечных финансовых результатов деятельности военно-строительных организаций.
37581. ИНВЕСТИЦИОННАЯ СТРАТЕГИЯ КОРПОРАЦИИ 671.64 KB
  Целью диссертационной работы явилось теоретическое обоснование, формирование и практическая апробация аппарата и критериев создания инвестиционной стратегии корпорации в современных условиях. В рамках поставленной цели в работе поставлены следующие задачи:
37582. КОНЦЕПТ «МЕНЕДЖМЕНТ» В АМЕРИКАНСКОЙ И РУССКОЙ ЛИНГВОКУЛЬТУРАХ 1.16 MB
  Импорт концепта mngement в русскую лингвокультуру. Экстралингвистические факторы процесса импорта концепта mngement. Вербальная специфика реализации концепта mngement в англоязычной управленческой коммуникации. Структура концепта mngement импортированного в русскую лингвокультуру [3.
37583. АЛЛЕЛЬНЫЕ ВАРИАНТЫ ГЕНОВ-КАНДИДАТОВ ПОДВЕРЖЕННОСТИ ТУБЕРКУЛЕЗУ У РУССКОГО НАСЕЛЕНИЯ ЗАПАДНОЙ СИБИРИ 1.02 MB
  Задачи исследования: Изучить распространенность и межлокусное взаимодействие полиморфных вариантов гена NRMP1 46914G C D543N C274T 146585G аллельных вариантов генов VDR B b F f IL12В 1188C IL1B 39531 2 IL1RN VNTR у русских г. Показано что структура неравновесия по сцеплению между полиморфизмами гена NRMP1 идентична у русских и тувинцев. Впервые выявлены ассоциации полиморфизма 3953А1 А2 гена IL1B c ограниченным деструктивным ТБ легких VNTR полиморфизма гена IL1RN и полиморфизма 274С Т гена NRMP1 с...
37584. ФОРМИРОВАНИЕ ГРАЖДАНСКОГО ОБЩЕСТВА В УСЛОВИЯХ РОССИЙСКОГО РЕГИОНА 3.01 MB
  Концептуальнотеоретические основы формирования гражданского общества в России. Региональные аспекты формирования гражданского общества. Адаптивная готовность государственных и муниципальных служащих к работе в условиях формирования гражданского общества.
37585. УПРАВЛЕНИЕ ИНВЕСТИЦИЯМИ В СУБЪЕКТЕ ФЕДЕРАЦИИ (НА ПРИМЕРЕ МОСКВЫ) 818.5 KB
  Общетеоретическую и методологическую основу исследования составили положения содержащиеся в трудах отечественны и зарубежных ученых экономистов в области экономической теории организационного менеджмента теории сложных систем и теории управления проектами. Москвы Центральный административный округ территории формирующие городские центры зона МКАД; в городское жилищное строительство малоэтажная и коттеджная застройка территорий города и ближайших загородных зон; г крупные городские объекты формирующие облик города и призванные быть...
37586. УПРАВЛЕНИЕ ФЕДЕРАЛЬНОЙ СОБСТВЕННОСТЬЮ В УСЛОВИЯХ ПЕРЕХОДНОЙ ЭКОНОМИКИ 795.5 KB
  Проблемы управления федеральной собственностью [1. Федеральная собственность как объект управления [1. Анализ проблем управления федеральной собственностью в условиях переходной экономики [1. Анализ зарубежного опыта управления государственной собственностью [1.
37587. ПОВЫШЕНИЕ ЭФФЕКТИВНОСТИ СБЫТОВОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ТЕКСТИЛЬНОГО ПРЕДПРИЯТИЯ НА ОСНОВЕ СОВЕРШЕНСТВОВАНИЯ ПЛАНИРОВАНИЯ УСЛОВИЙ РЕАЛИЗАЦИИ ТЕКСТИЛЬНОЙ ПРОДУКЦИИ 974 KB
  КУЛИКОВ МАКСИМ ВАСИЛЬЕВИЧ ПОВЫШЕНИЕ ЭФФЕКТИВНОСТИ СБЫТОВОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ТЕКСТИЛЬНОГО ПРЕДПРИЯТИЯ НА ОСНОВЕ СОВЕРШЕНСТВОВАНИЯ ПЛАНИРОВАНИЯ УСЛОВИЙ РЕАЛИЗАЦИИ ТЕКСТИЛЬНОЙ ПРОДУКЦИИ Специальность 08. Управление процессом ПЛАНИРОВАНИЯ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОДУКЦИИ на промышленном предприятии.1 Основные аспекты проблемы управления процессом реализации продукции.2 Анализ научных работ посвященных проблеме математического моделирования процесса расчетов по реализации продукции.