52975

Клас Кісткові риби. Загальна характеристика класу. Зовнішня будова риб

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: сформувати в учнів знання про клас Кісткові риби; розкрити особливості зовнішньої будови та життєдіяльність представників цього класу у звязку з умовами життя; простежити ускладнення будови кісткових риб порівняно з ланцетником і хрящовими рибами;визначити місце кісткових риб у системі органічного світу та еволюції хордових тварин;розвивати уміння самостійно працювати з малюнками та текстом підручника з натуральними обєктами;вчити порівнювати й робити висновки; розвивати логічне мислення...

Украинкский

2014-02-20

383 KB

15 чел.

Тема: Клас Кісткові риби. Загальна характеристика класу.  

          Зовнішня будова риб.

Мета: сформувати в учнів знання про клас Кісткові риби; розкрити особливості зовнішньої будови та життєдіяльність представників цього класу у зв’язку з умовами життя; простежити ускладнення будови кісткових риб порівняно з ланцетником і хрящовими рибами;визначити місце кісткових риб у системі органічного світу та еволюції хордових тварин;розвивати уміння самостійно працювати з малюнками та текстом підручника, з натуральними об’єктами;вчити порівнювати й робити висновки; розвивати логічне мислення, спостережливість, навичок виконання та оформлення лабораторної роботи,здатність до оціночних дій; виховувати любов до  живої природи, формувати науковий підхід до пізнання.

Методи: інформативно-рецептивні, репродуктивні,

навчально - пошукові,навчально-дослідницькі.

Основні поняття й терміни: обтічна форма тіла, зяброві кришки, бічна лінія, інстинкт, рефлекс

Обладнання: таблиця «Клас Кісткові риби. Зовнішня будова», жива акваріумна рибка, луска риб, вологі препарати риб, малюнки риб, картки оцінювання

Тип уроку: засвоєння нових знань.

 Хід уроку

І.Організаційний момент

1.Створення позитивної психологічної атмосфери

Доброго дня, діти! Щиро рада вітати вас на уроці. У мене в руці квіткова рослина. Вона має гарні квіти й листя. А чи можуть ці органи існувати окремо? Ні! Так і вчитель без учня не існує, і навпаки. Тому ми зараз об’єднаємо свої зусилля для вивчення нового матеріалу. Я розраховую на вашу активну роботу і сподіваюся, що дух партнерства допоможе нам у цьому. А результати вашої роботи я побачу з опорної картки, яка лежить у вас на партах.

ІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності

А тепер зверніть увагу на цю чорну скриню і спробуйте за моїми підказками відгадати що в ній?

  •  Ці тварини виведені уперше в Китаї і надійно приховувалися за стінам замків китайських імператорів.
  •  В Європі уперше з’явилися тільки в 17ст. У Росію потрапили з Китаю як подарунок царю Олексію Михайловичу. Цар звелів посадити їх у кришталеві чаші.
  •  У гарних умовах утримання вони можуть жити до 50 років.
  •  Телескоп, жемчужинка, вуалехвіст, оранда.
  •  Казковий персонаж, який виконує різні бажання.

                                Відповідь: золота рибка.

За результатами  генетичних, цитологічних, морфологічних дослідів з'ясувалося, що прототипом золотої рибки є срібний карась.

Повідомлення учнів під рубрикою «Чи знаєте ви що...»

( Походження золотої рибки)

Як ви вважаєте, про що буде йти мова на нашому уроці? Учні висловлюють свої пропозиції щодо плану і завдань уроку. Учитель пише план на дошці.

Тема уроку: Клас Кісткові риби. Загальна характеристика класу. Зовнішня будова риб.

Так що ми повинні зробити на цьому уроці?

Завдання уроку:

  •  Ознайомитися з особливостями зовнішньої будови кісткових риб;
  •  Простежити ускладнення будови кісткових риб порівняно з головохордовими та хрящовими рибами;
  •  Ознаки пристосування риб до  існування в водному середовищі; 
  •  Дати загальну характеристику класу Кісткові риби;
  •  Визначити місце кісткових риб у системі органічного світу.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Повідомляю,що кожен учень відкриває сьогодні банк знань, куди буде поміщати всі зароблені на уроці бали. Наприкінці уроку кожен порахує свої бали, покладені в банк, і отримає оцінку.

Гра « Біологічне лото»

На дошці прикріплені картки із назвами таксонометричних одиниць, але в неправильній послідовності.

Завдання № 1 (мах - 7 б.)

Визначте місце риб у системі органічного світу.

 

Висновок: визначили місце риб у системі органічного світу.

Завдання № 2 (мах – 5б.)

Виберіть із переліку загальні ознаки хордових тварин:

1)скелет зовнішній,хітиновий або вапняковий;

2)скелет внутрішній, хрящовий або кістковий;

3)симетрія тіла радіальна;

4)симетрія тіла двобічна;

5)кровоносна система замкнута;

6)кровоносна система незамкнута;

7)над хордою,міститься нервова система трубчастої будови;

8)розвиток органів дихання(зябер або легень),пов’язаний із передньою   частиною травної системи.

Оцінювання:

5б.- всі вірні: 2,4,5,7,8.

4б.- 1-2 помилки

3б.- 3 помилки

2б.- 4 помилки і більше.

Підрахуйте, скільки ж ви поклали в банк. Якщо не так багато, не розчаровуйтесь. У вас ще буде така можливість. Для цього беріть активну участь в уроці.

Запрошую усіх працювати разом зі мною. Найактивніші отримають у свій банк 5 балів, інші – по мірі своєї активності. Поповнюйте свій банк.

І V. Вивчення нового матеріалу

Кісткові риби – добре відомі вам тварини,до цього класу належать близько 21 тис видів, у водоймах України мешкає 181 вид.  Спробуємо дати їм загальну характеристику. Спираючись на власні знання та досвід, ви будете давати відповіді на мої питання. Одночасно розглядаємо малюнки із зображенням риб.

Фіксування  навчального  матеріалу  ви обираєте власноруч: план-конспект;

б) опорний конспект; таблиця, схема…


                            
Тип Хордові. Клас Кісткові риби.

Кількість видів____________      Середовище існування_______________

                                     Класифікація надкласу Риби

                                           Зовнішня будова

         

                                               Зяброві кришки

Покриви риб:__________________________________________________

Органи чуттів:

Очі__________________________________________________________

Органи нюху__________________________________________________

Бічна лінія риб ________________________________________________


Бесіда  з використанням малюнків.

За активну роботу ( мах – 5б.)

  1.  Чому Риби належать до Хребетних і Черепних? (Мають хребет і череп)
  2.  На які класи ділиться н/клас Риби? (Хрящові й Кісткові)
  3.  Де живуть риби? (Виключно у водному середовищі)
  4.  Яка форма тіла?Чому?( обтічна,у хрящових торпедоподібна)
  5.  Значить вони дихають..( Зябрами)
  6.  З яких відділів складається тіло риб?(Голова, тулуб,хвіст)
  7.  Що розміщено на голові  риб?(Пара ніздрів,ротовий отвір,обмежений щелепами,пара очей, Хрящові риби-передня частина голови – рило, ротовий отвір - поперечний оточений щелепами, пара отворів бризгальця, очі)
  8.  Як рухаються риби у воді?(За допомогою плавців)
  9.  Яку роль відіграють плавці?
  10.  Які бувають плавці?(Парні й непарні)
  11.  Чим покрите тіло риб(Лускою)
  12.  Підбийте підсумок,які пристосування мають риби до існування у водному середовищі? (форма тіла, дихання – зябрами, рухи – плавці, покриви – луска)

Сьогодні ми зупинимося на Кісткових рибах. Зокрема, необхідно визначити особливості зовнішньої будови, що вони мають спільного між собою і чим відрізняються від Хрящових риб

Клас поділяється на дослідницькі групи. Через 5 хвилин представники групи звітують про результати своєї роботи.( мах – 5б.)

                     КАРТКА - ЗАВДАННЯ

                   для пошукової групи  №1

Завдання: 1.  На с. 150-151 прочитайте розділ «Покриви  

                               риб»;

                           2.  На с. 334-довідника прочитайте розділ «Форма тіла.

                                Покриви Хрящових риб»;

                           3.  Порівняйте покриви кісткових і хрящових риб,

                                установіть,що в них подібне й що відмінне;

                            4. Підготуйте усний звіт про ваші відкриття(нові знання).

                   КАРТКА - ЗАВДАННЯ

                   для пошукової групи  №2

Завдання: 1.  На с. 150  прочитайте розділ « Плавці риб»;

                           2.  На с. 163 прочитайте розділ «Характерні ознака

                             хрящових риб»;

                           3.  Порівняйте плавці кісткових і хрящових риб,

                                установіть,що в них подібне й що відмінне;

                            4. Підготуйте усний звіт про ваші відкриття(нові знання).

                     КАРТКА - ЗАВДАННЯ

                   для пошукової групи  №3

Завдання: 1.  На с. 155 прочитайте розділ «Органи дихання

                               риб - зябра»;

                           2.  На с. 336 - довідника прочитайте розділ «Дихальна

                                система хрящових риб»;

                           3.  Порівняйте зябра кісткових і хрящових риб,

                                установіть,що в них подібне й що відмінне;

                           4. Підготуйте усний звіт про ваші відкриття(нові знання).

                     КАРТКА - ЗАВДАННЯ

                   для пошукової групи  №4

Завдання: 1.  На с. 156 прочитайте розділ «Органи чуттів

                               риб »;

                           2.  Очі, органи нюху, органи смаку, орган слуху;

                           3.  Будова, функції;

                           4. Підготуйте усний звіт про ваші відкриття(нові знання).

                     КАРТКА - ЗАВДАННЯ

                   для пошукової групи  №5

Завдання: 1.  На с. 156 прочитайте розділ «Бічна лінія

                               риб »;

                           2.  Будова, функції;

                           3. Підготуйте усний звіт про ваші відкриття(нові знання).

                      КАРТКА - ЗАВДАННЯ

                   для пошукової групи  №6

Завдання: 1.  На с. 159 -160 прочитайте розділ « Поведінка риб»;

                           2. Інстинкти риб(приклади);

                           3. Умовні рефлекси риб (приклад);

                           4. Сезонні явища у житті риб(назвати –зимовий період,

                               нерест, нагул)

                           5. Підготуйте усний звіт про ваші відкриття(нові знання).

Так який ми можемо зробити висновок про ускладнення в будові і пристосування до середовища існування Кісткових риб?


V
. Закріплення вивченого матеріалу

Виконання Лабораторної роботи 15

Тема: Вивчення зовнішньої будови та поведінки риб

Мета: вивчити зовнішню будову риби на прикладі річкового окуня,

           встановити особливості поведінки риб.

V І.Підсумок уроку

Учні обговорюють, про що нове дізналися при вивченні теми, чи виконали поставленні завдання уроку.

  •  Що вразило на уроці?
  •  Що нового дізналися про риб?
  •  Оціночний момент

VІ І.Домашнє завдання

  1.  Опрацювати параграф 32.
  2.  Знайти цікаві факти з життя риб.
  3.  Творче завдання: - Як довести експериментально, що риби відчувають

                                запахи?

                             - Чому риби, що мешкають серед коралових рифів або

                                          в тропічних прісноводних, багатих на рослинність

                                          водоймах,мають яскраве забарвлення?

  1.  Випереджальне завдання.

Підготувати повідомлення:

                         «Прохідні риби, особливості їх розмноження»,

                         «Цікаве про вугрів»,

                         «Турбота риб про своїх нащадків»,

                         «Післянерестовий нагул, його значення»,

                         «Період зимівлі риб».


             Риби

Є різні риби у воді: товсті, тоненькі і худі,

дрібненькі риби-малюки, а є й великі – от такі!

Є войовничі – із мечами,

є з довжелезними хвостами,

є рибки срібні й золоті,

є дуже мудрі, є й пусті...

Живуть вони в річках і в морі,

і все беруться до розмов,

але ніколи не говорять,

немов своїх не знають мов.

Набравши в ротики води, вони мовчать.

Мовчать завжди: в воді не можна говорити,

тож риби мовчки мусять жити.

Про риб багато знаємо ми,

І в той же час так мало;

І треба всім: і вам, і нам,

Щоб їх побільше стало!

                                                         Леонід Полтава


Тема:
Клас Кісткові риби. Зовнішня будова риб.

Завдання № 1.Визначте місце риб у системі органічного

                       світу ( мах.– 7б.)

Завдання № 2. Виберіть із переліку загальні ознаки

                        хордових тварин (мах. - 5б.)

_________________________________________

Завдання № 3 Робота в групі (мах. – 5б.) ______

За активність на уроці    (мах. – 5б.)         ______

Кількість набраних балів

  Оцінка

Кількість набраних балів

Оцінка

22

12

10-11

6

20

11

8-9

5

18-19

10

6-7

4

16-17

9

4-5

3

14-15

8

2-3

2

12-13

7

1

1

_____________(оцінка)


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

81362. Особливості здійснення виконавчих дій відносно іноземних громадян, осіб без громадянства і іноземних організацій 21.8 KB
  Під час виконання рішень щодо іноземців осіб без громадянства та іноземних юридичних осіб які відповідно проживають перебувають чи зареєстровані на території України або мають на території України власне майно яким володіють самостійно або разом з іншими особами застосовуються положення цього Закону...
81363. Визнання та виконання рішень іноземних судів і арбітражі 23.62 KB
  Закону порядок виконання в Україні рішень іноземних судів і арбітражів встановлюється відповідними міжнародними договорами України цим Законом та іншими законами України. Клопотання про визнання і виконання рішення іноземного суду розглядається компетентним судом і після винесення ухвали про визнання та прийняття до виконання рішення іноземного суду на території України виписується виконавчий лист що і є основою для провадження виконавчих дій. Основою для виконання рішення іноземного арбітражу є наказ господарського суду та ухвала...
81364. Відповідальність за невиконання рішення, що зобов’язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі 22.33 KB
  89 Закону у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення що зобовязує боржника виконати певні дії та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника юридичну особу від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий...
81365. Звільнення майна боржника з-під арешту, зняття арешту 27.57 KB
  Особа яка вважає що майно на яке накладено арешт належить їй а не боржникові може звернутися до суду з позовом про визнання права на майно і про звільнення майна зпід арешту. У разі прийняття судом рішення про звільнення майна зпід арешту або сплати боржником повної суми боргу за виконавчим документом до реалізації арештованого майна боржника майно звільняється зпід арешту за постановою державного виконавця яка затверджується начальником відповідного органу державної виконавчої служби додаток 40 не пізніше наступного дня коли...
81366. Поняття виконавчого провадження та його місце в системі права України 24.12 KB
  Виконавче провадження це врегульовані законодавством України суспільні відносини що виникають і реалізуються в процесі примусового виконання між органами державної виконавчої служби і посадовими особами які здійснюють примусову реалізацію рішень ухвал постанов судових і несудових органів з одного боку та між особами котрі беруть участь у виконавчому провадженні і залучаються до проведення виконавчих дій з другого боку на підставах у спосіб та в межах встановлених законом. Закону України Про виконавче провадження визначає...
81367. Принципи виконавчого провадження : поняття, зміст та значення 30.61 KB
  Принципи виконавчого провадження це закріплені у правових нормах основні засади керівні положення які визначають організацію органів державної виконавчої служби зміст і спрямованість її діяльності правовий статус учасників виконавчого провадження. На підставі теоретичних положень аналізу чинного законодавства та практики його застосування можна виокремити такі принципи виконавчого провадження: принцип гуманізма полягає у тому що заборонено у будьякій формі посягати на права і свободи фізичних осіб які беруть участь у виконавчому...
81368. Поняття, сутність та елементи правовідносин у виконавчому провадженні 28.23 KB
  Правовідносини у виконавчому провадженні виникають між державним виконавцем з одного боку та іншими субєктами виконавчого провадження стягувачем боржником з іншого. До ознак правовідносин що виникають у виконавчому провадженні слід віднести такі: вони виникають при примусовому виконанні рішень судів та інших юрисдикційних органів та регламентовані законодавством про виконавче провадження; без волі стягувана фізичної або юридичної особи державний виконавець не має права відкривати виконавче провадження. У випадку звернення...
81369. Суб’єкти виконавчого провадження та їх класифікація 25.45 KB
  Субєкти виконавчого провадження субєкти виконавчих правовідносин учасники виконавчого провадження це носії процесуальних прав та обовязків у виконавчому провадженні. Закону учасниками виконавчого провадження є державний виконавець сторони представники сторін прокурор експерти спеціалісти перекладачі субєкти оціночної діяльності субєкти господарювання. Прокурор бере участь у виконавчому провадженні у випадку здійснення представництва інтересів громадянина або держави в суді та відкриття виконавчого провадження на підставі...
81370. Органи і посадові особи Державної виконавчої служби, їх правове становище та повноваження 24.9 KB
  Органами державної виконавчої служби є: Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України до складу якого входить відділ примусового виконання рішень; управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим головних управлінь юстиції в областях містах Києві та Севастополі до складу яких входять відділи примусового виконання рішень; районні районні у містах міські міст обласного значення міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних...