53021

Health Foods

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Yesterday afternoon in a village near Bristol, a tall old man with a good suntan celebrated his birthday with some friends. After a party he played tennis and then went for a five mile walk with some of his guests. There was nothing unusual in this. The man, whose name was Mr. Misha Weibold has been celebrating his birthday in this way for a long time. The only unusual thing is that Mr.Weibold was 85 years old yesterday.

Английский

2014-02-21

62.5 KB

0 чел.

Варченко Наталія Миколаївна, учитель англійської мови І кваліфікаційної категорії Богодухівського колегіуму № 2 Богодухівської районної ради Харківської області

РОЗРОБКА УРОКУ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ

ДЛЯ 7 КЛАСІВ

Health Foods.

( урок для 7 класів)

Цілі уроку : практична: вдосконалювати навички вживання countableanduncountablenouns та будувати речення з alotof, much, many,little,alittle;освітня: ознайомити учнів з типами їжі; розвивальна: розвивати навички читання, монологічного мовлення та письма; розвивати вміння самостійно працювати; виховна: виховувати в дітей розуміння правильного вибору їжі та повагу до вибору іншого.

Обладнання : підручник WeLearnEnglishbyAllaNesvit; тексти та комплекти завдань; зображення продуктів харчування; комп’ютер.

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

Aim 1. Повідомлення теми та мети уроку.

T : They say, “ Health is the main wealth”. We can’t but agree more. Let us

consider some factors of a healthy way of life.

By the end of the lesson you should be able:

 to make up short stories about your families eating habits;

 to use Countable and Uncountable Nouns.

Warm-up 2. Уведення в іншомовну атмосферу.

Proverb. Pronunciation drill. Робота над прислів’ям.

Don’t trouble trouble until trouble troubles you. It only doubles trouble and troubles other you.

 Фонетичне відпрацювання прислів’я;

 Знайти український еквівалент. ( Не буди лихо, доки воно тихо.)

II. Основна частина уроку

Listening 1. Пред’явлення тексту для аудіювання

T : Now you will listen to the text “ Secrets of a long and healthy life”. While

listening write down the three things Mr. Weibold has always done and the

three things he has never done.

Secrets of a long and healthy life.

Yesterday afternoon in a village near Bristol, a tall old man with a good suntan celebrated his birthday with some friends. After a party he played tennis and then went for a five mile walk with some of his guests. There was nothing unusual in this.

The man, whose name was Mr. Misha Weibold has been celebrating his birthday in this way for a long time. The only unusual thing is that Mr.Weibold was 85 years old yesterday.

“I don’t walk as fast as I used to and my eyes aren’t quite as good as before but otherwise I feel as fit as I was when I was 30”.

When asked what his secret was for such a long and healthy life, he answered, “There are three things which I’ve always done and three things I’ve never done. First of all I’ve always walked at least 5 miles every day. Secondly I’ve always eaten very simply. Thirdly, I’ve always been in the habit of getting up early.

There are the three things which I’ve never done: I’ve never smoked a cigarette in all my life! I’ve never worried about anything. And I’ve never been married I’ve believed that marriage was a very unhealthy thing and now I am sure of it. When I was 60, I used to have a lot of friends who were married. And do you know where they are now? They are all dead”.

1. (HO1) Mr. Weibold has always: He has never:

1. Walked at least 5 miles. 1. Smoked a cigarette.

2. Eaten very simply. 2. Worried about anything.

3. Got up early. 3. Been married.

T: I wouldn’t agree that marriage is unhealthy and I think it is impossible not to worry.

What do you think of Mr. Weilbold secrets of a long and healthy life?

2. A Strip Story. Скласти розповідь. (HO2)

I’ve never worried about anything.

They are all dead.

I’ve always eaten very simply.

I’ve always been in the habit of getting up early.

I feel as fit as I was when I was 30.

Yesterday afternoon in a village an old man celebrated his birthday.

Oralpractice 2. Активізація лексики в діалогах.

T: Mr. Weibold eats simply and thinks it is healthy. Look at the pictures

and answer the questions:

1. What kinds of food and drinks do you see?

2. Which of these foods are healthy?

3. Which are unhealthy?

4. Which of these do you like ?

T : Look at the pictures again and write two lists of products (HO3):

Healthy food

Unhealthy food

T: Work in pairs. Discuss your lists with your friend. (Pupil A asks Pupil B about the things in his lists. Both pupils say how often they eat and drink the things (often, twice a week, every day).

Reading 3. Читання та обговорення тексту за темою уроку.

1). Pre-reading conversation.

T : We eat to live but not live to eat. Do you agree? Why, then, do so many people overeat nowadays? And another unhealthy habit is eating fast food or junk food. Americans are the biggest junk food eaters. Do you know that in one day Americans eat 87 mln hot dogs. Let us read and discuss text about balanced diet (p. 64).

2). Readingthetext.Практикування учнів у читанні тексту з підручника, робота з новою лексикою та словником.

3). Post-reading. Complete the sentences (HO4):

 A balanced diet consists of_______________________ .

 You must eat well, but________________________ .

 A nutrient is_________________________________ .

 A lot of meals are_____________________________ .

 It’s better to eat only a little of____________________ .

 Snack foods contain a lot of_______________________ .

4). Say if the sentences are true or false (HO5)

true

False

We must keep a balanced diet.

There are six main food groups to build your daily menu.or false.ther you.. ating habits;

гічного мовлення та письма; розвивати вміння самостійно працювати; в

Each group is not a good source of nutrients.

A lot of meals are a combination of two or more of the main food groups.

We must eat too much.

Grammar 4. Тренування учнів у вживанні countable and uncountable nouns.

1). Presentation: Countable nouns have singular and plural forms ( one sandwich – two sandwiches) . Uncountable nouns don’t have a plural form. They can appear without an article and they cannot be used with an indefinite article. The following words are uncountable in English : milk, tea. Bread, sugar, flour, coffee, cheese, food, fruit, meat, pepper, rice, salt, soup, water.

2). Practicing. Complete the sentences with a lot of, much, many, or little/a little.

 Steve doesn’t usually eat _____sweets.

 Have we got ______butter in the fridge?

 There is ____of meat in the freezer.

 Is there _____mineral water in the bottle?

 There is ____sugar in my cup of tea.

 I think we need ____flour to bake this cake.

 There are ____plants on the windowsill.

 Peter has got _____English books in his home library.

ІІІ. Заключна частина уроку

Homework 1. Домашнє завдання.

Write about your family eating habits. Use Countable and

Uncountable nouns.

Summarizing 2. Підбиття підсумків уроку.

T : Health is your wealth. Eat proper food, go to bed early, stop smoking, go out more, eat more fresh fruit and vegetables and you’ll get healthier.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

81502. Алкаптонурия и альбинизм: биохимические дефекты, при которых они развиваются. Нарушение синтеза дофамина, паркинсонизм 403.53 KB
  Нарушение синтеза дофамина паркинсонизм. Заболевание развивается при недостаточности дофамина в чёрной субстанции мозга. Для лечения паркинсонизма предлагаются следующие принципы: заместительная терапия препаратамипредшественниками дофамина производными ДОФА леводопа мадопар наком и др. подавление инактивации дофамина ингибиторами МАО депренил ниаламид пиразидол и др.
81503. Декарбоксилирование аминокислот. Структура биогенных аминов (гистамин, серотонин, γ-аминомасляная кислота, катехоламины). Функции биогенных аминов 239.46 KB
  Процесс отщепления карбоксильной группы аминокислот в виде СО2 получил название декарбоксилирования. В живых организмах открыты 4 типа декарбоксилирования аминокислот. αДекарбоксилирование характерное для тканей животных при котором от аминокислот отщепляется карбоксильная группа стоящая по соседству с αуглеродным атомом.
81504. Дезаминирование и гидроксилирование биогеных аминов (как реакции обезвреживания этих соединений) 168.64 KB
  Инактивация биогенных аминов происходит двумя путями: 1 метилированием с участием SM под действием метилтрансфераз. Таким образом могут инактивироваться различные биогенные амины но чаще всего происходит инактивация гастамина и адреналина. Так инактивация адреналина происходит путём метилирования гидроксильной группы в ортоположении . Реакция инактивации гистамина также преимущественно происходит путём метилирования 2 окислением ферментами моноаминооксидазами МАО с коферментом FD таким путем.
81505. Нуклеиновые кислоты, химический состав, строение. Первичная структура ДНК и РНК, связи, формирующие первичную структуру 107.11 KB
  Первичная структура ДНК и РНК связи формирующие первичную структуру Нуклеи́новые кисло́ты высокомолекулярные органические соединения биополимеры полинуклеотиды образованные остатками нуклеотидов. Нуклеиновые кислоты ДНК и РНК присутствуют в клетках всех живых организмов и выполняют важнейшие функции по хранению передаче и реализации наследственной информации. Поскольку в нуклеотидах существует только два типа гетероциклических молекул рибоза и дезоксирибоза то и имеется лишь два вида нуклеиновых кислот дезоксирибонуклеиновая ДНК...
81506. Вторичная и третичная структура ДНК. Денатурация, ренативация ДНК. Гибридизация, видовые различия первичной структуры ДНК 108.02 KB
  Вторичная структура ДНК. В 1953 г. Дж. Уотсоном и Ф. Криком была предложена модель пространственной структуры ДНК. Согласно этой модели, молекула ДНК имеет форму спирали, образованную двумя полинуклеотидными цепями, закрученными относительно друг друга и вокруг общей оси. Двойная спираль правозакрученная, полинуклеотидньхе цепи в ней антипараллельны
81507. РНК, химический состав, уровни структурной организации. Типы РНК, функции. Строение рибосомы 124.71 KB
  Первичная структура РНК - порядок чередования рибонуклеозидмонофосфатов (НМФ) в полинуклеотидной цепи. В РНК, как и в ДНК, нук-леотиды связаны между собой 3,5-фосфодиэфирными связями. Концы полинуклеотидных цепей РНК неодинаковы. На одном конце находится фосфорилированная ОН-группа
81508. Строение хроматина и хромосомы 106.36 KB
  Основу хромосомы составляет линейная не замкнутая в кольцо макромолекула дезоксирибонуклеиновой кислоты ДНК значительной длины например в молекулах ДНК хромосом человека насчитывается от 50 до 245 миллионов пар азотистых оснований. В интерфазе хроматин не конденсирован но и в это время его нити представляют собой комплекс из ДНК и белков. Макромолекула ДНК обвивает октомеры структуры состоящую из восьми белковых глобул гистоновых белков H2 H2B H3 и H4 образуя структуры названные нуклеосомами. В ранней интерфазе фаза G1 основу...
81509. Распад нуклеиновых кислот. Нуклеазы пищеварительного тракта и тканей. Распад пуриновых нуклеотидов 207.42 KB
  Распад пуриновых нуклеотидов. Далее полинуклеотидная часть этих молекул гидролизуется в кишечнике до мононуклеотидов. В расщеплении нуклеиновых кислот принимают участие ДНКазы и РНКазы панкреатического сока которые будучи эндонуклеазами гидролизуют макромолекулы до олигонуклеотидов. Последние под действием фосфодиэстераз панкреатической железы расщепляются до смеси 3\' и 5\'мононуклеотидов.
81510. Представление о биосинтезе пуриновых нуклеотидов; начальные стадии биосинтеза (от рибозо-5-фосфата до 5-фосфорибозиламина) 183.42 KB
  Сборка пуринового гетероцикла осуществляется на остатке рибозо5фосфата при участии различных доноров углерода и азота: Фосфорибозилдифосфат ФРДФ или фосфорибозилпирофосфат ФРПФ занимает центральное место в синтезе как пуриновых так и пиримидиновых нуклеотидов Он образуется за счёт переноса βγпирофосфатного остатка АТФ на рибозо5фосфат в реакции катализируемой ФРДФсинтетазой. Источниками рибозо5фосфата могут быть: пентозофосфатный путь превращения глюкозы или катаболизм нуклеозидов в ходе которого под действием...