53070

Особливості композиції, колорит, кольорова гамма. Творчість К. Білокур. Декоративний натюрморт «Весняні квіти»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Декоративний натюрморт Весняні квіти Мета: Навчальна: розширювати знання учнів про натюрморт як один із жанрів образотворчого мистецтва вчити розпізнавати форми реалістичні декоративні їх специфіку порівнювати реалістичне і декоративне стилізоване зображення предметів локальний і зумовлений кольори стилізувати реальні форми в декоративні ознайомити учнів з творчістю видатної української художниці К. Літературний ряд: Ольга Косач Олена Пчілка Весняні квіти. Так квіти фрукти овочі та предмети побуту можна трактувати...

Украинкский

2014-02-21

63 KB

30 чел.

Вчитель образотворчого мистецтва

школи мистецтв

Уманської міської гімназії

Уманської міської ради Черкаської області -

Лозінська Тетяна Володимирівна

5 КЛАС

Особливості композиції, колорит, кольорова гамма. Творчість К. Білокур. 

Декоративний натюрморт «Весняні квіти»

Мета:

Навчальна: розширювати знання учнів про натюрморт, як один із жанрів образотворчого мистецтва , вчити розпізнавати форми (реалістичні, декоративні), їх специфіку, порівнювати реалістичне і декоративне (стилізоване) зображення предметів, локальний і зумовлений кольори, стилізувати реальні форми в декоративні, ознайомити учнів з творчістю видатної української художниці К.Білокур.

Розвивальна: розвивати творчі здібності, фантазію, мислення, уяву.

Виховна: виховувати естетичне ставлення до творів мистецтва, навколишнього світу.

Тип уроку: комбінований.

Техніка виконання: гуашевий живопис

Методи навчання: інформаційно-рецептивний (пояснювально-ілюстративний), репродуктивний (відтворюючий).

Терміни і поняття:

композиція, натюрморт, декоративний натюрморт, декор,стилізація, колорит, кольорова гама.

Обладнання:

для вчителя:  ПК, мультимедійна дошка;

для учнів: папір, гуашеві фарби, пензлі, палітра, склянка з водою.

 Візуальний ряд: презентація, репродукції творів образотворчого мистецтва, схеми  поетапності зображення натюрморту.

 Літературний ряд: Ольга Косач (Олена Пчілка) «Весняні квіти».

 Міжпредметні зв’язки – література, екологія


Хід уроку:

І. Організаційний момент

( Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку)

ІІ. Актуалізація опорних знань

«Асоціативний кущ» - опора – «Жанри образотворчого мистецтва»

Жанри: пейзаж, натюрморт, портрет, історичний, побутовий, батальний, міфологічний, релігійний, казково-билинний, анімалістичний.

«Рефлексія»

  •  Як саме називається жанр в якому зображують неживі предмети?

Натюрморт (франц. букв.  мертва природа) — жанр образотворчого мистецтва. Твори із зображенням неживих предметів (посуду, овочів, фруктів, квітів тощо).

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку

  •   Сьогодні на уроці ми  будемо малювати  натюрморт. Але наш натюрморт не буде звичайним, він буде декоративним.

ІV. Робота над темою уроку

1.Розповідь вчителя

 Натюрморт, як самостійний жанр виник  у 17 ст. в Голландії.  

В цей період часу голландці були найбагатшими у світі людьми. Вони були оточені прекрасними предметами серед яких проходило їхнє життя. Це був період розвитку голландського мистецтва.

Декоративний натюрморт зявився в кінці 19ст.  на початку  20 ст., в епоху зародження найрізноманітніших стилістичних  напрямків. Це період художніх експериментів з кольором, формою, простором тощо.

Так  як  слово «декор» в перекладі з латинської мови означає – прикрашати, то декоративними прийнято називати натюрморти, основним  призначенням яких є прикраса чого-небудь, як правило інтерєру. Для декоративного натюрморту  характерним є  умовне зображення реальної постановки , він виключає ряд таких задач, як : передача повітряного простору, форми, фактури. В декоративному натюрморті на перший план виступають такі задачі : кольорова композиція, в якій кольори вирішують умовну задачу раніш продуманого колориту, побудованого на нюансі, контрасті, монохромії.

В декоративному натюрморті важлива роль відводиться лінії, контуру, їх руху і взаємодії з плямою. Допустимим також є використання орнаментів та візерунків. Головною задачею в декоративному натюрморті є  стилізація предметів, їх форми, кольору, тону.

 Що ж таке стилізація?

( Стилізація – це декоративне обєднання предметів за допомогою ряду умовних прийомів.)

В такому натюрморті можна спростити чи ускладнити форму, колір, деталі обєкту, а також відмовитися від передачі обєму. Спрощення  можна зробити за рахунок  підкреслення самих виразних якостей предмету, а ускладнити – наприклад, додавши орнамент, який відсутній в натурі.

 Художник може стилізувати предмет в будь якій степені. Відхід від натури буває інколи дуже значним. Так квіти, фрукти, овочі та предмети побуту можна трактувати майже як геометричні форми або зберегти природні плавні обриси. Такий сильний відхід від натури називається абстракцією.

( Вчитель демонструє репродукції із зображенням декоративного  натюрморту) 

2. Створення проблемної ситуації.

До уваги учнів вчитель пропонує переглянути  та порівняти два види натюрморту : реалістичний (І. Хруцький «Квіти і плоди»)  та декоративний (Д.Перепелиця «Натюрморт з кавуном»).

  •  Що є схожим  у цих натюрмортах?
  •  Чим відрізняються?
  •  Яку кольорову гаму використали художники?
  •  А  як ви вважаєте якими матеріалами можна виконати реалістичний та декоративний натюрморти?

Учитель доповнює й уточнює  відповіді учнів  та разом з ними систематизує інформацію щодо особливостей реалістичного та декоративного натюрмортів.

3. Знайомство з творчістю К Білокур.

-  А зараз мені хотілося б познайомити вас з творчістю видатної  української художниці, майстринею народного декоративного живопису, представницею «народного примітиву» -   Катериною Василівною Білокур (1900-1961).   

Катерина Білокур,  як художниця могла б органічно існувати зі своїми картинами у будь-яку епоху. Ніколи не ходила до школи, ніде не вчилася малярству. В загубленому серед левад селі Богданівці (нині Київська обл.) вона провела усе життя, свідомо витративши його на те, щоб її, сільську жінку-самоуку, просто визнали за художницю.

Час, в який жила ця людина, зовсім не був лагідним до неї , але в своїх картинах вона ніби знаходить притулок від тих бурхливих подій, що вирували в Україні на початку та в середині ХХст.

На шматку доморобного полотна вуглиною або саморобним пензликом, тонким, як голочка спочатку рослинними, а потім олійними фарбами Катерина Білокур вперто сама себе вчила живопису, за моделі обравши квіти. Вона відрізнялась від свого сільського оточення, була самотньою мрійницею, ніколи не мала своєї сім'ї, дітей; прожила «чужою» усім звичним для людської долі радощам та негодам, бо мала свої, заховані від сторонніх очей.

Картини справляють незвичне враження — в них є відчуття льоту. Може тому, що не мала ніякої школи, то була вільна в своїх фантазіях та манері втілення їх на полотні.

Особливо характерними для Катерини Білокур є великі композиції без визначеного сюжету. Квіти  головні та майже єдині мешканці її полотен . Художниця старанно копіює рослини з натури і водночас інтерпретує по-своєму світ, в якому вони мусять існувати. Вона ніби аранжує стани природи — присмерки, світання, спекотний полудень.

У 1934 році Катерина Білокур малює картину «Берізка» - одну із трьох картин, які принесли їй світову славу. А через рік народжується інший прославлений шедевр - «Квіти над тином» .

У «Квітах та калині» (1940 р.) фон глибокого синього кольору, рослини наче потопають у вечірньому повітрі, нагадуючи келихи, наповнені присмерками.

«Польові квіти» (1940 р.) — левада під ранковим серпанком туману. Ця картина, як і багато інших її полотен, позбавлена перспективи реального пейзажу. Художниця накладає зображення ретельно виписаних рослин на багате відтінками, але неозначене тло — просто блакить, що ніби «дихає».

Одна за одною створює художниця свої прославлені картини – «Декоративні квіти» (1945), «Привіт врожаю» (1946), «Колгоспне поле» (1948-1949), «Цар Колос» (1949), «Сніданок» (1950), «Квітка і берізка ввечері» (1950), «Кавун, морква, квіти» (1951), «Квіти і виноград» (1953-1958), «Георгіни» (1957), «Півонії» (1958), « Натюрморт із колосками і глечиком» (1958-1959)…

Квіти художниця писала завжди живі, з натури, нерідко поєднуючи в одній картині весняні та осінні. Працювала самозабутньо,але не поспішаючи. Була творцем пейзажів та портретів.

У 1949 році Катерина Білокур була прийнята до Спілки художників України, у 1951 – нагороджена орденом «Знак пошани», одержала звання заслуженого діяча мистецтв України, а 1956 року – Народного художника України.

В останні роки свого життя художниця важко хворіла, Померла вона 9 червня 1961 року.

 В  1977 році в селі Богданівці відкрито меморіальний музей Катерини Білокур, на території якого встановлено памятник.

  В ньому знаходиться велика колекція її картин, яка на початку шляху до «святого малярства» працювала, приховуючи свої картини, наче гріх, але, перемігши долю, дійсно довела, що народжена бути художницею з ліричним і дуже індивідуальним даром.

(Розповідь вчителя супроводжується переглядом репродукцій картин Катерини  Білокур).

4. Продовження розповіді вчителя

-   Сьогдні ви створите декоративний натюрморт з весняними квітами.

Давайте пригадаємо їх, розгадуючи загадки. 

Лист зелений не пропав, 
а під снігом задрімав,
 
щоб у синю сукенчину
 
одягнуть весняну днину.

 (барвінок)

Із перлин разочок,
 
зелений листочок.
 
Аромат духмяний
 
тішить ліс весняний.

 (конвалія)

Квітень жовту фарбу взяв,
 
моріжок розмалював,
 
і з-під пензлика розквітли,
 
наче сонце, диво-квіти.

 (кульбаба)

Перша квіточка весняна
 
тихо під сніжком куняла.
 
Дмухнув вітерець тепленький,
 
і з’явився цвіт біленький.

(підсніжник) 

Із малої цибулини
 
виріс весняної днини,
 
до нарциса привітався
 
та на грядці запишався.

 (тюльпан)

Фіолетові фіранки
 
у світлиці та на ґанку.
 
Фіолетові малята
 
весну люблять зустрічати.

(фіалка)

Вчитель демонструє зображення цих та інших весняних квітів та аналізує їх загальну будову.

5. Літературна скарбничка

Ольга Косач (ОЛЕНА ПЧІЛКА)
ВЕСНЯНІ КВІТИ

Весна чарівниця,

Неначе цариця,
Наказ свій послала,
Щоб краса вставала.
І проліски, і травка,
Й зелена муравка,
І кульбаба рясна,
Й фіалочка ясна —
Всі квіти весняні,
Веселі, кохані,
З-під листя виходять,
Голівки підводять
Од сну зимового
До сонця ясного!
Ті квіти дрібненькі,
Мов дітки маленькі,
Розбіглись у гаю,
Я їх позбираю
В пучечок докупки —
Для мами-голубки!
 

6. Послідовність виконання роботи

Педагогічний малюнок з поясненням

1. Продумай,  які саме весняні квіти ти намалюєш в своєму натюрморті.

2. Виконай ескіз натюрморту.

3. Підбери формат своєї композиції.

4. Правильно розташуй натюрморт на папері, використовуючи правила композиції.

5. Детально промалюй вазу та обрані тобою весняні квіти, декоративно їх стилізуючи.

6. В обраній вами кольоровій гамі , використовуючи контрастні кольори, заверши натюрморт.

 7.  Словникова робота

Композиція – побудова твору, доцільне поєднання всіх його компонентів у художньо-естетичну цілісність 

Кольорова гама  – ряд гармонійно взаємоповязаних відтінків кольору.  

V. Практична робота учнів

1.Повторення послідовності будови вази .

2.Постановка  практичного завдання

Фізкультхвилинка

VІ. Самостійна робота учнів

Діти виконують завдання.

Вчитель надає індивідуальні поради кожному учневі.

VІІ. Підсумок уроку

1.Аналіз робіт учнів  ( виставка кращих учнівських робіт)

Учитель робить виставку на дошці з найкращих робіт.

Проводиться обговорення цих робіт.

-   Яка робота найкраща? Чому?

-  Чи сподобалося вам зображувати предмети, квіти в декоративному стилі?

-  У чому ви відчули труднощі?

-  Що давалось легко?

2. Оцінювання робіт. 

3. Закріплення вивченого матеріалу. 

Пропоную пограти в гру «Брейн-ринг»

  •   Як називається вид образотворчого мистецтва, що художньо передає навколишню дійсність за допомогою фарб? (живопис)
  •  Процес створення художнього твору та пошук гармонійної взаємодії його частин – це … (композиція)
  •  Як називається жанр в якому малюють неживі предмети? (натюрморт)
  •  Попередній начерк картини – це… (ескіз)
  •  Непрозора фарба, що розчинається водою – це … (гуаш)
  •  Назвіть прізвище відомої  української художниці, що працювала в цьому жанрі і з творчістю якої ви ознайомилися сьогодні на уроці? (К.Білокур)

VІІІ.  Домашнє завдання


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

80495. ЛИТОВСЬКО-РУСЬКА ДЕРЖАВА ТА ПРАВО (друга пол. XIV - перша пол. XVI ст.) 67.08 KB
  Державною мовою тут була давньоруська близька до української та білоруської Руська правда стала основним джерелом права литовська знать хреститься руськими іменами приймає православну віру. Йому підлягали старости військо був вищою апеляційною інстанцією в судових справах мав виключне право надання в користування земельних володінь. Московські політики твердили про спадкові права московських князів про шапку Мономаха яка ніби то доводить їхні спадкові права на Візантію і на Київ. Придбання шляхтичем маєтку не позбавляло селян що...
80496. Господарство та економічна думка суспільства Європейської цивілізації в період Середньовіччя ( V – XV ст.) 63.5 KB
  Загальна характеристика господарства Європи в V – XV ст. Особливості розвитку сільського господарства. Загальна характеристика господарства Європи в V – XV ст. Господарство Середньовіччя характеризується такими загальними ознаками: панування приватної власності основою якої була земля у формі феода умовнослужбове спадкове надання що дало назву системі господарства; монополія феодалів на землю яка виявлялася в принципі Немає землі без сеньйора умовний характер ієрархічна структура земельної власності що ґрунтувалася на васальних...
80497. Формування передумов ринкової економіки в країнах Європейської цивілізації (XVI – перша половина XVII ст.) 54.5 KB
  Основні аспекти розвитку господарства країн Західної Європи. Особливості економічного розвитку країн Центральної ПівденноСхідної і Східної Європи. Основні аспекти розвитку господарства країн Західної Європи Протягом 1618 ст. В економічному розвитку Західної Європи велику роль відіграли географічні відкриття кінця ХV початку XVI ст.
80498. Розвиток ринкового господарства в період становлення національних держав (друга половина XVII - перша половина XIX ст.) 113.5 KB
  Петті не був послідовним у своїй теорії трудової вартості. Звідси він змішує абстрактну працю як джерело вартості з конкретною працею як джерелом споживної вартості. Дійсно у створенні споживної вартості беруть участь і праця і земля: Труд – батько багатства земля – його мати . Але джерелом вартості згідно з теорією трудової вартості може бути тільки праця.
80499. Ринкове господарство країн Європейської цивілізації в період монополістичної конкуренції (друга половина XIX - початок ХХ ст.) 128 KB
  Основним його змістом були структурні зрушення в національних господарствах окремих країн внаслідок яких з’явились нові й модернізувалися старі галузі виробництва змінювалась їхня роль в економіці. Почалася електрифікація виробництва транспорту побуту. Зростання продуктивних сил виникнення нових капіталомістких технологій вимагали значного укрупнення виробництва і великих капіталовкладень. Посилився процес концентрації виробництва і централізації капіталу.
80500. Предмет і методи історії економіки та економічної думки 57.5 KB
  Предмет і методи історії економіки та економічної думки 1. Предмет історії економіки та економічної думки. Періодизація історії економіки та економічної думки. Предмет історії економіки та економічної думки Економічне життя суспільства є надзвичайно багатогранним.
80501. Господарство первісного суспільства та його еволюція на етапі ранніх цивілізацій 74 KB
  Кожному із цих етапів світової історії були притаманні певні риси особливості здобутки матеріальної культури заняття та знаряддя праці. Для нього були характерними примітивні знаряддя праці збиральництво мисливство рибальство як основні види господарювання що свідчило про привласнювальний характер цієї епохи. У мезоліті середньому кам\'яному віці вдосконалювалися знаряддя праці первісних людей. Визначальними рисами міднобронзового віку були існування відтворюючого господарства швидкий розвиток орного землеробства тваринництва...
80502. Особливості господарського розвитку та економічної думки періоду формування світових цивілізацій (VІІІ ст. до н.е. – V ст. н.е.) 57 KB
  Особливості господарського розвитку та економічної думки періоду формування світових цивілізацій VІІІ ст. Це виявилося в економічному розвитку Греції і Риму. прогрес у землеробстві привів до відокремлення ремесла від сільського господарства й розвитку торгівлі між окремими районами Греції. Господарство Спарти було відсталим грошовий обмін не набув розвитку.