53089

ПЕРШИЙ МОДУЛЬНИЙ УРОК ПО ТЕМІ «ЄВРАЗІЯ» В 7 КЛАСІ

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Фізико-географічне положення і розміри Євразії. Мета: ознайомити учнів в загальному плані зі структурою та засобами вивчення теми Євразія охарактеризувати особливості фізикогеографічного положення і розмірів Євразії навчити учнів розв’язувати приклади з використанням системи проблемносимволічних сигналів ПСС застосовані як прийом активізації навчання. Унаочнення: фізична карта Євразії атласи зошитипрактикуми робочі зошити. Які частини світу історично виділені в Євразії 4.

Украинкский

2014-02-21

67 KB

3 чел.

ПЕРШИЙ МОДУЛЬНИЙ УРОК ПО ТЕМІ «ЄВРАЗІЯ» В 7 КЛАСІ

І міні-модуль ( установчо-мотиваційний ). Фізико-географічне положення і розміри Євразії.

Мета: ознайомити учнів в загальному плані зі структурою та засобами вивчення теми «Євразія», охарактеризувати особливості фізико-географічного положення і розмірів Євразії, навчити учнів розв’язувати  приклади з використанням системи проблемно-символічних сигналів (ПСС), застосовані як прийом активізації навчання.

Унаочнення: фізична карта Євразії, атласи, зошити-практикуми, робочі зошити.

Хід уроку (3 міні-модулі по 30 хвилин)

І.Організаційний момент

Перевірка готовності учнів до уроку. Повідомлення учням про початок вивчення на протязі семи модульних уроків нової теми «Євразія». Основне обладнання - підручники (§ 40-50), відповідні сторінки атласів різних видавництв по темі «Євразія» у учнів, зошити-практикуми і робочі зошити з опорними конспектами та окремими завданнями.

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь

Прийом «Бліцопитування».

1. Назвіть материки, які ви вже детально вивчали в 7 класі. Покажіть їх на карті.

2. Що вам відомо про Євразію?

3. Які частини світу історично виділені в Євразії?

4. Користуючись даними мал. 2 на ст. 8 підручника, порівняти, підібрати узагальнююче слово-поняття в прикладі з використанням системи ПСС та визначити по 1 рисі подібності і відмінності (текст тут і далі разом з відповідями):

Африка!?"Євразія

                                                               +1-

Материк

Великий

Кількість частин світу

ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності

В Євразії протягом історії  виникали найдавніші цивілізації. Проживає тут 2/3 населення Землі, тут існує більше 90 держав, серед них – одна найбільша за площею і дві найбільші за чисельністю населення. На європейській частині цього  материка розташована наша  Україна, - найбільша за площею європейська держава, вся територія якої розташована повністю в Європі…

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Євразія – найбільший материк, його площа 54,6 млн. км2 – понад 1/3 всього суходолу Землі. Розташований повністю у Північній півкулі, тобто у Євразії всі  широти північні. Основна частина Євразії також одночасно у Східній півкулі, проте крайні західна і східна точки у Західній півкулі.

2. Євразію перетинають Північне полярне коло та Північний тропік; це означає, що вона розташована в усіх теплових та кліматичних поясах (див. в атласах карту «Кліматичні пояси та області світу»).

3. Євразія омивається водами всіх чотирьох океанів. Як і скрізь, на величезних прибережних територіях поблизу з теплими  океанськими течіями (Північноатлантична, Куросіо) клімат більш теплий і зі значною кількістю опадів. Поруч з холодними течіями (Сомалійська) на суходолі клімат посушливий.

4. Водні об’єкти на межі з іншими материками: Гібралтарська протока, Середземне море, Суецький канал, Червоне море, Берингова протока.

V. Закріплення нових знань і умінь учнів

1. Розв’язування прикладів з використанням системи ПСС:

Берингова протока!?"Червоне море

                                                          +1-

    Водні об’єкти

Береги Євразії

Океани  

 

Мис Рока!?"Мис Дежньова

                                                                      +3  

Крайні точки

                                                   Євразія

                                                   Західна півкуля

                                                   Північна півкуля

2. Виконання в зошитах-практикумах частини практичної роботи №8 «Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів материка»; позначаються 4 крайні точки Євразії та водні об’єкти на межі з іншими материками.

ІІ міні-модуль ( змістово-пошуковий ). Особливості берегової лінії. Частини світу Євразії.

Мета: Пояснити учням особливості берегової лінії Євразії, навчити учнів знаходити в Євразії дві частини світу.

Унаочнення: фізична карта Євразії, атласи, підручники, зошити-практикуми.

І. Організаційний момент

Прийом «Здивую всіх». Погляньте на карту світу. Який найбільший півострів в Євразії і одночасно в світі?.. Дійсно, Аравійський півострів – найбільший півострів світу, який на тисячі кілометрів подовжує берегову лінію Євразії, оскільки води Індійського океану омивають його з трьох сторін.

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів

Прийом «Географічна лабораторія». З переліку слів вибрати ті, що можуть характеризувати поняття «Берегова лінія материка»:

Розчленовані береги, озера, бухти, рельєф, гавані, течії, півострови

ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності

Приклад з використанням системи ПСС:

Аравійський!?"Таймир

3-

Півострів

Розміри

Форма

Океан

Перейдемо до більш детальної характеристики особливостей берегової лінії Євразії.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя за змістом § 40 з використанням настінної карти та атласів.

1. Береги Євразії дуже розчленовані, довжина берегової лінії в 2,5 рази перевищує довжину екватора Землі.

2. В 4-х океанах багато великих морів і заток. Більшість з них окраїнних, але є і внутрішні, які, як і острови, значно подовжують берегову лінію материка. Є безліч бухт - частин морських водойм, що відокремлені від відкритих вод відрізками берегів або островами. Гавані – природні або штучні бухти, які використовуються для стоянки і роботи суден.

3. Багато величезних півостровів, що глибоко вдаються у водні простори, найбільший з півостровів на території України - Кримський.

4. Біля берегів Євразії безліч островів різних розмірів материкового і вулканічного походження. Серед них є поодинокі острови, невеликі групи островів та величезні архіпелаги.

5. «Євразія» як назва вперше з’явилася у першій половині ХІХ століття, до того на картах підписували частини світу – Європа (1/5площі), Азія (4/5 площі).

6. Межі  Європи і Азії в Євразії: східні схили Уральських гір, річка Емба, північне узбережжя Каспійського моря, Кумо-Маницька западина, Азовське і Чорне моря, протоки Босфор і Дарданелли.

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Ознайомлення на настінній карті з об’єктами обов’язкової  номенклатури по темі, які необхідно буде на наступних уроках позначити в контурних картах зошита-практикуму в ході виконання практичної роботи №8.

2. Приклади з використанням системи ПСС:

    Азія!?"Європа

                                                              +1-

Частини світу

Євразія

Розміри  

 

           Чорне!?"Балтійське

                                                                 +2-

море

Океан

Внутрішні

Положення

Глибина

Біскайська!?"Бенгальська

                                                                3-    

затока

                                                          Океан

                                                          Розміри

                                                          Частина світу

ІІІ міні-модуль ( змістово-пошуковий ). Історія  відкриття і дослідження.

Мета: охарактеризувати історію відкриття і дослідження окремих регіонів Євразії, розвивати навички самостійної роботи з підручником.

Унаочнення: фізична карта Євразії, атласи, підручники, робочі зошити

І. Організаційний момент

Організація уваги учнів, визначення завдань чергового третього міні-модулю.

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів

Прийом «Вірю-не вірю».

1. Євразія – материк з двох частин світу (Вірю).

2. Україна розташована в Азії (Не вірю).

3. Азію для жителів Європи відкрив  Христофор Колумб (Не вірю).

4. Умовною межею між Європою і Азією є східні схили Уральських гір (Вірю).

ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності

Прийом «Проблемне питання». Чи можливо було жителям Європи в давні часи отримати ґрунтовні знання про всі регіони Азії?

ІV. Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя (за змістом § 41).

1. Давні часи. Походи Олександра Македонського(ІV ст. до н.е.), римські завоювання, в тому числі Східна Римська імперія – Візантія, хрестові походи (1096-1270 рр.)

2. Середні віки. Мандрівки венеціанських та арабських купців до Китаю та Індії, а купців феодальної республіки Великий Новгород на береги Баренцового і Білого морів та до Уралу. Нормани (вікінги) відкрили північні райони Атлантики. Венеціанець Марко Поло в кінці ХІІІ ст. 17 років прожив в Китаї і з його слів про його подорож написана «Книга», російський купець Афанасій Нікітін в своїх дорожніх записках «Ходіння за три моря» розповів про подорож до Індії (1466-1472 рр.)

3. Освоєння Сибіру та Далекого Сходу. ХVІ-ХVІІ ст. – російські землепрохідці.

4. Дослідження Центральної Азії. Прийом «Географічна лабораторія». Складання таблиці за матеріалом § 41.

Дослідники

Що досліджував

Роки життя

Петро Семенов-Тянь-Шанський

Гори Тянь-Шань

1827-1914

Микола Пржевальський

Центральна Азія, пустеля Гобі, Тибет

1839-1888

Петро Козлов

Кургани гунів і монголів, відкрив давнє місто Хара-Хото

1863-1935

5. В дослідженнях та освоєнні східних і центральних регіонів Азії брали участь величезна кількість українців, багато з них залишилися там жити.

V. Закріплення нового матеріалу

1. Прийом «Роблю висновок». Учні роблять висновок про труднощі в отриманні європейцями будь-якої інформації про віддалені регіони Азії і у встановленні різних зв’язків з ними (віддаленість, відсутність доріг, сучасних засобів зв’язку, сучасного транспорту, різноманітні небезпеки для людей в подорожах тощо)

2. Виконання завдань з використанням системи проблемно-символічних сигналів (ПСС):

Семенов-Тянь-Шанський!?" Микола Пржевальський

 +1-

Дослідники

Російські експедиції

Об’єкти досліджень

Венеціанські!?"Новгородські

                                                              +1-

Купці

Торгівля

Місця торгівлі

Домашнє завдання: § 40,41, скласти свої приклади з використанням системи ПСС 

Автор: Португальський Олександр


Література:

1.Кобернік С.Г., Коваленко Р.Р. Географія материків і океанів. Підручник для 7 кл.// - Київ: Навчальна книга, 2007

2. Капіруліна С.Л. Усі уроки географії. 7 клас // - Харків: Основа,2007

3. Капіруліна С. Л. Викладання шкільного курсу географії в модульно-розвивальній системі навчання // Краєзнавство. Географія. Туризм. – 2002. - № 33 (278).                                           

4. Португальський О.В. Проблемно-символічні сигнали в курсі «Географія материків і океанів» // Краєзнавство. Географія. Туризм. – 2004. - № 33 (374).                                           

5. Португальський О.В. Євразія. Урок з географії для 7 класу (перший модульний урок) // Форум педагогічних ідей « Урок ». – Розділ «Практика-березень 2011 ». Освіта.UA.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

75811. Денсаулық сақтау және фармацевтикалық қызмет көрсету салалары жұмыстарын реттейтін құқықтық және этикалық негіздер 34.9 KB
  ХХІ ғасырда еліміздің экономикалық алдының стратегиялық міндеттері халықтың денсаулығын нығайтуды талап етеді. Халық денсаулығы елдің ұттық қауіпсіздігі мен өркендеуін қамтамасыз ететін негізгі фактор болып саналады.
75812. Инновациялық қызметтің мемлекетке қолдаудың шетелдік тәжірибесі 51.68 KB
  Инновациялық дамудың келесі түрі «тасымалдау» стратегиясы болып табылады және олкейбір елдерде: Оңтүстік Шығыс, Азия және Қытайда қолданылады. Бұл стратегия ғылыми-техникалық қайта жұмыстарды қажет етпейтіндіктен өте қарапайым болып табылады.
75813. Анализ требований и состояния рынка автоматизированных банковских систем в России 142.77 KB
  Для своевременной и качественной переработки возрастающих объемов поступающей в банки информации требуется применение все более совершенных технических и программных средств. Результатом развития программно-аппаратных средств стало создание автоматизированных банковских систем (АБС).
75814. Международное образовательное право 80 KB
  Основным источником международного права по вопросам образования является нормативный договор. Положения образовательных доктрин находят отражение в региональных договорах и соглашениях. Практика применения судебного прецедент по вопросам образования находит применение...
75816. Общие сведения об авиационном страховании 269 KB
  Авиационное страхование это достаточно молодой вид страхования. Авиационное страхование -– это страхование рисков связанных с эксплуатацией авиационной и космической техники. Средства авиационной техники от повреждения и гибели...
75817. Тәуекелді анықтау және төмендету әдістері 44.83 KB
  Нарықтық қатынастарға өту жағдайында коммерциялық ұйымдардың (өндірістік кәсіпорындардың, коммерциялық банктердің,фирмалардың) жүргізуші принципі – пайда табуға ұмтылу болып саналады. Ол шығындарға ұшыраумен шектеліп отырады. Басқа сөзбен айтқанда, бұл жерде тәуекел ұғымы пайда болады.