53092

Населення Євразії

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Населення Євразії. Мета: поглибити систему знань учнів про особливості населення Євразії його розселення на материку расовий етнічний та релігійний склад; поглибити вміння учнів аналізувати причини нерівномірності розселення населення розвивати навички учнів в роботі з картами атласу. Унаочнення: політична карта Євразії атласи карта Розміщення населення карта Народи світу зошитипрактикуми робочі зошити. Сучасна людина живе в Євразії 3540 тисяч років.

Украинкский

2014-02-21

53.5 KB

25 чел.

ШОСТИЙ МОДУЛЬНИЙ УРОК ПО ТЕМІ «ЄВРАЗІЯ» В 7 КЛАСІ

І міні-модуль (змістово-пошуковий ). Населення Євразії.

Мета: поглибити систему знань учнів про особливості населення Євразії, його розселення на материку, расовий, етнічний та релігійний склад; поглибити вміння учнів аналізувати причини нерівномірності розселення населення, розвивати навички учнів в роботі з картами атласу.

Унаочнення: політична карта Євразії, атласи (карта «Розміщення населення», карта «Народи світу»), зошити-практикуми, робочі зошити.

Хід уроку (3 міні-модулі по 30 хвилин)

І.Організаційний момент

Перевірка вчителем  готовності учнів до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь

1. Перевірка  вивчення домашнього  завдання - відповіді на запитання до § 47-49; думка-припущення учнів про вплив природи материка на особливості розміщення населення на материку та місцеві особливості організації життя на різних територіях у відповідності до природних комплексів і їхніх компонентів.

2. Яка загальна кількість населення Землі?

3. Які людські раси ви знаєте?

4. Які найбільш численні народи ви знаєте; які етнічно більш однорідні, які нові – результат змішування рас та культур; згадайте відповідні теми по іншим материкам.

5. До якої мовної сім’ї та мовної групи належать українці (див. карту «Народи світу» в атласі)?

ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності

Прийом «Проблемне питання».

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Вивчення матеріалу теми за планом § 50. Сучасна людина живе в Євразії 35-40 тисяч років.

2. Населення Євразії (див. підручник., § 50)  становить 4, 7 млрд. осіб. Тут проживає 75% населення світу.

3. Середня густота населення Євразії (див. в атласі карту «Розміщення населення») найбільша серед материків – 86 осіб/км2, але є території з середньою густотою вище 1500 осіб/км2 і нижче 1 особи/км2. Причини такої диспропорції – природні умови території, її історичне минуле та сучасність.

4. В деяких країнах борються з перенаселенням і проти високої народжуваності, в багатьох народжуваність стимулюють морально і матеріально, в тому числі в Україні. Українці (як і більшість європейців) ведуть сучасний спосіб життя, який не сприяє високій народжуваності. На чисельність населення часто впливає  легальна та нелегальна міграція населення з бідних регіонів Землі та Євразії в більш багаті, зокрема в багаті країни Європи.

5. В Євразії здавна проживають представники трьох основних рас світу: європеоїдної, монголоїдної та негроїдної. Раси поділяються на численні народи. Народи об’єднуються у мовні групи та сім’ї. Так, українці, росіяни, білоруси, поляки, чехи входять до слов’янської мовної групи, а слов’янська мовна група входить до індоєвропейської мовної сім’ї.

6. Найбільш численна індоєвропейська мовна сім’я, народи якої живуть переважно в Європі та Південній Азії.

7. В Європі, Пд.-Зх. Азії, на півострові Індостан проживають європеоїди, у Центральній, Північній, Східній Азії – монголоїди, на крайньому півдні Індостану і острові Шрі-Ланка – негроїди.

8. Найчисленніші народи в Євразії – китайці та хіндустанці (найчисленніший народ Індії).

9. Євразія – центр трьох світових релігій: християнство, іслам (мусульманство), буддизм.

V. Закріплення нових знань і умінь учнів

1. Робота з картами атласу (фронтальні запитання по картам «Розміщення населення», карта «Народи світу»).

2. Приклади з використанням ПСС.

                Монголоїдна!?"Європеоїдна

                                                                       +1-

              раса

Найчисленніші раси

Расові ознаки  

               Монголи!?"Українці

                                                                        4-

             Народ               

            Раса

              Мова

                   Держава

                         Чисельність

ІІ міні-модуль ( контрольно-смисловий ). Політична карта Євразії. Україна серед держав Євразії.

Мета: систематизувати знання учнів про сучасну політичну карту Євразії, визначити місце України серед держав Євразії, поглибити практичні навички учнів працювати з картами..

Унаочнення: політична карта Євразії, атласи, підручники, зошити-практикуми.

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів

1. Які давні та сучасні держави Євразії ви знаєте?

2. Які держави-сусіди України?

ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності

Напевно вам відомо, що найбільша за площею держава світу розташована в Євразії, як і дві держави з найбільш численним населенням… Але чи відомо вам, що п’ять високо розвинутих держав «великої сімки» з найбільш багатим населенням розташовані саме в Євразії – Японія, Велика Британія, Німеччина, Франція, Італія. Таких цікавинок багато. Наприклад, в цьому 2011 році 15 молодих держав-колишніх республік Радянського Союзу святкують 20-річний ювілей свого існування або відновлення державності. Перейдемо до вивчення основної частини матеріалу.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя за змістом § 50 з використанням настінної карти та атласів.

1. Протягом історії людства межах Євразії існувала  величезна кількість держав, а їхні кордони постійно змінювалися. Звісно, під стародавніми державами ми часто розуміємо території, організація життя в яких часто суттєво відрізнялася від сучасного. Інколи незрозуміло навіть, як могла існувати величезна країна-імперія з малою кількістю населення без сучасних доріг, транспорту та сучасних засобів зв’язку, як в ній здійснювалося керівництво зі  столиці провінціями. В межах Європи і Азії виникали стародавні цивілізації, які інколи існували  майже без спілкування. У цілому формування сучасної політичної карти світу закінчилося наприкінці ХХ століття. У ХХІ столітті визнані світовою спільнотою поодинокі держави (Чорногорія), поодинокі  визнані половиною держав (Косово) або  визнані всього однією-двома державами (Абхазія, Південна Осетія).

2. За даними підручника на політичній карті Євразії зараз налічується 91 незалежна держава і 2 залежні території. При цьому є сотні бездержавних народів і є навіть племена.

3. За площею найбільша в світі – Росія, ІІ в Євразії та ІІІ в світі – Китай.

4. Є держави-карлики, найменший в світі з площею 0,44 км2 – Ватикан.

5. Найчисленніші в світі країни – Китай та Індія.

6. Кілька країн мають ядерну зброю: Велика Британія, Франція, Росія, Китай, Індія, Пакистан, Ізраїль; кілька держав (серед них – Україна) займаються дослідженням і освоєнням космосу.

7. На території Європи виникло політично-економічне об’єднання – Європейський Союз, що перебрало на себе деякі функції окремих держав (спільна грошова одиниця, вільне переміщення капіталів, людей і робочої сили тощо).

8. Україна за площею найбільша європейська держава, хоча європейська частина Росії більша за Україну. Україна межує з 7-ма країнами, чотири з яких є членами Європейського Союзу.

9. Україна підтримує різноманітні зв’язки з євразійськими країнами, в першу чергу з сусідами, європейськими країнами та високорозвинутими.

10. Обсяг товарообігу між Україною та країнами Європи, Росією та іншими країнами Євразії розподіляться переважно порівну на три частини. З Росії Україна імпортує переважно нафту та газ, різноманітне устаткування, деякі автомобілі і папір, з Європи високотехнологічні побутові та інші вироби, з Китаю - дешеві, часто неякісні побутові товари, чай, з Індії – чай, з Японії – найкращі електронні вироби, автомобілі. З південних країн Євразії крім чаю імпортуються також тропічні свіжі фрукти і сухофрукти, рис.

11. У багатьох країнах Євразії існують численні українські діаспори, особливо в Росії, Казахстані, Молдові, Польщі. Після спрощення перетину кордонів  багато вихідців з України працюють в інших країнах або живуть постійно за кордоном

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Відповіді на запитання 1-4 до § 50  на ст. 252.

2. Приклади з використанням системи ПСС:

    Німеччина!?"Японія

                                                                    +3-

          Держава

Євразія

Високорозвинута

Морська

Народ

Раса

Релігія  

          Росія!?"Китай

                                                                      5-

         Держава

    Державний устрій

Державна мова

    Грошова одиниця

        Кількість населення

                 Расовий склад населення

ІІІ міні-модуль ( адаптивно-перетворюючий ).  Практична робота №8 «Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів материка Євразія».

Мета: позначити основні географічні об’єкти Євразії на контурних картах та запам’ятати їх місцезнаходження.

Унаочнення: фізична карта Євразії, політична карта Євразії, атласи, зошити-практикуми (використовується «Практикум з курсу «Географія материків і океанів» авторів С.Г. Кобернік, Р.Р. Коваленко, видавництво «Абетка», Каменець-Подільський, 2008»).

Хід уроку (3 міні-модулі по 30 хвилин)

І.Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь

Протягом вивчення теми «Євразія» ми вивчали різні географічні об’єкти і частину позначили під час уроків на контурних картах, що входять до цієї роботи на ст.51-55.

ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності

Вчитель: Оцінка за практичну роботу суттєво впливає на тематичну оцінку по темі «Євразія». Враховується також естетичний момент в оформленні результатів роботи.

ІV. Виконання завдань практичної роботи (ст. 51-55 зошита-практикуму з переліком географічних об’єктів в таблиці та контурними картами на окремих листах)

Домашнє завдання: § 50, скласти свої приклади з використанням системи ПСС 

Автор: Португальський Олександр


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

82227. Что гибель нам! Мы даже смерти выше! 44.5 KB
  Нет ей не страшно было разносить листовки и участвовать в поджоге биржи потому что рядом были её друзья а ещё его Любовь: Наши войска были ещё далеко. Всюду слышалась немецкая речь и это ещё сильнее теребило душу. Наверное ещё и потому что героическое в жизни порой выглядело просто буднично.
82229. Калинове свято 122.5 KB
  Підготовка: намалювати малюнки вишити серветки та рушники з калиною знайти і вивчити загадки прислів’я прикмети пов’язані з калиною протягом тижня перед святом на столі тарілка з кетягами калини і діти смакують соковиті ягоди...
82230. Формування правильної постави засобами фізичних вправ 49.5 KB
  Мета уроку: укріпити здоров’я учнів, формувати правильну поставу, сприяти профілактиці плоскостопості; вироблення гарної ходи, вміння правильно сидіти за партою. Тип уроку: вивчення та узагальнення знань. Час:45 хв. Інвентар: гімнастичні килимки, мішечки з піском, магнітофон, музичні диски.
82231. Щоб навчання було цікавим. Нестандартні уроки 69 KB
  Нестандартні уроки більше подобаються учням ніж буденні навчальні заняття. Нестандартний урок –- це прогрес педагогічної думки правильний крок у напрямку демократизації школи. Мойсеюк Нестандартний урок -– це імпровізоване навчальне заняття що має нестандартну структуру.
82232. Тільки пам’ять не сивіє... До річниці Великої Перемоги 213 KB
  Що закарбувалося в нашій пам’яті пам’яті наших батьків дідів і прадідів Революції політ людини в космос Чорнобильська катастрофа Друга світова війна і проголошення незалежності України І радісні і сумні події. Але однією з найбільших трагедій була є і залишається війна.
82233. Вода – основа жизни 55 KB
  Развивать логическое мышление умение делать вводы. Храни природу человек Жизнь в озере и в океане Покой прудов течение рек Глоток воды в своем стакане 3 ведущий В декабре 1922 года Генеральная Ассамблея ООН объявила 22 марта Всемирным днем водных ресурсов.
82234. Wir lesen gern. Ми охоче читаємо 38.5 KB
  Мета: Узагальнення та систематизація знань учнів, навчання монологічного та діалогічного мовлення в межах даної теми, тренування навичок аудіювання, навчання виразному читанню та віршованому перекладу поезії класиків німецької літератури. Розвивати мовленнєві, інтелектуальні та пізнавальні здібності учнів.
82235. Социально-гуманитарные науки (СГН) как феномен, зародившийся на Западе, его общечеловеческое значение 34.93 KB
  Предпосылки науки создавались в древневосточных цивилизациях Египте Вавилоне Индии Китае Древней Греции в форме эмпирических знаний о природе и обществе в виде отдельных элементов зачатков астрономии этики логики математики и др. а в тех реальных общественноисторических социокультурных факторах которые еще не создали объективных условий для формирования науки как особой системы знания своеобразного духовного феномена и социального института в этом целостном триединстве . Таким образом в античный и средневековый периоды...