53139

Гідросфера. Узагальнення (урок – гра у 6 класі)

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Якщо тему добре знаєш То мене ти відгадаєш Запитання: Про що йде мова У яких станах може перебувати вода на Землі Твердому рідкому газоподібному. Запитання: Яке явище описано у вірші Що є основною причиною утворення кругообігу води в природі Енергія Сонця. Запитання: Про які кольорові моря йде мова Жовте Чорне Червоне Біле . Запитання: Яка основна причина океанічних течій ...

Украинкский

2014-02-22

89.5 KB

8 чел.

                                 Гідросфера. Узагальнення

                                            (урок – гра у 6 класі)

 

                                                                            Вчитель географії і біології

                                                                            Оріхівського НВК №2

                                                                            ім. Академіка В. А. Лазаряна

                                                                            м. Оріхова

                                                                            Запорізької області

                                                                            Бромот Тамари Миколаївни

                                                  2011

Урок

Тема:           Гідросфера. Узагальнення.

Цілі уроку: Узагальнити      і      систематизувати    знання     учнів     з    теми

                     «Гідросфера».

                    Вдосконалити     вміння    використовувати    здобуті    знання  на

                    практиці,    в      нестандартних      ситуаціях.

                    Розвивати         пізнавальний         інтерес,        комунікабельність.

                    Виховувати      бережливе     ставлення     до     водних    багатств.

Обладнання: фізична карта півкуль, атлас, фізична карта світу

Тип уроку: узагальнення і систематизація

Форма уроку: урок – гра

Хід уроку

  1.  Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.

                          Є на все в програмі міра

                          Наша тема «Гідросфера»

                          Закінчилася на жаль,

                          Далі – «Біосфера» кличе в даль.

                          Тільки треба не спішити,

                          Дану тему повторити.

                          На рахунок раз, два, три -

                          Починаємо ми з гри.

                          Щоб прийняти участь в грі,

                          Всі сьогодні ви прийшли.

                          Щоб оцінки добрі мати -

                          Гідросферу треба знати.

  1.  Хід гри

                          Але з чого нам почати?

                          Що про термін треба знати?

                          Всі на дошку подивіться,

                          І у літерах розберіться.

LГGІRДDРWОUСVФLЕWРQА – FВYОGДSНRА NОWБUОZЛGОSHYКGА

( Потрібно прочитати лише літери українського алфавіту: Гідросфера – водна оболонка.)

                          Я велика мандрівниця,

                          Я старанна трудівниця.

                          Можу бути я рідкою,

                          Якщо хочете – твердою.

                          Рідше я – легка й прозора,

                          В атмосфері - неозора.

                          Якщо тему добре знаєш,

                          То мене ти відгадаєш!

Запитання:

Про що йде мова?                      

У яких станах може перебувати вода на Землі? (Твердому, рідкому, газоподібному).

У якому стані води в природі більше?                                ( Рідкому ).

 

                          Ось білими птахами

                          Мандруючи здаля,

                          Летять з – за моря хмари,

                          Дощем кропить поля.

                          З – за гір важкі тумани

                          Клублять вітри сюди,

                          Ті осідають в хмари

                          Й женуть потік води.

Запитання:

Яке явище описано у вірші?

Що є основною причиною утворення кругообігу води в природі? ( Енергія Сонця).

Чому обєм прісної води на Землі не зменшується?  ( Існує світовий кругообіг води ).

                          Я бачу кольорові сни

                          У ночі лагідні весни.

                          І ти цей дивний знаєш край,

                          Моря, будь ласка, відгадай.

                          Одне набрало в Сонця фарб,

                          А інше має ночі карб.

                          У третьому – томатний сік.

                          Четверте, наче свіжий сніг.

Запитання:

Про які кольорові моря йде мова? ( Жовте, Чорне, Червоне, Біле ).

Завдання:

Показати дані моря на карті.

                           Вирушаємо у подорож із вами,

                           По широкому морю – океану.

                           Без пригод проплили ми

                           Протоки і моря,

                           А в океані нас підхопила... течія.

Запитання:

Яка основна причина океанічних течій? ( Постійні вітри ).

Які бувають течії? ( Теплі і холодні ).

Яку назву має найтепліша течія?

Охарактеризувати течію Гольфстрім.

Практичне завдання:

Давньою морською традицією і приладом для вивчення течій залишається пляшкова пошта. Ось і нам потрапила в руки така пляшка, яку моряки знайшли в океані. У листі потерпілі просили допомоги і вказали місце знаходження. Але вода, що потрапила у пляшку, змила деякі літери і цифри і залишились такі дані  42... ш і 173 сх..., біля о...т...о..... Нов... .... ( Нова Зеландія ).

                               Земля – це куля,

                               Заглибина – це океан,

                               Про його ресурси

                               Розкажіть нам.

Запитання:

Чи відомо вам, які багатства є в Світовому океані?

Наведіть приклади біологічних, водних, мінеральних, енергетичних, рекреаційних ресурсів.

Як можна використати енергію вод Світового океану?

                               А тепер ми попірнаєм,

                               Глибину повиміряєм.

                               Де глибокий океан?

                               Покажіть, указка вам!

Запитання:

Назвіть найглибше місце у Світовому океані. ( Маріанський жолоб у Тихому океані ).

Яку глибину має Маріанський жолоб?             ( 11022 м )

Який океан має найменшу глибину з усіх океанів? ( Північний Льодовитий океан ).

Як називається прилад для вимірювання глибин?  (Ехолот ).

                               Вчили ви моря, затоки,

                               В Гідросфері є й протоки.

                               А ще в мене є питання –

                               Чи є суша в океані?

Запитання:

Що за суходіл розміщується серед вод Світового океану?

Що таке острів?

Як розрізняють острови за походженням?

Що таке півострів?

Практичне завдання:

У переліку визначити вулканічні, материкові і коралові острови: Курильські, Нова Гвінея, Гренландія, Гавайські, Великий Бар’єрний риф, Нова Зеландія, Великобританія.                           ( Вулканічні – Курильські, Гавайські )

                                                      ( Материкові – Нова гвінея, Гренландія, Нова

                                                                     Зеландія, Великобританія )

                                                      ( Коралові – Великий Барєрний риф )

Показати на карті:  найбільший острів земної кулі...          ( Гренландія )

                            найбільший півострів земної кулі...            ( Аравійський )

                            найбільші півострови Європи... (Апенінський, Піренейський)

                            найбільший півострів України...                 ( Кримський )

Поміркуй, відгадай...          

1.Про цей півострів кажуть, що він нагадує велику лопату, яка зачерпнула занадто багато землі, і в якої переломилася ручка, коли її намагалися підняти. Лінія надлому – це море і затока з їхніми напрочуд прямими берегами. Назвіть цей півострів.                                                              ( Аравійський )

2.Який з півостровів Північної Америки в перекладі на українську мову означає «земля рабів»? Чому він так називається?              ( Лабрадор )

                               В Україні історична річка є,

                               З Валдайської височини вона тече.

                               Греки Борисфеном її називають,

                               Словяни Славутичем величають.

                               А ти цю річку відгадаєш?

Запитання:

Як називається ця річка?  ( Дніпро ).

А чи знаєте ви основні елементи річки? Дайте відповіді на слідуючі питання:

Місце, де річка бере початок...                                       ( витік )

Місце, де річка впадає в іншу річку, море чи океан...  ( гирло )

Річка тече у зниженні, яке називається...                       ( річкова долина )

Заглибина  річкової долини, з постійним водотоком... ( русло, річище )

Частина річкової долини, що затоплюється під час повені... ( заплава )

Річки, які впадають у головну річку...                             ( притоки )

Головна річка з усіма її притоками...                              ( річкова система )

Місцевість, з якої вся вода стікає до річки...                  ( річковий басейн )

Межа, що розділяє сусідні річкові басейни...                 ( вододіл )

Назвіть:  найдовшу річку Європи..                                  ( Волга )

                найповноводнішу річку світу...                        ( Амазонка )

                найкаламутнішу річку у світі...                        ( Хуанхе )

                найдовшу річку світу...                                      ( Ніл )

                

                                 Бруд стікав у мою воду,

                                 Зіпсував він мою вроду.

                                 Чом же стала каламутна?

                                 Чом хлюпочуть хвилі смутно?

Запитання:

Які види забруднень зустрічаються у річках?

А яке це забруднення:

- збільшення у воді нерозчинних домішок...                   ( фізичне )

- потрапляння кислот, лугів, нафтопродуктів...              ( хімічне )

- потрапляння хвороботворних мікробів, спор грибів...( біологічне )

- скидання вод, використаних на ТЕС, АЕС...                ( теплове )

                                  Щоб Гідросферу добре знати,

                                  Номенклатуру треба памятати.

                                  Хто обєкт знайде на карті?

                                  В путь, щасливого вам старту!

Завдання:

Здійснити подорож з заходу на схід по 40 пн. ш, починаючи з західного узбережжя Піренейського півострова до Тихого океану. Які географічні обєкти зустрічаються на вашому шляху?

Індивідуальне завдання: показати по карті номенклатуру, що вивчили в темі «Гідросфера».

 

                                  Ми кроки стишуєм по волі,

                                  І кожен з нас узріти рад,

                                  Як із висот летить додолу,

                                  Гримить іскристий... водоспад.

Запитання:

Які водоспади ховаються за слідуючими координатами:

                                  6 пн. ш  63 зх. д                                (  Анхель )

                                  43 пн. ш  79 зх. д                              (  Ніагарський )

                                  18 пд. ш  26 сх. д                              ( Вікторія )

                                  25 пд. ш  54 зх. д                              ( Ігуасу )  

                                 У них застигли чисті води,

                                 В своїй незайманій красі,

                                 Маленькі дзеркальця природи –

                                 Ними милуються усі.

Запитання:

Про що йде мова у вірші? А що називають озером?

Чим озеро відрізняється від річки?

Як поділяються озера за походженням улоговин?    ( тектонічні, загатні, вулканічні, льодовикові, заплавні, лиманні ).

Які бувають озера за водним режимом?                           ( стічні і безстічні ).

Назвіть: найсолоніше озеро світу...                                 ( Мертве )

              найглибше озеро світу...                                     ( Байкал )

              найбільше озеро світу...                                      ( Каспійське )

              озеро – мандрівник...                                          ( Лобнор ) 

              найбільше високогірне озеро світу...                ( Тітікака )

                                  Мене завжди боялись люди:

                                  То лишаєм мене прозвали,

                                  То духів злих в мені шукали.

                                  Та все ж, в природі, я безцінне:

                                  Даю початок я струмкам,

                                  Вологу милим озерцям,

                                  Торфяні добрива – людям.

                                  Якщо мене ви упізнали,

                                  Скажіть про це, щоб всі узнали!

Запитання:

Про яке природне утворення йде мова? А що називають болотом?

Як утворюються болота?

Як поділяються болота за характером живлення?  ( Верхові, низинні )

Чим корисні болота?

                                                      

                                  Назви я читаю вам,

                                  Розберіться, що є там.

                                  Може зайві ще попались?

                                 Докажіть, як ви дізнались?

Завдання:

У рядку слів знайти зайве:

1. Мадагаскар, Сомалі, Шрі – Ланка, Гренландія.        ( Сомалі )

2. Чорне, Азовське, Баренцеве, Каспійське.                  ( Каспійське )

3. Лабрадор, Індостан, Гренландія, Індокитай.             ( Гренландія )

4. Гібралтарська, Бенгальська, Біскайська, Мексиканська. ( Гібралтарська )

5. Байкал, Аральське, Синевір, Червоне.                       ( Червоне )

6. Море, протока, болото, затока.                                   ( болото )

7. Льодовик, болото, річка, затока.                                 ( затока )

8. Межень, паводок, повінь, дощ.                                   ( дощ )

                                  А щоб час не марнувати,   

                                  Прошу дещо відгадати.

                                  Дуже загадки прості

                                  І дотепні і смішні.

Що таке: плине і ллється,

Часом на камінь дереться,

Як немає – все висихає,

Звір і птах помирає?                                 ( Вода )

Навкруги вода,                  

А з питвом біда                                        ( Море )

Без ніг, а біжить,

Без рук, а рукава має.                             ( Річка )

По морю йде,

А до берега дійде –

Зразу пропаде.                                       ( Хвиля )

Два братики – кіндратики

У воду дивляться,

Вік не зійдуться.                                   ( Два береги )

Із – під гірки, з під крутої

Прокрадається норою,

Та й до моря утіка.                               ( Джерело )

Сама вода

І по воді плаває.                                   ( Крига )

Стоїть корито,

Повне води налито.                            ( Озеро )

Не вода, не суходіл,

І на човні не попливеш,

І ногами не підеш.                             ( Болото )

-   В які ворота не можна забити гол?                                               ( Карські )  

-  Яка протока зєднує два моря, два океани і розділяє два материки і дві держави?                                                                                             ( Берінгова )

-   Який півострів говорить про свій зріст?                                      ( Ямал )

-   Назва якого острова в перекладі означає «я вас не розумію».  ( Юкатан )

-   Скажіть по – французьки: «Рукав».                                             ( Ла – Манш )

- Які океани з’єднує протока Дрейка, а які розділяє материки?                       (Атлантичний океан і Тихий, Південну Америку і Антарктиду )

                                    За відповідь вашу спасибі, вам, діти,

                                    Прийшов час урок завершити.

                                    Сьогодні ми Гідросферу повторяли,

                                    Отримані знання використали.

                                    Як підсумок, можу одне лиш сказати:

                                    Зробили багато – знання будете мати.

                                      

III. Підведення підсумків, коментування і виставлення оцінок.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

83194. Training for employment in Sweden (Перекваліфікація для працевлаштування у Швеції) 18.38 KB
  Training programs for the unemployed have been cornerstones of labor market policy for many decades. In Sweden, training programs have been used since 1918 and constitute an important part of the so-called Swedish model (or Nordic model) of labor market policy. Among Sweden’s current programs, the employment training program...
83195. Расчётное исследование влияния закона закрутки и тангенциального навала при оптимизации лопаточного аппарата осевого компрессора 707 KB
  В современном турбостроении окончательная доводка проточной части осевого компрессора ОК осуществляется путем трехмерной многокритериальной оптимизации лопаточного аппарата. Современные программные комплексы основанные на методах вычислительной газовой динамики CFD позволяют смоделировать подобное сложное течение что дает возможность уменьшить...
83196. ІНВЕСТИЦІЙНА АКТИВНІСТЬ В НАЦІОНАЛЬНІЙ ЕКОНОМІЦІ УКРАЇНИ: МЕТОДИЧНІ ПІДХОДИ ТА ІНСТРУМЕНТИ ОЦІНКИ 57.12 KB
  У сучасних умовах інвестиції виступають важливим елементом розвитку як національної економіки, так і економіки в цілому. Залучення інвестицій забезпечує науково-технологічний прогрес, стрімке економічне зростання, збільшення показників господарської діяльності країни, регіону, підприємства тощо.
83198. «Моделі протидії» фінансовому шахрайству на ринку фінансових послуг 18.88 KB
  Теорія ризик-менеджменту розглядає шахрайство як один з багатьох компонентів операційних ризиків. Кримінальна відповідальність за шахрайство з фінансовими ресурсами в науці кримінального права є проблемою новою а тому звичайно і недостатньо розробленою.
83199. СТРАТЕГІЧНІ АСПЕКТИ ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА 53.5 KB
  У сучасних умовах процес успішного функціонування і економічного розвитку вітчизняних підприємств багато в чому залежить від міри забезпечення їх економічної безпеки. Економічна безпека будьякого підприємства це захищеність його діяльності від негативних впливів зовнішнього середовища спроможність швидко усунути різноманітні погрози...
83200. Проблемы высвобождения и конверсии РЧС в Российской Федерации 185 KB
  Государственные решения по регулированию использования частот должны быть направлены на гармонизацию использования радиочастотного спектра в соответствии с международными договорами Российской Федерации (РФ) путем высвобождения и конверсии РЧС. В результате этих решений Постановлением Правительства РФ должна быть определена доля РЧС...
83201. КОМПОЗИЦИОННЫЕ МАТЕРИАЛЫ НА ОСНОВЕ МАГНЕЗИАЛЬНОГО ВЯЖУЩЕГО И СИНТЕТИЧЕСКОГО ВОЛЛАСТОНИТА 56.91 KB
  В статье показана возможность получения композиционных материалов на основе магнезиального вяжущего и синтетического волластонита, полученного на основе электротермофосфорного шлака, с повышенным пределом прочности при сжатии.
83202. Положительные и отрицательные черты главного героя в повести «Над пропастью во ржи» 34.56 KB
  Но для меня Холден является скорее предметом подражания нежели негодования. Углубляясь в детали в своем рассказе Холден дает понять как дороги они для него насколько настоящие они и как действительно приятно было бы встречать в жизни только таких людей. Сильнее всего в людях Холдену не нравится их желание быть тем кем они на самом деле не являются.