53148

Глобальні проблеми людства

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Річ у тім що паралельно з ним виникає і загострюється ряд проблем які безпосередньо зачіпають інтереси усього людства. Проблеми ці отримали назву глобальних тобто таких що охоплюють не якусь одну країну або групу країн а планету в цілому. Виникла навіть самостійна галузь знань глобалістика яка вивчає найзагальніші планетарні проблеми сучасного і майбутнього розвитку людської цивілізації.

Украинкский

2014-02-22

38 KB

3 чел.

Тема уроку: Глобальні проблеми людства

Мета уроку: ознайомити учнів з поняттям «глобальна проблема», з’ясувати необхідність природоохоронних заходів з метою охорони середовища існування людини, розвивати вміння аналізувати явища та події , проводити моніторинг довкілля з метою охорони природи, розвивати вміння роботи в групах та парах, виховувати бережливе ставлення до природи Землі

Тип уроку: засвоєння нових знань

Обладнання: підручники, атласи, мультимедійний комплекс, електронний атлас «Географія світу. 10-11 клас», «Географія 6-10 класи. Освітня колекція», відео фрагменти до теми уроку, довідковий матеріал

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів

Бесіда

Кожен космонавт розповість вам, яка дорога  йому маленька земна куля, огорнута біло-блакитною шаллю. Крокуючи по сірій від пилу поверхні Місяця, дослідники космосу забувають про існування на рідній планеті кордонів між державами і мріють тільки про те, щоб повернутись на рідну Землю.

Безліч космічних тіл рухаються у Всесвіті. Наша Земля – маленька його частинка, але тільки вона серед відомих людям планет заселена живими істотами.

Більше 6 мільярдів пасажирів знаходяться на борту цього невеликого корабля, а в майбутньому їх буде ще більше.

Чи безпечна така подорож?

Як тільки людина почала розуміти будову свого дому, пізнавати закони створення світу і розуміти своє місце у Всесвіті, почали лунати голоси, які попереджають про майбутню небезпеку існуванню людства. В пресі постійно з’являються неоднозначні заголовки: «До того як загине природа», «Під загрозою прогресу», «Збережемо Землю». Чи є підстави для хвилювання?

Процес формування світового господарства окрім позитивних має й негативні соціально-економічні наслідки. Річ у тім, що паралельно з ним виникає і загострюється ряд проблем, які безпосередньо зачіпають інтереси усього людства. Від їх своєчасного розв’язання залежить існування планетарної цивілізації. Проблеми ці отримали назву глобальних, тобто таких, що охоплюють не якусь одну країну або групу країн, а планету в цілому. Вирішення яких можливе тільки спільними зусиллями всіх народів. Виникла навіть самостійна галузь знань – глобалістика, яка вивчає найзагальніші планетарні проблеми сучасного і майбутнього розвитку людської цивілізації.

Саме ці проблеми ми сьогодні розглянемо на уроці (оголошення теми та мети уроку, пояснення щодо конспекту уроку)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1.Розповідь учителя

Глобальні проблеми поділяються на три сфери дії.

Сфера 1. Взаємодія природи й суспільства. До проблем цієї сфери відносять:

а) надійне забезпечення людства сировиною, енергією, продовольством;

б) збереження навколишнього середовища;

в) освоєння ресурсів світового океану;

г) оволодіння космічним простором.

Сфера 2. Суспільні взаємовідносини. Найважливіші проблеми цієї групи:

а) відносини між державами різних соціально-економічних устроїв;

б) подолання економічної відсталості багатьох країн світу;

в) локальні й регіональні та міжнародні військові, національні та релігійні конфлікти;

г) відтворення загрози ядерної війни.

Сфера 3. Розвиток людини. Тут справу маємо насамперед:

а) з демографічною проблемою;

б) з проблемою сучасної урбанізації;

в) з проблемою пристосування до умов природного й соціального середовища, яке постійно змінюється під впливом НТП;

г) з проблемою боротьби з епідеміями й тяжкими захворюваннями.

Усі глобальні проблеми тісно між собою пов’язані, більш того зумовлюють одна одну. Причиною виникнення глобальних проблем вважають перенаселення планети, сучасну науково-технічну революцію, зростання промислового виробництва.

Важливою причиною загострення глобальних проблем є також варварське ставлення людини до природи. Загостренню глобальних проблем сприяє реакційна політика окремих держав світу.

Запитання до учнів: Які проблеми сучасності, на ваш погляд, можна було б віднести до глобальних?

Серед глобальних проблем, які стоять нині перед людством, найгострішими є:

  •  Проблема збереження миру
  •  Екологічна проблема
  •  Демографічна проблема
  •  Продовольча проблема
  •  Енергетична проблема
  •  Сировинна проблема
  •  Проблема освоєння Світового океану

2. Дослідницька робота учнів

Для подальшої роботи пропоную  провести дослідження. Ви розділені на групи. Кожна група отримує матеріали, що стосуються однієї із названих проблем. Ваше завдання: визначити що це за проблема, її суть, причини виникнення; запропонувати шляхи щодо її вирішення. Результати роботи слід записати до таблиці. На дослідження вам відводиться 5 хвилин, після чого ви представите нам результати своєї роботи. А за якісно виконану роботу кожна група отримає чеки екологічного банку, які легко конвертуються в бали під час тематичного оцінювання.

3. Представлення учнями результатів роботи, обговорення

Під час обговорення проблем вчитель демонструє слайди які є підтвердженням кожної відповіді і допомагають учням краще сприймати матеріал.

IV. Підсумок уроку

Заключне слово вчителя

Ми почули звіт кожної із груп про результати своєї роботи. Виявили основні характеристики глобальних проблем людства. Чи існує щось, а може хтось, що є причиною всіх глобальних проблем?

Так, дійсно – це людина. Людина не як біологічна істота, а як головна дійова особа науково технічного прогресу. Homo sapiens в якої розум стоїть над почуттями.

І нашу сьогоднішню зустріч я хотіла б завершити такими словами:

Нічого вічного нема, так хоч пожити дайте люди.

Навколо нас така краса, а ми смітим, завжди, всюди.

Плюєм в колодязь, де п’ємо, вдихаєм нікотин та гази,

Розквітнути не даємо квіткам, а тільки лиш заразі.

І рай, який був коло нас перетворили у руїну,

А ми живемо тільки раз. Поглянь на нашу Україну,

Поглянь на ріки, на поля, це вже не те, що було рані.

Безпомічна, брудна земля, засолені ґрунти так звані.

І дощик теплий нам бідою, його ім’я тепер кислотний:

Усе він палить під собою, тепер він воїн безтурботний,

Життя прекрасне, ми живі,  і  тільки це ми пам’ятаєм.

І ходим просто по траві, чогось прекрасного чекаєм,

і якби кожен зрозумів, що все це може скоро зникнуть,

дерева й квіти б посадив -   не зміг би до страхіття звикнуть,

допомагав би й научав  своїх дітей, щоб зрання знали,

що без гармонії, краси   та без природи ми б пропали.

V. Домашнє завдання

Підготуватись до тематичного оцінювання за темою «Взаємодія суспільства і природи»;

Під час тематичного оцінювання ви зможете обміняти свої чеки екологічного банку на бали.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

47297. Расчет привода с червячным одноступенчатым редуктором электродвигателя марки 4А132S4 914.11 KB
  Технический уровень всех отраслей народного хозяйства в значительной мере определяется уровнем развития машиностроения. На основе развития машиностроения осуществляется комплексная механизация и автоматизация производственных процессов в промышленности, строительстве, сельском хозяйстве, на транспорте.
47298. Дизайн інтер’єру футбольного кафе «Сокер» Вул.Федорова7 44.8 MB
  3 Виникнення спорткафе та його значення в суспільстві. Футбольна тематика у створенні кафе. Вітчизняний і закордонний досвід у проектува нні футбольних кафе.
47299. Исследование института авторских прав в российском гражданском праве 97.32 KB
  Первооткрывателем в сфере авторского права стала Великобритания где в 1710 г. Однако практическая реализация указанных прав и обеспечение их эффективной охраны в некоторых случаях зависят от добросовестности лиц обладающих субъективными правами на произведения науки литературы и искусства. Систематизация законодательства об авторских и смежных правах и об интеллектуальной собственности в целом в том числе норм об обязательствах позволила исключить некоторые противоречия например между законодательством о произведениях и программах для...
47300. Электроснабжение района города и развивающегося промышленного предприятия 8.61 MB
  Проверка выбранных кабелей по потерям напряжения. Проверка кабелей 10 кВ по нагреву в послеаварийном режиме и допустимым потерям напряжения.3 Проверка кабелей 10 кВ по допустимым потерям напряжения. Проверка кабелей 10 кВ по нагреву в послеаварийном режиме и допустимым потерям напряжения.
47301. Контроль знаний и умений учащихся по математике в школе 390 KB
  Проблема контроля за учебной деятельностью учащихся не нова, и педагогический опыт накопленный в этой области богат и разносторонен. В этой работе систематизированы накопленные сведения по проблеме контроля знаний учащихся. Эта система сведений применена при изучении темы “Тела вращения”
47302. Качество напряжения на электроприемниках жилых и общественных зданий микрорайона 2.33 MB
  Объектом электроснабжения является район города, состоящий из двух микрорайонов и располагающийся в г. Казань. Все потребители электроэнергии в заданном районе условно можно разделить на две группы: жилые дома и общественно-коммунальные учреждения. В состав района входят электроприемники, относящиеся к I категории надежности электроснабжения. Это лифтовые установки, аварийное освещение и системы противопожарной безопасности в 25-этажных жилых домах.
47303. Теория и методика преподавания иностранных языков и культур 125.5 KB
  Методическое пособие по подготовке и защите выпускной квалификационной работы для студентов специальностей 031201. кандидат педагогических наук Челябинск 2008 НАЗНАЧЕНИЕ ВЫПУСКНОЙ КВАЛИФИКАЦИОННОЙ РАБОТЫ ОБЩИЕ ТРЕБОВАНИЯ ПО СОДЕРЖАНИЮ РАБОТЫ Одним из видов итоговой аттестации выпускника специальностей ТИМ и Перевод и переводоведение является защита выпускной квалификационной работы которая выполняется в форме дипломной работы. Написание дипломной работы имеет целью: систематизацию закрепление и расширение...
47304. Промышленное и гражданское строительство 404 KB
  Методические указания разработаны с учетом содержания учебного плана ГОУ ВПО ТюмГАСУ составленного на основании Государственного образовательного стандарта высшего и профессионального образования требований кафедры СПОФ и смежных кафедр к содержанию и объему соответствующих разделов дипломного проекта для студентов очной и заочной форм обучения специальности 270102 Промышленное и гражданское строительство.3 Методика работы над дипломным проектом. 7 2 Разработка отдельных разделов дипломного проекта.2 Вариантное...