53181

Велика Британія в 19 столітті – народження традицій

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Queen Victoria came to the throne as a young woman in 1837 and reigned until her death in 1901. Because of the growth of parliamentary government she was less powerful than previous sovereigns but as queen and empress she ruled over more lands and peoples than any previous monarch. Furthermore, she enjoyed the respect and affection of her British subjects.

Английский

2014-02-23

929 KB

3 чел.

Кегичівський  ліцей Кегичівської районної ради

Харківської області

ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК

АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ ТА ІСТОРІЇ

В 9 КЛАСІ

ВЕЛИКА БРИТАНІЯ В 19 СТОЛІТТІ -

НАРОДЖЕННЯ ТРАДИЦІЙ

                                                           Яцко І.М., учитель історії,

                                                                           Немшилова М.І.,

                                                          учитель англійської мови

                                                                           Кегичівський ліцей

                                                                           смт Кегичівка

                                                                           Харківської області

                                                 2010 рік

Інтегрований урок англійської мови та всесвітньої історії

                                        в 9 класі

Тема : Велика Британія в 19 столітті – народження традицій.

Мета: проаналізувати економічний та політичний розвиток Великої Британії в середині 19 століття;

звернути увагу на чинники, що посприяли перетворенню Англії на «майстерню світу»;

прослідкувати процес формування англійського способу життя на основі ознайомлення з рядом традицій та звичаїв;

удосконалювати навички роботи в групі;

вчитися досліджувати, самостійно опрацьовувати додатковий матеріал;

розвивати вміння читати, виділяти з тексту основне, добирати потрібну інформацію та презентувати її англійською мовою.

Обладнання: підручник, мережа Інтернет

                                         Хід уроку:

1. Вступ

Учитель АМ: Good morning, friends. Today we are going to speak about Britain in the 19th century and traditions that were started then. This is not the first lesson on English and History that we are having together. In the 7th form we spoke about the early history of Britain in the form of a computer game, last year we dedicated our class to Britain in the 16-17 centuries and watched a brilliant film “Shakespeare in Love”. And today we are going to work as young scientists and do some research work using the Internet.

Учитель Історії: Так, друзі, цього року ви стали дорослішими і ми з вами спробуємо попрацювати в науковій лабораторії та дослідити історію Британії в 19 столітті як молоді науковці, використовуючи ресурси всесвітньої мережі Інтернет. До сьогоднішнього уроку - засідання нашої імпровізованої наукової ради, ви мали завдання підготувати групові проекти - дослідження за трьома напрямками:

А) Британія – майстерня світу;

Б) Королева Вікторія – мати нації;

В) Колоніальна політика – формування імперії.

То ж зараз, на імпровізованій науковій раді, ми заслухаємо основні положення ваших проектів.

2. Основна частина.

Проект 1:

Учень 1: На початку 20-х років 19 ст. післявоєнна криза у Великій Британії змінилася стабілізацією економіки та завершенням промислового перевороту. Швидко розвивалися металургійна, гірська промисловість, машинобудування, зростав видобуток кам»яного вугілля. З»явилися нові центри бавовняної промисловості - Ланкашир і Йоркшир; металургії – Бірмінгем та Шеффілд, гірської промисловості – Уельс. Розвитку промисловості сприяли урядові замовлення по озброєнню армії і флоту. У 30-ті роки Велика Британія зайняла перше місце у світі за рівнем розвитку промисловості: у країні вироблялося 45% промислової продукції світу. Будувалися нові кораблі з використанням енергії пару, які поповнювали торговельний і військовий флоти. Почалося інтенсивне будівництво залізниць. У вересні 1825 року була відкрита перша у країні залізниця між Стоктоном і Дарлінгтоном. У 1850 році довжина залізничної мережі країни досягала майже 10 тисяч кілометрів. Збільшувався експорт. Британія вивозила, в основному, фабричні товари, а ввозила промислову сировину для заводів, а також продовольство. Країна та її столиця – Лондон – перетворювалися на світовий торговельний і фінансовий центр.

Учень 2: In 1851 Queen Victoria opened  the Great Exhibition of the Industries of All Nations inside the Crystal Palace in London. The exhibition aimed to show the world the greatness of Britain’s industry. No other nation could produce as much at that time. By 1850 Britain was producing more iron than the rest of the world together. Britain made and owned more than half the world’s total shipping. This great industrial empire was supported by a strong banking system. And the greatest example of Britain’s industrial power was its railway system. By 1840, 2400 miles of track had been laid, connecting not only the industrial towns of the north, but also London, Birmingham and other towns. In 1851 the Government made the railway companies provide passenger trains.

Учень 3 : Я хочу запропонувати вам переглянути деякі ілюстрації до цього питання, взяті з мережі Інтернет. Звертаю вашу особливу увагу на ось цю фотографію – це Кришталевий Палац, в якому проводилася  Велика Виставка. Це величезна будівля, споруджена зі скла, заліза і бетону, складалася з окремих конструкцій, які легко збиралися і розбиралися. Серед найцікавіших експонатів, що привертали увагу відвідувачів, були моделі мостів та паровозів, гідравлічний прес та макет Суецького каналу, телескопи. та дагеротипи, новітні верстати тощо

               

 

Учень 4: Britain in the 19th century was the “workshop” of the world and  British factories were producing more than any country in the world. By the end of the century the British Empire controlled large areas of the world. The empire gave the British a feeling of their own importance and this belief was at its height in the middle of the 19th century, especially among the new middle class, which had grown with industrialisation. The novelist Charles Dickens nicely described this national pride – one of his characters believed that Britain had been specially chosen by God and “considered other countries a mistake”.

Учитель історії: Добре, дякуємо вам за добре продуману і проведену роботу і пропонуємо зараз, після того як ми заслухали заключну частину вашого проекту, оформити  невеликий постер, в якому  записати основні, найхарактерніші риси, що висвітлюють саме ваше питання.

Учитель АМ: OK, I also thank the first group and suggest focusing on the second project which deals with the issue “Queen Victoria – the mother of the nation”.

Проект 2:

Учень 1: Queen Victoria came to the throne as a young woman in 1837 and reigned until her death in 1901. Because of the growth of parliamentary government she was less powerful than previous sovereigns but as queen and empress she ruled over more lands and peoples than any previous monarch. Furthermore, she enjoyed the respect and affection of her British subjects.

Учень 2: Victoria married a German, Prince Albert of Saxe-Coburg, and her marriage was a success – they not only loved each other, they had much in common and were good friends. But Prince Albert died at the age of 42 in 1861. Victoria couldn’t get over her sorrow at his death and for a long time refused to be seen in public.

Я хочу запропонувати вам переглянути фрагмент фільму «Вікторія», який ми знайшли в мережі Інтернет, щоб мати уявлення про стосунки між Королевою Вікторією та Принцом Альбертом. ( www.You Tube.queenvictoria.) 

Учень 3: Це було доволі небезпечно – не вести публічного життя. Газети почали критикувати її і деякі навіть поставили під сумнів саму цінність монархії. Багато радикалів насправді вірили, що кінець монархії неминуче наступить в результаті розвитку демократії, але більшість не бажала прискорювати цей процес і воліла б дати монархії вмерти природнім шляхом. Однак радники королеви переконали її проявляти більше публічного інтересу до справ королівства. Вона так і зробила, і незабаром стала надзвичайно популярною. До того часу, коли Вікторія померла, британці любили монархію сильніше, ніж будь-коли.

Учень 4: One important step back to popularity was the publication in 1868 of the queen’s book “Our life in the Highlands”. The book was the queen’s own diary, with drawings, of her life with Prince Albert in Scotland. It delighted the public – they had never before known anything of the private life of the monarch, and they enjoyed being able to share it.

Учень 5: Британці, що ставали все демократичнішими, поважали приклад сімейного життя, який подала їм королева, і поділяли його моральні та релігійні цінності. За часів королеви Вікторії в суспільстві почали переважати такі цінності, як працьовитість, економність, господарність, тверезість. Всупереч зусиллям попередніх монархів зупинити розповсюдження демократії, монархія стала раптом поза всякою небезпекою. Королева призначала прем»єр-міністра, яким ставав лідер політичної партії, яка перемагала на парламентських виборах, і він зосередив у своїх руках вищу виконавчу владу. Королева зберігала право відставки уряду і навіть розпуску парламенту, але вона практично не користувалася ним. Монархія ніколи не була в більшій безпеці , ніж тоді, коли вона втратила більшість своєї політичної влади.

Учень 6: So, now we have the pleasure to present some pictures and photos illustrating the life of Queen Victoria.

Учитель історії: Дякуємо, колеги, за цікавий і змістовний матеріал, і якщо немає більше запитань чи уточнень, я пропоную і вашій групі оформити невеликий постер з основними тезами стосовно вашого питання.

Учитель АМ: So, it’s time now to present the work of the third group and their issue  : “Colonial policy – forming the Empire”.

Проект 3:

Учень 1: Принципи британської зовнішньої політики чітко сформулював відомий політичний діяч лорд Пальмерстон : « У Британії немає вічних ворогів, у Британії немає вічних друзів. У Британії є лише вічні інтереси.» Керуючись цим правилом, британські уряди, ліберальні і консервативні, прагнули максимально розширити вплив Великої Британії в усьому світі, послабити суперників і усунути конкурентів із зовнішніх ринків. Вони вважали, що британські політичні ідеали є найкращими у світі, і не соромилися нав»язувати їх іншим країнам.

Учень 2: Britain’s empire had first been built on trade and the need to defend it against rival European countries. In 1830s the idea of creating new colonies became popular again and Britain began taking lands and fought wars in order to protect its “areas of interests”.

1839 –the “Opium wars” with China,

1839-42 – war in Afghanistan,

1854 – Crimean war,

1857 – “Indian Mutiny”,

1882 –invasion to Egypt,

1884 –takeover of Sudan,

1890 –division of Africa into “areas of interest”.

By the end of the 19 century Britain controlled the oceans and much of the land areas of the world. Most British strongly believed in their right to an empire and were willing to defend it.

Учень 3: За допомогою величезного флоту до нових земель доставлялися британські поселенці, а в разі заворушень місцевого населення – перекидалися військові контингенти.  Переселенці освоювали нові території, ставали покупцями британських товарів. З іншого боку, колоніальні володіння служили для Британії джерелами сировини і продовольства. Над величезними просторами британської колоніальної імперії, як говорили в Лондоні, «ніколи не заходило сонце.»

Учитель історії: Дякуємо за таку детальну розповідь і пропонуємо вам, як і двом попереднім групам , оформити ваші висновки на постері.

 

Робота в мережі Інтернет:

            

          А тепер ми хочемо запропонувати вам попрацювати в мережі Інтернет і, використовуючи ваші знання англійської мови, спробувати дослідити, що таке «Вікторіанська епоха», які  традиції народилися  в британському суспільстві саме у 19 столітті і сприяли формуванню відомого в усьому світі британського менталітету.

Учитель АМ: I would like you to pay special attention to British housing, entertainment at that time, family life and the status of a woman, education and, of course, fashion.

Housing

 

Учень 1: In the early 19th century much working class housing was appalling. It was overcrowded and unsanitary. Of course, poor people's housing had always been bad. However things grew much worse when vast numbers of people lived together in a small area. Towns had been dirty and unsanitary for centuries.

In them streets were often unpaved and unlit. There were no drains and when it rained streets turned to mud. People threw dirty water in the streets and stagnant pools formed. Furthermore toilets were often shared by several houses and queues formed on Sunday mornings.

Учень 2: Many houses were 'back-to-backs'. These houses were literally back to back. The back of one house joined the back of another. They usually consisted of two or three rooms. Worst of all were cellar dwellings. In cities like Liverpool families lived in cellars, which were damp and poorly ventilated as well as crowded. Very poor people slept on straw because they could not afford beds.                

                 Skilled workers lived in 'through' houses, so called because you could walk through them from front to back.

              In the 1840s town councils began to take action. Furthermore in the second half of the 19th century living standards rose. Gradually houses grew larger. In the late 19th century 'two-up, two-downs' were common. (Houses with two bedrooms and a kitchen and 'front room'. Many skilled workers lived in houses with three bedrooms.

Entertainment

Учень 3: The Victorians were particularly good at being entertained and at entertaining others or themselves. Their performances at home were amateur, but they entered the spirit of do- it- yourself family parties with elaborately organised entertainments. The hosts and guests joined in charades, dancing, games, fireworks, magic lantern shows and piano sing songs making their own lively entertainment. 

                 Music was one of the greatest pleasures with thousands of people playing musical instruments at home for pleasure. Most cities, towns and villages had a Glee club, village band, music society or choir. 

.

 Учень 4: Dancing was a living tradition with local variations. Both Victoria and Albert were musical and they influenced the popularity of music and dancing in Victorian homelife and society. The Queen gave evening concerts at Buckingham Palace and Windsor Castle. Queen Victoria thought Prince Albert waltzed beautifully.

              Newer square dances were popular as were older dances such as the Sir Roger De Coverley, jigs, hornpipes, country dances, flash jigs. Then in 1840 everyone started to do the Polka which was sweeping Europe among rich and poor.

Учень5: In the early period indoor games ranged from whist, cribbage, bridge and patience. Men could enjoy more outdoor sports than women especially real tennis, shooting, rowing, billiards, cricket, fishing, and deer stalking. Later women joined some of these pastimes.     

           Early Victorian gentlewomen were more limited and played croquet and skated. Everyone walked and promenaded. They were graceful walkers with good deportment. They hunted, rode horses and mastered archery. A few would mountaineer despite the cumbersome nature of wearing crinolines or bustles.

Family life

Учень 6: In Victorian times families were much larger than today. That was partly because infant mortality was high. People had many children and accepted that not all of them would survive. In a Victorian family the Father was head of the family. His wife and children respected him and obeyed him (at least that was the theory!). Until 1879 a man could legally beat his wife and until 1882 all a woman's property, even the money she earned, belonged to her husband. Divorce was made legal in 1857 but it was very rare in the 19th century. 

Учень 1: In the 19th century the Industrial Revolution transformed life in Britain. It changed from a country where most people lived in the countryside and worked in farming to one where most people lived in towns and worked in industry. In the 19th century 'work' became separated from 'home'. A middle class woman’s place was definitely in the home. 

For working class women life was an endless round of hard work and drudgery. As soon as they were old enough they worked on farms and in factories. Even when they married and had children housework was very hard without electricity or modern cleaning agents.

 In the 19th century wealthy women were kept busy running the household and organising the servants. Well to do women often also did charitable work.

Учень 2: However, while wives might be companions, they were certainly not equals. As someone wrote in the 19th century “the husband and wife are one, and the husband  is that one”. A wife was legally a man’s property until nearly the end of the century. 

                Сьогодні нам навіть важко уявити собі, що жінка в 19 столітті не мала права вибору, не мала професії і єдиним її призначенням було мати сім»ю та виховувати дітей.

Education

Учень 3: At the beginning of the 19th century, children were not required to go to school but, by 1899, all children up to the age of twelve officially had the opportunity of going to school. The sort of education they received depended very much on how wealthy their families were.

        Rich children could be educated at home by a private tutor or governess; boys were sent to boarding schools such as Eton or Harrow.

The sons of middle-class families attended grammar schools or private academies.  

        When Queen Victoria came to the throne in 1837, the only schools available for poor children were charity and church schools or 'dame' schools set up by unqualified teachers in their own homes.

        Ragged schools were introduced in the 1840s. They were established as charities and relied on people donating money and volunteering to become teachers.

       Учень 4:  From 1870 the government introduced a system of education that enabled local authorities to set up schools paid for out of the rates or taxes. This meant that all children between the ages of five and thirteen could go to school if they paid about 2d (2 pence) a week. Many people could still not afford to send their children to school. The teaching in these schools was often poor and undertaken by monitors who were only about 12 years old. Classes were large and often had over 60 pupils. 

In 1891 the government introduced free education for all children up to the age of eleven. In 1899 the school-leaving age was raised to twelve. But many children still failed to attend school regularly, and continued to work during the day to help support their families.

Учень 5: Охватившая в XIX веке всю Британию промышленная революция породила проблему нехватки квалифицированных управляющих и администраторов. Во многих промышленных городах появились новые университеты. В 1836 году был основан University of London, в 1851 году – University of Manchester, в 1893 – University of Wales, в 1900 – University of Birmingham, в 1903 – University of Liverpool, в 1909 – University of Bristol и в 1926 году – University of Reading. Эти университеты стали известны как "краснокирпичные", поскольку они во многих случаях строились из кирпича, в то время как древние стены Oxford и Cambridge были сооружены из камня.

Fashion

Учень 6: Well, all this is very interesting , spectacular and educational. Internet is, of course, very useful and its opportunities are practically endless. But personally, I prefer reading books. They seem friendlier to me, not so fast and aggressive as the Internet. For today’s lesson I have found a fascinating book “Всемирная история костюма и стиля” and I would like to present you some information about the fashion in the 19th century and some colorful illustrations to it.

              Having a look at the fashion of that period we can distinguish three styles following each other during the century: Empire, Romanticism and Rococo.

             

СТИЛЬ АМПИР – придворные дамы носят шелковые платья с длинными шлейфами, воротниками «Стюарт», отделанные богатыми кружевами и вышивкой золотыми и серебряными нитями, украшениями служат диадемы и ожерелья из драгоценных камней. В костюм мужчины возвращаются короткие кюлоты, шелковые чулки, длинные просторные накидки, жилет и белая рубашка с крахмальным воротником-стойкой. Галстук принимает вид шейного платка, который завязывают бантом или узлом с концами, убранными за жилет. Женский образ в стиле ампир представляет собой даму в удлиненном белом платье с завышенной талией, с короткими шарообразными рукавами, подчеркивающими плечи. Дополнением служат длинные перчатки из ткани или кожи, надеваемые на оголенную часть руки.

СТИЛЬ РОМАНТИЗМ – наиболее яркими представителями этой эпохи можно назвать господина с изящно повязанным галстуком, одетого в длиннополый сюртук или коричневый фрак,  и даму с тонкой талией, сложной прической, в пышном платье с чрезмерно широкими рукавами. Женщина является показателем финансового положения мужчины, который непременно должен обладать качествами, помогающими преуспеть в жизни – деловой хваткой, интеллектом и хитростью.

              СТИЛЬ РОКОКО – возвращается широкий кринолин и длинный, до середины бедра, тугой корсет. Благодаря техническому прогрессу, кринолины уменьшаются в весе, конструкция из китового уса вытесняется гибкими стальными обручами. Модным мужским образом становится не светский щеголь, а оригинальный конструктор, инженер-изобретатель, что отражается в мужском костюме, который лишен бросающихся в глаза деталей и характеризуется практичностью и простотой кроя.

Учень 5:  Ми знайшли ще багато матеріалів, що характеризують  19 століття як період, коли були започатковані численні традиції, що становлять основу британського менталітету і культури загалом.

 

Учень 6: Современная английская культура покоится на наследии, доставшемся ей от викторианской эпохи. В это время трансформировался психологический облик англичан, многие из тех качеств, которые мы сегодня воспринимаем как типично английские, были приобретены именно в XIX в. Викторианская эпоха создала особую массовую идеологию и мифологию. Отношение к ним британцев в XX в. не было одинаковым. Имела место и критика первой четверти XX в., когда развенчивались фетиши викторианства и разоблачались его недостатки. Была и мода на викторианские вещи и викторианские ценности — так называемое викторианское возрождение послевоенного периода 1940-50-х гг., когда особенно остро ощущалась тоска по стабильности и спокойствию викторианской эпохи.

3  ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ:

Учитель історії: Дякуємо, колеги, за таку плідну роботу і цікавий підібраний матеріал. А зараз настав час підвести підсумки і переглянути вашу роботу з постерами – які ж найхарактерніші риси Британії 19 століття ви вважаєте  головними .

Постер 1: Англія – майстерня світу:

  •  досягнення промислової першості;
  •  «світовий перевізник»;
  •  досягнення першості в розвитку торгівлі;
  •  монопольне становище на світовому ринку.

Постер 2: Вікторіанська епоха:

    -    парламентська монархія;

    -    консерватизм:  «старий – значить надійний»

    -   чиста англійська мова;

    -   гарна освіта;

    -  відданість звичаям і традиціям.

Постер 3:  Зовнішня політика – формування імперії:

  •  «у Британії немає вічних друзів. У Британії немає вічних ворогів. У Британії є тільки вічні інтереси»;
  •  Активізація зовнішньої політики;
  •  Колоніальна експансія;
  •  «Країна, де ніколи не заходить сонце».

Учитель АМ:  Fine, thank you, ladies and gentlemen. We have worked successfully today doing different kinds of activities. The only topic we haven’t discussed today is Literature of the 19th century. I think it will be your home work for the next lesson. You may either prepare some narration or make a project – it’s up to you to decide.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: підготувати розповідь про одного з письменників Великої Британії 19 століття.

                                                       Учитель англійської мови  Немшилова М.І.

                                                       Учитель історії    Яцко І.М.

 


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

76013. Брейн-ринг «Відгадай елемент» 68.5 KB
  Мета: розширити і поглибити знання учнів про хімічні елементи зацікавити учнів фактами з історії їх відкриття та внеском вчениххіміків у цей процес; виховувати зацікавленість учнів предметом історією науки. Обладнання: мультимедійна дошка презентація гри таймер періодична таблиця хімічних елементів.
76016. Що за диво ці казки! The Magic World of Fairy Tales 966.5 KB
  Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів за темою «Казка»; розвивати уміння застосовувати набуті знання сприяти морально-етичному вихованню школярів, виховувати інтерес до вивчення літератури.
76019. Как планете остаться голубой. Вода – источник жизни на Земле 148 KB
  Цели урока: познакомить учащихся с проблемой загрязнения воды научить детей быть бережливыми хозяевами природных ресурсов воспитывать любовь и бережное отношение к водным источникам. Приветствие в кругу друзей: Экологов в круг приглашаем сейчас Проблемы воды мы обсудим как раз.
76021. Казкові герої виліплення з пластиліну. Виготовлення плоских форм на площині казкового героя 50 KB
  Як ви уже зрозуміли сьогодні до нас на урок завітала казка Чи полюбляєте ви казки Які казки вам подобаються Про що ми дізнаємося у казках Як казочки завжди розпочинаються Як казочки закінчуються А чи знаєте ви що таке казка і звідки вона до нас прийшла...