53254

Що означає бути громадянином своєї держави

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: розкрити зміст понять громадянин громадянство громадянські якості громадянські почуття і почуття; пояснити що означає бути громадянином і відчувати приналежність до своєї держави; висловлювати власне судження про те як людина може бути корисною суспільству; наводити приклади вчинків якими вони зможуть принести користь суспільству. План змісту уроку Що означає бути громадянином своєї держави.Що означає бути громадянином і відчувати приналежність до своєї держави.

Украинкский

2014-02-24

45.5 KB

37 чел.

Урок №19

Михайлів Таміла Анатоліївна

Заступник директора

вчитель етики та правознавства

                                                                  Технологічного багатопрофільного ліцею

м.Хмельницького

Тема. Що означає бути громадянином своєї  держави.

Мета уроку:

розкрити зміст понять «громадянин», «громадянство», «громадянські якості», «громадянські почуття» і «почуття»; пояснити, що означає бути громадянином і відчувати приналежність до своєї держави; висловлювати власне судження про те, як людина може бути корисною суспільству; наводити приклади вчинків, якими вони зможуть принести користь суспільству.

Очікуванні результати.

Після цього уроку учні зможуть:

  •  пояснювати поняття «громадянин», «громадянство»;
  •  оцінювати власні вчинки та вчинки інших з погляду їх суспільної значимості;
  •  виловлювати свої думки щодо ставлення громадян до своєї Батьківщини.  

План змісту уроку

  1.  Що означає бути громадянином своєї держави.
  2.  Як ми відчуваємо належність до своєї країни.
  3.  Як бути корисним  суспільству.

Обладнання: коробка чорного кольору, маркери, дошка, підручник.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Основні інтерактивні методики: мозковий штурм,  коментоване читання,

мікрофон.

Структура уроку

І. Фокус

 1.Мотивація навчальної діяльності.

 2.Предтавлення теми та мети уроку та очікуваних результатів.

ІІ. Основна частина

 1.Хто такі громадяни.

 2.Що означає бути громадянином і відчувати приналежність до своєї держави.

 3.Як бути корисним суспільству.

ІІІ. Заключна частина. Домашнє завдання.

Хід уроку

І. Фокус.

 1.Мотивація навчальної діяльності.

   Мотивуючи діяльність учнів вчитель говорить:»Увага! Чорний ящик! В ньому є кілька цікавих речей. Ваше завдання  - назвати, що саме сховане в чорному ящику. Готові? Перші два предмети завжди пов’язують один з одним. Вони надзвичайно цінуються кожною державою світу. Побачивши їх, можна зразу назвати країну. Що це? Якщо діти називають «прапор і герб», учитель дістає з ящика і пояснює, що це державні символи України.

  «Але це ще не все. У нашому таємничому ящику є дві дуже цінні речі, і вони теж можуть багато розповісти про людину, яка громадянином  цієї держави. Що це?»

  Якщо учні називають «паспорт», учитель дістає паспорт та свідоцтво про народження і пояснює, що ці документи підтверджують належність людини до певної держави.

    2.Предтавлення теми та мети уроку та очікуваних результатів.

Учитель інформує учнів, матеріали цього уроку повинні допомогти їм знайти відповідь на запитання, що означає бути громадянином своєї держави, та повідомляє про очікувані навчальні результати.

ІІ. Основна частина

 1.Хто такі громадяни.   Вправа “Хто я і хто ми”.

1. Проведіть мозковий штурм з питання “Хто я”, записуючи всі відповіді учнів на дошці. Об’єднайте  ті відповіді, які є спільними для більшості за формою.

 ХТО Я?    ХТО МИ?

 Дівчина    Дівчата

 Хлопець    Хлопці

 Учень    Учні

 Людина    Люди

 Брат     Члени сімї

 Українка    Українці…

                                                                                          тощо    

2. Поясніть учням, що ми визначаємо себе як члени різних суспільних груп. Запитайте  в учнів, які з груп, до яких вони належать зараз, зміняться з часом, а які ні. Підкресліть, що протягом всього життя ми залишаємося людьми, членами нашої сім”ї, мешканцями країни.

3. Попросіть учнів пояснити, чому Україна для них є Батьківщиною і що це означає? Чому Україна – це країна?

4. Запропонуйте учням подумати, як називаються  всі мешканці однієї держави. Запитайте в них з чим у них асоціюється слово “громадянин” та запишіть варіанти відповідей на закінчення речення: ”Громадянин – це той, хто…” і зверніть увагу на ті, які описують риси громадянина та його здібності (наприклад, “це людина, яка відчуває відповідальність за державні справи”).

  Ми з вами – громадяни України, великої країни в центрі Європейського континенту і молодої держави, яка,  за історичними  мірками, утворилася зовсім нещодавно. Від нас залежить якою стане наша рідна держава: сильною й розвиненою, з високим рівнем життя її громадян, чи слабкою, залежно від волі інших держав, із незахищеним і малозабезпеченим населенням. Ми обертаємо тих людей, котрі управлятимуть державою. Ми, на підставі законів, виконуючи свої права і громадянські обов’язки, зміцнюємо державу, підтримуємо її, допомагаємо подолати кризу. Ось що таке-бути громадянином своєї держави.

 2.Що означає бути громадянином і відчувати приналежність до своєї держави.

Колективна робота учнів за підручником.

Коментоване читання пункту «Що дає змогу відчути приналежність до своєї країни» і відповіді на запитання:

  1.  Що таке громадянські почуття?
  2.  Які громадянські назвіть  в тексті? Назвіть одне-два громадянські почуття.
  3.  Як повинна діяти людина, у якої розвинені громадянські почуття?

 3.Як бути корисним суспільству.

Розповідь учителя.

    Вважають, що сила держави в її громадянах. Вона не зможе успішно розвиватися, якщо кожен не буде наполегливо працювати, докладати зусиль для поліпшення життя в суспільстві. Навколо нас є чимало проблем, які ніколи не будуть вирішенні, якщо люди залишатимуться байдужими і чекатимуть, що хтось інший докладе зусиль для покращення  їхнього життя. Варто, зрозуміти, що порядок у державі починається з подвір’я свого будинку, яке буде чистим і затишним, якщо про це попіклуються ті, хто там живе.

  Коли громадяни на добровільних засадах у вільний від основної роботи час роблять щось корисне для інших людей поза межами своєї домівки, це називають суспільно корисною працею або громадянською діяльністю. Участь у громадянській діяльності є необхідною. Завдяки їй кожен може зробити щось корисне для суспільства. Тлумачний словник підказує нам, що суспільство – це сукупність  людей, об’єднаних певними відносинами, зв’язками.

 Якщо ми уважно придивимось до суспільства, можна переконатися, що воно не є однорідним і цілісним, а складається з багатьох груп.

 Найважливішою серед груп є сім’я. Члени сім’ї підтримують та оберігають один одного. Саме в сім’ї ми вчимося, як себе поводити, як виконувати найпростіші обв’язки, здобувати перші уроки життя, справедливості, визначаємо життєву мету і цінність.

  Крім сім’ї, кожна людина водночас належить до багатьох груп. Вона може бути, наприклад, українцем, хмельничанином, православним, учителем, уболівальником якоїсь команди. Важко уявити собі когось, хто не належить до жодної групи, хто не відчуває зв’язку з іншими людьми й не потребує їхньої допомоги, підтримки тощо.

   Поміркуйте, до яких груп ви належите? Це –група друзів або однокласників. Або ви належите до дитячих організацій, наприклад «Дивосвіт», гуртків чи клубів по інтересам: до танцювального ансамблю, до спортивної секції.

   Упродовж життя ми переходимо від одних груп до інших, утім ніякі зміни не можуть нас відокремити від нашої основної належності – всі ми люди, представники людства. Всі ми – громадяни України, представники українського народу.

ІІІ. Заключна частина..

Підсумовуючи матеріал уроку, використовуючи метод «Мікрофон», дайте відповідь на запитання:

  •  Що корисного про правила співжиття у людському суспільстві я дізнався сьогодні на уроці?

Домашнє завдання: Опрацювати параграф 19, письмово в робочому зошиті скласти перелік справ, які ви вже сьогодні можете зробити, щоб бути корисними суспільству.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

75195. Искусственные языки 27 KB
  Искусственные языки Система изучающая данную область называется Интерлингвистика Она изучает аналоги человеческого языка и языки используемые в узколокальных целях например машинные языки Эсперанто окциденталь или интерлингве идо волапюк это искусственные языки которые изначально создавались с целью преодоления языкового барьера который существует в человечестве легенда о языковом барьере появилась ещё в дохристианское время во время строительства Вавилонской башни. в Варшаве появился проект языка эсперанто составленный...
75196. Язык и культура 22.01 KB
  Язык и культура. Язык самым тесным образом связан с культурой. Вопросом связи языка и культуры начали заниматься в конце 18 начале 19 в. Вильгельм фон Гумбольдт Гумбольдт утверждал что язык и материальная культура связаны.
75197. Просторечие и жаргон 30.5 KB
  Литературное просторечие это когда в речи образованного человека встречается фамильярная лексика: братан земляк пацан батя к пожилому мужчине. Следует различать салонные жаргоны социальной верхушки которые возникают из ложной моды как стилистический нарост на нормальном языке; практической ценности в них нет; особенно опасно их проникновение в литературу и практические жаргоны исходящие из профессиональной речи и преследующие цели языкового обособления данной группы и тайноречия для осуществления своего ремесла и засекречивания...
75198. Функциональная классификация языков 19.85 KB
  Существует несколько видов социолингвистической классификации языков: Существуют языки-гиганты. Эти языки являются рабочими языками ООН: английский немецкий франц. Дело в том что носители малых языков просто переходят на языки более крупные более распространенные так как малые языки неэффективны. Существует Красная книга языков России в которой перечисляются языки наиболее редкие.
75199. Общенациональный язык как система форм существования языка 43.5 KB
  Синтагматические связи и парадигматические отношения. Иерархические отношения в системе языка. Существует 3 типа системных отношений в языке: Синтагматические связи Парадигматические отношения Иерархические отношения Синтагматические связи связи и зависимости между языковыми элементами единицами любой сложности одновременно сосуществующими в линейном ряду тексте речи например между соседними звуками. На синтагматических отношениях строятся слова как совокупность морфем и слогов словосочетания и аналитические наименования...
75200. Искусственные языки 19.78 KB
  Искусственные языки Система изучающая данную область называется Интерлингвистика Она изучает аналоги человеческого языка и языки используемые в узколокальных целях например машинные языки Эсперанто окциденталь или интерлингве волапюк это искусственные языки которые изначально создавались с целью преодоления языкового барьера который существует в человечестве легенда о языковом барьере появилась ещё в дохристианское время во время строительства Вавилонской башни. в Варшаве появился проект языка эсперанто составленный...
75201. Языковые ситуации и их виды 44.5 KB
  Языковая ситуация это совокупность языков или форм существования одного языка а также социальные и функциональные отношения между ними на определенной территории. Языковая ситуация складывается постепенно и определяется языковой политикой. Выделяется 3 класса языков: крупные говорит не менее 25 населения малые меньше 25 особые языки употребляющиеся в определенной сфере деятельности Формула СтюартсФюргюсона американский социолингвист 5L=2Lmj1Lmin2Lspec Spin 5 языков=испанскийкаталанский баскский ...
75202. Искусственные языки 19.76 KB
  Искусственные языки Система изучающая данную область называется Интерлингвистика Она изучает аналоги человеческого языка и языки используемые в узколокальных целях например машинные языки Эсперанто окциденталь или интерлингве волапюк это искусственные языки которые изначально создавались с целью преодоления языкового барьера который существует в человечестве легенда о языковом барьере появилась ещё в дохристианское время во время строительства Вавилонской башни. в Варшаве появился проект языка эсперанто составленный...
75203. Язык как объект лингвистики. Определение языка. Специфика языка как средства передачи информации 28 KB
  Язык- коммуникативная система, приобретенная в результате соц. опыта, состоящая из произвольных знаков, которые представляют внешний и внутренний мир, организованная согласно грамматическим правилам и открытая