53281

Halloween

Конспект урока

Педагогика и дидактика

What holiday is it? Ps: It is Halloween T: And what will be the topic of our lesson? Ps: Halloween. T: Yes, you are right. Today we are going to speak about famous American holiday- Halloween. At our lesson we learn new words, make up dialogues, write stories, sing songs and speak about Halloween.

Английский

2014-02-24

136.5 KB

3 чел.

               МЗНВК «Школа-ліцей №1 імені Ніни Сосніної » I-III ст.

                       План-конспект уроку у 5-ому класі

                                  

                                         

                                                                

                                                         Вчитель: Солоненко С. В.

                                                         вчитель англійської мови

                                                                         

                                                                                                     .

                                                                                                                                                                                     

                                                                                                     

                                                     

Тема: Halloween

Мета:  практична: введення нових ЛО до теми уроку та повторення раніше засвоєних;

тренувати учнів у вживанні ЛО до теми; тренувати навички аудіювання, читання  в слух;

           розвиваюча: розвивати навички всіх видів мовної діяльності, пізнавальної діяльності учнів, розвивати увагу і творчу уяву;

           виховна: формувати толерантне ставлення до культури країни, мова якої вивчається; виховувати культуру спілкування, розвивати почуття колективізму;

           освітня: розширювати знання учнів про свято Хеллоуін.

Тип уроку: формування лексичної компетенції.

Обладнання: компютер, диск з презентацією, роздатковий матеріал, карточки для                             поділу на групи, магнітофон, касета, тематичні картинки по темі, оцінювальні картки.

                                               Хід уроку

I. Початок уроку

Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

  1.  Greeting

T: Hello, boys and girls!

    Sit down, please.

  1.  Let’s learn a new poem:

                               The weather is good

                               The morning is bright.

                               How are you?

                                - I am all right.

                                                                        I am happy to see you

                                                                        So shiny today,

                                                                        And I can tell

                                                                        That you are very well.

 Вчитель частково витирає рядки вірша. Учні повинні відновити вірш.

              3.Warming-up

T:  I am your new teacher for today’s lesson. My name is Svitlana Viacheslavivna and I like holidays. I like New Year’s holiday, birthday holiday and what about you?

T: Do you like holidays?

   What holidays do you like?

Вчитель кидає мяч дітям і діти по черзі відповідають на запитання.

T: Now ask each other about holidays:

-Do you like holidays?

- What is your favourite holiday?

Say: What holiday do you like and what holiday does your friend like?

Ask our guests about holidays.

T: Good work.

                        II.Основна частина уроку

                  1.Пояснення теми та мети уроку

T: Look at the video

Діти дивляться ролик про Хеллоуін

T: What holiday is it?

Ps: It is Halloween

T: And what will be the topic of our lesson?

Ps: Halloween.

T: Yes, you are right. Today we are going to speak about famous American holiday- Halloween.

At our lesson we learn new words, make up dialogues, write stories, sing songs and speak about Halloween.

                       2.Активізація знань

T: What do you know about Halloween?

Ps: Halloween is a holiday for children. It is celebrated on the 31st of October.

T: That is true.

  There are special symbols of this holiday.

Let’s take a new “treat” [tri:t ]. Try to guess the meaning of this word from the exercise.

T: -Look! I have got a new basket with some food. Now I’ll ask you some. Take, please.

  •  When I come to your table, I’ll ask you some treats for me and you must give me them. (Вчитель дає кожному учню помідор, огірок, картоплину, цукерки, шоколад і т. д. Коли вчитель підходить до учня,  він просить у нього солодощів.)

T: -O.K. Let’s start.

   -Trick or treat?

   - Trick or treat?

   - Give me something to eat.

At last I have got many treats. Now make up sentences about my treats, using these words.

Are you ready? What have I got?

Ps: You have got an apple.

     You have got a cake.

     You have got a sweet.

T: Very good, children.

    What is “treat” in Ukrainian?

Ps: Солодощі.

   3. Введення нових ЛО по темі

T: The next word is “trick” [trIk]

    Let’s count all together.

    Close your eyes and count  1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

( Діти рахують з закритими очима. Вчитель в цей час переодягається в костюм відьми.)

     T: -Wow! I am a Witch! I have got a magic power. And I want to…!

          -Oh, Don’t afraid. It’s just my trick! It is my joke. (Не бійтеся, це лише жарт!)

      T: What is trick?

      Ps: жарт

      T: People sing different songs on Halloween.

          Imagine that I am a Witch and let’s sing my song.

          Take my song, please. (Дітям роздаються тексти пісні (додаток 1))

       T: -Oh. Some words are missing so you can’t sing my song.

             O. K. I‘ll do it myself and you must put the missing words while you listen.

            (Вчитель співає пісню, учні заповнюють пропуски.)

        T: Let’s check our work. Please, read the song.

            Good. Let’s read the song together.

            But be careful with the sound [w]. You must say it correctly.

(Учні співають пісню і виконують рухи, відповідні до тексту.)

T: It’s great! You are very good singers.

  1.  Group work

T: Find your group, according to the picture. (Вчитель об’єднує учнів у групи)

     On Halloween people tell scary stories or “ghost” stories.

     Write a scary story to this picture. (Додаток 2)

      These words will help you: tree, ghost, house

                                               

                                                                                                               

                                         

                                            

 T: Are you ready? Please, read your story.

      They are very scary but interesting. You are really small writers.

  T: - There is a new word “ghost” in this text.

  •  

What is “ghost” in Ukrainian?

Ps: Привид

T: Yes, you are right.

    Now let’s make a ghost:

Put a peace of material on your hand.

Put a sting on your hand.

Draw a nose.

Draw a mouth and eyes.

-Oh? I have got a ghost. What have you got?

Who made the ghost first? The teacher gives some sweets for winners.

  1.  Listening

T: Listen to the text and say: What is Jack O’Lantern?

(Звучить текст. Після прослуховування учні  дають відповідь на запитання)

(додаток 3)

Ps: This is a pumpkin with a candle inside.

T: Yes, of course.                                                                 

    Now we shall do our Jack O’Lantern ourselves.

(Вчитель робить з гарбуза  ліхтар).

    Our Jack is ready. Do you like it?

     I like it very much.

                                

  1.  Заключна частина уроку

                                1.Summary

Let’s repeat our new words all together: witch, ghost, trick, Jack O’Lantern, pumpkin.

Do matching activities:

  1.  Jack O’Lantern                                                  a) the season which comes after summer                                                                       
  2.  pumpkin                                                                    and before winter
  3.  treat                                                                    b) an autumn holiday for children
  4.  autumn                                                               c)a large, round, orange vegetable
  5.  Halloween                                                           d) a pumpkin with a face cut in it

                                                                             e) a gift (present) such as money or candy

1d, 2c, 3e, 4a, 5b

T: What is Halloween? What people do on Halloween?

Ps: -Dance.

     -Sing song.

     - Make tricks.

      - Ask treats.

(Учні висловлюються по темі).

                                       2. Hometask:

  1.  Put the sentences in order how to make Jack O’Lantern.
    1.  Make up sentences with the following words:

(pumpkin, autumn, Halloween, witch, ghost, treat).

T: Do you understand your hometask?

T: Let’s remember what was the topic of our lesson?

Ps: -Halloween.

T: And now I am sure that you know how people celebrate Halloween in Great Britain.

   Did you like our lesson?

   What did you like?

T: Thank you very much for your good work.

    The lesson is over.

      

          

  

                                      Додатки

1.  Put the missing words

                                   Ten little witches

One little, ________ little, three little witches,

Four little, five little, _______ little witches,

Seven little, eight little, nine little _________ ,

Ten little witches in the sky!

                                

                              Ten little, ________ little, eight little witches,

                              Seven ________, six little, five little witches,

                              Four little, three little, ________   little witches,

                              One little witch,

                                         bye!

    2. Write a scary story to the picture

                             “Ghost” Story

                          

                       In the dark dark wood

                       there is a dark dark_________      

                       under the dark dark tree

                       there is a dark dark_________           

                       in the dark dark _________       

                       there is a white________  

    3. Hometask

Name

1.Put the sentences in the right order

to find out how to make a Jack O’Lantern

    1. Put the candle inside pumpkin

    2. Cut a nose and a mouth

    3. Cut eyes

    4. Take a yellow pumpkin

    5. Light the candle

2. Make up sentences with the following words:

   pumpkin, autumn, Halloween, treat, witch, ghost.

 


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

50029. ЧИСЕЛЬНІ МЕТОДИ В ІНФОРМАТИЦІ. МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ 74.5 KB
  Розв’язування системи лінійних алгебраїчних рівнянь методом Гауса. Мета роботи: вивчити і засвоїти Методи Гауса і Жордана – Гауса розв’язування СЛАР. Метод Гауса полягає в зведенні квадратної системи 1 до трикутного вигляду з використанням алгоритму послідовного виключення невідомих. Алгоритм методу Гауса складається з двох етапів: Триангуляція матриці 2 Обчислення розв’язку системи рівнянь...
50030. Екологічне право 1.16 MB
  Можливе існування різних видів власності на природні ресурси та користування ними, але безумовно визначення організаційно-правових форм приналежності природних обєктів конкретним соціальним субєктам є своєрідною формою взаємодії суспільства і природи.
50031. Инструментальные возможности программы Corel Draw 167 KB
  Это также наиболее известный из графических программных продуктов корпорации Corel которая наряду с dobe Corportion является ведущим производителем программных продуктов для компьютерной графики. Достоинствам продуктов Corel Corportion является разработка нескольких миллионов готовых изображений причем каждая линия в них поддается редактированию. В Corel Drw существуют не только мощные средства векторного редактирования но и средства верстки многостраничных документов а также подготовки их как в печатном так и в электронном виде.
50032. Измерение параметров индуктивности в цепи переменного тока 255 KB
  Цель работы: Определение импеданса сдвига фаз и измерение индуктивности на разных частотах в резистивно-индуктивной цепи. При работе на переменном токе с реактивными элементами в цепи индуктивность емкость следует обязательно учитывать их реактивный характер проводимости. Кроме того реактивные...
50033. Перевірка правил Кірхгофа 133.5 KB
  Мета роботи: перевірити правила Кірхгофа для кола постійного струму. Теоретичні пояснення правил Кірхгофа а також їх практичне використання для розрахунку розгалужених електричних кіл показані в розділі 3. Застосуємо перше правило Кірхгофа до вузла В...
50034. ИЗМЕРЕНИЕ РАЗРЕШАЮЩЕЙ СПОСОБНОСТИ ОБЪЕКТИВОВ 315 KB
  Как следствие фокусное расстояние объектива зависит от длины световой волны и если для одной длины волны изображение хорошо сфокусировано то для других длин волн хорошей фокусировки не наблюдается. Если как это обычно бывает оправа объектива круглая то изображение светящейся точки имеет вид круглого пятна окруженного концентрическими светлыми и темными кольцами рис. Способность объектива создавать раздельные изображения близко расположенных мелких деталей называется разрешающей способностью объектива. Чем меньше угол  тем ближе...
50035. Юридическая психология. Учебно-методический комплекс 677.5 KB
  Цель дисциплины – психологическая подготовка юриста к профессиональной деятельности, формирование эффективных приемов работы с людьми и овладение методами профессионально значимого самопознания и саморазвития личности.
50036. ОПРЕДЕЛЕНИЕ КОЛИЧЕСТВА ВРЕДНЫХ ГАЗОВ В ВОЗДУХЕ ПРОИЗВОДСТВЕННЫХ ПОМЕЩЕНИЙ 1.08 MB
  Приводятся величины предельно допустимых концентраций ПДК вредных газов выше которых следует применять средства защиты: респираторы с противогазовыми патронами если концентрация вредного газа не превышает 10 ПДК или противогазы если концентрация вредного газа в воздухе выше 10 ПДК. ИЗУЧЕНИЕ И ВЫБОР СРЕДСТВ ИНДИВИДУАЛЬНОЙ ЗАЩИТЫ ОРГАНОВ ДЫХАНИЯ Цель работы: Изучить назначение устройство и область применения средств индивидуальной защиты органов дыхания СИЗОД. Порядок выбора СИЗОД их классификация и требования к применению...
50037. ОПРЕДЕЛЕНИЕ РАДИУСА КРИВИЗНЫ ЛИНЗЫ С ПОМОЩЬЮ КОЛЕЦ НЬЮТОНА 140 KB
  Кольца Ньютона. Классическим примером полос равной толщины являются кольца Ньютона. 1а видно что толщина воздушного зазора δ связана с радиусами наблюдаемых колец rk и радиусом кривизны линзы R следующим образом: 2 Учтем что δ R2 1 и пренебрегая этим слагаемым в формуле 2 получим: 3 С учетом 3 выражение 1 будет иметь вид: 4 Интерференционные максимумы светлые кольца получаются при условии если на разности хода укладывается четное число полуволн целое число длин волн: 5 где k = 0 1 2. порядок интерференции или...