53283

Святкування Нового року

Конспект урока

Педагогика и дидактика

In England we do not stay at home on the New Year’s Day. We go for a walk to the central square. We listen to the strikes of the largest clock in Great Britain – Big Ben and enjoy the New Year coming. We celebrate Christmas on the 25th of December. On this day our Christmas holiday begin. That is why we like Christmas so much. Soon it will be the New Year , so I sent a postcard to all of you and wish you a happy New Year.

Английский

2014-02-24

69.5 KB

3 чел.

Тема: Святкування Нового року.

Мета: Активізувати монологічне і діалогічне висловлювання з метою контролю

        засвоєння даного лексичного матеріалу на базі всього пройденого граматичного

        матеріалу з виходом  на рівень вільного володіння лексикою з теми „ Новий рік„    

           Закріпити знання граматичних форм .

          Практикувати учнів в аудіюванні тексту з метою отримання загального   

         уявлення щодо  прослуханого та максимально повного й точного розуміння всієї  

         інформації , що  міститься  в тексті

         Розвивати вміння самостійно формувати навчальні задачі, робити порівняльну                

          характеристику.

          Розвивати навички діалогічного, монологічного мовлення.

         Розвивати творчі здібності учнів.

        Виховувати культуру спілкування на іноземній мові, працелюбність, охайність,

        уміння  доводити справу до кінця.

Обладнання : підручник, зразки новорічних листівок англійською мовою ,

                        “ My good intentions “, текст для аудіювання „A letter from England „

                        True or False“запис пісні „Jingle Bells” , реферати,  

                         „ Put the Sentences in order”, „Finish the sentences”,.

Хід уроку

І.Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

Aim         1.Повідомлення теми та мети уроку

 The topic of our today’s lesson  is “The New Year`s Day “

By the end of the lesson you will be able :

  •  To recognize , understand the words , when listening the informal letter ;
  •  To understand the gist and details of the text for listening;
  •  To recognize , understand the words , when reading;
  •  To participate in common conversational exchange.

                             

Warmup  2. Уведення в іншомовну атмосферу.

  1.  So , let`s start our work. But mind the rules of the lesson.

  •  Smile a lot;
    •  Communicate with classmates;
    •  Enjoy reading;
    •  Move and participate actively the classroom;
    •  Be creative;
    •  Write the home task.

  1.  Pronunciation drill. Фонетичне відпрацювання вірша.

We wish you Merry Christmas!

We wish you Merry Christmas!

We wish you Merry Christmas!

We wish you Merry Christmas!

And a happy New Year!

Good tidings to you

Wherever you are!

Good tidings for Christmas!

And a happy New Year!

  1.  Discussion. Бесіда за змістом вірша.

 T. Do you like to receive greetings from your friends and relatives?

    Do you like to send greetings to your friends and relatives?

    What do you usually wish in your greetings for New Year?

    Can you turn to your neighbour with New  Year greeting?

II. Основна частина уроку

Writing  1. Написання святкових листівок.

  1.  Discussion. Бесіда з учнями.

Answer the questions.

Do you like to send Greeting Cards?

I do. I collect them. Some of them are very beautiful. They are in English. Let`s read them. Merry Christmas and Happy New Year! Happy Birthday! Whom do you congratulate in your greeting cards?

  1.  Presentation. Пред`явлення зразків.

Read my card as examples.

  1.  Practice. Практикування в написанні вітальних листівок.

Let`s write a greeting card to someone from your relatives or friends. Wish them health , happiness and success. Use the examples.

Oral Practice  2. Активізація лексичного матеріалу теми „ Святкування Нового року „.

  1.  Game “ My good Intentions”. Гра „ Мої наміри „ .

My good intentions

Next year I am going to :

  •  get up earlier
    •  give up eating a lot of sweets
    •   work hard
    •  be more in the open air
    •  be a kinder person
    •  stop teasing my sister\brother
    •  lose weight
    •  decorate the house
    •  be tidier
    •  do morning exercises every day
    •  travel more
    •  be more punctual
    •  watch less TV
    •  read more
    •  help my parents more
    •  better study
    •  study all life

  •  


I am also going to____________________________________________________

  1.  Production.  Усне повідомлення.

Speak about it.

Vocabulary review  3. Повторення та активізація ЛО теми методом мозкового штурму    “Brainstorm” та схематичного запису слів , що асоціюються з темою

                                      (“Mind – Map “).

 

                        

  1.  Eliciting. Опитування учнів.

What things do you associate with the words “ The New Year “

Physical Warm-up       4. Фізкультхвилинка

Stand up and look

Stand up and look around ,

Shake your head and turn around;

Stamp your feet upon the ground ,

Clap your hands and then sit down.

Listening  5. Пред`явлення тексту для аудіювання  “ A letter from England “

  1.  Pre – Listening activities. Етап підготовки до аудіювання.

What things do you associate with the words “ The New Year “

  1.  While – listening activities. Етап власне слухання тексту.

  1.  Listening to the text.

A letter from England

10 , Green Road

London SE 10

20 December 2004

Dear friends ,

Thank you for your letter. It was very interesting for me to know about New Year’s Day in your country.

New Year’s Day is one of the greatest holidays in Scotland but not in England.

People from Scotland invite their friends to their houses. They give presents to the relatives and their friends.

In England we do not stay at home on the New Year’s Day. We go for a walk to the central square. We listen to the strikes of the largest clock in Great Britain – Big Ben and enjoy the New Year coming.

We celebrate Christmas on the 25th  of December. On this day our Christmas holiday begin. That is why we like Christmas so much. Soon it will be the New Year , so I sent a postcard to all of you and wish you a happy New Year.

Love ,

Santa Claus.

  1.  Practicing vocabulary.  Виберіть правильну відповідь.

Choose the correct answer to the questions

1.Whose letter is this?

a) Claus Santa         b) Santa Claus              c) Santa mouse

2. Where is the letter from?

a)  Ukraine              b) England                    c) America

3. What holiday is he writing about?

a) Christmas           b) New Year                  c) ) New Year  and   Christmas

4.Where do people in England on New Yea`r Day?

a)  at home              b) at school                    c) to the central square

5.When do English people celebrate Christmas Day?

a) on the 7th of January          b) on the 14th of January         c) on the 25th of December

  1.  Say if the sentences are true or false.

True or False

  1.  New Year`s Day is one of the greatest holidays in Scotland , but not in England.
  2.  People from England invite friends to their houses.
  3.  In England people do not stay at home on the New Year`s Day.
  4.  They celebrate Christmas on the 25th of December.
  5.  Christmas holidays begin one week before Christmas.

Song  6. Виконання пісні “Jingle Bells”

Jingle Bells

Chorus.  Jingle bells , jingle bells ,jingle all the way.

Oh! What fun it is to ride in a one – horse open sleigh!

Dashing through the snow , in a one – horse open sleigh ,

O`er the held we go , laughing all the way.

Bells on Bobtail ring , making spirits bright ,

What fun it is to ride and sing a sleighing song tonight?

Reinforcement   7. Закріплення навчального матеріалу „ Святкування Нового року”

  1.  Conversation. Бесіда з учнями.

 Answer the questions.

What holiday do we celebrate on the 1st of January?

What do people decorate on that holiday?

What do you know about how New Year is celebrated in different countries?

2) Production. Пред`явлення відомостей про святкування Нового року в різних країнах.

Tell us about how New Year is celebrated in different countries.

ІІІ. Заключна частина уроку

Homework    1. Домашнє завдання

                         Ex.   10   P. 142 читати , перекладати  

                         

Summarizing    2. Підбиття підсумків уроку. Коментар отриманих оцінок.

Dear children , our lesson is coming up to the end. All of you worked very well , thank you. We did a lot of work.

Your marks are……

The lesson is over. Good – bye. See you later. I wish you good luck.


New Year Party

guests

Star

Brilliant balls

On the 1st of January

The New

To decorate

To sing carols

To make New Year and crackers

Year and

To give presents

To wish Happy New Year

New Year cards

Old New Year in Ukraine

Funny masks

On the 14 th of January


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

33525. Тема репрессий в поэме А.Ахматовой «Реквием» 17.6 KB
  Ахматова начала писать свою поэму Реквием в 1935 году когда ее единственный сын Лев Гумилев был арестован. Как и другие матери жены сестры Ахматова много часов стояла в молчаливой очереди что вела к петербургской тюрьме Кресты. Только в 1940 году Ахматова завершила свое произведение опубликовано же оно было в 1987 году много лет спустя после смерит автора. Ахматова рассказывает об истории создания поэмы.
33526. Роман-антиутопия Е.Замятина «Мы» (жанровые и художественные особенности) 17.26 KB
  У Замятина мы не масса а социальное качество. Заветная идея сталинизма не человек но винтик в гигантском государственном механизме который подчинен твердой руке машиниста у Замятина показана осуществленной. Особенности жанра При чтении толкования термина антиутопия все его особенности прослеживаются в романе Евгения Замятина Мы: это и изображение тоталитарного государства и острый конфликт Чтобы возникла художественность нужен романный конфликт. Он должен пережить это сомнение как кульминацию своей жизни пусть даже...
33527. «Чевенгур» Платонова как роман-предупреждение 14.06 KB
  Чевенгур Платонова как романпредупреждение. прочитав роман “Чевенгур†писал Платонову: “Человек вы талантливый это бесспорно бесспорно и то что вы обладаете очень своеобразным языком. Платонов же посылая Горькому рукопись “Чевенгура†писал что “в романе содержится честная попытка изобразить начало коммунистического обществаâ€. Роман “Чевенгур†это энциклопедия социальных инициатив в их взаимодействии с реальной плотью жизни.
33528. Проблематика романа Б. Пастернака «Доктор Живаго», значение лирического дневника в идейной концепции романа 20.46 KB
  Пастернака Доктор Живаго значение лирического дневника в идейной концепции романа. Пастернак начал писать роман “Доктор Живаго†в 1945 году и закончил его в декабре 1955 года.Лихачев уверен что автор Пастернак пишет о самом себе но пишет как о постороннем он придумывает себе судьбу в которой можно было бы наиболее полно раскрыть перед читателем свою внутреннюю жизнь что жизнь Юрия Андреевича Живаго это альтернативный вариант жизни самого Пастернака. Доктор Живаго выразитель сокровенного лирический герой Пастернака который...
33529. Литературный процесс 30-х годов (ведущие темы, основные имена) 13.59 KB
  Печатались новые произведения Н. Новые сферы жизни человека новые конфликты новые характеры видоизменение традиционного литературного материала привели к появлению новых героев к возникновению новых жанров новых приемов стихосложения к поискам в области композиции и языка.
33530. Литературные объединения 20-х годов, их роль в развитии литературы 25.13 KB
  в литературной жизни продолжали существовать литературные организации и группы писателей: футуристы акмеисты Пролеткульт сложившиеся в начале 1910х годов. Одной из самых многочисленных и авторитетных литературных организаций объединивших пролетарских поэтов и писателей стал Пролеткульт. Его теория пролетарской культуры оказала большое влияние на русскую литературу 1920 1930х годов особенно на творчество пролетарских поэтов и писателей. Драматическим моментом в судьбе Пролеткульта стал раскол который произошел накануне Первого...
33531. Несвоевременные мысли» М.Горького как опыт национальной самокритики 20.06 KB
  Советское литературоведение отталкиваясь от определения Ленина Горький не политик толковало публицистику как отступление от правды большевизма. Это хорошо понимал и сам Горький. Горький подозревает крестьянство в тяжких грехах и противопоставляет ему рабочий класс напутствуя: Не забывайте что вы живете в стране где 85 населения крестьяне и что вы среди них маленький островок среди океана. На крестьянство Горький не рассчитывает потому что оно жадное до собственности получит землю и отвернется изорвав на онучи знамя Желябова.
33532. Тема любви в лирике В.Маяковского и лирике С.Есенина 20-х гг. 21.61 KB
  Октябрьская революция раскрепостив человека создала условия для торжества любви любви как счастья как радости. Это произведение о человеческой любви во всех ее проявлениях о любви в самом широком смысле этого слова. Утверждая право человека ненавидеть во имя любви Маяковский по ходу эволюции своего лирического героя показывает как его чувства становятся социально осмысленными.
33533. Отражение истории в судьбе Г.Мелехова (по роману М.Шолохова «Тихий Дон») 14.64 KB
  Григорий Мелехов это главный герой романа. На войне герой возмужал заслужил четыре георгиевских креста и четыре медали стал офицером поддержал казачью честь и славу но стал злым. После знакомства с большевистской философией герой чувствует себя зрячим. Трех коней убили под Григорием в пяти местах продырявлена его шинель но геройство оказывается напрасным поток Красной армии затопляет Донскую землю.