53299

Характеристика образів повісті Я. Стельмаха «Химера лісового озера, або Митькозавр з Юрківки»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Стельмаха Химера лісового озера або Митькозавр з Юрківки. Стельмаха Химера лісового озера або Митькозавр з Юрківки. Стельмаха Химера лісового озера або Митькозавр з Юрківки – Сергієм і Митьком. Які думки у вас виникли коли ви знайшли сандалю що це взуття якогось дослідника якого з’їв Митькозавр.

Украинкский

2014-02-24

152.5 KB

41 чел.

Приватна загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

 «Современник» м. Донецька

Інтегрований урок

з української літератури та математики у 6 класі

на тему: Характеристика образів повісті Я. Стельмаха «Химера лісового озера, або Митькозавр з Юрківки».

                                                       Підготували: вчитель української мови та  літератури Малініна Ю.В.,

                                                                       вчитель математики

                                                                   Слав’янська А.С.   

Донецьк

2011


Тема:
Характеристика образів повісті Я. Стельмаха «Химера лісового озера, або Митькозавр з Юрківки».

Тип: інтегрований, нестандартний (урок-подорож).

Мета: навчальна: вчити учнів характеризувати образи в художньому творі;

                             повторювати матеріал з тем, вивчених в 6 класі («Раціональні числа і дії над ними», «Звичайні дроби»);

розвивальна: формувати навички характеристики дійових осіб,                                                 удосконалювати навички роботи в парах;

розвивати логичне мислення учнів, кругозір;

виховна: виховувати дисциплінованість, доброзичливість, допитливість, дружні стосунки.

Методи і прийоми: традиційні: самостійна робота, слово вчителя, словникова робота, розв’язання задач;

                                 інноваційні: інтерв’ю з літературним персонажем, складання сенканту.

Обладнання: підручники, дошка, план характеристики, портрет, ілюстрації, картки.

Міжпредметні зязки: українська література, математика, російська мова.

Література:  1. Підручник. Українська література. 6 клас. – К., 2006.

                    2. Л.І.Пилипенко. Українська література. Тестові та варіативні завдання для 5-11 класів. – Донецьк, 1998.

  3. Українська література. 6 клас: Плани-конспекти уроків – Х.,: Веста: Видавництво «Ранок», 2006.

                   4. Осипчук М. Г. Методичні інновації на уроках словесності і в позакласній роботі// Вивчаємо українську мову та літературу. – 2007. - №15. – С. 13 – 17.

                    5. Підручник. Математика. 6 клас. – К., 2006.

  6. Мерзляк А.Г., Полонський В.Б., Рабинович Е.М., Якір М.С. Збірник задач і завдань для тематичного оцінювання з математики для 6 класу – Х.: Гімназія, 2010. – 128 с.

Перебіг уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети уроку:

Вступне слово вчителя-філолога:

Доброго дня усім присутнім! Раді вітати вас на нашому незвичайному уроці. Чому незвичайному, запитаєте ви? Тому що він покликаний поєднати  математику із літературою. Сьогодні ми спробуємо ще раз упевнитися, що математика дуже цікава наука, а в літературі можна знайти багато корисної й точної інформації. Ми будемо робити це, подорожуючи разом із головними героями повісті Я. Стельмаха «Химера лісового озера, або Митькозавр з Юрківки» – Сергієм і Митьком. Під час нашої подорожі ми будемо розв’язувати цікаві задачі, вчитися характеризувати героїв, виконувати вправи із ключем, складати сенканти, спілкуватися із героями. За кожне виконане завдання кожен сам собі поставить бал (додаток 1), а також учителі оцінять кожного учня (додаток 2). Потім  порівняємо результати і зробимо висновок: наскільки правильно ви можете себе оцінити. Тож, рушаймо!

III. Перевірка домашнього завдання:

  1.  Задача на визначення руху (учитель математики):

Зазвичай мандрівники, перш ніж вирушити в подорож, визначають відстань, час і швидкість свого руху. Відстань і час нам відомі, треба дізнатися, з якою швидкістю рухалися наші герої.

Відстань між містом і селом - 675 км. Поїздом наші герої їхали 9 г, а автобусом - 1,5 г. Знайдіть швидкість поїзда і автобуса, якщо швидкість поїзда більша швидкості автомобіля на 5 км/г?

  1.  Інтерв’ю з літературним персонажем (учитель-філолог):

 Знаючи, куди ми їдемо, з якою швидкістю і скільки часу займе наша подорож, ми все ж таки будемо цікавитися, хто ж наші супутники. Дозвольте відрекомендувати – Дмитро. У вас є унікальна можливість поспілкуватися із живим літературним персонажем (діти ставлять учню, який грає роль Митька, запитання за змістом тексту, які вони підготували вдома).

Резервні запитання:

  •  Яке завдання ви виконували минулого літа? (збирали гербарій).
  •  Які думки у вас виникли, коли ви знайшли сандалю? (що це взуття якогось дослідника, якого з’їв Митькозавр).
  •  Чи було вам страшно ночувати в курені на березі озера, адже Митькозавр вас намагався налякати?
  •  Чи думали ви, що читати книжки про доісторичних істот – таке цікаве заняття?
  •  Як ви діяли, намагаючись упіймати Митькозавра?
  •  Як ви ставитеся до того, що на вашу честь названо цю неіснуючу істоту?
  •  Що плануєте робити наступного літа?

ІV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу:

  1.  Ознайомлення учнів із планом характеристики (учитель-філолог):

Тепер, знаючи маршрут мандрівки та плани нашого героя, спробуємо його описати, використовуючи план (додаток 3). Адже не тільки Митько такий послідовний і наполегливий у оволодінні знаннями (діти зачитують, учитель коментує).

Фізкультхвилинка ( Малюємо головою цифри від 1 до 9, остання цифра – та, яку б хотів отримати за урок ).

  1.  Складання плану характеристики образу Митька (колективне, за винятком останнього пункту, який учні розкривають індивідуально, а потім зачитують).

Зразок  характеристики:

І. Митько – головний герой пригодницької повісті Я. Стельмаха «Химера лісового озера, або Митькозавр з Юрківки».

ІІ. Змальовуючи його, автор не дає докладного опису його портрета. Як ви думаєте, чому? (проблемне питання). Учні висувають припущення, що, можливо, тому, що його зовнішність – звичайна, не містить чогось особливого, як, наприклад, зовнішність Павлика із оповідання С. Черкасенка «Маленький горбань», або тому, що головне  у творі – події у швидкому розвитку та внутрішні якості героя, такі як: дотепність, вигадливість, кмітливість, цілеспрямованість, наполегливість, чесність, оптимізм). Думки після закінчення 5 класу були спрямовані на гарний заслужений літній відпочинок, який він хотів організувати без пильного батьківського нагляду. А для цього треба було поїхати на село до бабусі. Звичайно ж, батьки не хотіли відпускати його, але він був дуже переконливим у своїх доказах (розділ І) і чесно дотримувався всіх отриманих приписів. Мова героя на початку твору не звертає на себе увагу, але у кінці – суттєво змінюється: у ній починають з’являтися спеціальні слова-терміни, назви різних видів доісторичних тварин (стегозаври, індикоптерії тощо).

ІІІ. Герой змусив задуматися над тим, що навчання може бути цікавим і приносити задоволення.

Словникова робота:

Кмітливість – находчивость, сообразительность;

Пильний – пристальный;

Нагляд – присмотр;

Припис – назначение, указание.

Завдання: ввести слова в речення (середній, достатній рівень) або ввести всі слова в 1 речення (високий рівень).

3. Учитель математики: Те, що Митько саме такий, як ви описали – цілеспрямований, наполегливий, розумний, и допомогло йому вирахувати за приблизним описом чудовиська об’єм ями.  Давайте і ми порахуємо.

Задача: Митько і Сергій викопали яму, що мала форму прямокутного паралелепіпеда. Ширина ями дорівнювала м, її довжина в  рази більша від ширини, а глибина складала 36 % довжини. Вирахуйте, скільки землі хлопцям довелося вийняти, щоб отримати яму потрібного об’єму.

Фізкультхвилинка

А тепер всі дружно встали:

Будемо робити вправи.

Руки – вгору, руки – вниз

І легенько повернись.

Покрутились, повертілись,

На хвилинку зупинились,

Потягнулись, повернулись.

Всі за парти посідали –

Знову вчитися почали.

V. Закріплення матеріалу, узагальнення і систематизація учнями результатів роботи

Учитель математики:  завдання з ключем:

Відповідь: стегозавр

Зріст: 6 м

Довжина:  9 м

Вага: 3000 кг (3 т)

Динозавр-травоїд, рештки якого знайдено у 1877 році у США, жив 155—145 млн років тому.    

Учитель-філолог: скласти сенканти за темами «Митькозавр», «Літні канікули», «Пригоди», «Справжні друзі». Зразок:

Читання.

Швидке, повільне.

Навчає, залучає, інформує.

Промінь світла в темряві.

         Навчання.

VI. Підсумки уроку (рефлексія), оцінювання (самооцінювання).

Питання для рефлексії:

  •  Чому навчились на уроці?
  •  Що вам сподобалось?
  •  Що викликало утруднення?
  •  Що хотілось би повторити на наступних уроках?

Повертаючись додому, ми можемо тільки згадувати, як гарно ми провели час, як багато нового та цікавого дізналися (як аналізувати головного героя за планом, як висловлювати свої думки в образній формі сенканта, як правильно ставити питання). І на згадку про нашу чудову подорож нам залишаться тільки фото.

VII. Домашнє завдання: диференційоване:

високий рівень: з української літератури – скласти рекламу або намалювати афішу до фільму під назвою «Химера лісового озера, або Митькозавр з Юрківки», з математики – створити шифр для слова із 4 букв;

достатній, середній рівні: з української літератури –  скласти план твору, з математики – розв’язати задачі із літ. [6] с. 62 № 56, с. 78 № 215.


Додаток 1

Прізвище, ім’я

Перевірка д.з.

(1 бал)

Інтерв’ю

(2 бала)

Складання

хар ки

(3 бала)

Задача

про яму

(1 бал)

Сенкант

(3 бала)

Шифр

(3 бала)

Загальний

бал

Додаток 2

Прізвище, ім’я

Перевірка д.з.

Інтерв’ю

Складання

хар ки

Задача

про яму

Сенкант

Шифр

Загальний

бал

1

2

3

4

Додаток 3

План  характеристики літературного персонажа

І. Місце персонажа у творі.

ІІ. Характеристика персонажа.

  1.  Портрет як засіб характеристики героя.
  2.  Риси вдачі.
  3.  Спрямованість думок та інтересів, мета життя або певного етапу життя.
  4.  Шляхи досягнення мети.
  5.  Мова як засіб характеристики героя.

ІІІ. Над чим змусив задуматися, чим схвилював герой.

Анотація

Конспект інтегрованого нестандартного уроку, спроба примирити одвічних суперників – фізиків і ліриків. У структурі використано як традиційні, так й інноваційні методи та прийоми з метою підвищення інтересу учнів до навчання.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

20540. Многокритериальные задачи теории принятия решений 31.5 KB
  Проблему решения оптимизационных задач с учетом множества показателей эффективности называют проблемой решения многокритериальных задач или проблемой векторной оптимизации. Формулировка проблемы оптимизации по векторному критерию была в первые сформулирована Вильфредо Парето 1896г. Таким образом проблема векторной оптимизации – это проблема принятия компромиссного решения. В настоящие время можно выделить 4 подхода к основной проблеме векторной оптимизации: т.
20541. Множество решений, оптимальных по Парето 153 KB
  Пусть задача принятия решения состоит в максимизации двух противоречивых и не сводимых друг к другу. Кривая АВ определяет для рассматриваемого примера область Парето которая характеризуется тем свойством что любое принадлежащий этой области решения нельзя улучшить одновременно по всем скалярным критерием. Действительно выбрав произвольно точку М в допустимой области решения не лежащую на кривой АВ не трудно убедится что определяемая ее решению можно улучшить по критерию в точке и максимум в точке достигает максимума. Из сказанного...
20542. Основная задача управления 36.5 KB
  Пусть компоненты управления u представляют собой кусочнонепрерывные функции времени с конечным числом точек разрыва или параметрами. Значение вектора управления u принадлежат заданой допустимой области U uU границы которой могут быть функции времени. Задача определения управления гарантирующего выполнения ограничения1 является типичной задачей управления которую назовем ОЗУосновная задача управления.
20543. Геометрическая интерпретация ОЗУ 323.5 KB
  Пусть вектор управления U и вектор функционала J имеет по две компоненты: U=U1 U2; J=J1 J2 Управление принимает свои значения из области U а функционалы J из прямоугольника a1≤J1≤A2; a2≤J2≤A1 Задавая различные управления U1U2 из области U и используя уравнение процесса получим на плоскости функционалов некоторую область В. область U отображается в область В. Пересечение областей А и В это есть область выполнения ограничений при допустимых управлениях U. При заданной области допустимых управлений U реализуется область Au= А∩В...
20544. Методологические основы теории принятия решений. Основные этапы принятия решений 27 KB
  Процесс принятия решения является одним из наиболее сложных .этапы: 1 определить цель принимаемого решения 2 определить возможные решения данной проблемы 3 определить возможные исходы каждого решения 4 оценить каждый исход 5 выбрать оптимальные решения на основе поставленной цели.
20545. Количественный анализ при сбыте продукции 35 KB
  Предполагаемые объемы продаж по ценам: Предполагаемый объем продаж при данной цене Возможная цена за единицу 8 долл. 86 долл. 88 долл.000 Переменный расход 4 долл.
20546. Функция полезности. Определение размеров риска 29.5 KB
  Теория полезности позволяет принимающему решение влиять на результат исходов согласно своим оценкам полезности. Количественно рациональность выбора определяется fей полезности. Теория полезности экспериментально подтверждается в зче о вазах.
20547. Задача с вазами 30.5 KB
  В вазах первого типа их количество равно 700 вложено по 6 красных и по 4 черных шара. В вазах второго типа их 300 вложено по 3 красных и по 7 черных шара. Если перед испытуемым находится ваза первого типа и он угадает это то он получит 350 если не угадает то он проиграет 50. Если перед ним ваза второго типа и он угадает это то он получит 500 если не угадает его проигрыш составит 100.
20548. Понятие оптимизации. Постановка задачи оптимизации. Примеры 98 KB
  Методы оптимизации находят широкое применение при решении задач управления сложными техническими системами широко применяются в космонавтике машиностроении и других отраслях промышленности существующие методы управления и построения систем управления в основном решают одномерные задачи и нашли широкое применение при исследовании устойчивости систем описываемых линейными уравнениями с постоянными коэффициентами и т. Основу современной теории управления составляют математическое описание объекта или системы. Вектор Управления u как и фазовый...