53302

Україна в подіях Північної війни. Повстання гетьмана Івана Мазепи

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Повстання гетьмана Івана Мазепи. Виявити роль і значення Івана Мазепи в українському національно-визвольному русі. Внутрішня і зовнішня політика Мазепи. Мазепи.

Украинкский

2014-02-25

46.5 KB

14 чел.

8 клас

Історія України

ТЕМА УРОКУ: Україна в подіях Північної війни. Повстання гетьмана Івана Мазепи.

Мета: розглянути події Північної війни та місце України в ній і з’ясувати причини укладання українсько – шведського союзу. Виявити роль і значення Івана Мазепи в українському національно – визвольному русі.

Розвинути навики аналізу історичних подій і фактів, вміння робити в групах та відстоювати свою точку зору, робити висновки.

Виховати цікавість до історичного минулого українського народу.

Обладнання:Історична карта, ілюстрації, портрети, уривки з документів.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку:

І. Організаційний момент;

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів;

ІІІ. Вивчення нового матеріалу;

ІV. Закріплення нових знань і вмінь;

V. Домашнє завдання.

Хід уроку:

І. Організаційний момент – 1 хв.

ІІ. Актуалізація опорних знань:

  1.  Мазепа – політик і людина.
  2.  Коломацькі статті 1687р.
  3.  Внутрішня і зовнішня політика Мазепи.
  4.  Правобережна Україна.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

План:

  1.  Участь українських полків у воєнних діях на початку Північної війни.
  2.  Похід Карла ХІІ в Україну.
  3.  Воєнно – політичні акції Петра І проти українців
  4.  Полтавська битва  1709р. Крах планів І. Мазепи.
  5.  Роль І. Мазепи в українському національно – визвольному русі.

1 і 2 питання розглянути методом роботи в групах.

1 група

Участь українських полків у Північній війні ( за підручником В. Власова. Історія України . 8 клас.-2003р.-с.214).

Завдання:

  1.  Яку участь брали козаки в Північній війні?
  2.  Чим був незадоволений український народ?

2 група

Похід Карла ХІІ в Україну.Укладення українсько- шведського договору ( с194 - 195).

Завдання:

  1.  Які спочатку були плани Карла ХІІ?
  2.   Як вони змінилися?
  3.  Коли було укладено українсько – шведський договір?
  4.  Що передбачав договір?

3 група

Прочитати документ і відповісти на запитання:

Ми стоїмо між двома проваллями, що згодні нас ізжерти, якщо не оберемо ми шляху для себе надійного, щоб їх уникнути...Моя думка є такою якщо король шведський здолає царя російського і зруйнує царство його, то ми з волі переможця неминуче прилучені будемо до Польщі і віддані у рабство польське...А якщо допустимо царю російському стати переможцем, то лихий час прийде до нас від самого царя...Звідси залишається нам, брати, із отого лиха обирати найменше, щоб нащадки наші...прокльонами нас не докоряли. Я нащадків не маю...й нічого не шукаю, окрім щастя тому народу, який уважив менегетьманським достоїнством і з ним довірив мені долю свою.Проклятий був би я і зовсім без совісті, якби видавав вам зло за добро і зрадив йому за свої інтереси.

Завдання:

  1.  Що,з точки зору Мазепи, очікувало український народ, в разі перемоги у Північній війні російського царя?
  2.  Що Мазепа вважав найменшим злом?
  3.  Чи мав Мазепа власну користь від договору зі шведським королем?
  4.  Що шукав Мазепа у змові зі шведами?

3.  Розповідь вчителя. Увідповідь на дії Мазепи Петро І звернувся до українців. У численних відозвах він звинуватив Мазепу у зраді. Одночасно в Глухові і в Москві відбулася церковна анафема І. Мазепи, яка відбувалася понад 200 років по всіх церквах Росії. Петро І також наказав зруйнувати резиденцію гетьмана – Батурин. У боротьбі проти московського гноблення у  квітні 1709р. На бік І. Мазепи перейшла частина запорожців на чолі з Костем Гордієнком. У відповідь на це ПетроІ дав наказ зруйнувати Чортомлицьку Січ на острові Базавлук.

4.  Полтавський бій відбувся 27 червня 1709 року. Основна боротьба розгорілася жіж шведською та російською кіннотою. Українські війська безпосередньої участі у битві не брали. Через декілька годин бою шведи зазнали цілковитої поразки. Вражений крахом своїх планів, гетьмнан Іван Мазепа 22 вересня 1709 року помирає у місті Бендери.

5. Бесіда за запитаннями.

1.Дайте оцінку діяльності Мазепи.

2. Чи можна вважати його зрадником?

3. Які, на вашу думку, роль та значення І. Мазепи в українському національно – визвольному русі?

Підсумовуючи бесіду, показати, що постать І. Мазепи є і досі однією з найбільш спірних в українській історії.

ІV. Закріплення. Дайте ствердну або заперечну відповідь.

  1.  Північна війна почалася у 1703 р.
  2.  Північна війна відповідала інтересам України.
  3.  Польський король Август був союзником Швеції.
  4.  У шведсько-російській війні І. Мазепа зробив ставку на Швецію.
  5.  І. Мазепа боровся за збереження автономії України.
  6.  Російські війська зруйнували Січ на о. Хортиця.
  7.  І 8. У 1708 р. гетьманом України став І. Скоропадський.
  8.  Результатом Полтавської битви був крах планів гетьмана І. Мазепи..        9. Мазепа загинув у Полтавській битві.

V. Домашнє завдання.

  1.  Опрацювати параграф 22,
  2.  Вивчити дати,
  3.  Написати твір – роздум Іван Мазепа: патріот чи зрадник”.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

11308. Эмиссия денег. Банковский мультипликатор 44 KB
  Лекция №2 Эмиссия денег. Банковский мультипликатор Банковская система должна обеспечивать национальное хозяйство денежными средствами в объеме который нужен для его нормального функционирования. Увеличение потребности экономики в деньгах в связи с ростом национа
11309. Деньги, денежное обращение, денежная масса, денежная база 87 KB
  Лекция №3 Деньги денежное обращение денежная масса денежная база Одним из важнейших показателей характеризующих денежнокредитную сферу и в частности денежный оборот является денежная масса. Денежная масса это совокупность денежных средств предназначенных...
11310. Банки: основные понятия 53 KB
  Лекция №6 Банки: основные понятия Банк от итал. banco лавка стол на которых менялы раскладывали монеты финансовокредитный институт основной функцией которого является оказание финансовых услуг юридическим и физическим лицам. Банковская система Российской Фе
11311. Виды банковских вкладов 43.5 KB
  Лекция Виды банковских вкладов В Гражданском кодексе говорится что вклады бывают двух видов: срочные; до востребования. В свою очередь в банковской практике вклады под проценты предлагаются трех видов: Расчетные; Расчетный вклад это по
11312. Логические основы цифровой техники 107.5 KB
  9 Тема №1 Логические основы цифровой техники Занятие 1. Алгебра логических высказываний Учебные методические и воспитательные цели: ...
11313. Методы синтеза цифровых устройств 162 KB
  Занятие 2. Методы синтеза цифровых устройств Учебные методические и воспитательные цели: 1. Изучить методы синтеза цифровых устройств. 2. Пок...
11314. Дешифраторы и шифраторы 198.5 KB
  Занятие. Шифраторы и дешифраторы Учебные методические и воспитательные цели. Изучить принципы построения кодирующих и декодирующих устройств. Показать приемы активизации аудитории. Воспитывать уважение к цифровым и импульсным устройствам.
11315. Мультиплексоры и преобразователи кодов 255.5 KB
  Занятие 2. Мультиплексоры и преобразователи кодов Учебные методические и воспитательные цели: 1. Изучить принципы построения преобразователей кодов мультиплексоров и демультиплексоров 2. Воспитывать стремление овладеть основами синтеза цифровых ...
11316. Триггеры с раздельным и счетным запуском 109 KB
  Занятие 3. Триггеры с раздельным и счетным запуском Учебные методические и воспитательные цели: Изучить принципы построения триггеров с раздельным и счетным запуском. Совершенствовать умение выделять главное для качественного конспектирования учебного мат...