53310

Московська держава

Конспект урока

Педагогика и дидактика

МЕТА: Ознайомити учнів із внутрішній та зовнішній політикою Івана IV. Вінчання Івана IV на царство. Судебник Івана IV. ТИП УРОКУ: комбінований СТРУКТУРА УРОКУ Організаційний момент Актуалізація Вивчення нового матеріалу ІванIV Грозний; Реформи царя Івана IV; Опричнина та її наслідки для розвитку Росії; Зовнішня політика Івана IV.

Украинкский

2014-02-25

74.5 KB

2 чел.

УРОК

ТЕМА: Московська держава.

МЕТА:

  •  Ознайомити учнів із внутрішній та зовнішній політикою Івана IV. Розглянути сутність опричнини та події Лівонської війни.
  •  Удосконалювати вміння аналізувати конкретно історичні факти, події та явища через працю з картою, підручником та додатковими відеоматеріалами; складати історичний портрет державного діяча.
  •  Виховувати серед учнів патріотизм, гуманізм та загальнолюдські цінності.

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ: бояри, опричнина, земщина, Земський Собор.

ОСНОВНІ ДАТИ:

Січень 1547 р. – вінчання Івана IV на царство.

1547 р. – пожар та повстання у Москві.

1549 р. – скликання Земського собору.

1550 р. – Судебник Івана IV.

1551 р. – «Стоглавий» церковний собор.

1552 р. – підкорення Казанського ханства.

1556 р. – підкорення Астраханського ханства.

1558-1583 рр. – Лівонська війна.

1565-1572 – період опричини.

1574 р. – початок освоєння Сибіру купцями Строгановими.

1582 р. – похід Єрмака, початок завоювання Сибіру.

ОБЛАДНЕННЯ УРОКУ: підручник, відеоролики, схеми, карта, репродукції картин.

ТИП УРОКУ: комбінований

СТРУКТУРА УРОКУ

  1.  Організаційний момент
  2.  Актуалізація
  3.  Вивчення нового матеріалу
  4.  ІванIV Грозний;
  5.  Реформи царя Івана IV;
  6.  Опричнина та її наслідки для розвитку Росії;
  7.  Зовнішня політика Івана IV.
  8.  Закріплення нових знань
  9.  Підсумки уроку
  10.  Домашнє завдання


ХІД УРОКУ

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

АКТУАЛІЗАЦІЯ

Фронтальний опитування з попередньої теми.

  •  Визначте особливості економічного розвитку Речі Посполитої?
  •  Визначте систему державного управління Речі Посполитої?
  •  Коли і в наслідок яких подій утворилася Річ Посполита?
  •  Охарактеризуйте основні напрямки зовнішньої політики Речі Посполитої?

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1.  ІванIV Грозний.

До кінці XVст. склалися умови до переходу у завершальну стадію об’єднавчого процесу російський земель і формування єдиної держави – Росія.

1462 -1505 рр. правління Великого князя Московський Іван ІІІ Васильович – розпочав завершальний етап об’єднання руських земель.

  •  Приєднання до Московської держави Ярославського, Ростовського та Тверського князівств, Новгородської та Вятської земель;
  •  1480 р. розгром Золотої Орди – скинуто монголо-татарське іго;
  •  1497 р. – прийняття Судебника.

1505-1533 рр. – правління Великого князя Московського Василя ІІІ Івановича:

  •  Приєднання Смоленського, Рязанського і Псковського князівства.

ІВАН IV ВАСИЛЬОВИЧ (25.08.1530-18.03.1584), мати княжна Олена ВасилівнаГлинська (померла 1538 р.) – великий князь Московський з 1533 р.

Демонструється портрет Івана IV

У 1533 році створюють Регентська Рада

Демонстрація відеоролика «Виховання молодого царя»

ПИТАННЯ:Визначте основні риси виховання молодого царя?

16 січня 1547 р. Івана IV було вінчане на царство

1547 пожар у Москві, що призвело до повстання, яке поступово затихло, але цар дуже суворо покарав повстанців.


  1.  Реформи царя Івана IV

Розповідь вчителя.

16 січня 1547 р. Івана IV було вінчане на царство.

Демонструється зображення картини вінчання на царство

1549 створення Вибраної Ради (Олексій Адашев, князь Андрій Курбський, священик Сильвестр, митрополит Макарій) де обговорювалися реформи і зовнішня політика. Була незалежна від Боярської думи.

Вибрана Рада –це постійний станово-представницький орган аристократії законо-дорадчого  характеру при царі, що обговорював питання зовнішньої та внутрішньої політики.

1549 р. – скликання Земського собору– це збори представників від бояр, вищого духовенства, земельних власників, московських купців. Розглядали найважливіші загальнодержавні питання, не обмежували владу царя.

  1.  

Демонстрація картини «Стоглавий церковний собор»


  1.  Опричнина та її наслідки для розвитку Росії.

Демонстрація відеоролика «Опричнина».

ПИТАННЯ: Визначте причини та зміст опричнини?

ОПРИЧИНА – це період 1565-1572, позначалася системою державного терору та жорстокими мірами

ЗМІСТ ОПРИЧНИНИ:

  1.  Поділ держави на дві частини: «государев уділ» - опричнини, куди цар відбирав землі за власним розсудом; та земщина, яка виплачувала податок у 100 тисяч руб.
  2.  Створення окремої гвардії «обрана тисяча» - 1070 дворян – опричники.

ПІДСУМОК ТА ЗНАЧЕННЯ:

  1.  Терор проти боярської знаті та народних мас;
  2.  Масове невдоволення опричниною.

  1.  Зовнішня політика Івана IV

ЗАВДАННЯ

Прочитати тест підручника та визначити основні напрямки зовнішньої політики та заповнити таблицю.

Дата

Подія

Учасники

Значення

ВІЙНИ ІВАНА IV:

  •  Казанські походи – 1547/1548, 1549-1550, 1552 (взяття Казані);
  •  Астраханські походи (1554, 1556);
  •  Війни з Кримським ханством (1541, 1552, 1555, 1570-1572);
  •  Війна зі Швецією 1554-1557;
  •  Лівонська війна 1558-1583;

ПричиниЛівонської війни:

  1.  прагнення дворянства придбати землі у Прибалтиці;
  2.  потреба російських купців в освоєнні торговельних шляхів Балтійського моря;
  3.  зміцнення військової могутності Росії і ліквідація загрози на Сході.

Періодизація війни:

  •  1558-1561 – успішна боротьба Росії проти Лівонської конфедерації;
  •  1561-1563 – перемога Росії у боротьбі з Польщею, Литвою та Швецією;
  •  1564 – перші поразки російських військ;
  •  1578-1583 – нанесення відчутних ударів по російським військам з боку Польщі.

ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ

Перевірка правильності таблиці

Скласти історичний портрет Івана IV Грозного.

ПІДСУМОК УРОКУ

Заключне слово вчителя

Правління Івана IV було дуже важливим для розвитку Російської держави, бо принесло важливі перетворення. Але, у той же час правління царя Івана IV було дуже жорстоким, тиранічним. В зовнішній політиці цар орендувався н а розширення кордонів держави, усунення небезпеки зі Сходу та завоювання узбережжя Балтійського моря.

ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ

  1.  Опрацювати текст підручника
  2.  Підготовити повідомлення про Василя Шуйського, К. Мініна та Д. Пожарського.

 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

10309. Фридрих Шеллинг 11.72 KB
  Фридрих Шеллинг оказался своеобразным связывающим звеном между философией Канта идеями Фихте. В центре его философских размышлений оказывается задача построить единую систему познания истины в частных областях. Все это реализуется в его âнатурфилософииâ. Основн...
10310. Формування стратегії розвитку туристичної дестинації «Подільські Товтри» 2.55 MB
  Розкити сутність понять «дестинація», «екологічна дестинація», «стратегія»; Визначити теоретичні основи формування стратегії розвитку туристичної дестинації; Сформулювати систему оціночних показників для визначення привабливості дестинації; Здійснити комплексний аналіз туристичного потенціалу дестинації «Подільські Товтри»; Визначити передумови для створення стратегії розвитку дестинації «Подільські Товтри»...
10311. Эпоха эллинизма 12.39 KB
  Эллинизм охватывающий период от завоеваний Александра Македонского до падения западной Римской Империи характеризует собой последующую античную философию. Сохранив многое из античной классики Эллинизм по существу завершил ее. Исходные принципы заложенные великими ...
10312. Давид Юм - философ английского Просвещения 15.5 KB
  Давид Юм философ английского Просвещения критиковал религиозный и философский догматизм который заложился в сознании людей. Он был философомскептиком антирационалистом. Юм известен своей мыслью о том что не существует объективной причинной связи вещей.Когда мы на
10313. Язык и мышление, их взаимосвязь 42.75 KB
  Язык и мышление Язык главная из знаковых систем человека важнейшее средство человеческого общения способ осуществления мышления. Человек единственной существо моделирующее внешний мир при помощи знаковых систем. В любом человеческом сообществе люди реагиру...
10314. Функции культуры 26 KB
  Функции культуры Основная человекотворческая Человек живет не в природе а в культуре. В ней он сам себя познает. Здесь есть и моменты миропонимания формирования воспитания и социологизации человека. Иначе она еще называется преобразующей функцией поскольку освое
10315. Категории диалектики. Законы диалектики 30 KB
  Категории диалектики общие понятия отражающие наиболее существенные закономерные связи и отношения реальности. Можно сказать что философские категории воспроизводят свойства и отношения бытия в максимально общем виде. Регулируя реальный процесс мышлени они в ходе е
10316. Общество - это продукт совметной историчсекой деятельности дюдей 18.99 KB
  Общество это продукт совместной исторической деятельности людей совокупность общественных связей отношений и компонентов особый тип надындивидуальной и надприродной системной организации. Общество представляет собой специфическую систему включающую множество э...
10317. Предмет и функции философии, Философские дисциплины 27.54 KB
  Философия есть определенная способность думать о вечных вопросах, о человеческой жизни и смерти, о предназначении человека, и в таком своем качестве она возникла вместе с появлением человеческого рода, Философия имеет дело с предельными, вековечными вопросами.