53325

Хобі. Плани на тиждень

Конспект урока

Педагогика и дидактика

My name is Dasha. I am 10. My hobby is drawing. It is an indoor activity. I go the art studio. I attend the art studio three times a week. I think my hobby is interesting. I can draw animals, people, trees. I am going to be an artist. I like my hobby because it is very exciting.

Английский

2014-02-25

329.5 KB

25 чел.

Гаврилюк О. І.

Конспект відкритого уроку з англійської мови

м. Дніпропетровськ

Тема: Хобі. Плани на тиждень. 5 клас за підручником Несвіт А.М. Ми вивчаємо англійську мову. Підручник для 5 класів загальноосвітніх навчальних закладів –К.: Генеза.

Тип уроку: урок узагальнення.

Мета: 

- закріпити та узагальнити знання з теми ‘Хобі. Плани на тиждень’ закріпити вивчений лексичний та граматичний матеріал;

- поширювати словниковий запас учнів з теми;

- тренувати у веденні бесіди за змістом почутого, прочитаного;

- вчити складати діалоги на задану тематику з урахуванням граматичних структур;

- виховувати інтерес до навчально-пізнавальної діяльності на англійській мові, розвивати логіку, увагу, пам’ять, діалогічне мовлення, фонематичний слух, навички писемного мовлення, креативне мислення учнів, уміння відстоювати свою точку зору;

- формувати поважне ставлення до захоплень однолітків і точки зору інших.

Дидактичний матеріал:

  •  Мультимедійна установка
  •  Уривок з мультфільму ‘Welcome into English’
  •  Таблиця для складання діалогу
  •  Наочність для виконання граматичних вправ
  •  Наочність для перевірки розуміння аудіо тексту
  •  Проекти учнів
  •  Медалі для нагородження
  •  Презентація до теми

Форми роботи: індивідуальна, фронтальна, парна.

Методи: репродуктивний, продуктивний, творчий, проектний.

Результат заняття: створення власних діалогів, визначення пріоритетів наявності хобі.

Хід уроку:

  1.  Організаційний момент

T: Good morning, children! Take your seats, please, and get ready for the lesson. It’s very nice to see you. How are you today?

Pupils: We are OK. Thank you.

T: Today we’re going:

  •  to speak about your classmates’ hobbies;
  •  to use grammar points-to be going to-in right way;
  •  to make and act dialogues about your plans for the next week;
  •  to read a text about British girls’ hobbies and discuss it.

Our motto is ‘Tastes differ’

  1.  Перевірка домашнього завдання

2.1 Бесіда за питаннями

What is a hobby?

What activities do you know?

What indoor activities do you like to do?

What outdoor activities do you like to do?

What activities do you do alone?

What activities can you do with your friends?

2.2 Заповнення таблиці 

Put words into the right column.

Gardening, cooking, drawing, fishing, singing, travelling, collecting coins, going in for sport, reading, dancing, playing music instruments, knitting, mending things, cycling, horse riding, playing computer games, doing projects, taking photos.

outdoor activities

indoor activities

group activities

activities  to do alone

2.3 Робота з таблицею

Make word combinations using the words from the table.

Drawing   cartoons and films

Collecting   books and newspapers

Playing   meals

Reading   stamps and stickers

Cooking   computer games

Watching   pictures of people and animals

2.4 Пред’явлення учнівських проектів

Зразок. My name is Dasha. I am 10. My hobby is drawing. It is an indoor activity. I go the art studio. I attend the art studio three times a week. I think my hobby is interesting. I can draw animals, people, trees. I am going to be an artist. I like my hobby because it is very exciting.  

3. Основна частина

3.1 Робота з текстом

  •  Бесіда

Look at the pictures and answer the questions.

What can you see?

What are the girls’ names?

What are their hobbies?

  •  Читання тексту

S u e: My hobby is music. I like classical music. I take music lessons twice a week. There are different musical instruments. Some people play the guitar. Others play the piano. As for me I am fond of the violin. After classes I often watch TV. I love films and cartoons. I don't read very much — newspapers sometimes, but not books.

 

Ann: I really like to stay at home. I like embroidering very much. My grandmother taught me to embroider. It is very exciting! I have learned. Sometimes I read books or play computer games. I don't watch TV very much, but I usually watch the news, or sometimes films. I often study in the evening.

 

M a r y: I spend much time outdoors playing tennis. I have trainings 5 times a week in my school club. We train a lot.  I also like to visit my friends or go to parties. I don't like to stay at home. It's boring. When you are at home you always have to study.

  •   Словникова робота

Play the violin 

Embroidering

To be fond of = to like to do

Exciting = fantastic

Have to study = must

  •  Фронтальне обговорення

What does Sue like to do?

What musical instruments does she play?

Does she like reading?

What does Ann like to do?

Who taught Ann to embroider?

What does she do in the evening?

Where does Mary spend her time?

Does she like to stay at home?

What does she do when she is at home?

  •  Співвіднесення малюнків і тексту
  •  Друге читання тексту
  •  Виконання завдання ‘False or true’.

Are the sentences true or false? Correct the false sentences.

Children don’t have any hobbies.

Sue plays the violin.

Sue likes classical music.

Sue likes reading books.

Ann doesn’t like staying at home.

Ann’s grandma taught her embroidering.

Mary is fond of sport.

Mary thinks that staying at home is boring.

3.2 Фізична хвилинка

 Hands on shoulders, hands on knees.

Hands behind you, if you please;

Touch your shoulders, now your nose,

Now your hair and now your toes;

Hands up high in the air,

Down at your sides, and touch your hair;

Hands up high as before,

Now clap your hands, one-two-three-four!

3.3 Работа з граматичним матеріалом

Look at the pictures and answer the questions.

  

 

What is Masid going to do? (have a bath)

What is Barry going to do? (play tennis)

What is Hilda going to do? (water flowers)

What are Wendy and Lin going to do? (cycle in the park)

What are Cindy and Lin going to do? (cook lunch)

3.4  Індивідуальна робота 

Вчитель роздає картки з опорами, учні заповнюють таблицю і складають діалоги ‘What are you going to do next week?’.

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

Sunday

  1.  Робота в парах (act out a conversation discussing plans).

Use the phrases for making, accepting or declining suggestions.

Let’s go to… What are your plans for the weekends? What about Friday?

It’s a great idea. Sure. OK.

I’m afraid I can’t. Thanks, but I am going to…

3.6 Робота з відео текстом

- перегляд мультфільму ’What is Ricky going to do?’(Відео або слайди з аудіозаписом)

Ricky: I am going to play soccer on Monday. On Tuesday I am going to visit my friend Paul. On Wednesday I am going to go to the cinema. There is a great film on. On Thursday I am going to buy a new T-shirt. I want a blue T-shirt. On Saturday I am going to watch TV. There is a sport program on TV.

- практика усного мовлення

What is Ricky going to do on Monday?

What is Ricky going to do on Tuesday?

What is Ricky going to do on Wednesday?

What is Ricky going to do on Thursday?

What is Ricky going to do on Friday?

What is Ricky going to do on Saturday?

Use expressions: buy a new T-shirt, watch TV, visit his friend Paul, play soccer, go to the cinema, go skating.

4. Заключна частина

4.1 Підведення підсумків урокy.

Teacher: In conclusion, tell me

-Is it interesting to have a hobby?

-Why do we need a hobby?

Hobby helps us to learn more about our planet, to be more intelligent and well-educated, make friends. We should all have a hobby and our life will be more interesting. Did you like our lesson?  

4.2 Домашнє завдання Вивчити діалог Мої плани на наступний тиждень

Appendix 1

Put words into the right column.

Gardening, cooking, drawing, fishing, singing, travelling, collecting coins, going in for sport, reading, dancing, playing music instruments, knitting, mending things, cycling, horse riding, playing computer games, doing projects, taking photos.

outdoor activities

indoor activities

group activities

activities  to do alone

Appendix 2

Make word combinations using the words from the table.

Drawing    cartoons and films

Collecting    books and newspapers

Playing    meals

Reading    stamps and stickers

Cooking    computer games

Watching    pictures of people and animals

Appendix 3

What are they going to do?

   

Appendix 4

What are you going to do next week?

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

Sunday

Appendix 5

What is Ricky going to do?


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

673. Формирование сексуальной ориентации мальчика-подростка в условиях социальной депривации 142.55 KB
  Какое влияние подобный образ жизни (сожительство со взрослым мужчиной) влияет на физическое развитие подростка. Как подобное сожительство влияет на психологическое состояние подростка. Как сексуальные отношения мальчика- подростка со взрослым мужчиной влияют на его половую идентификацию.
675. Формирование мероприятий организационного развития 371.5 KB
  Комплексный анализ среды предпринимательской деятельности. Сравнение типовых организационных структур и формирование организационной структуры общего и функционального управления организацией. Оценка эффективности проекта организационной структуры. Определение квалификации и численности работников.
677. Проектирование цифрового бих-фильтра методом билинейного преобразования в пакете программ Matlab 62.5 KB
  Особенности синтеза БИХ-фильтров методом билинейного преобразования в пакете программ MATLAB. Синтез цифрового фильтра методом билинейного преобразования. Исследование характеристик синтезированного цифрового фильтра.
678. Акции. Доходность акций 120 KB
  Оценка акции с точки зрения их доходности. Вид акции (простая или привилегированная) и ее номинальная стоимость. Размер уставного фонда акционерного общества на день выпуска акций и также количество выпускаемых акций, срок выплаты дивидендов. Распределение акций по степеням риска.
679. Реализация геолокационного приложения для ОС Android 109 KB
  Создание геолокационного приложения для ОС Android и получения навыков программирования для этой системы. Основные компоненты Android приложения. Плагин DDMS для среды разработки Eclipse. Программа, определяющая местоположение пользователя и находящая объекты в заданном радиусе.
680. Интеграция организаций и ее сфера 120.5 KB
  Корпоративные организации. Понятие корпорации. Современные корпорации, их место в экономике. Ориентация корпоративного управления в различные исторические периоды. Холдинг как тип организации и ядро корпорации. Функции холдинговых компаний. Консорциум как форма сращивания банковского и промышленного капиталов. Конгломерат, картели. Цели создания конгломератов, виды картелей: частные, государственные, международные картели.
681. Міжнародне співробітництво в сфері інтелектуальної власності в галузі комп’ютингу 111.5 KB
  Всесвітня організація інтелектуальної власності. Євразійська патентна організація. Участь України у міжнародному співробітництві у сфері інтелектуальної власності. Співробітництво зі Всесвітньою організацією інтелектуальної власності.