53329

Улюблені свята

Конспект урока

Педагогика и дидактика

My name’s Tanya. I live in Ukraine. We celebrate many holidays in our country. I should say I like all of them. Celebrating is my joy. I love greeting guests at my home. I like cooking something tasty. Guests come to share the joy of the day. Sometimes we make presents or surprises for each other. It’s great. Now tell me what holidays you like to celebrate.

Английский

2014-02-25

85 KB

0 чел.

Тема:Улюблені свята

Мета:

  •  ознайомити учнів із Днем подяки, практикувати у вживанні лексики з теми «Улюблені свята», вчити працювати в групі, вчити взаємодіяти в заданій ситуації, вчити привітань до свят;
  •  розвивати навички усного мовлення, аудіювання, письма, читання, розвивати увагу, логічне мислення, світогляд учнів за рахунок інформації, одержаної з допомогою англійської мови;
  •  виховувати повагу до традицій та культури свого народу та інших країн.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, дошка, листівки, дидактичний матеріал.

Хід уроку

І. Оргмомент.

Good afternoon, dear friends!

I’m glad to see you.

How are you today?

II. Повідомлення теми і задач уроку.

The theme of our lesson is “Our favourite holidays”.

III. Лексична зарядка.

Repeat after me: a custom, a firework, a parade, a tradition, a celebration, to celebrate, in honour of, to depend on.

Translate these words.

What things do you associate with holidays?(presents, postcards, flowers, etc).

Make up a scheme.

IV. Календар свят.

Now we’ll see how well you know holidays.

Match the holidays with their dates.

1. New Year                                                                 a) April

2. Christmas Day                                                          b) January,1

3. St. Valentine’s Day                                                  c) February,14

4. Easter                                                                       d) October,31

5. Victory Day                                                              e) January,7

6. Independence Day                                                    g) August,24

7. Halloween Day                                                         h) December,19

8. St. Nickolas’ Day                                                       i) May,9

V. Розвиток навичок читання.

Now you are going to read a letter from a girl. She tells us about Thanksgiving Day.

But first of all look at some new words:

Harvest – урожай

Settler – поселенець

Open your books and read the text. ( ex.1, p.66 Карпюк).

Now close your books and say if the following sentences are true or false.

1. Thanksgiving Day is celebrated on the fourth Thursday of November.

2. Pilgrims were the first settlers of Great Britain.

3. The Indians helped the Pilgrims to have a good harvest.

4. The Pilgrims invited their Indian friends to join their festival.

5. Since that time Americans and British people thank God and each other for the good on this day.

VI. Розвиток навичок аудіювання.

Now I am going to read you a letter from Tanya. Listen to it and be ready to answer the questions.

1. Where is Tanya from?

2. What does Tanya love?

3. What does she like cooking?

4. What do they make?

Hi, everyone.

My name’s Tanya. I live in Ukraine. We celebrate many holidays in our country. I should say I like all of them.

Celebrating is my joy. I love greeting guests at my home. I like cooking something tasty. Guests come to share the joy of the day.

Sometimes we make presents or surprises for each other. It’s great.

Now tell me what holidays you like to celebrate.

VII. Робота в групах. Розвиток навичок говоріння.

Your task is to make up greetings and join the right group.

We have four greeting cards for the following holidays: New Year, Birthday, St.Valentine’s Day, Easter.

I’ll give you parts of sentences, you must make up greetings correctly.

1) Christmas greetings and/ best wishes/ for the New Year.

2) Many Happy/ returns of the day.

3) Will you be/ my Valentine?/ Happy Valentine Day!

4) Happy Easter!/ Have a jolly Eastertime.

When you form four groups, you are to tell us about these holidays. You may use some helpful phrases.

1) Christmas and New Year: a Christmas tree, Santa Claus, to have a party, to invite guests, to make the New Year’s wishes, to sing songs.

2) Easter: to paint Easter eggs, to go to church, to have family dinner, to bake an Easter cake.

3) Birthday: to invite guests, to get presents, to bake a birthday cake, to have a good time, to sing songs.

4) St.Valentine’s Day: to greet other people, to send greeting cards, to make presents.

VIII. Розвиток навичок письма.

Complete the following sentences:

1) At Easter people usually go to… (church)

2) We usually give … to mothers on Mother’s Day. (flowers)

3) On New Year’s Eve people usually … a New Year tree. (decorate)

4) Children like to get … on Christmas Day. (presents)

IX. Гра «Закінчи вірш».

Complete the following rhymes.

1) It is winter, it is cold.

Father Frost is very … (old).

2) Snow on the ground

Snow all … (around).

3) Rain, rain go away

Come to me another … (day).

X. Поетична хвилинка.

Do you know any poems about holidays?

1) Easter:

Hop, hop, hop

Hop my bunny, hop,

Hop along my little bunny

You look sweet and very funny

On this Easter day.

2) Birthday:

So many wishes

So many smiles

Too many memories

Too few words

With one big Birthday

Happy Birthday!

Today is your day to celebrate

Your day to be the star

So let the ones you love

All cheer and say how special you are.

3) St.Valentine’s Day:

Roses are red

Violets are blue

Sugar is sweet

And so are you.

4) New Year and Christmas:

The New Year tree so fine and tall

Stands in the centre of the hall.

Its needles are green, its toys are bright.

Our New Year party is tonight.

Around the fir-tree let us play

Because it is a New Year day.

XI. Підведення підсумків уроку. Виставлення оцінок.


Урок з англійської мови на тему «Улюблені свята»

Для 6 класу

Учитель

англійської мови

Прилуцької

гімназії №5

Тарасенко Людмила Василівна

2011


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

69914. Расчет ускорения свободного падения при помощи оборотного и математического маятников 287.5 KB
  Цель работы: экспериментально определить ускорение свободного падения с помощью физического и математического маятников. Оборудование и принадлежности: установка с физическим и математическим маятником, секундомер, линейка с миллиметровыми делениями.
69915. Исследование и расчет однофазных цепей синусоидального тока 84 KB
  Цель работы: Определение параметров последовательной схемы замещения приемников энергии. Экспериментальное исследование и расчет цепей однофазного синусоидального тока с последовательным, параллельным и смешанным соединением приемников.
69916. Основные требования, предъявляемые к конструкции деталей машин 95.5 KB
  Основные требования предъявляемые к конструкции деталей машин Совершенство конструкции детали оценивают по ее надежности и экономичности. Основные критерии работоспособности и расчета деталей машин Для того чтобы быть надежными детали прежде всего должны быть работоспособными...
69918. Постиндустриальное общество, информационная революция, глобализация и международные отношения 43.56 KB
  В сфере производства формирование международных интегрированных производств на базе транснациональных корпораций. Основной характеристикой международных отношений с момента их исторического возникновения является постоянная трансформация.
69919. Предмет и задачи информатики 102 KB
  Наскальная живопись клинопись устная речь музыкальные звуки нотные знаки для их записи алфавит телеграф радио телефон телевидение компьютеры вот лишь некоторые звенья цепи попыток совершенствовать способы получения сохранения обработки и передачи информации.
69920. История как наука 63.5 KB
  Историческая наука: предмет особенности функции. Историческая наука: предмет особенности функции. Предмет исторической науки прошлое человеческого общества Особенности исторической науки: гуманитарная наука субъективность исторического знания тесная связь истории с политикой...
69921. Предмет и задачи истории как науки 83 KB
  Превращение истории из отрасли культуры в науку представляло собой довольно длительный процесс и завершилось на рубеже XIX-XX вв. Объект изучения для истории вся совокупность фактов характеризующих жизнь общества и в прошлом и в настоящем.