53341

Домогосподарювання. (Householding)

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Warming-up Yesterday I had a very hard day. I had a lot of homework. I cooked, I washed the dishes, cleaned the rooms, went shopping and ironed. I was very tired but nobody helped me. Usually my daughter helps me but yesterday she wasn’t at home. And what about you?

Английский

2014-02-25

367 KB

1 чел.

Відкритий Урок №31

КЛАС 7

Тема: Домогосподарювання. (Householding)

Вчитель: Жупинська ОМ

  Цілі:

Практичні: організувати говоріння учнів у монологічній та діалогічній формах; організувати виконання граматичної вправи для автоматизації навичок вживання Present Perfect Continuous; практикувати учнів у зв*язних монологічних висловлюваннях; продовжувати навчати працювати в парах та групах; формувати навички аудіювання.

Освітні: розширювати загальний світогляд школярів шляхом ознайомлення з технологією приготування окремих страв.

Розвиваючі: формувати комунікативну й інформаційну компетенції учнів: вміння отримувати, обробляти та використовувати інформацію з різних джерел; розвивати уміння планувати мовленнєву поведінку, навички роботи в групі, сприяти розвитку мислення, пам’яті та уваги школярів.

Виховні: підвищувати прагнення до вивчення англійської мови, до творчого втілення ідей, формувати кулінарні здібності та розуміння необхідності виконувати хатні обов’язки.

Тип уроку: комбінований, нетрадиційний – з елементами кулінарного шоу.

 Обладнання: телевізор, DVD програвач, відеоматеріали: уривок навчального відео “Dinner for two”, пісня “Helping hands”, реклама “Samsung”; роздруківки правил безпеки, назв електричних та не електричних приладів, схема “Present Perfect Continuous”, вікторина “Are you a chocoholic?”; інгредієнти для приготування бутерброду, чаю, коктейлю; пилосос, мікрохвильова піч, блендер, електричний чайник, тостер.


Хід уроку

| Підготовка до іншомовного мовлення

 Greetings:  Good morning children! I’m glad to see you. Sit down please. Are you ready for the lesson? Let’s start our work. How are you, Stas? T→P1→P2→P3……

Aim: Well, today we’ll continue speaking about our home duties. We’ve going to watch the videos, listen to the advertisements about different household machines and of course we show how we can cook some dishes.

Warming-up Yesterday I had a very hard day. I had a lot of homework. I cooked, I washed the dishes, cleaned the rooms, went shopping and ironed. I was very tired but nobody helped me. Usually my daughter helps me but yesterday she wasn’t at home. And what about you?

  •  Do you help your parents about the house?
  •  What do you do?
  •  What do you like doing?
  •  Have you got any household machines?
  •  Do you use household machines at home?

ll Основна частина уроку

Check on homework: As we know we can use many household machines. We have lots of things at home which help us to do the work better, easier. Some machines need electricity to operate and some do not. Let’s name electrical goods and non-electrical goods. P1, P2, P3 ….   Let’s classify them:

ELECTRICAL                                                  NON-ELECTRICAL

                   ↓                                                                         ↓

T: You have said that you used some of this household goods and now call the trends which have you got at home ( Atlant, Samsung, LG…….. )

T: And now I propose you to watch a little advertisement of one very famous trend of electric household machines. Watch and guess the name of this trend.

T: Well and now we’ll listen to your advertisements. I know you have worked hard at home to prepare them.

Speaking T: Well, thanks for your interesting and useful information about household goods. All your advertisements about using these devices will be useful for all of us. And now let’s watch the funny video about one young man.

T: Tell me, why don’t we have to hurry up, when we cook? What can happening? ( There can be funny or terrible situations in the kitchen; the dishes can be bad or badly cooked). Can you cook yourselves? What can you cook?

T: Let’s show how you can cook cocktail, toasts, tea. But first let’s remember the rules of using the electrical devices safety.

  •  Don’t touch your electric devices when your hands are wet.
  •  Don’t leave any of them to switch on.
  •  Don’t go out while you are cooking.
  •  Don’t forget to switch off the electric devices after the cooking.
  •  And of course, wash your hands before you start cooking.

T: Well and now let’s start. Today Liera, Aliona and Serhii make a glass of cocktail; Stas, Max and Liz make the toasts; Alina and Inna make a cup of tea. And today we have one special guest. This is a young lady. She is Julia. Today she is a person who will taste all your dishes and tell us how you are good at cooking.

T: Well, let’s start to make a glass of cocktail. (додаток 1)

T: Thank you, take your place. Julia, what about this glass of cocktail?

G: Mmmm.. what’s tasty! I like milk and ice-cream. Do you know that milkshakes are very useful for our health. In the 19th  and early 20th centuries, milkshakes were often reserved for ill members of the family. The cocktails, especially milk cocktails are very good for us. And this cocktail umbrella is very nice. I like it. This umbrella helps me to imagine the tropical paradises.

T: Well thanks for your good words about our cocktail and its decoration. Next let’s start to cook some toasts. Please the second group start to make your toasts. (додаток2)

T:  Thank you, take your place. And we’ll cook today a cup of tea too. The third group shows us how they can make a cup of tea. (додаток3)

T:   Thank you, take your place. Julia, can you tell us about the toasts and a cup of tea.

G: Mmm…. What a good smell of hot toasts! They are soft and crunchy! They are very tasty! I taste this cup of tea. It’s fantastic. By the way, for a healthy alternative, we can add honey instead of sugar. Besides, do you know which tea, they call an “English tea”? Yes, a very strong tea with milk is an “English tea”. Many famous English teas brands’ names are the surname of the families that make the mixture of tea. What a nice colour! It’s bright. It smells like fruit. It’s fruity. Thank you for this cup of tea and toasts and of course a glass of cocktail. You are the best cooks! Oh, I’m sorry! It’s a pity, but I must hurry up. I have spent my free time excellently however I must go to the conference. Thanks and good bye!

Rest time: T: What about having a rest time. Let’s a little relax. (відео-пісня)

Grammar:T: We’ve had a little rest and now let’s brush up our grammar. Tell me, what tense we use when we want to ask or say how long the action has been happening. Yes, you are right. Do you remember how we form Present Perfect Continuous tense. All right! And now open your pupil’s books at page 66. Let’s read the task of the exercise 1. Open your exercise-books, write down the date. And do this exercise in writing. Give me your copy-books.

Surveying: T: And now we have some minutes. Let’s have a talk about your favourite dish. Have you got Inna your favourite dish? And what about you Stas? Serhii? Liza? Well I have my favourite dish too. It’s chocolate. I love chocolate! I eat it every day. Usually I have chocolate biscuits and chocolate milk or a chocolate bar. And what about you? Let’s do a little survey “ Are you a chocoholic?” I’ll give you only 2 minutes. You have to answer the questions “yes” and then we find out which member of your form is the biggest chocoholic. These are the questions, you’ll work in groups. How many “yes” answers have you got? You see that Liza is the biggest chocoholic. Liza especially for you I’ve prepared a small bar of chocolate.

||| Заключна частина

 Summarizing: T: And now, let’s sum up our work. What have we learnt today? (Today at the lesson we’ve learnt to cook some dishes, using electrical devices, we’ve learnt the safety rules and now we can make the advertisements ….) Did you like our lesson? What did you like most of all?

Homework: T: Your homework is ex. 4, p.67

Thank you for your good work. Your marks for homework and work during the lesson are very high.


If you want to make a cup of tea you should:

  •  Take an electric kettle and some water;
  •  Pour some water into the kettle;
  •  Boil these water;
  •  Take a teapot;
  •  Put some tea into the teapot;
  •  Pour boiled water into the teapot;
  •  Wait 1 or 2 minutes;

Pour some tea into a tea cup;

  •  Add some sugar.

And your tea is ready!

Enjoy your tea!

If you want to make a toast you should:

  •  Take some slices of white bread;
  •  Put them into the toaster;
  •  Wait for 1 or 2 minutes;
  •  Slice a cucumber, cheese and sausage;
  •  Spread some butter on the toast;
  •  Put sliced sausage, cheese and cucumber on a toast;
  •  Add parsley.

The toast is ready!


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

52940. Эйдетические формы обучения русскому языку 179.5 KB
  Владимир Троицкий А когда уроки для нас становятся светлыми и радостными праздниками Когда они проходят интересно плодотворно на одном дыхании Наверное когда у вас всё получается когда всё понимаете и запоминаете и эти знания вы можете применить на практике. Уже 17 лет на каждом уроке русского языка я провожу такой эксперемент используя различные формы и методы развития образной памяти и всякий раз убеждаюсь что применение эйдетической...
52941. Перетворюємо навчання у захоплюючу творчу гру 764 KB
  Синий слон Оранжевый –арбуз Голубой газета Желтый жук Красный карандаш Зеленый замок Фиолетовый фрукты Белый бант Чёрный часы Учитель называет слова один раз ученики повторяют в такой же последовательности а потом в разброс. Начинают игру словами: Бабушка укладывает в свой чемодан. Заучування вірша за піктограмами і словами вчителя. Етап проектування і покладання мети Давайте пригадаємо: що таке ейдетика Які прийоми ейдетики ми використовуємо щоб краще запам’ятати слова Цифри Сьогодні використовуючи різні...
52942. Задачі Ейлера 2.09 MB
  Захоплення математикою здебільшого починається з міркування над якоюсь цікавою задачею. Вона може зустрітися на уроці, на заняті математичного гуртка, в математичній літературі. Завдання сучасної школи виховати творчу особистість. Знання, навички уміння здобувають в результаті власної активної діяльності.
52943. Використання ігрового методу навчання іноземної мови на прикладі казок. Тестові завдання 49 KB
  A beautiful princess lives in a palace with her father the King and her seven sisters. She has got a golden ball. Every day she plays with her ball in the garden of the palace. There is a deep, dark pond in the garden. When the weather is hot, the princess likes to play near the pond. One day she drops her ball into the pond.
52944. 10 самых интересных фактов об автомате Калашникова 23 KB
  Его официальное название – 762мм автомат Калашникова образца 1947 года АК47. В США автомат Калашникова можно приобрести за 70350 долларов. Автомат Калашникова входит в Книгу рекордов Гиннесса как самое распространенное оружие в мире.
52947. Развитие стереометрического воображения на начальном этапе обучения 310.5 KB
  Основная задача факультатива: расширить пространственные представления учащихся, развивать умения выполнять чертежи, развивать логическое мышление учащихся 5-6 классов
52948. London Virtual Tour. The Places of Interest in London 300.5 KB
  T.: The theme of our lesson is “Virtual tour about London”. Today we’ll speak about sightseeing in London. We’ll learn some new facts about London, places of its interest by reading, speaking, listening, watching the presentation of your classmates, where some of you will be guides; we’ll do quiz and tests.