53353

Різноманітність та значення хвойних рослин

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Тема уроку: Різноманітність та значення хвойних рослин. Тип уроку: комбінований Форма уроку: ділова гра Обладнання і матеріали: таблиці фотоілюстрації і малюнки що ілюструють різноманітність і значення голонасінних гербарій шишки і живі гілочки представників хвойних рослин динамічна схема Розмноження сосни картини викладені бурштином картки для опитування довідки учнів рекомендована література. Особливості будови і значення хвойних ми вивчимо сьогодні а зараз згадаємо Питання для бесіди: Які ознаки характерні для...

Украинкский

2014-02-25

36 KB

3 чел.

Урок з біології у 7 класі

Кунченко Лариса Василівна

Сєвєродонецька СЗШ І-ІІІ ст. № 20

Луганської обл.

Тема уроку: Різноманітність та значення  хвойних рослин.

Мета уроку: вивчити ознаки, притаманні представникам родів Сосна, Ялина, Модрина тощо; знати їх місце зростання, значення, вплив на організм людини. Розвивати пізнавальну компетентність учнів, їх комунікативні навички спрацювання у групах, продовжити роботу з екологічного та економічного виховання учнів (формування бережного ставлення до лісу, а також до паперу, зошитів і підручників).

Тип уроку: комбінований

Форма уроку: ділова гра

Обладнання і матеріали: таблиці, фотоілюстрації і малюнки, що ілюструють різноманітність і значення голонасінних, гербарій, шишки і живі гілочки представників хвойних рослин, динамічна схема «Розмноження сосни», картини викладені бурштином, картки для опитування, довідки учнів,  рекомендована література.

Базові поняття та терміни:

фітонциди, тіньовитривала,  світлолюбна, живиця, бурштин, екологія.

Хід уроку:

І. Організаційний етап.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів (індивідуальне й фронтальне опитування, робота з опорним конспектом, динамічною схемою, дидактичними картками тощо).

Учитель: «Сучасні голонасінні поділяються на чотири класи: Саговникоподібні, Гнетоподібні, Гінкгоподібні і Хвойні. Особливості будови і значення  хвойних ми вивчимо сьогодні, а зараз згадаємо…»

Питання для бесіди:

- Які ознаки характерні для голонасінних рослин ?

- Чим голонасінні рослини відрізняються від покритонасінних ?

- Як відбувається розмноження сосни ?

- Які особливості запилення і запліднення у голонасінних ?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми та мети уроку.

Обговорення  проблемной  ситуації.

Учитель:

«Чому в першому робочому селищі  Лісхімбуд, яке дало початок Сєвєродонецьку, в 1934-1940 роках  новосели поряд з будівництвом закладали соснові лісонасадження, лісосмуги ?».

(можна показати кілька слайдів про штучні лісонасадження, участь в них почесних жителів місця, бездоріжжя і піщані бурі на початок будівництва Сєвєродонецька).

IV.  Вивчення нового матеріалу:

Повідомлення завдання: з’ясувати особливості  будови обраних учнями систематичних груп  хвойних та  їх роль у природі та житті людини.

а) Об’єднання учнів в групи.  Повідомлення правил роботи в групах .

б) Призначення лідера групи (секретаря).

в) Обговорення в групах порядку виступу фахівців - спеціалістів згідно приготовленої  інформації.

Обрано три групи. За бажанням учнів вони обрали систематичні групи: 1гр. рід  Ялина, 2гр. рід Сосна, 3гр. рід Тис.

Учні  розподіляють інформативний матеріал, роблять схематичний  план відповіді, наприклад:

Рід Ялина

- тіньовитривала, вимоглива до вологості, родючості  ґрунту

- форма крони конусоподібна, листя  голки, по 1 у вузлі на пагоні

- шишки повислі, опадають щорічно, форма шишок овальна

- нижні гілки не відмирають - світло погано доходить до ґрунту

V. Звіт груп. Виступ фахівців – спеціалістів  різних галузей господарства (біологів, екологів, представників будівельних компаній, охорони здоров’я тощо)

Закріплення знань(члени групи повинні відповісти на питання, опрацьовані іншою групою. Учні слідкують за точністю та повнотою відповіді)

Приблизні питання:

Як називається деревина тиса ? (червоне дерево)

Чим відрізняється листя  сосни й ялини ? ( у ялини голки коротші і розміщені на гілках по одній, а у сосни – попарно)

Назвіть найпоширеніші види ялини (європейська, колюча, срібляста, блакитна)

VI. Узагальнення.

Учитель: Яке значення мають  Хвойні ?

Учні : За значенням у природі та в господарській  діяльності людини, голонасінні посідають друге місце після квіткових. Майже 90%  лісів планети складаються з  хвойних  дерев або кущів.  Могутні  ліси на великих територіях створюють величезну кількість органічних речовин і виділяють в атмосферу багато кисню. Оскільки  ліси – основне джерело кисню та летких протимікробних речовин (фітонцидів), їх і називають «легенями» або «зеленим щитом» планети». Ліси - це домівка для багатьох тварин.

Всі  хвойні використовують в практиці лісопаркового господарства та озеленення.

Сосни висаджують на схилах для запобігання їх розмиванню та закріплення пісків.

Хвойні використовують для виготовлення ліків , які сприяють  загоєнню ран, знеболюючих та сечогінних засобів. З хвої отримують вітамін С (аскорбінову кислоту – необхідну для підвищення імунітету людини). У хвої  ялиці  вітаміну С у 6 разів більше, ніж у лимоні.

В  хімічній промисловості ми використовуємо деревину голонасінних, яка є сировиною для отримання розчинника скипидару (з живиці), ацетону, смоли, спиртів, штучного шовку. З кори хвойних добувають дубильні речовини для дублення шкір у шкіряній промисловості. З механічних волокон кори виготовляють канати та снасті. В целюлозно - паперовій промисловості з деревини ялини виготовляють високоякісний папір».

Деревина хвойних необхідна у будівництві, є цінною сировиною для виготовлення шпал для залізниць, стовпів ліній електропередач, мостів, кріплення шахтних проходів.

Окремі види хвойних використовують під час проведення різних свят (наприклад, новорічними деревами є ялиця, ялина, сосна; у весільних обрядах для прикрашання короваю використовують смерічку (ялину звичайну); з деревини ялиці виготовляють музичні інструменти (віолончелі, скрипки, піаніно, контрабаси).

Закам’янілу смолу давніх  голонасінних – бурштин  використовують  для виготовлення  дорогоцінних  прикрас (ювелірних  виробів,  картин) і як ізолятор.

VII. Підсумки

Учитель:

«Ми ознайомилися з розмаїттям хвойних, вивчили їх характерні ознаки, вміло попрацювали в групах. Учні прийшли заздалегідь підготовлені до роботи, вони використовували додаткову літературу   (знайомить оглядово з деякими підручниками, довідниками, Червоною книгою)».

Повідомляються і коментуються оцінки.

V ІІІ.  Домашнє завдання: (§ 45 опрацювати, с.183 «Поміркуйте», за бажанням написати реферат «Значення голонасінних», в зошиті дати відповідь на питання: Які помилки криються в народній назві «кедрові горішки» ?

Дякую за увагу !


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

39574. ГОСУДАРСТВЕННЫЕ ТРЕБОВАНИЯ К УРОВНЮ ПРОФЕССИОНАЛЬНОЙ ПОДГОТОВКИ ВЫПУСКНИКОВ ПО СПЕЦИАЛЬНОСТИ «МЕНЕДЖМЕНТ ОРГАНИЗАЦИИ» 185 KB
  ГОСУДАРСТВЕННЫЕ ТРЕБОВАНИЯ К УРОВНЮ ПРОФЕССИОНАЛЬНОЙ ПОДГОТОВКИ ВЫПУСКНИКОВ ПО СПЕЦИАЛЬНОСТИ МЕНЕДЖМЕНТ ОРГАНИЗАЦИИ ВВЕДЕНИЕ Данная учебноознакомительная практика была разбита на восемь этапов: Первых шесть этапов посвящены ознакомлению особенностям высшего образования а так же уровню профессиональной подготовки выпускников по направлению Менеджмент специальности Менеджмент организации седьмой этап знакомство с современным предприятием как объектом управления а восьмой посвящен сущности менеджмента. В работе отражена экономическая...
39575. Сфера исследования экономики 21.07 KB
  Объект исследования экономики – это жизнедеятельность экономического человека, группы людей и государства, их «экономическое поведение» и связи с той экономической средой, в которой они находятся.
39576. Психологические особенности политической активности 28.38 KB
  Основой различий между активными и пассивными участниками политической жизни выступают мотивы и установки в соответствии с которыми люди включаются в политическую деятельность. Эгоцентрические это те мотивы которые концентрируются на собственной личности индивида ориентируют его на следование в политической деятельности узколичностным целям. Чтобы разобраться в происходящем выявить разные формы политической активности и политического участия во властных отношениях политическая психология делает определенные обобщения.
39577. Психологические аспекты оппозиционного поведения 1.18 MB
  Чтобы её выработать необходимо иметь представление о явлении оппозиционного поведения и о его носителях. На примере Ульяновской области можно сказать что в борьбу с политическим экстремизмом вкладываются колоссальные ресурсы. Таким образом не вызывает сомнений то что под все эти меры должна быть положена твёрдая научная база. Стоит отметить что проектами по исследованию оппозиции занимается один из фондов исследования общественного мнения что также свидетельствует о наличие интереса к данной теме.
39578. ОСНОВЫ ПОЛИТИЧЕСКОЙ ПСИХОЛОГИИ 2.62 MB
  Данная книга представляет собой впервые осуществленное в России систематическое учебное изложение основных слагаемых новой науки, политической психологии. От ее предмета и задач, через психологию личности, малых и больших групп, а также психологии масс в политике, до исследовательских методов и прикладного использования, читателю предстает широкая панорама роли и потенциала «человеческого фактора» в политике
39579. Электрификация коровника на 200 голов с разработкой кормораздачи в ЗАО «Овощевод» 507.5 KB
  Автоматизация производства это применение автоматических и автоматизированных устройств и систем для полного или частичного освобождения человека от выполняемой им работы по управления и контролю при получении обработке передаче и использовании энергии материалов информации и др. Эти процессы тесно связаны с применением индустриальной технологии производства в сельском хозяйстве совершенствованием планирования и управления. пуск и остановка первичных двигателей регулировка напряжения в сети подача топлива защита от коротких замыканий...
39580. Расчет электрификации коровника на 200 голов с разработкой кормораздачи в ЗАО «Овощевод» 1.68 MB
  Сельскохозяйственная – одна из основных и жизненно важных отраслей народного хозяйства. В нашей стране на эту отрасль приходится около 4% стоимости основных фондов; в ней занято 7,2 млн. человек, что составляет 11% работающего населения. С/х дает 5,4% ВВП, производит продукты питания для населения и сырье для перерабатывающей промышленности.
39581. Связь политически активной студенческой молодёжи как формальность и неформальность с уровнем социальной зрелости 415 KB
  От уровня социальной зрелости зависит нравственнополитический климат и культура нынешнего и будущего общества. не гарантирует высокий уровень социальной зрелости. Эти приписываемые социальнопсихологические признаки по праву можно считать признаками социальной зрелости. Экспериментальные исследования в области социальной зрелости как правило сводятся к изучению школьников и выпускников школ.
39582. Проект электрификации телятника на 25 голов с разработкой навозоудаления в ЗАО «Красный холм» РМО 578.63 KB
  В последнее время принят ряд указов, законов, нормативных актов, которые создают благоприятные условия для развития всех форм хозяйствования на селе в условиях рыночных отношений. Реализация этих решений по выходу с/х из кризиса основана на введении новых форм организации производства