53363

Моя улюблена іграшка

Конспект урока

Педагогика и дидактика

The topic under discussion today is “Our toys. In the Toy Shop”. We’ll learn new vocabulary and practice it in speech; we’ll sing songs together, role-play situations, do some exercises.

Английский

2014-02-25

196.5 KB

2 чел.

Жигло Ірина Вікторівна, Ряховська Тетяна Іллівна

Донецький багатопрофільний ліцей № 37.

Тема: Моя улюблена іграшка.

Підтема: У крамничці іграшок.

Цілі уроку:

Практична: Практикувати учнів у спілкуванні за заданою темою, вживати лексичний та граматичний матеріал у мові.

Освітня: формувати уявлення учнів про таку граматичну структуру як have/hasgot; удосконалювати навички  монологічного та діалогічного мовлення.

Розвиваюча: розвивати готовність до участі в іншомовному спілкуванні.

Виховна: виховувати розуміння важливості оволодіння англійською мовою та потреби користуватися нею як засобом спілкування.

Обладнання: роздавальний матеріал (картки), роздруківки розмальовок; м’які іграшки на полиці (для рольової гри «У крамничці іграшок»), персональні іграшки для монологічного висловлювання «Моя улюблена іграшка», персональний комп’ютер, мультимедійний проектор 1, екран, Інтернет On-Line.

Тип уроку: нестандартний,  з використанням мультимедійного обладнання та Інтернету On-Line.

Хід уроку.

I. Вступ.

  •  Привітання.

Good morning, friends! I’m very glad to see you here. How are you getting on? Let’s greet each other. We’ll start our lesson with a happy song2.Sing along and do the actions too!

If you're happy and you know it,
Clap your hands.

If you're happy and you know it,
Clap your hands.
If you're happy and you know it,
Then your face will surely show it
If you're happy and you know it,
Clap your hands.

If you're happy and you know it,
Stamp your feet.

If you're happy and you know it,
Stamp your feet.

If you're happy and you know it,
Then your face will surely show it,
If you're happy and you know it,
Stamp your feet.

If you're happy and you know it,
Shout hurray.

If you're happy and you know it,
Shout hurray.

If you're happy and you know it,
Then your face will surely show it.
If you're happy and you know it,
Shout hurray.

Hurray!

If you're happy and you know it,
Do all three.

If you're happy and you know it,
Do all three.

If you're happy and you know it,
Then your face will surely show it.

If you're happy and you know it,
Do all three!

(Діти співають пісню та виконують рухи)

  •  Вступна бесіда за темою  уроку. Повідомлення теми та завдань уроку.

Teacher:

Dear friends! Today we are having an unusual lesson.

  •  The topic under discussion today is “Our toys. In the Toy Shop”. We’ll learn new vocabulary and practice it in speech; we’ll sing songs together, role-play situations, do some exercises.  We’ll search our favourite Internet site Starfall [http://www.starfall.com/], sell and buy toys in the Toy Shop and draw your favourite toys.

I hope you’ll like today’s lesson.

  •  Let’s make a calendar. Робота на сайті Starfall On-Line.

[http://www.starfall.com/n/holiday/calendar/play.htm?f]

Учні  складають календар за допомогою інтернет-сторінки Starfall, яка оновлюється кожного дня, повторюють дні тижня, місяці року та записують у зошити дату.

  •  Warming up.Phonetics. A tongue twister. Train the sounds [w] and [v].

How are things today?

Very well, very well, very well, very well.

II. Основна частина уроку.

  •  Vocabulary. Активізація лексичного матеріалу. Журнал «Poznayko» № 2, лютий 2011. Intheshop. (p. 4-5)

Вірш проектується на екран. Учні слухають диск, повторюють вірш разом, відповідають на питання, також можна декламувати вірш індивідуально. Учні виконують запропоновані завдання на сторінках 4-5.

  •  Listening and speaking. Кожна іграшка мріє про найкращого господаря. Вони себе рекламують.

Nice to meet you. I am your transformer.

- Would you like a nice new doll?

- Do you like cars? Here is a nice racing car for you!

  •  Grammar and speaking. Ролева гра «У крамничці іграшoк». Розвиток діалогічного мовлення.

Тренувати граматичну структуру have/hasgot.

На полиці, на столі - улюблені дитячі іграшки.

  •  A seller: Nice to meet you. What can I do for you?
  •  A buyer: Nice to meet you too. I would like to buy a new toy.
  •  A seller: We’ve got many nice toys in our shop. Do you like cars (dolls, transformers, balls, a racing car, a teddy bear, a crocodile, a lorry, a toy train etc.)
  •  A buyer: I would like to buy a pretty doll (a teddy bear, a ball.. etc)
  •  A seller: We’ve got many nice dolls in our shop. Would you like this one?
  •  A buyer: Yes, I like it greatly! I’d like to buy this doll at once.
  •  A seller: Here you are!
  •  A buyer: Thank you.
  •  A seller: Not at all. We are always glad to see you in our shop. See you!

  •  Relaxation. A song. [http://www.posnayko.com/jornals/6/2006/1/]

A  favourite toy. (p. 6-7)

Every girl and boy

Has a favourite toy.

And which one do you like?

A puzzle, a robot,

A plane or a boat,

Or maybe it is a bike?

Every girl and boy

Has a favourite toy.

And which one have you got?

A teddy, a doll,

A kitty, a ball?

Oh, how I love the lot!

  •  Writing. Учні співають пісню та опрацьовують лексику (назви іграшок).2

Роздатковий матеріал-картки.

Find 10 toys in our crossword puzzle.

A

B

P

U

Z

Z

L

E

F

J

T

N

C

L

L

V

D

C

S

X

R

Q

B

O

A

T

A

T

B

I

K

E

G

A

S

N

E

R

G

A

H

I

Y

M

A

D

E

D

O

L

L

G

T

Y

U

T

T

R

D

B

O

L

Y

T

R

I

G

H

T

Y

O

R

Q

H

Y

Q

F

B

T

Y

I

T

R

W

N

Z

X

F

R

U

U

O

P

Y

E

D

F

G

H

T

R

A

N

S

F

O

R

M

E

R

KEYS: Boat, teddy, robot, lorry, ball, plane, puzzle, bike, kitty, transformer.

Insert the missing letters.

  •  Draw your favourite toy: Учні приймають участь у конкурсі розмальовок.

Вони отримають роздруківки, розмальовують їх та презентують свої роботи.

(Скопіювати, роздрукувати або завантажити розмальовки можна на сайті Пізнайко: [http://rebzi.ru/colorings/])

Конкурс розмальовок та малюнків «Моя улюблена іграшка».

  •  Продовжуємо працювати з матеріалами журналу «Poznayko» № 2, лютий 2011.
  •  Listening and writing. About cats. (p.16) Учні слухають диск та підкреслюють вірну відповідь (роздавальні картки) Зразки завдань:
  1.  Cats are very popular birds/animals/pets.

  1.  Domestic/wild/clever cats live with people.

  1.  Domestic cats live with people for almost 8 hundred/ 8thousand/ 8million years.

  •  Speaking. Individual work.Учні демонструють свої малюнки/розмальовки/іграшки та розповідають про свої улюблені іграшки.

III. Заключна частина уроку.

  •  Summarizing.

Teacher: Dear friends! Today we’ve done a lot! We sang songs, recited poems, did crossword puzzles and other activities. Did you like them? Why? Do you like toys? How many toys have you got?  Show us the pictures of your favourite toys. I’ll display your pictures in our classroom and on our site [http://englishclub37.at.ua/].

Домашнє завдання. At home you are to design a poster “My favourite toy” and write an

e-mail letter to your friend on this topic.

The best posters and letters will be displayed on our site   

http://englishclub37.at.ua/

  •  Підведення підсумків уроку.

Dearfriends! Our lesson is coming to the end. We got together and became real friends! You worked hard today and got good marks. So let’s sing one of our favourite songs2!

The more we get together,
Together, together,
The more we get together,
The happier we'll be.

For your friends are my friends,
And my friends are your friends.
The more we get together,
The happier we'll be!

1Вірність виконання вправ перевіряється за допомогою мультимедійного проектора та екрану, це пришвидшує процес та допомагає зробити урок більш продуктивним.

  2Вірність виконання завдань перевіряється за допомогою мультимедійного обладнання.                          

3 Ми вже декілька років використовуємо матеріали журналу, тому пісні, які діти співають на уроці, із архіву журналу «Poznayko» з диском, 2007-2009.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

26521. Внутренняя и внешняя политика Фр. в период консульства и 1-й империи Наполеона. Наполеоновская эпоха в исторической науке 38.5 KB
  давно мечтал о власти; Манфред: чтобы не проиграть. Для закрепления своей власти Н. оставалась республикой но власть в руках 1го консула главнокомандующий армией назначал членов всех органов законодательной власти выбирал их из кандидатов которые избирались гражданами на 5 лет он назначал перфекты заменивших местное самоуправление назначал министров которые ему непосредственно подчинялись. начались 100 дней период кратковременного возвращения Бонапарта к власти.
26522. Революции 1848-1849 гг. в Европе. Общие черты и особенности 74.5 KB
  Австрийская монархия: препятствием для развития был национальный гнет т. было насильственно объединены разные национальности т. задачей революции являлось создание независимых национальных государств. Германия: нац объединение освобождение крестьян уничтожение феодализма.
26523. Объединение Германии и Италии. Общие черты и особенности 30 KB
  Малогерманский вариант во главе с Пруссией и без Австрии; 2. Бисмарк предложил Австрии и Пруссии воевать с Данией и в результате войны Шлезенгер отошел Пруссии а Гольдштейн Австрии. Здесь Бисмарк резко заявил что доводить до конца не надо а от Австрии потребовать только отказ от объединения Германии вокруг Австрии. Перед ними стояла цель надо найти союзника для того чтобы избавиться от гнета Австрии.
26524. Движущие силы, характер, периодизация и итоги Второй Американской революции 43.5 KB
  поделили в пользу Юга территорию к западу от р. активизировалось движение против рабства аболиционисты они организовывали тайные маршруты для беглецов с Юга. в отличие от юга здесь индустрия работала на полную мощность на благо фронту. Осенью взяли промышл центр Юга Атланту.
26525. Франко-германская война 1870-1871 гг. и парижская Коммуна 1871 г. и их место в историческом процессе 40 KB
  Прусская война была осознана в Германии как война за национальное существование и независимость поэтому против Фр. провозглашена республика создано Вп Нац обороны в которое вошли представители политические силы оппозиционные империи. прошли выборы в Нац Собрание которое должно было утвердить прелиминарный мирный договор формальное согласие м д воюющими государствами относительно прекращения военных действий соглашение установления условий прекращения огня в общей форме очерчивается предполагаемая территория договариваются о судьбе...
26526. Общие черты и особенности эк. и П. развития стран Западной Европы и США в конце 19- начале 20 века 61.5 KB
  Внедрение капиталистического производства вызвало ряд изменений: 1. По темпам ежегодного приращивания производства 1 место США 2 место Германия. Еще 1й закономерностью развития стран было образование монополий добровольных объединений независимых предпринимателей обладающие исключительным правом производства или торговли. переход от независимого производства к концентрации производства: спрос = предложение = прибыль = обострение конкуренции = нерегулируемое производство = кризис перепроизводства = концентрация производства.
26527. Международные отношения в последней трети 19-нач.20 века 31 KB
  Герм. надолго была ослаблена а Герм. Германия пыталась добиться гегемонии готовила для себя плацдарм. в результате добилась союза 3х императоров1873 Герм.
26528. Страны Европы и США в годы I мир. войны 39 KB
  Если Тарле подчеркивал агрессивность только германского империализма то его оппоненты Покровский и его школа перекладывали ответственность на страны Антанты в том числе и на Россию Причинами I мир.вернуть утраченные территории в войне с Германией играть ведущую роль на континенте Англ.сокрушить Герм. Герм.
26529. Итоги первой МВ и Версальско-Вашингтонская система договоров 43 KB
  Создав преимущество германское командование решило перейти в наступление с целью разгрома армии Антанты до того как США смогли бы увеличить своё присутствие в Европе. Победа союзников обусловила главенствующую роль Великобритании Франции и США в выработке условий мирных соглашений на Парижской мирной конференции. проходила за закрытыми дверями США Вильсон Великобритания Ллойд Джордж Фр. этой программой США прикрывали экспансионистскую политику стали претендовать на мировое господство.