53473

3 історії виникнення української писемності та мови

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Ушинський Мета: 1 ознайомити учнів із витоками з´ясувати історичний шлях розвитку української писемності та мови її місце серед інших мов; 2 сприяти формуванню елементарних вмінь аналізу різноманітної інформації закріпити навички виразного читання; 3 формувати естетичні уявлення учнів; 4 виховувати почуття патріотизму і пошану до рідної мови та літератури інтерес до історичного минулого. Ми з вами визначаємо свято – День української писемності та мови. На сьогоднішньому уроці ви дізнаєтесь про витоки нашої мови її місце серед інших...

Украинкский

2014-02-27

78 KB

15 чел.

Дев´яте листопада

Тема: 3 історії виникнення української писемності та мови.

Коли зникає народна мова, народу нема більше…

Доки жива мова в устах народу, доти живий і народ.

І нема насильства нестерпнішого, як те,

що хоче відняти в народу спадщину,

створену багатьма поколіннями його… предків.

К. Ушинський

Мета: 1) ознайомити учнів із витоками, з´ясувати історичний шлях розвитку української писемності та мови, її місце серед інших мов;

2) сприяти формуванню елементарних вмінь аналізу різноманітної інформації, закріпити навички виразного читання;

3) формувати естетичні уявлення учнів;

4) виховувати почуття патріотизму і пошану до рідної мови та літератури, інтерес до історичного минулого.

Тип уроку: інтегрований урок-свято.

Міжпредметні зв´язки: українська література, історія.

Обладнання: виставка репродукцій; ікона; рушник; зразки абеток «глаголиця і кирилиця».

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація теми уроку.

Вступне слово учителя.

Учитель української літератури: Шановні учні! Шановні наші гості!

Сьогодні у нас особливий день. Ми з вами визначаємо свято – День української писемності та мови. Подивіться – так звучить тема нашого уроку, про це йдеться в нашому епіграфі. Рідне слово… Воно бринить, хвилює душу. Бо мова українська – невичерпне джерело, скарбниця народного духу. Вона багата. Порадник і вчитель тим, хто її любить і шанує, і суддя тих, хто її зневажає.

На сьогоднішньому уроці ви дізнаєтесь про витоки нашої мови, її місце серед інших слов´янських мов, почуєте щирі слова любові й вдячності до неї.

А зараз вчитель історії – Тетяна Іллівна – познайомить нас із постановою колишнього президента України Л.Д. Кучми.

Учитель історії зачитує текст:

«На підтримку громадських організацій, з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації суспільства постановляю:

Установити в Україні День української писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в день шанування пам´яті Преподобного Нестора Літописця.

9 листопада 1998 р.»

Учитель літератури: вже 7 років відзначаємо ми свято, що вшановує пам´ять Нестора, отже, давайте послухаємо трохи про життя і творчість цієї людини.

Нестор

Роки життя приблизно: 1055 – 1113

Видатний український письменник і літописець. Був ченцем (монахом) Києво-Печерського монастиря. В «Читанні про життя і загублення… Бориса і Гліба» Нестор закликав князів боротися за єдність українських земель. Також він автор твору «Життя Феодосія, ігумента Печерського», «Повісті минулих літ». Видалась цьому твору дивовижна доля: став він першою книгою для всіх, хто вивчає історію нашої землі.

Протягом багатьох років, не маючи відпочинку, працював Нестор, старанно записував події від найдавніших часів до 1113 р. Користувався багатьма книгами – і чужеземними, і написаними в рідному краю, бо боявся помилитися. Проте не був він лише старанним переписувачем. Нестор – і вдумливий вчений-історик, що непокоїться долею рідної землі, і мудрець, в якого боліла душа. Що нема в світі справедливості, і поет-пісенник, зворушений красою природи і чарівливістю слова. Саме тому «Повість минулих літ» не тільки розповідає про минуле, але й вчить його заради майбутнього. На сьогодні її перекладено багатьма мовами: німецькою, французькою, швецькою, латинською, польською, чеською, датською, англійською.

Нажаль, твір не зберігся у своєму первинному вигляді, багато разів перероблявся, переписувався. Ім´я Нестора випадково збереглося лише в одному з екземплярів його твору.

Помер ченець і похований у Києво-Печерському монастирі.

III. Основна частина уроку.

Учитель літератури: подивіться друзі сьогодні ви розділилися на 4 групи, кожна з якої має свою назву:

1. Ми є діти українські;

2. Наш скраб – рідно мова;

3. З історії виникнення слов´янської писемності;

4. Скорботний шлях української мови.

А зараз я запрошую вийти до нас I групу учнів, які підготували чудові вірші. Вони доведуть нам, що бути дітьми України – це велике щастя.

1-й учень   Ми є діти українські,

                   Хлопці та дівчата.

                   Рідний край наш – Україна,

                   Красна та багата.

2-й учень   Рідне небо, ясне сонце,

                   Місяць, зорі срібні,

                   Рідний народ – українці,

                   Всі до нас подібні.

3-й учень   Рідна віра – свята Трійця

                   І Пречиста Мати.

                   Рідна мова – нею вчились

                   Бога прославляти.

4-й учень   Присягаєм наш край рідний

                   Над усе любити,

                   Рідний народ шанувати

                   І для нього жити.

5-й учень   (в руках тримає ікону та рушник)

                   Присягаєм рідну віру

                    Завжди визнавати,

                    Говорить по-українські,

                    Молитись, співати.

6-й учень    Що нам рідне, те нам буде

                     І красне, і гоже –

                     Присягаєм, що так буде,

                     Поможи нам, Боже.

Упродовж віків учених цікавлять питання коли і як народилася писемність, слов´янська абетка і чи мали наші предки до цього якісь інші писемні знаки?

Відповісти на ці запитання мені сьогодні допоможуть учні з III групи – знавці історії виникнення української писемності та мови.

1-й учень   Довгий час побутувала думка, що наша писемність з´явилася лише після хрещення Русі, тобто прийняття християнства – віри в Іісуса Христа, яке відбулося за правління київського князя Володимира у   988 р. Тоді з Візантії та Болгарії привезли на Русь богослужебні книги. Проте у багатьох місцях нащі пращури, археологи знаходили на кам´яних плитах, амфорах таємничі незрозумілі знаки.

Учитель історії: дуже цікаву інформацію у продовження цієї теми підготували.

2-й учень   У народів на території України були, наприклад, знаки-символи у вигляді простих малюнків: хрести, ромби, квадрати, кола. Дедалі вони ставали складніші та різноманітніші. З´явилися зображення небесних світил  (сонце, місяць, зірки), тварин (мамонтів, оленів, вовків, львів, собак), птахів (орлів, воронів), худоби (биків, коней, вівець, кіз, свиней), ідолів (зображення язицької віри, богів). Ці знаки відображали вірування, місце проживання, деякі особливості життя та діяльність племен на території України, ще до виникнення Київської держави.

Учитель історії: Перший історик давньої слов´янської писемності, болгарський чернець (російською – монах) Чорноризець Храбр розповідає про два етапи розвитку слов´янського письма.

Перший, коли слов´яни були ще язичниками, тобто вірили в багатьох богів, ще до християнської віри, «і чертами і резами писали». Ще у      860-861 рр. У Херсонесі (зараз це частина м. Севастополь) було знайдено Євангеліє та Псалтир написані «руськими письменами». Після того було якесь «Іванове» руське письмо, бо були грамоти, про які згадується в договорі з греками 911 р. Значить грамотність була вже у IX ст..

Ми не знаємо, яке це було «Іванове письмо». Але відомо, що в II пол. IX і I пол. X ст. існували також берестяні грамоти. Багато їх знайдено в Новгороді, Звенигородці, Бересті і прочитано.

Другий етап – після прийняття християнства православного. Існували дві системи письма, які вживали в Україні. Давайте подивимося на них уважно. Зразки обох систем лежать перед вами.

Давня система – глаголиця – укладена наче Кирилом, вживалася мало, принаймні, збереглося небагато її пам´яток, хоч зустрічаються в рукописах XI – XV ст. окремі літери, речення, писані глаголицею.

У 863 р. Візантійський імператор Михайло послав ченців Кирила і Мефодія до Моравії на запрошення кн. Ростислава проповідувати християнство. Відповідь Кирила знаходимо у «Життях Кирила і Мефодія».

Зачитує учитель літератури: «Немічний я тілом і хворий. Але з радістю піду в Моравську землю, якщо не мають вони абетки своєї мови. Бо просвіщати народ без письмен його мови однаково, що намагатися писати на воді!».

Далі учитель історії: Кирило і Мефодій перекладали з грецької на слов´янську Біблію, вели церковну службу слов´янською мовою. Для цього їм необхідно було створити  слов´янську  писемність. Вони об´єднали примітивні старовинні писемні знаки слов´ян абеткою, що складалася із пристосованих грецьких літер та глаголиці, а також новостворених літер. Назвали її ім´ям творця – кирилицею. Придивіться уважно, літери глаголиці та кирилиці мали також числове значення. Поява ж слов´янської писемності сприяла швидкому розширенню християнства серед південних і східних слов´ян, зняла напругу у взаєминах між слов´янами і Візантії, а згодом зв´язала долю цих народів.

3-й учень   Отже, нам відомо про два види письма: глаголицю і кирилицю. Кириличний алфавіт з XI ст. Широко застосовувався в духовній і світській (тобто не церковній) лутературі. Зразки його можна також побачити в рукописах. На повсякденних побутових речах, зброї, на стінах.

Учитель історії: подивіться, в наших підручниках з історії на стр… 72, 76 є приклади таких написів (вони називаються граффіти) на стінах Софії Київської.

Далі знов 3-й учень: у середині XVI ст. У східних слов´ян виникає друкарство та алфавіт, створений з окремими змінами, на основі попереднього. Перші друковані книги з´явилися у типографії м. Львова   1574 р. – «Апостол» і «Буквар» для вивчення дітей грамоті. Від давнього періоду цей алфавіт успадкували всі три слов´янські народи: український, російський, білоруський.

У 1708 р. за реформою, проведеною Петром I, царем, імператором Росії, старий друкарський шрифт було змінено. З XVIII ст. цей шрифт поширився в Україні. Кирилиця і тоді, і нині лежить в основі нашого алфавіту.

Учитель історії: Існує 2 погляди на зародження і розвиток української мови як окремої  слов´янської:

1. вона виникла після розпаду давньоруської мови у XVI ст.

2. безпосереднім джерелом української мови, як і інших слов´янських мов, вважається прослов´янська мова, розпад якої почався у VII ст.

Питання ж сучасної української літературної мови, допоможе нам розв´язати 4-й учень:  сучасна українська літературна мова пов´язує свою історію з конкретною датою – виданням «Енеїди» Котляревського – 1798 р. Знаменита поема стала першим друкованим твором, написаним живою народною мовою.

Учитель літератури: так, дійсно, поема Котляревського – це перший твір сучасної української літератури, який написаний живою народною мовою. З поемою «Енеїда» ми з вами познайомимось у 8-ому класі (тримає книгу в руках).

5-й учень:   Калиновою, солов´їною називали українську мову поети. Це неповторна мова Т.Г. Шевченка, І.Я. Франка, Л. Українки,                         М. Коцюбинського, П. Тичини, В. Сосюри, М. Рильського та інших представників красного (в розумінні красивого) письменства.

Учитель літератури: Та судилась нашій мові і страдницька доля. Українська історія пам´ятає й скорботні дати. Давайте з вами ще раз звернемо увагу на епіграф нашого уроку.

А зараз запрошуємо учнів IV групи (діти виступають під піснею «Реве та стогне Дніпр широкий»).

1-й учень: Після Переяславської ради цар Олексій Михайлович проявив до України ставлення як до завойованої території. Духовні книги, видруковані в Україні, підлягали знищенню.

1654 р.

2-й учень: На Церковному соборі у Москві україно ненависникам піддано знищенню всі українські книги.

1660 р.

3-й учень: Українську церкву ліквідовано як самостійну та віддано під диктат Московського патріархату.

1685 р.

4-й учень: Російський цар Петро I заборонив друкувати книги українською мовою.

1720 р.

5-й учень: Видано розпорядження російської церкви про вилучення у населення України українських букварів та церковних книг українською мовою.

1769 р.

6-й учень: Зруйновано Запорізьку Січ і закрито українські школи при полкових козацьких канцеляріях.

Учитель літератури: Так щасливі ми, що народились і живемо на такій чудовій землі – багатій і мальовничій Україні. Україна! В одному тільки слові бринить музика. Україна – це тихі води, ясні зорі, зелені сади, лани золотої пшениці. А найбільший її скарб – мова.

А зараз запрошуємо учнів II групи які доведуть, що мова наша калинова, солов´їна.

1-й учень   Ой, яка чудова українська мова!

                   Де береться все це, звідкіля і як?

                   Є в ній ліс, лісок, лісочок,

                   Пуща, гай, діброва,

                   Бір, перелісок, чорноліс

                   Є іще й байрак!

                   І така розкішна і гнучка, як мрія!

Учитель історії: Можна звідкіля і звідки,

                             Можна і звідкіль.

                             Є у ній хурделиця, віхола,

                             завія, завірюха, хуртовина,

                               хуга, заметіль.

2-й учень   Мова, що таке мова?

                   Народ говорить, що «слово

                   До слова – зложиться мова».

Т.Г. Шевченко ось що про неї каже:

                    Ну що б, здавалося, слова…

                    Слова та голос – більше нічого,

                    А серце б´ється, - ожива

                    Як їх почує!

3-й учень    Ти ось послухай, як чудово

                     Звучить українська мова,

                     Як співуча й мелодійна,

                     Як пісня мамина спокійна!

                     Як гнучка і величава,

                     Як України в світі слава!

                     Яка до болю рідна й мила!

                     О мово, ти мене зростила

                     В Україні, в ріднім краї –

                     Де сонце, як окраєць хліба сяє,

                     Де золотом пшениця родить,

                     Де п´є з Дніпра веселка воду,

                     Де на оспіваних просторах

                     Замріяні сади цвітуть!

4-й учень     Мово рідна, слово рідне,

                      Хто вас забуває,

                      Той у грудях не серденько,

                      Тільки камінь має.

5-й учень      Як ту мову можна забути,

                      Котрою учила

                      Нас усіх ненька говорити

                       Ненька наша мила?

Учитель літератури: А тепер ми знову запрошуємо учителя історії, щоб вона допомогла нам з´ясувати питання з приводу виникнення  слов´янської писемності.

Учитель історії: Виникнення письма має надзвичайно важливе значення в історії будь-якого народу. Проблема виникнення східних   слов´ян дуже складна і досі не вирішена.

1775 р.

                    ___________________________________________________

7-й учень: Указ міністра Валуєва про заборону видання книжок українською мовою.

1863 р.

                   _________________________________________________

8-й учень: Указ царя Олександра II про заборону друкування нот українських пісень.

1876 р.

                  ____________________________________________________

9-й учень: Закрито всі українські театри.

1884 р.

                  ____________________________________________________

10-й учень: Цар Микола II ліквідує українську пресу. 

1914 р.

IV. Закріплення вивченого.

Учитель літератури: Таким, любі друзі, був довгий і непростий шлях виникнення і розвитку нашої писемності та мови. А зараз я пропоную вам звернутися до надрукованих конспектів уроку, що лежать на партах. Зверніть увагу на питання, що стоять в кінці, ви маєте дати на них письмові відповіді.

Діти виконують завдання.

V. Підсумки.

Учитель історії: втрата народом мови – це трагедія всіх традицій, бо тоді губиться весь попередній досвід, зафіксований в ній. Культура змінює свій генетичний код, а народ відчужується від традицій, звичаїв, духу предків, потрапляє в іншу духовну атмосферу і свідомо чи несвідомо страждає.

Учитель літератури: Кожен народ, який дбає про сьогоднішнє і майбутнє, знає до чого призводить руйнування, зрікання рідної мови. Це деградація, виродження, занепад. Тому люди завжди берегли свою живильну силу, криницю – Мову, з якої черпали силу для духовного здоров´я і наснаги.

А ми сподіваємося, що довели сьогодні, що наша мова живе, ми знаємо та поважаємо її.

На цьому наше свято закінчується. У ваших конспектах позначте

VI. Д/з: повторити записи в конспекті.


Конспект інтегрованого уроку: українська література, історія.

Тема: З історії виникнення української писемності та мови.

Коли зникає народна мова, народу нема більше…

Доки жива мова в устах народу, доти живий і народ.

І нема насильства нестерпнішого, як те,

що хоче відняти в народу спадщину,

створену багатьма поколіннями його… предків.

К. Ушинський

Хід уроку.

1. Постанова колишнього президента України Л. Кучми від 9 листопада 1998 р.  «На підтримку громадських організацій, з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації суспільства постановляю:

Установити в Україні День української писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в день шанування пам´яті Преподобного Нестора Літописця.»

Довідка: Нестор (бл. 1055 – бл. 1113) - видатний український письменник і літописець. Був ченцем (рос. - монахом). Автор творів «Читання про життя і згублення Бориса і Гліба»,  «Житіє Феодосія, ігумента Печерського», «Повісті минулих літ». В останньому творі зв´язав історію Русі з світовою, дослідивши її від найдавніших часів до 1113 р. Помер і похований в Києво-Печерському монастирі.

2.  Читання віршів про українську мову.

3. Теорія літератури: поняття виразне читання.

Виразне читання – це мистецтво відтворення в живому слові думок, почуттів, настроїв, переживань, якими нисичено художній твір. У процесі такого читання виявляється особисте ставлення виконавця до виконуваного ним твору, відчувається його виконавський намір, який виливається в діяння словом (словодію).

4. Історичний шлях розвитку української писемності та мови.

988 р. – хрещення Русі кн. Володимиром. Християнство – віра в Іісуса Христа.

Два етапи розвитку української писемності – до і після прийняття християнства.

Кирило і Мефодій – творці абеток глаголиця і кирилиця (розгляд таблиць).

«Немічний я тілом і хворий. Але з радістю піду в Моравську землю, якщо не мають вони абетки своєї мови. Бо просвіщати народ без письмен його мови однаково, що намагатися писати на воді!» (слова Кирила, що знаходимо у «Життях Кирила і Мефодія»).

1574 р. – перші друковані книги – «Апостол» і «Буквар».

Скорботні дати на шляху розвитку української мови та писемності.

1863 р. – указ міністра Валуєва про заборону видання книжок українською мовою.

1876 р. - указ царя Олександра II про заборону друкування нот українських пісень.

1884 р. - закрито всі українські театри.

1914 р. -  цар Микола II ліквідує українську пресу. 

5. Закріплення вивченого матеріалу.

Дайте письмові відповіді на питання:

а) Що ви запам´ятали про Нестора Літописця? Чому саме в день ушанування його пам´яті відзначається свято української писемності та мови?

б) Із чим порівнював Кирило «просвітництво народу без письмен його мови»?

в) Коли була видана перша книга написання живою народною мовою? Назвіть цей твір?

г) Пригадайте і назвіть твори поетів і письменників про українську мову?

Домашнє завдання:


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

81364. Відповідальність за невиконання рішення, що зобов’язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі 22.33 KB
  89 Закону у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення що зобовязує боржника виконати певні дії та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника юридичну особу від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий...
81365. Звільнення майна боржника з-під арешту, зняття арешту 27.57 KB
  Особа яка вважає що майно на яке накладено арешт належить їй а не боржникові може звернутися до суду з позовом про визнання права на майно і про звільнення майна зпід арешту. У разі прийняття судом рішення про звільнення майна зпід арешту або сплати боржником повної суми боргу за виконавчим документом до реалізації арештованого майна боржника майно звільняється зпід арешту за постановою державного виконавця яка затверджується начальником відповідного органу державної виконавчої служби додаток 40 не пізніше наступного дня коли...
81366. Поняття виконавчого провадження та його місце в системі права України 24.12 KB
  Виконавче провадження це врегульовані законодавством України суспільні відносини що виникають і реалізуються в процесі примусового виконання між органами державної виконавчої служби і посадовими особами які здійснюють примусову реалізацію рішень ухвал постанов судових і несудових органів з одного боку та між особами котрі беруть участь у виконавчому провадженні і залучаються до проведення виконавчих дій з другого боку на підставах у спосіб та в межах встановлених законом. Закону України Про виконавче провадження визначає...
81367. Принципи виконавчого провадження : поняття, зміст та значення 30.61 KB
  Принципи виконавчого провадження це закріплені у правових нормах основні засади керівні положення які визначають організацію органів державної виконавчої служби зміст і спрямованість її діяльності правовий статус учасників виконавчого провадження. На підставі теоретичних положень аналізу чинного законодавства та практики його застосування можна виокремити такі принципи виконавчого провадження: принцип гуманізма полягає у тому що заборонено у будьякій формі посягати на права і свободи фізичних осіб які беруть участь у виконавчому...
81368. Поняття, сутність та елементи правовідносин у виконавчому провадженні 28.23 KB
  Правовідносини у виконавчому провадженні виникають між державним виконавцем з одного боку та іншими субєктами виконавчого провадження стягувачем боржником з іншого. До ознак правовідносин що виникають у виконавчому провадженні слід віднести такі: вони виникають при примусовому виконанні рішень судів та інших юрисдикційних органів та регламентовані законодавством про виконавче провадження; без волі стягувана фізичної або юридичної особи державний виконавець не має права відкривати виконавче провадження. У випадку звернення...
81369. Суб’єкти виконавчого провадження та їх класифікація 25.45 KB
  Субєкти виконавчого провадження субєкти виконавчих правовідносин учасники виконавчого провадження це носії процесуальних прав та обовязків у виконавчому провадженні. Закону учасниками виконавчого провадження є державний виконавець сторони представники сторін прокурор експерти спеціалісти перекладачі субєкти оціночної діяльності субєкти господарювання. Прокурор бере участь у виконавчому провадженні у випадку здійснення представництва інтересів громадянина або держави в суді та відкриття виконавчого провадження на підставі...
81370. Органи і посадові особи Державної виконавчої служби, їх правове становище та повноваження 24.9 KB
  Органами державної виконавчої служби є: Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України до складу якого входить відділ примусового виконання рішень; управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим головних управлінь юстиції в областях містах Києві та Севастополі до складу яких входять відділи примусового виконання рішень; районні районні у містах міські міст обласного значення міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних...
81371. Державний виконавець як обов’язковий суб’єкт виконавчого провадження, його обов’язки та права 29.09 KB
  Державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; здійснювати перевірку виконання юридичними особами всіх форм власності фізичними особами фізичними особами підприємцями рішень стосовно працюючих у них боржників; з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від органів установ організацій посадових осіб сторін та учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій...
81372. Роль суду у виконавчому провадженні 22.06 KB
  Роль суду у виконавчому провадженні є досить важливою і багатоаспектною. Це полягає в тому що суд не лише здійснює контроль у виконавчому провадженні але й вирішує цілий ряд питань виконавчого провадження. Специфіка судового контролю полягає в тому що він здійснюється лише при розгляді конкретної цивільної справи судом і лише у випадку звернення особи за захистом.