53529

ПОРИ РОКУ І НАРОДНІ СВЯТА. КАРНАВАЛ ОСІННІХ КОЛЬОРІВ

Конспект урока

Педагогика и дидактика

МЕТА: накопичення художнього досвіду набуття елементарних умінь та навичок художньотворчоїдіяльності; формування культури художнього сприйняття навколишнього середовища потребу у художньотворчій самореалізації; удосконалення навичок роботи з фарбами уміння утворювати нові кольори способом...

Украинкский

2014-02-27

47.5 KB

10 чел.

ІНТЕГРОВАНИЙ  УРОК  З « МИСТЕЦТВА» У  2-МУ  КЛАСІ

                                                Руда Лариса Робертівна

                                                             учитель музичного мистецтва

                                                учитель - методист вищої кваліфікаційної категорії

                                                Скубко Олена Іванівна

                                                учитель початкових класів

                                                 учитель - методист вищої кваліфікаційної категорії

                  Світлодарська загальноосвітня школа IIII ступенів № 11

                  Дебальцівської міської ради, Донецької області 

ТЕМА УРОКУ.  ПОРИ РОКУ І НАРОДНІ СВЯТА.

КАРНАВАЛ ОСІННІХ КОЛЬОРІВ

Музичний ряд:  музичні записи творів П.І.Чайковського з циклу “Пори року”. “Пісня про школу”  М. Дремлюга. Жниварська пісня “Дивувалися ліси”. Українська народна пісня “Ходить гарбуз по городу”. Пісня “Шпачок прощається” Т. Потапенко.  П.І.Чайковський “Сентиментальний вальс”. пісня “Осінь” (Ю. Чичков)

Репродукції:   репродукція картини Левітана “Золота осінь”.  Фоторепродукцї на тему «Моє місто восени»

Практична робота.  Виконання колективної композиції «Осінь-красуня» з виготовленого і  розфарбованого акварельними фарбами  осіннього листя (папір)

МЕТА:накопичення художнього досвіду, набуття елементарних умінь та навичок

художньо-творчоїдіяльності;  формування  культури  художнього

сприйняття   навколишнього  середовища,  потребу у художньо-творчій

самореалізації; удосконалення  навичок  роботи з  фарбами, уміння

утворювати нові кольори способом змішування  фарб; поглиблювання   

знань   про народні свята;на матеріалі пісень розвивати вокально-

хорові навички, музичний слух;виховування  уявлення  і  розуміння  

зв’язку  музичного  мистецтва   образотворчим     мистецтвом.

ОБЛАДНАННЯ:українські рушники, репродукції картин видатних художників на

тему “Осінь”,виставка дитячих малюнків, фарби, шаблонилистя  дерев,  

незакінчений портрет вродливої дівчини для виконання творчого завдання.

ТИП УРОКУ: урок-свято

ХІД УРОКУ-СВЯТА

Свято починається під звуки “Осінньої пісні” П.І.Чайковського з циклу “Пори року”.

Учитель музики

Сьогодні, діти, у нас  незвичайна зустріч. А про що буде йти мова, ви здогадаєтесь самі подивившись інсценізацію вірша О.Сенатович “Вчиться вересень читати”

Вчиться вересень читати,                             С охоче віддаю,

Вчиться літери складати.                              Бо ВІТАННЯМ я стаю.

Засміявся хитро вітер:                                   Ціле ІН індик приніс.

– А склади-но ОСІНЬ з літер!                      Мовить вересень про себе:

Вдарив вересень тривогу:                                 – Ще м’якого знака треба! –

– Хто прийде на допомогу?!                             І підходить до коня

Огірок озвався ґречно:                                      –  Дайте знак пом’якшення!

О віддам я, безперечно,                                 – Що ж, бери! –  промовив кінь,

Раз оказія така! –                                              Із коня зробився КІН…

Стала ГІРКА  з огірка.                                      Застидався вітер сильно,

Тут світання нагодилось,                                  Каже вересню прихильно:

Також чемно уклонилось:                                 –  Хочеш, я віддам тобі?!

– Пізно, вітер, далебі,                                       Віддавати  І тепер,

Як тобі я носа втер?!

Учні з допомогою вчителя інсценізують вірш. На дошці з’являється на осінніх кленових листочках слово“ОСІНЬ”.

Учитель музики. Ми вже не раз з вами розмовляли про осінь, малювали малюнки, вивчили багато віршів, пісень. І зараз  все це згадаємо.

– Яку найпершу радість    нам приносить осінь? (День знань)

Читання віршів дітьми

                     1 учень                                              2 учень

Жовтіє листя на тополі                      З гілок тополь  злітає листя,

 Летять у синяві хмарки.                     Кружляє й падає до ніг,            

Відкриті навстіж двері в школі.        Сьогодні діти урочисто

          Ідуть до школи малюки                      Переступають цей поріг.   (Н. Забіла)

Виконується “Пісня про школу” (М. Дремлюга)

Учитель музики. Діти, а чому осінь називають щедрою? (Приносить багатий урожай овочів, фруктів, хліба).

Вірш С. Жупанина “Жито”

Учень.Жито дозріває на горі за гаєм.

Зерна обважніли на міцнім стеблі,

Колоски схилились – це вони вклонились

За тепло, за щедрість матері-землі.

Виконується жниварська пісня “Дивувалися ліси”.

Інсценування української народної пісні “Ходить гарбуз по городу”.

Учитель музики. Кого називали раніше на Україні женчиками? (Людей, які збирали урожай хліба).

– А зараз цих людей називають хліборобами. Хлібороб вважається однією з найпочесніших професій. Найкращого хлібороба нагороджували вінком з достиглого колосся та короваєм з борошна нового врожаю. У нас сьогодні є нагода відвідати цього духмяного короваю.

На фоні музики П.І.Чайковського звучать слова вчителя музики

Осінь тепла… Золота… Багряна… Як тільки не кажуть про осінь. Чи то ясну, чи то з дощиком. На те й осінь, щоб землю приголубила і напоїла після літньої спраги.

Вірш М. Познанської “Хмарка”

Учень.З далекого моря занесло хмаринку,

Приніс її вітер, підганяв у спинку.

Стомилась, заплакала хмаронька та,

І сльози свої пролила  на поля.

Виконується пісня “Осінь” (Ю. Чичков)

Вчитель початкових класів.

Які зміни відбуваються в природі з приходом осені? (Сонце нижче опускається над Землею, з кожним днем стає холодніше, коротшають дні, довшають ночі, йдуть затяжні дощі, пташки відлітають у вирій).

Вірш П. Грабовського “Осінь”

Учень  

Осінню дмухнуло, –                        Швидко погнав води

Висохли квіточки.                          Струмок  бистрохвилий

Хмуро, безпритуло                          Пташки від негоди

Глянули садочки                             Подались у вирій.

Виконується пісня “Шпачок прощається” (Т. Потапенко)

Учитель початкових класів. Помилуйтесь краєвидом (Репродукція картини Левітана “Золота осінь”). А тепер зверніть увагу на малюнки своїх однокласників. Професійні художники розпочинали свій  творчий шлях з таких же малюнків, як і ці діти.  (Розгляд малюнків класної галереї)

       –  Осінь-красуня, наче талановита художниця розфарбувала кущі, дерева, квіти.

        –  Назвіть фарби осінньої палітри. (Жовто-зелені, руді, мідні, лимонні, жовтогарячі, бронзові, коричневі, червоні, пурпурові).

Демонстрація осінніх кленових, липових, березових, вишневих листочків.

  •  Який колір осені подобається вам найбільше? Чому?
  •   Які відтінки надають осінній порі урочистості, святковості? (Жовті, багряні).
  •  Чи є в осені зелені фарби?  Що крім ялинки, зеленіє в цю пору?

Згадування жартівливого віршика Л.Повх “Жабка”

                                        Журилась під осінь малесенька жабка:

                                        Уже потемніла у соняха шляпка,

І жовтими стали листочки у клена,

А іще й досі зелена-зелена…

– Чому осінь називають  “справжнім карнавалом кольорів”? (Фарбує листя в самі незвичайні кольори).

– Коли на  вашу думку, політ осіннього листя стає схожим на танок?

– Спробуйте повторити його рух. Придумайте танок Осіннього Листя.

На фоні п’єси П.І.Чайковського “Сентиментальний вальс” у виконанні вчителя музики, вчитель початкових класів читає уривок вірша Н.Забіли “Осіннє листя”, діти виконують танок осіннього листя.

Настала осінь. Холодом повіяло навкруг

Все більш беруться золотом зелений ліс та луг.

Від вітру коливаються пожовклі дерева,

А листя з них зривається і пісеньку співа:

І піснею приваблені листочки на дубках,

На вишеньках, на яблунях шепочуться в садках.

Хвилюються, шепочуться: “Ой, як же нудно тут!”

І нам давно вже хочеться звільнитися від пут.

Веселі танцюристи ми, кружляєм в висоті –

Листки, листочки, листики, червоні, золоті!

“Та ви ж іще в зеленому”,  –  їм каже вітерець,

А в одязі в буденному не можна йти в танець.

Як вдягнете убрання те червоне й золоте,

Легкі та вільні станете і теж полетите!

Стук в двері. Заходить поштарик. Приносить листа від Осені. Учитель відкриває конверт і повідомляє:

– Діти, осінь надіслала листа і прохає допомогти розфарбувати листя дерев.

Дітям роздаються з конвертів трафарети листя клену, липи, горобини, ясен, вишні. На фоні музики П.І. Чайковського діти фарбують листя в осінні кольори. Потім це листя використовується для відтворення портрету осені.

Вчитель початкових класів. Ось і до нас в клас завітала красуня-осінь.

Милування колективною творчою роботою.

Вчитель початкових класів. Люди люблять осінь і поважають її не тільки за її щедрість, а за її свята. Серед осінніх християнських свят одним з найбільших є Покрова.  Відзначається це свято 14 жовтня і пов’язане з чудовою легендою… На грецьке місто Константинополь напали чужинці й узяли місто в облогу. Мешканці цього міста зібралися в церкві, щоб вимолити Боже благословення. Опівночі над ними з’явилася Мати Божа і підняла над ними омофор – вишите церковне покривало. Це був символ майбутньої перемоги. Звідси і пішла назва Покрови. Це сталося саме 14 жовтня. З того часу і святкують свято Покрови.

Учитель музики. Оскільки Покрова в Україні вважалася велике святом, то по багатьох селах на її честь будували храми. У нас в селищі Луганському храм названий  на честь цього свята.  В Україні це свято стало національним. Воно вважалося насамперед дівочім святом, бо пов’язувалося з осінніми весільними обрядами. Дівчата просили Покрову, щоб вона покрила їхню голову шлюбною хустиною. А заміжні жінки займалися рукоділлям. Вони багато пряли, вишивали, тому прохали, щоб Покрова їм допомогла.

Ось перед вами рушник, якому майже 200 років. Мабуть, саме Покрова допомогла цьому рушникові прожити стільки років.

Вчитель початкових класів. Раніше з Покрови починали заняття в школах. Існував такий цікавий звичай: учні приносили до школи горщик з вареним пшоном. Кожен учень повинен був скуштувати каші “щоб наука не йшла до бука” (тобто в ліс).

Сьогодні і ми з вами відвідаємо каші з одного горщика і ви станете однокашниками.

Діти і гості пригощаються кашею, короваєм та яблуками.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

19227. ДУГОВОЙ РАЗРЯД 98 KB
  Дуговой разряд Дуговой разряд является одним из наиболее известных разрядов нашедших большое практическое применение. Первооткрывателем разряда считается российский ученый Петров В.В. который в 1802 г. впервые получил данный разряд на угольных электродах пр...
19228. Создание базы данных, состоящей из трех таблиц 161.89 KB
  Щелкнем по кнопке -Добавить таблицу. В появившемся окне Добавление таблицы выделите таблицу и щелкните по кнопке Добавить, а затем - по кнопке Закрыть окна Добавление таблицы.
19229. ИСКРОВОЙ И КОРОННЫЙ РАЗРЯДЫ 118 KB
  Искровой и коронный разряды Искровые разряды связаны с природными явлениями известными с древнейших времен: атмосферное электричество линейные молнии искры при электризации предметов и т.д. Но систематическое изучение искровых разрядов и их механизма пробоя было...
19230. ВЫСОКОЧАСТОТНЫЕ (ВЧ) РАЗРЯДЫ 138.5 KB
  Высокочастотные ВЧ разряды Высокочастотные разряды ВЧ являются самыми универсальными и удобными с практической точки зрения разрядами т.к. для их создания в большинстве случаев не требуется электродов а они могут зажигаться либо в атмосфере либо в камере при пон
19231. ИСТОЧНИКИ ИОНОВ 87.5 KB
  ИСТОЧНИКИ ИОНОВ Газоразрядные источники ионов нашли большое применение для создания приборов и устройств в научных экспериментах и технологических процессах. Ионные источники широко используются в работах по управляемому термоядерному синтезу и на совре...
19232. ПРОВОДИМОСТЬ ПЛАЗМЫ 126 KB
  Проводимость плазмы Одной из наиболее важных величин характеризующих плазму является проводимость. Для низкотемпературной плазмы типичным случаем является ее многокомпонентность. Поэтому для теоретического рассмотрения наиболее простой является водор...
19233. КОЛЕБАНИЯ И ВОЛНЫ В ПЛАЗМЕ 168.5 KB
  Колебания и волны в плазме Ввиду наличия заряженной и нейтральной компонент плазма обладает большим числом колебаний и волн некоторые из которых свойственны также газообразным средам а другие присуще исключительно плазме. Наиболее простые колебания заря...
19234. КОЛЕБАНИЯ И ВОЛНЫ В ЗАМАГНИЧЕННОЙ ПЛАЗМЕ 119.5 KB
  КолЕбания и волны в замагниченной плазме Типичным случаем для низкотемпературной и высокотемпературной плазмы является ее расположение во внешнем магнитном поле. Для лабораторной плазмы – это специально созданные сильные магнитные поля необходимые для магнитной...
19235. ПЕРЕНОСЫ В ЗАМАГНИЧЕННОЙ ПЛАЗМЕ 110.5 KB
  Переносы в замагниченной плазме В начале работ по управляемому термоядерному синтезу возникла проблема предохранения стенок камеры от высокотемпературной плазмы известным решением которой явился принцип магнитной термоизоляции плазмы. Огромное значение д