53557

Емма Андієвська „Казка про яян”. Прихований повчальний зміст казки

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Прихований повчальний зміст казки. Розробка інтегрованого уроку з української літератури й економіки в 6 класі вчителя української мови та літератури...

Украинкский

2014-02-28

462.5 KB

13 чел.

              НВО «СЗНЗ І ступеня «Гармонія» - Гімназія імені Тараса Шевченка -  ЦПВ «Контакт»

Емма Андієвська „Казка про яян”. Прихований повчальний зміст казки.

                                                              Розробка інтегрованого уроку  з української            

                                              літератури й економіки в 6 класі

                                                             вчителя української мови та літератури

                                               Лєнчиної Надії Вікторівни

Анотація: Розробка інтегрованого уроку  з української літератури й економіки з медіа-презентацією, мета якого продовжити знайомство з жанром літературної казки, навчити розуміти прихований зміст, розвивати вміння знаходити ключові фрази в тексті, закріпити вивчені економічні терміни.

Тема. Емма Андієвська „Казка про яян”. Прихований повчальний зміст казки.

Мета: навчити учнів розуміти прихований зміст казки; розвивати вміння знаходити ключові фрази в тексті, формувати власні висновки; виховувати розуміння морально-етичних цінностей, що допомагають сприймати красу і приваби світу

Епіграф уроку: І тільки тих поважають мільйони,

Хто поважає мільйони „я”

В. Симоненко.

Тип уроку: інтегрований урок-дослідження

Обладнання: мультимедійна презентація, плакат „Потреби”, малюнки -смайлики, картки оцінювання

                       Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Оголошення теми уроку.  Мотивація навчальної діяльності.

На минулому уроці ви ознайомилися із змістом „ Казки про яян”, поділилися якими почуттями пройнялися після прочитання твору Емми Андієвської. Сьогодні на уроці ми розкриємо прихований повчальний зміст казки.

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Словникова робота.

- Готуючись до сьогоднішнього уроку, ви уклали словничок термінів.

- Користуючись словничком, скажіть, ознаки якого твору сформульовано в темі уроку? (Притчі)

- Що таке притча?

(Невелика повчальна алегорична оповідь, у якій опосередковано, приховано присутня мораль)

-А який літературознавчий термін з визначення притчі потрібно розкрити? (Алегорія)

- Дайте визначення, що таке алегорія. (Алегорія - двопланове художнє зображення ( реальне і приховане), що ґрунтується на приховуванні реальних осіб, явищ під конкретними художніми образами)

- У вашому словничку є термін, який не пов’язаний з літературою. Назвіть його (Потреби)

- Який предмет вивчає потреби? (Економіка)

- Що ж таке потреби?

(Потреби - це необхідність у чомусь, бажання володіти певними речами, відчуття нестачі, якщо бажання залишаються незадоволеними).

-Отже,  на уроці ми розкриємо прихований повчальний зміст казки, зясуємо, які потреби прагнуть задовольнити герої.

ІV.Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Користуючись змістом казки, продовжити речення.

  Місто Яян знаходилося... ( у глибочезному проваллі).

  Коли пастушок розплющив очі, то побачив... ( що лежить на площі великого міста, яке складається з вузьких довгих веж, що їх кожен будує на свій лад, бо ці вежі весь час завалюються).

- Яку потребу хотів задовольнити пастушок, коли потрапив у місто Яян? (Їжа).

2. На минулому уроці ми добирали ключові фрази тексту. Зараз вони перед вами у роздрукованому вигляді.                                                                                                                         ЯЯНИ                                                                 ПАСТУШОК

кожен яянин знає тільки я вам охоче допоможу

своє „я”

я спробую

харчується власним „я” я тобі дуже вдячний за

пораду

„я” кожного із яян невичерпне

я хотів би подбати про

тебе

я хочу аби ти бодай

перед смертю дихнув

свіжим повітрям

я не хочу ставати

яянином

  •  Яке слово повторюється у кожній фразі? (Я).
  •  Що воно уособлює? (Духовний світ людини)

    -   Чи однаковий зміст „я” яянів зі змістом „я”     пастушка?

3.Робота в парах (слайд № 3) 

- Зараз ми дослідимо чи однаковий зміст „я” яянів зі змістом „я” пастушка. Виконайте завдання на роздрукованих листках.

    

             

 ЯЯНИ                                      ПАСТУШОК

Егоїсти                                                     чуйний

переповнені  Я цілеспрямований

власною гординею добрий

поважає старість

вдячний

цінує волю

не хоче ставати яянином

-У якій  колонці більше „я”? Чий духовний світ багатший?

Чому?

- Що уособлює духовний світ яян? (Вежі, які весь час завалюються. Отже, їхній світ нестійкий).

- Який колір, на вашу думку, відповідає духовному світу яян? (не бачать і не розуміють красу і приваби світу, не можуть щасливо жити в ньому).

- На минулому уроці ви отримали випереджувальне завдання: після прочитання казки, зобразити на малюнку свої асоціації духовного світу людини (захист малюнків).

- Кого з героїв казки ми не назвали? (Дідуся)

Попрацюйте в парах, виберіть ключові фрази для  характеристики дідуся. (слайд №4)                                                                                                                                                                                            

- Чи є образ дідуся символічним? ( Це випробування. Він дає шанс вибратися з провалля, зрозуміти яянин ти чи ні )

-А як можна вибратися з провалля? (Місто має 7 брам. І з кожної можна вийти, якщо вимовити коротеньке слово „ти”)

- А чи має значення скільки було брам? Якби була всього одна брама чи відчинили б її яяни? ( У них була можливість вийти через будь-яку браму)

- Який займенник,крім я, знав пастушок? (Ти)

- Задоволення якої потреби допомогло хлопцю вибратися з провалля? (Спілкування)

- Чи задовольняють цю потребу яяни? (Ні)

- Чи щасливий пастушок, що повернувся додому?

-А що символізує мішок самоцвітів? (Плата за вміння бачити і розуміти красу, за багатий внутрішній світ )

- Як ви розумієте епіграф уроку? Чи відповідає він змісту „Казки про яян”?

V. Підсумок уроку.

-У чому повчальність „Казки про яян”? (Людина повинна відчувати не тільки своє ”я”, а й „я” інших людей, збагачувати свій духовний світ)

- Чи прямо про це говориться у казці?(Через персонажів, образи-символи, тобто приховано)

- Чим це обумовлено? ( Жанром притчі )

VІ. Рефлексія.  Захист колективної роботи.

Розмістіть навколо плаката „Потреби” свої малюнки-смайлики „Я”

Проблемне запитання (слайд №5): чому потреби зображено у вигляді колеса? (Якщо колесо потреб обертається - людині є для чого жити. Кожен із нас прагне задовольнити якнайбільше потреб. Чим різноманітніші потреби, тим багатший внутрішній світ людини)

VІІ. ОЦІНЮВАННЯ. Заповніть картки оцінювання

Домашнє завдання

1.Дібрати прислів’я, яке розкриває основну притчеву думку „Казки про яян”.

2. Написати есе на тему „Які емоції викликають вчинки героїв казки?” або намалювати ілюстрацію.

3.Дати усні відповіді на питання 16-18 на сторінці 145.

Додаток

                        Картка оцінювання учня______________________________

  1.Самооцінка            _____________________

  2.Оцінка роботи партнером    _____________

  3.Оцінка вчителя________________________

  4.Підсумкова оцінка_____________________


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

44024. Создание и публикация веб-узла учебного заведения 990.5 KB
  Принципы функционирования дистанционного обучения. Технология обучения в системе дистанционного образования ДО. Информационные службы Интернета. Очень ценно что доступ к Internet–учебнику возможен с любой машины подключенной к сети Internet что позволяет при наличии интереса со стороны пользователей попробовать освоить какой либо курс дистанционного обучения. Дистанционное обучение ДО является формой получения образования наряду с очной и заочной при которой в образовательном процессе используются лучшие традиционные и...
44025. Организация расчетно-кассового обслуживания населения филиалом 614 ОАО «АСБ Беларусбанк» 1006 KB
  Первые попытки теоретически осмыслить природу денег были сделаны еще выдающимися мыслителями древности Ксенофонтом Платоном и в частности Аристотелем которого по праву считают родоначальником экономической науки в том числе науки о деньгах. Во многом сложность денег объясняется их необычным свойством быть воплощением способности товаров подвергаться обмену различным образом проявляющейся в разные исторические эпохи. Такой эквивалентной формой становится денежный товар функционирующий в...
44026. Учет, анализ денежных средств и управление денежными потоками ООО «транстехсервис» 777.5 KB
  Хозяйственные связи - необходимое условие деятельности предприятий, так как они обеспечивают бесперебойность снабжения, непрерывность процесса производства и своевременность отгрузки и реализации продукции. Оформляются и закрепляются хозяйственные связи договорами, согласно которым одно предприятие выступает поставщиком товарно-материальных ценностей, работ или услуг, а другое - их покупателем, потребителем, а значит, и плательщиком.
44027. Разработка путей повышения эффективности использования основных производственных фондов ООО «Нижнетагильский мельзавод» 700 KB
  Экономическая сущность основных фондов предприятия. Методика анализа эффективности использования основных фондов предприятия Анализ технического состояния и движения основных производственных фондов
44028. Модернизация возбудителя синхронно двигателя электропривода насоса 200Д-90 1.33 MB
  Это в свою очередь вызывает ряд нежелательных явлений как в отношении потерь в двигателе и использование его по моменту как и в отношении питающей системы а именно – снижение отдачи реактивной энергии дополнительные потери энергии в сети колебание напряжения в системе электроснабжения и т. При исчезновении напряжения 6 кВ на секции которая питает работающий двигатель отсутствие напряжения в сети 100 В от трансформатора напряжения НТМИ – отключается масляный выключатель работающего эл. При падении напряжения в сети 6 кВ до 80 ...
44029. Анализ правового положения осужденных, отбывающих наказание в виде лишения свободы в рамках уголовно-исполнительной системы Чувашской Республики за 2007-2008 г.г. 364.5 KB
  Поэтому закономерности, присущие законопослушным гражданам, в той или иной степени характерны и для осужденных. Психологией и педагогикой выявлены многие закономерности, позволяющие учитывать в воспитательной работе те или иные особенности граждан разного пола, возраста, образовательного уровня и т.п. Это может быть использовано и в работе с осужденными.
44030. Организация участка по восстановлению и ремонту деталей автотранспорта на примере восстановления шестерни КПП трактора Т150 1.09 MB
  Машины в процессе эксплуатации могут достичь такого состояния, когда их ремонт в условиях АТП уже технически невозможен или экономически не выгоден. До такого состояния автомобиль может быть доведён в очень короткий срок, вследствие
44031. Психолого-педагогические исследования задержки психического развития 201.5 KB
  Такой подход является односторонним и не раскрывает всей сложности проблемы ЗПР. В нашей стране первые клинические и педагогические исследования проблемы ЗПР появились в конце 60х годов. Значительное количество работ отечественных клиницистов было посвящено анализу причин возникновения ЗПР в детском возрасте. причинах возникновения ЗПР Г.
44032. Определение виктимности поведения жертвы преступления 271.5 KB
  Однако при всем при том на проступки потенциального правонарушителя существенное влияние оказывает также и конкретная жизненная ситуация его окружение поведение потерпевшего до и в момент совершения преступления. Целью моей работы является проведение анализа сравнений тактик ситуаций и наконец таки определения виктимности поведения жертвы преступления опираясь на научную литературу и множество книг посвященной этой теме. На мой взгляд понятие “Жертва преступления†– понятие более широкое чем “потерпевшийâ€. Жертва преступления...