53775

Дієслова майбутнього часу

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Життя прожити не поле перейти Хочеш знати не соромся питати Гарно того вчити хто хоче все знати Щоб довго жити треба працю любити Знайдіть дієслова в неозначеній формі. Чи можна визначити за цими дієсловами коли відбулася дія і хто її виконує Чому Не можна бо неозначена форма дієслова не вказує ні на час ні на особу 2. Запитання вчителя : Що називається дієсловом Частина мови що означає дію предмета і відповідає на питання що робити Що робив Що зробив Що робить Що зробить Що буде робити Яким...

Украинкский

2014-03-03

65.5 KB

14 чел.

Тема : Дієслова майбутнього часу.

Мета : Закріпити знання учнів у розпізнаванні дієслів майбутнього часу.           Ознайомити з особливостями змінювання дієслів у майбутньому часі.

Обладнання : індивідуальні картки, дидактичний матеріал ( прислів’я на аркушах паперу, ребус, пазли для складання пароплава ), підручник.

Хід уроку:

  1.  Організаційний момент.

- Доброго дня ! Сьогодні наш урок незвичайний. Ми спочатку зберемо будівельний матеріал для пароплава, потім його ще й побудуємо. На ньому ми будемо подорожувати по країні знань. Ви відкриєте  для себе одну із таємниць мудрості.  Для цього потрібно наполегливо працювати і гідно пройти  всі  етапи уроку.

  1.  Перевірка домашнього завдання.
  •  Але спочатку ми повинні перевірити вправу які ви виконували  вдома ( 109 ).
  •   Отже, скажіть будь ласка, якої ж помилки припустився Левко ?
  •  Хто хоче прочитати пораду хлопчикові, яка на вашу думку допомогла б уникнути цієї пригоди. ( Коли учень прочитав д/з вчитель дає йому індивідуальну картку із завданнями )
  •  Молодці, всі ваші поради є хороші, і за це ви отримуєте ваш перший пазл!
  1.  Повторення вивченого матеріалу.

1. Гра «З'єднай частинки цілого»  ( Діти складають прислів’я)

  •  Вовка боятися – в ліс не ходити.
  •  Життя прожити - не поле перейти
  •  Хочеш знати – не соромся питати
  •  Гарно того вчити – хто хоче все знати
  •  Щоб довго жити, треба працю любити

- Знайдіть дієслова в неозначеній формі.

- Чи можна визначити за цими дієсловами , коли відбулася дія і хто її виконує ? Чому ? ( Не можна, бо неозначена форма дієслова не вказує ні на час, ні на особу )

2.Фронтальне опитування.  

Запитання вчителя :

  1.  - Що називається дієсловом? ( Частина мови, що означає дію предмета і відповідає на питання що робити? Що робив? Що зробив? Що робить? Що зробить? Що буде робити?)
  2.  Яким членом речення найчастіше є дієслово? ( Присудком)
  3.  З якою частиною мови найчастіше зв’язане дієслово? ( З іменником)
  4.  Як називається початкова форма дієслова? (Неозначена форма дієслова)
  5.  Чому вона отримала таку назву? ( Незмінна форма дієслова. Не вказує ні на час, ні на особу, ні на кількість)
  6.  На які питання відповідає неозначена форма дієслова? ( Що робити? Що зробити?)
  7.  Як змінюються дієслова? ( За числами і часами)
  8.  В яких числах може вживатися дієслово? (В однині – означає дію одного предмета, у множині – означає дію багатьох предметів)
  9.  Назви часові форми дієслів. (Дієслова змінюються за часами: вони мають форми теперішнього, минулого і майбутнього часу)
  10.  Як пишеться частка НЕ з дієсловами? ( Окремо)

- Ви правильно виконали це завдання, тому отримуєте наступний пазл !

3. Каліграфічна хвилинка. ( Ребус )

Записуємо число та «Класна робота».Щоб провести каліграфічну хвилинку, спробуйте відгадати ребус ( Вчитель на дошку вивішує ребус на А4 )

- Так правильно це - березень. Яка  перша буква слова «березень» ?

- Правильно, отже, запишіть будь ласка сполучення букви Б великої та бмаленької.

- Березень є першим сином весни. Погляньте на дошку і давайте разом прочитаємо прислів’я :

Проспиш весною – заплачеш зимою

- Як ви розумієте це прислів’я ? ( Діти пояснюють як вони його розуміють і записують в зошит )

  1.  Робота над вивченням нового матеріалу.

- Сьогодні ми повторимо правила і виконаємо вправи , які допоможуть вам узагальнити й систематизувати знання про дієслово та його майбутній час.  Ви вчитиметесь міркувати , використовувати свої знання на практиці, колективно працювати, допомагати товаришам.

1. Вибіркове списування. ( Вправа 110 )

- Розгорніть підручник на сторінці 59 і погляньте на вправу 110. Давайте прочитаємо текст. ( Читання ланцюжком )

- Знайдіть дієслова майбутнього часу.( Дасть, прийде, заграє, застигне, припадуть, зупиниться, слухатиме )

-  На яку дію вони вказують ? ( Майбутню )

-  А зараз випишіть з тексту дієслова майбутнього часу. (  учні записують   дієслова на дошці і запитання до них.  Наприклад : Дасть ( що зробить ? ) )

- Молодці ! Ви правильно виконали вправу і цим принесли ще 1 пазл !

2. Розгляд таблиці змінювання дієслів майбутнього часу.

- А зараз погляньте на таблицю, дієслова майбутнього часу змінюються за числами та особами.( Вчитель пояснює змінювання дієслів на таблиці )

- Зверніть увагу на особові займенники та  питання

- Назвіть особові займенники у таблиці .

3. Опрацювання  правила про змінювання дієслів майбутнього часу. ( ст. 60 )

- А зараз ми з вами проведемо гру, яка називається  Наш не наш час”.

( 1 ряд –минулий час, 2 ряд – теперішній час, 3 ряд – майбутній час.  Вчитель читає вірш, а учні коли почують дієслово їхнього часу плескають у долоні )

Весна

Радісно засвітило весняне сонечко. По дорогах біжать веселі струмки. Лід на річці посинів. Набубнявіють на деревах бруньки. Діти вішають шпаківні,бо з теплих країв прилетять птахи. Всі радісно всміхаються, бо прийшла весна.

- Молодці ! За те, що ви були уважними отримуєте ще 1 пазл !

4. Порівняльний аналіз особових закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу. ( ст.. 60 Впр.112 )

(Читання вірша )

- Знайдіть дієслова і визначте їх час.

- Випишіть дієслова майбутнього часу в один стовпчик, а теперішнього в інший і позначте закінчення.

Майбутній час :                              Теперішній час :

Назносим                                         Зносим

Назносимо                                       Зносимо

Збудуємо                                          Будуємо

Зробимо                                            Робимо

-  Позначте закінчення і порівняйте. Який висновок можна зробити ? ( Дієслова майбутнього часу, які відповідають на питання що зробить ? що зроблю? що зробили? що зробимо? та ін.., мають такі самі особові закінчення, як і дієслова теперішнього часу. )

- Правильно ! Ось і наш п’ятий пазл !

- Так правильно і щоб добре це запам’ятати давайте прочитаємо правила на ст.. 60.

5. Опрацювання правила на ст. 60-61.

Фізкультхвилинка

Ми і вчились, і трудились,

І напевно, вже втомились,

Тож давайте для розрядки,

Зробим кілька вправ зарядки.

Раз! – підняли руки вгору.

Два! – нагнулися додолу.

Три! – повернулись вправо, вліво.

На Чотири! – враз присіли.

Похитали головою,

Встали, тупнули ногою.

Пальчиками повертіли

І за парти тихо сіли.

6. Вправа 113.

- Погляньте на вправу 113, прочитайте що потрібно зробити у цій вправі.

Отже, ви повинні поставити дієслова в усіх особових формах майбутнього часу, користуючись табличкою на ст. 59. 1 ряд- слово “переписувати”, 2 ряд – “вишивати”, 3 ряд – “відїжджати”.

( Один учень з кожного ряду читає виконане завдання )

1 ряд – слово “переписувати” . (Однина) Переписую,буду переписувати, переписуватиму, перепишеш, будеш переписувати, переписуватимеш, перепише, буде переписувати, переписуватиме;

( Множина ) Перепишемо, будемо переписувати, переписуватимемо, перепишете, будете переписувати, переписуватимете, перепишуть, будуть переписувати, переписуватимуть;

2 ряд – слово “вишивати”. ( Однина ) Вишию, буду вишивати, вишиватиму, вишиєш, будеш вишивати, вишиватимеш, вишиє, буде вишивати, вишиватиме;

( Множина ) Вишиємо, будемо вишивати, вишиватимемо, вишеєте, будете вишивати, вишиватимете, вишиють, будуть вишивати, вишиватимуть;

3 ряд – слово “відїжджати”. ( Однина ) Відїду, буду відїжджати, відїжджатиму, відїдеш, будеш відїжджати, відїжджатимеш, відїде, буде відїжджати, відїджатиме;

( Множина ) Відїдемо, будемо відїжджати, відїжджатимемо, відїдете, будете відїжджати, відїжджатимете, відїдуть, будуть відїжджати, відїжджатимуть.

Запитання вчителя :

  •  Як змінюються дієслова майбутнього часу ? ( За числами та особами )
  •  За допомогою чого визначаємо особу та число дієслова ? ( ( Займенника, питання та закінчення )
  •  Якщо форма майбутнього часу виражається двома словами, то змінюється……. тільки закінчення допоміжного дієслова бути . Наведи приклад з дієсловом читати.
  •  Назви займенники 1, 2, 3 особи множини . ( 1 – ми, 2 – ви, 3 – вони )
  •  Назви займенники першої, другої та третьої особи однини . ( 1 – я, 2 – ти, 3 – він, вона , воно )
  •  На які питання відповідає перша особа однини ? ( що зроблю ? що буду робити ? що робитиму ? )
  •  Ви добре попрацювали і тому отримуєте останній пазл !
  1.  Закріплення вивченого на уроці.
  •  Молодці! Ось ми і  зібрали усі пазли, тепер ми можемо збудувати наш пароплав. (Вчитель з учнями складають пароплав )
  •  Давайте разом прочитаємо мудрість, яка записана на пароплаві:

Є просто дім, а є ще дім науки,

В якому мудрість й сила розуму живе.

І хто пізнає насолоду знань,

Той звідти вже ніколи не піде.

Знання – це мудрість,

Мудрість – то є вічність.

- Які дієслова ви тут зустріли ?

( Учень називає дієслово, його час, особу та число )

Живе ( що робить ? )  теп. час, 1 особа однини;

Пізнає ( що зробить ) майб. час,  3 особа однини;

Не піде ( що зробить ? ) майб. час, 3 особа однини.

  1.  Повідомлення домашнього завдання.

( Вчитель записує домашнє завдання на дошці ст.61 Впр. 114)

  1.  Підсумок уроку.

- Молодці, дітки ви сьогодні добре працювали на уроці і дізнались про одну з мудростей. Я бажаю вам, щоб ви завжди пам’ятали, що знання – це невід’ємна частина нашого житя !


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

10428. Внешняя политика государств: основные принципы, их эволюция 40.5 KB
  Внешняя политика государств: основные принципы их эволюция Современный мир характеризуется переходом к многополярному мироустройств. Растет многообразие политического экономического и культурного развития стран идет поиск на национальном и региональном уровнях и...
10429. Исследование фазированной антенной решетки 380.5 KB
  Практически выяснить влияние закона распределения фаз возбуждения излучателей и расстояния между излучателями на параметры характеристики направленности фазированной антенной решетки (ФАР).
10430. Характерные черты политического процесса в России 25.5 KB
  Характерные черты политического процесса в России. Важной тенденцией мирового политического процесса является движение по пути демократизации. При всей несхожести этих процессов для всех регионов характерно стремление упразднить авторитарные режимы создать прав...
10431. Урок - семінарське заняття з теми Насичені вуглеводні. Номенклатура 167 KB
  Тема: Урок семінарське заняття з теми Насичені вуглеводні. Номенклатура.â Тип уроку: урок застосування знань умінь та навичок. Навчальна мета: Конкретизувати та поглибити знання учнів з теми Насичені вуглеводніâ. Навчити учнів застосовувати загальн...
10432. Життя та наукова діяльність Д.І. Менделеєва 69 KB
  Мета уроку: докладно ознайомити учнів з періодами життя та наукової діяльності Д. Менделєєва. Усвідомити суть створення періодичної системи та періодичного закону як фундаменту для природної класифікації хімічних елементів і значення для розвитку хімії й суміжних з нею ...
10433. Загальні фізичні властивості металів. Металічний звязок. Особливості будови атомів металів 67 KB
  Навчальний предмет: хімія Клас: 9 Тема уроку: Загальні фізичні властивості металів. Металічний звязок. Особливості будови атомів металів Вид заняття: урок вивчення нового матеріалу Цілі уроку: навчальні: формувати поняття про металічний звязок е...
10434. Загальні хімічні властивості металів 71.5 KB
  Тема: Загальні хімічні властивості металів Навчальна мета: розглянути хімічні властивості металів як простих речовин з позиції знань про окисновідновні реакції сформувати поняття про метали як відновники; сформувати вміння порівнювати хімічну активність металів ск...
10435. Значення хімії у створенні нових матеріалів, розвязання сировинної та енергетичної проблем 53 KB
  Тема: Значення хімії у створенні нових матеріалів розвязання сировинної та енергетичної проблем. Навчальна мета: поглибити й розширити знання учнів про роль хімії у створенні нових матеріалів; показати можливості застосування нових синтетичних матеріалів з оригін...
10436. Значення хімії у створенні нових матеріалів 45.5 KB
  Тема: Значення хімії у створенні нових матеріалів. Навчальна мета: поглибити й розширити знання учнів про роль хімії у створенні нових матеріалів; показати можливості застосування нових синтетичних матеріалів з оригінальними властивостями й новими технологіями. ...