53776

Підготовка до творчої роботи. «Мій улюблений герой казки»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мій улюблений герой казки. Мій улюблений герой казки. Що складає основний зміст більшості казок В основі казки захоплива розповідь про вигадані події і явища які сприймаються і переживаються як реальні. Які різновиди казок ви знаєте Казки про тварин фантастичні побутові...

Украинкский

2014-03-03

58.5 KB

25 чел.

                              Конспект уроку з української літератури,

                          проведеного в 5-А класі ЗОНЗ №19 м. Черкас

                                           студенткою 4-В курсу

                        спеціальності «Українська мова та література»

                                   Савицькою Альоною Юріївною

  1.  Тема уроку: Підготовка до творчої роботи. «Мій улюблений герой казки».
  2.  Мета уроку: узагальнити та систематизувати знання дітей про літературну казку; розвивати комунікативні уміння, креативне мислення; виховувати почуття прекрасного, інтерес до казок, прагнення робити добро;
  3.  Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення.
  4.  Методи: бесіда, розповідь.
  5.  Прийоми: говоріння, ігрова діяльність, «незакінчене речення».
  6.  Обладнання: підручник, зошит, план написання твору.

                                     Навчальні ситуації:

  1.  Організаційний момент.
  2.  Оголошення теми та мети уроку.
  3.  Актуалізація опорних знань.
  4.  Підготовка до складання твору.
  5.  Самостійне складання твору.
  6.  Підсумок уроку.
  7.  Домашнє завдання.

                                               Хід уроку:

  1.  Організаційний момент.

Доброго дня. Сідайте. Моє ім’я та по батькові  Альона Юріївна. Урок української літератури сьогодні проведу у вас я. Чергові, назвіть будь-ласка відсутніх (відмічаю).

  1.  Оголошення теми та мети уроку.

Відкрийте ваші зошити, запишіть число, «Класна робота», та тему  уроку: «Творча робота. Мій улюблений герой казки».  Ви, мабуть, зрозуміли, що сьогодні у вас урок розвитку зв’язного мовлення. Ми маємо підсумувати свої знання про літературну казку, мислити, навчитися висловлювати власні думки і врешті-решт написати твір роздум з елементами розповіді  за цією темою, що на дошці. Але перед тим, як ви почнете писати його, я маю вас підготувати до цього нелегкого виду роботи.

  1.  Актуалізація опорних знань.

Для початку пригадаймо дещо з теорії. Пропоную влаштувати змагання між рядами. Я ставитиму питання, а хто перший руку піднімає, той відповідає. Перемагає найактивніший ряд, у якого найбільше правильних відповідей. Нагорода – високі оцінки.

1.Що таке «літературна казка», чим вона відрізняється від «народної»?

Ка́зка — це вид художньої прози, що походить від народних переказів, порівняно коротка розповідь про фантастичні події та персонажі, такі, як феї, гноми, велетні тощо.

Літературна казка — це авторський художній твір, прозовий або віршовий, заснований або на фольклорних джерелах, або цілком оригінальний; твір переважно фантастичний, чародійний, у якому замальовуються неймовірні пригоди вигаданих або традиційних казкових героїв.

2. Хто веде розповідь у казці? (Автор, персонажі)

3. Що складає основний зміст більшості казок? (В основі казки — захоплива розповідь про вигадані події і явища, які сприймаються і переживаються як реальні.)

4. Боротьба яких двох протилежних сил відбувається у казці? (Добро і зло)

5. Яка сила при цьому перемагає? (Добро)

6. Які різновиди казок ви знаєте? (Казки про тварин, фантастичні, побутові)

7. Назвіть казки про тварин. У чому полягає їх особливість? Чи знаєте ви літературні казки про тварин? («Хуха Моховинка, «Потерчата», «Фарбований лис».)

8. Назвіть героїко-фантастичні казки. («Близнята»)

    Добре. Із теорією розібралися. А тепер з’ясуємо,  як добре ви пам'ятаєте зміст прочитаних казок, чи були ви уважними читачами. Зараз я зачитуватиму вам уривки із казок, а ви відгадуватимете, що за казка.

"Дрова голосно зашкварчали й почали тріщати, мов там, у печі, хтось лущив горіхи. По вікнах, підлозі й стелі бігали рожеві зайчики ".

— З якої казки уривок? ("Потерчата").

— Хто є автором казки? (Королів-Старий).

"Так минув рік. Надходили роковини того дня, коли він став царювати ".

— Хто став царювати?

— Що означає слово царювати? Над ким він царював?

— Як минув той рік?

"Одного дня в хліві трапилося нещастя. Як приходив увечері господар з великим оберемком сіна для кіз, то його зненацька покликали з хліва..."

— Яка казка?

— Хто автор?

— Яке нещастя трапилося?

— Хто допоміг уникнути трагедії?

Там, де гори і долини,

Де гуляє вітровій,—

Там цвіте краса-країна

З дивним ім'ям …

— Яким ім'ям?

— З якого твору уривок?

— Хто автор?

— Чим відрізняється від попередніх уривків казок?

"Люди приходили до палати і не могли надивуватися з такого чуда... "

— Про яке чудо йде мова?

— З якої казки це речення?

— Хто автор?

— Яка головна думка цієї казки?

— Назвіть головних дійових осіб.

Молодці. Зміст пригадали. А тепер, оскільки твір ви маєте написати про улюбленого героя казки, то давайте пригадаємо деяких. Завдання аналогічне: я зачитую уривочок про якогось персонажа. А ви вгадуєте.

« Була вона й сама така пухка, як мох. Мала довгу вовничку, що, мов шовком, вкривала все її тільце. Сама тільки мордочка була голенька й нагадувала садову жовто-гарячу квіточку — "братки". Та були ще в неї голенькі зісподу рожеві лапки». (Хуха)

" Сьогодні рано Святий Миколай виліпив мене з небесної глини, придивіться, яка вона блакитна. І оживив мене своїм духом.... Нечуваний синій звір, весь у колючках та з таким здоровенним, мов з міді вилитим, хвостом..." (Фарбований лис)

Лоскотливі мав він вуса

І м'якенькі, наче пух.

І м'яке волосся русе

Розсипалося до вух.

(Лоскотон)

«... Усі побачили, як він змінився за останню ніч. Замість сивини — золоті кучері, замість похиленої старечої постаті — прекрасний юнак...» (молодший близнюк)

"Увесь був вимазаний чорним глеєм, по всьому обличчю було розмазано багно, виглядав він, неначе мокра курка, а на самому носі налипла добра купа бруду, що висіла, мов кишка в індика..." (Дяк Оверко)

"Були малесенькі, зовсім голі, з великими блискучими очима й сторчоватими синенькими чубиками на голівках. Бігли вони жваво, тільки ж їхні маленькі криві ніжки не могли широко ступати, а через те вони посувалися вперед дуже повільно..." (Потерчата)

   А тепер мені цікаво, хто ж з героїв казок, які ви вивчаєте, вам сподобався найбільше і чому? Хто, на вашу думку, гідний, щоб про нього написати твір? З кого на вашу думку потрібно брати приклад? (Декілька дітей висловлюються за схемою «Найбільше мені сподобався… із казки…, бо він…»).

     4) Підготовка до складання твору

 Ну ось ми прослухали декілька висловлень. Я думаю ці учні вже обрали собі персонажа, кожен знає з яких причин. Але перед нами поставлена мета , що свої думки потрібно викласти у формі твору, розмір якого повинен бути приблизно на сторіночку зошита. Що для цього вам необхідно? По-перше – це план. Ми  повинні писати твір за пунктами плану – це допоможе впорядкувати думки. По-друге, думаю, доречно було б послухати зразок твору. У мене також є улюблений персонаж, але він не з літературної казки, а з народної. Це усім вам відомий Івасик-Телесик. Слухайте:

                                             Мій улюблений казковий герой
    
     Українська народна творчість багата і різноманітна. Це - пісні, прислів'я, загадки. Особисто я дуже люблю українські народні казки. "
Їжак та заєць", "Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат", "Кривенька качечка" - і це лише незначна частка дивовижного казкового світу. А моя улюблена - "Казка про Івасика-Телесика". Вона весела, добра і цікава. її головний герой Івасик-Телесик - сміливий, розумний хлопчик, добрий і люблячий син. Телесик мені подобається своєю добротою та кмітливістю.
     Він розумів, що змія-Олена його не відпустить, але не втрачав надії
на порятунок. Добре розігравши з себе дурня, який не розуміє, як сісти на лопату, переконав її показати, як це робиться. І коли змія-Олена сіла, то він  укинув її в піч. А сам сховався. Втекти з хати злодійки йому допомогло маленьке гусеня. Повернувшись додому, Телесик віддячив гусеняткові. Добрий хлопчик напоїв, нагодував його, дав йому відпочити.
     Ця казка вчить нас бути добрими, вдячними, порядними, сміливими
, завжди вірити, що добро переможе зло.

Ось приблизно таким має бути ваш твір. Але героя ви обираєте лише з тих казок, що вивчали на уроках. Свій твір я писала за таким планом:

  1.  Моя улюблена казка (Моя улюблена казка…; Нещодавно я прочитала казку…; Серед усіх казок мені найбільше сподобалася…)
  2.  Головний герой ( Головний герой цієї казки…)
  3.  Чим подобається персонаж, його риси (Цей персонаж мені подобається тому що…; Головний герой вирізняється тим, що…; Особисто мені він дуже сподобався тим, що…)
  4.  В яких ситуаціях опиняється персонаж.
  5.  Висновок. Чого навчає казка ( Отже, робимо висновок…; Тож можна зробити висновок…; Казка нас спонукає…)

Перепишіть план собі у зошити.

  1.  Самостійне написання учнями твору

   Тепер дістаньте чернетки. У вас є 10 хвилин, щоб спробувати самостійно почати написати твір. Пам’ятайте, твір – роздум, з елементами розповіді. Не потрібно переказувати зміст, тільки наводити приклади на  підтвердження ваших думок. Дивіться на план і по пунктиках працюйте. (Через 10 хвилин заслуховую декілька творів).

  1.  Підсумки

Ну що ж, урок закінчується. Думаю, ми добре з вами попрацювали, узагальнили попередньо вивчений матеріал про казки. Вчилися висловлювати власну думку, а також ви маєте уявлення як писати твір.

  1.  Домашнє завдання:

Домашнє завдання: написати уже в чистовому варіанті твір-роздум « Мій улюблений герой казки». Хто побажає, то може виконати завдання на високий рівень у формі листа до улюбленого героя. Оформлюєте його як справжній лист, у конверті і підписуєте. У листі ви можете похвалити чи засудити обраного героя, поставити деякі запитання, дати поради та ін.

Урок завершено, до побачення.

Підпис студента __________

Підпис учителя ___________


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

16013. Сравнительное правоведение 2.27 MB
  PAGE 6 Тихомиров Ю.А. Курс сравнительного правоведения. М.: Издательство НОРМА 1996. 432 с. Сведения об авторе Профессор Ю. А. Тихомиров заслуженный деятель науки Российской Федерации доктор юридических наук работает первым заместителем директора Ин...
16014. Списки и происхождение редакций Русской Правды 137.5 KB
  М.Н.Тихомиров СПИСКИ И ПРОИСХОЖДЕНИЕРЕДАКЦИЙ РУССКОЙ ПРАВДЫ 1 Русская Правда сохранилась в большом количестве свыше 110 списков XIII–XVIII вв. Все тексты Правды находятся в составе какихлибо сборников или летописей. По своим особенностям списки Правды могут быть разд
16015. Собственность и иные вещные права на земельные участки в РФ 446.5 KB
  Тихомиров М.Ю. Собственность и иные вещные права на земельные участки в РФ Издво Тихомирова М.Ю. 2006 г. Собственность и иные вещные права на земельные участки в РФ Глава I. Правовое регулирование субъекты и объекты прав на землю 1. Регулирование прав на землю ...
16016. Жилое помещение собственность и иные вещные права 291.5 KB
  Тихомиров М.Ю. Жилое помещение: собственность и иные вещные права по новому Жилищному кодексу Российской Федерации Изд. Тихомирова М.Ю. 2005 г. Жилое помещение: собственность и иные вещные права по новому Жилищному кодексу Российской Федерации Глава 1. Жилые
16017. Землі сільськогосподарського призначення права громадян України 3.18 MB
  ЗЕМЛІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПРИЗНАЧЕННЯ: ПРАВА ГРОМАДЯН УКРАЇНИ Науковонавчальний посібник Науковий керівник та відповідальний редактор доктор юридичних наук професор Н. L Титова ББК Х94укр407.25 УДК349.412.4477 Фінансова п...
16020. Охоронний апарат Української Держави квітень – грудень 1918 2.92 MB
  Незважаючи на кризовий соціально-економічний, політичний і правовий стан країни на момент приходу П. Скоропадського до влади, голові Української Держави та його урядовому оточенню вдалося розробити державну охоронну концепцію та здійснити низку заходів з її нормативно-організаційного забезпечення. Проте за умов поширеного правового нігілізму, анархічних наслідків російської революції у П. Скоропадського не було історичних шансів виводу держави з кризової ситуації, наведення порядку в країні...