53778

Групи слів за значенням. Омоніми

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: поглибити знання учнів набуті у молодшій школі; навчити пятикласників знаходити в тексті омоніми; сприяти виробленню вмінь та навичок правильно використовувати різні за значенням групи слів в усному та писемному монологічному і діалогічному мовленні; за допомогою вправ різнотипного характеру розвивати творчі здібності логічне й образне мислення та мовлення спостережливість пам'ять логіку викладу думокуміння аналізувати експериментувати досліджувати й порівнювати мовний матеріал робити правильні...

Украинкский

2014-03-03

103 KB

23 чел.

                      Конспект уроку з української мови у 5-му класі.

Тема. Групи слів за значенням. Омоніми.

Мета: поглибити знання учнів, набуті у молодшій школі; навчити п’ятикласників  знаходити  в тексті омоніми; сприяти виробленню вмінь та навичок правильно використовувати  різні за значенням групи слів в усному та писемному монологічному і діалогічному мовленні; за допомогою вправ різнотипного характеру розвивати творчі здібності, логічне й образне мислення та мовлення, спостережливість,  пам'ять, логіку викладу думок,уміння аналізувати, експериментувати, досліджувати й порівнювати мовний матеріал, робити правильні висновки;  на основі мовленнєво-комунікативного матеріалу виховувати  любов до Батьківщини та рідної мови.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу та закріплення вивченого.

Вид уроку: урок-бесіда.

Обладнання: підручник…, таблиця "Синоніми. Антоніми. Омоніми",

словники, картки із дидактичним матеріалом

Епіграф уроку:

 Незчисленна ми родина,

У нас на всіх - одна хатина,

Але в ній і мир, і лад,

І сусід сусіду рад.

Ну, а хто із нас щось значить -

Кожен сам вам розтлумачить.

Хід уроку.

Організаційний момент.

Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

 В країну «Рідна мова» я хочу запросити,

В країні «Рідна мова» цікаво, друзі, жити:

Щодня і щохвилини тут треба працювати, -

щоб гарно говорити і грамотно писати.

Країни, щоб багатства нікому не віддати,

Уважно кожне правило повинні ми вивчати.

Така ось аксіома – зовсім не теорема:

тож прошу взяти ручки всіх і записати тему ( Групи слів за значенням. Омоніми.)

     Вступне слово вчителя про казкові скарби  Країни лексики (лексичні багатства мови), для того, щоб їх відшукати, треба повторити вивчене.

Завдання: пригадати, що таке лексика, лексикологія; на які за значенням групи поділяються слова в українській мові; перевірити (взаємоперевірка у парах) домашнє завдання. Після моменту актуалізації  опорних знань звучить епіграф уроку.

Вивчення нового матеріалу.

Коротка лекція  учителя ( з демонстрацією таблиць)

Точність і виразність нашого мовлення залежить від того,наскільки правильно й доречно дібрано слова.. Слова, різні за значенням, як правило, не тотожні за звуковим складом (мама, вітчизна, зернина, стяг  тощо). Але в мові є значна частина слів, що звучать однаково, проте мають різні лексичні значення.  Вони називаються омонімами (від гр. homos – однаковий і onyma – ім’я). Є омоніми лексичні, граматичні й фонетичні.

Слова, однакові за звучанням або написанням, але різні за значенням, називаються омонімами.

Наприклад:
Лава – бойовий порядок 
Лава – вид меблів для сидіння 
Лава – плавлена маса, що витікає з вулкану

    Можемо сказати, що омоніми – це зовсім не близнюки, це – тезки, з якими ми зараз будемо знайомитися. А можливо, дехто уже знайомий? Робота з класом – картки із роздатковим матеріалом – учні шукають омоніми

Вправа 1.Знаходимо у тексті омоніми та тлумачимо їхнє значення.

 Про сонце і комаху «сонечко» :

На сонці  сонечко сиділо,

І у травиці радо грілось,

Небесне сонечко старалось, -

В комашки спинка червона донині стала.

Про жирафову шию:

На жирафів довгу шию комірці із шовку шию.

Вправа 2. Гра « Поет-початківець», або Шукаємо риму.

1.Проти ночі по травиці

 У курник повзе лисиця,

 Напоролася на вила

 Й цілу ніч від болю (вила).

2. Песик з лісу шишку ніс

   Та й поранив собі (ніс).

Вправа 3. Підрахувати кількість омонімів у вірші.

1. Косу дівчина плете,
   На косі трава росте.
   Пляж найкращий на косі,      
   Поки ще трава в росі.
   Із косою йде на косу,
   Хлопець той, що траву косить.
(А. Сващенко)

2.  Старовинні замки на замках

   Виглядають якось неприродно

   Відкриваймо замки для людей,

   Адже все це надбання народні

Вправа 4. Знайти значення слів у словнику.

Кожна нота у виступі учасниці шоу «Голос. Діти» Соломії Лук'янець звучала як дзвіночок.

Вербальна нота є одним із найпоширеніших видів дипломатичних документів.

Підсумок уроку  

Тільки зовні ви близнята,

Зміст ваш треба з'ясувати,

Зовні схожі, різні ви,

Зветеся – омоніми.

Міні-екзамен.

1) Синоніми - це слова:

а) різні за звучанням, але однакові чи близькі за значенням;

б) протилежні за значенням;

в) однакові за звучанням, але різні за значенням

2) Антоніми — це слова:

а) схожі за звучанням, але різні за значенням;

б) різні за звучанням, але однакові чи близькі за значенням;

в) протилежні за значенням

3) Омоніми - це слова:

а) однакові за звучанням, але різні за значенням;

б) протилежні за значенням;

в) схожі за звучанням та значенням

5)     У  лексикології вивчається:

а) граматичне значення;

б) словосполучення;

в) лексичне значення

6)     Види слів за кількістю лексичних значень.

а) синоніми, антоніми;

б) однозначні, багатозначні;

в) омоніми, омографи, омоформи

- Перевіримо. Правильні відповіді: 1-а, 2-в, 3-а, 4-6, 5-в, 6-6. За кожну правильну відповідь 1 бал. Підрахуйте кількість отриманих вами балів. Оцініть себе.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Скласти каламбури з теми «Омоніми».

Наприклад:

Готувала я сніданок з Борисом Бурдою,

Скуштувала, скривилася: ну бурда бурдою

 

   

  

Гра «Лото синонімів і антонімів».

У чому ж полягає суть цієї гри? Готую перший вид різнокольорових

картонок для накривання слів — антонімів, інший — синонімів. Аркуш

паперу (альбомний листок) розкреслюю на 30 клітинок, у які вписую

антоніми й синоніми. У кожній картці записано від 4 до 6 пар антонімів і

синонімів. У вчителя окремий список записаних слів. (Див. табл. 1)

Картка № 1 (для вчителя)

1. Ввічливий — ґречний, люб’язний, чемний; нечемний, грубий,

невихований.

2. Гарний — красивий, чудовий, прекрасний; поганий, потворний, огидний,

препоганий.

3. Важливий — значний, істотний; дріб’язковий, малозначний, нікчемний.

4. Добрий — хороший, душевний; злий, лихий, недобрий, злющий, жорстокий.

На дошці записую слово, до якого учні спочатку добирають синонімічний

ряд, а потім слово з протилежним значенням і до нього теж низку

синонімів.

Антонімічні пари й синоніми до них учні накривають картонками

відповідної форми (квадрати, ромби, трикутники і т. д.) та кольору. А

також записують слова в зошити.

До кожної картки додаю творче завдання за рівнями:

Початковий. У словах першого ряду поставте наголос, позначте всі можливі

переноси, складіть із ними словосполучення.

Середній. Над словами першого ряду та другого вкажіть частини мови,

складіть якомога більше словосполучень, деякі з них введіть у речення.

Достатній. До трьох слів першого ряду доберіть і запишіть прислів’я та

приказки.

Високий. Використовуючи синоніми й антоніми з картки, напишіть

твір-мініатюру на тему: «Зустріч Добра і Зла на казковій дорозі».

2. Гра «Знайди «зайве» слово» 1. Говорить, розмовляє, регоче, базікає,

мимрить, гомонить. 2. Цікавий, інтересний, допитливий,

непохитний.Дорога, шлях, путь, траса, шосе, діброва. 4. Славнозвісний,

знаменитий, бундючний, відомий, видатний.Безмірний, гарний, прекрасний,

хороший, красивий, чудовий, чарівний. 6. Небосхил, небозвід, горизонт,

пуща, крайнебо. 7. Зарозумілий, гордовитий, пихатий, гонористий, тихий,

бундючний, високодумний. Гарно, чудесно, марно, прекрасно, добре.

Завдання творчого характеру

PAGE   \* MERGEFORMAT 1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

25406. Этнографические аспекты социальной работы 18.08 KB
  Этнографические аспекты социальной работы. В Российской Федерации проживают разные этнические группы отличающиеся не только по внешним признакам но и по многим другим особенностям: конфессиональной принадлежности менталитету языку обычаям традициям а следовательно и профессиональная среда социальной работы полиэтнична что требует от специалиста по социальной работе определенной подготовки а именно этнокультурной компетентности. Кроме того изучением этносов занимается этнология наука изучающая процессы формирования и развития...
25407. Демографические аспекты в социальной работе 66 KB
  Состав населения это распределение людей образующих население по группам в соответствии со значениями того или иного признака и по любому другому признаку по полу возрасту и т. На сегодняшний день численность населения в мире составляет более 6 млрд. причем городского населения 381900чел. Предмет демографии был определен учеными в XX веке 90х годов которым является воспроизводство населения т.
25408. Технологии организационно-административной работы в системе социальных служб, учреждений и организаций 69.5 KB
  Цель деятельности организаций в системе социальной поддержки установление устойчивых и упорядоченных связей между различными уровнями системы призванной обеспечить нуждающихся в помощи. К системе социальных служб учреждений и организаций можно отнести: Центры помощи детям оставшимся без попечения родителей; Социальные приюты; Центры психологопедагогической помощи населению; Телефоны доверия; Центры социальной помощи на дому; Дома ночного пребывания; Специальные дома для пожилых; Стационарные учреждения социального обслуживания;...
25409. Региональная социальная политика: сущность и содержание 17.66 KB
  Социальная политика это одно из главных направлений внутренней политики государства призванное обеспечить воспроизводство тех социальных ресурсов из которых черпает себе поддержку создает предпосылки для своей деятельности и стабильности общественной системы. Факторами серьезно влияющими на реализацию государственной в том числе социальной политики являются значительные географические и климатические различия российских регионов которые накладывают свой отпечаток на условия деятельности и образ жизни населения. Характеристика...
25410. Механизмы реализации социально-правовой политики в Республике Хакасия 45 KB
  Механизмы реализации социальноправовой политики в Республике Хакасия Формирование и функционирование механизма реализации социальноправовой политики определяется объективными потребностями и тенденциями общественного развития. Особый интерес для нас представляют нормативноправовые акты в части социальной защиты населения в Республике Хакасия. Законодательство Республики Хакасия о социальном обслуживании населения основывается на общепризнанных принципах и нормах международного права Конституции Российской Федерации Федеральном законе Об...
25411. Общественные объединения региона: характеристика, место и роль в решении социальных проблем 60 KB
  Исторически под общественными объединениями всегда понимались формы общественной активности граждан которая может быть реализована путем создания организаций. Деятельность общественных объединений это своего рода проявление социальных инициатив различных слоев населения и отдельных граждан в ответ на реалии социальноэкономической ситуации в стране состояние системы социальной защиты населения и стремление оказать помощь и поддержку другим гражданам в трудной жизненной ситуации. понимается добровольное самоуправляемое некоммерческое...
25412. Социальная работа с лицами делинквентного поведения 54 KB
  Социальная работа с осужденными пенитенциарная социальная работа это специфический вид профессиональной деятельности по оказанию социальной помощи поддержки и защите несовершеннолетних осужденных в целях их исправления и ресоциализации в период исполнения уголовного наказания а также адаптации реадаптации в обществе после освобождения. Основной целью социальной работы с осужденными в местах лишения свободы является создание предпосылок для исправления и ресоциализации несовершеннолетних осужденных а также для их успешной адаптации...
25413. Социальная работа в наркологии 38 KB
  Цель социальной работы в сфере наркологии комплексная социальная помощь входящим в группы повышенного риска развития наркологических заболеваний и лицам страдающим зависимостью от ПАВ членам их семей и ближайшего окружения включающая медицинские медикопсихологические социальнопсихологические педагогические и правовые аспекты. Задачи социальной работы в наркологии: участие в программах первичной профилактики зависимости от ПАВ; выявление лиц входящих в группы риска работа с ними; содействие в привлечении к лечению лиц...
25414. Региональный рынок труда (на примере РХ) 20.3 KB
  Региональный рынок труда на примере РХ Рынок совокупность сделок купли и продажи товаров и услуг взаимодействие производителей и потребителей. Рынок труда совокупность социальноэкономических отношений в сфере обмена между субъектами хозяйствования по поводу спроса на рабочую силу. Региональный рынок труда территориальная организация системы отношений возникающих в процессе взаимодействия субъектов региональной экономики направленных на достижение сбалансированности его основных элементов что обеспечивает реализацию целевой...