53779

Незмінювані іменники

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: поглибити знання учнів про незмінювані іменники навчити визначати в них рід розвивати вміння вживати незмінювані іменники у звязному мовленні розвивати творче мислення виховувати бажання збагачувати свій лексикон. Лінгвістичний двобій Двоє учнів по черзі ставлять підготовлені вдома питання Яка частина мови називається іменником За чим змінюється іменник Як визначити рід іменника Які іменники належать до власних назв Як пишуться власні назви До якого роду належать назви осіб за професією чи...

Украинкский

2014-03-03

39.5 KB

6 чел.

Конспект уроку з української мови в 6 класі по темі: "Незмінювані іменники"

Тема. Незмінювані іменники

Мета: поглибити знання учнів про незмінювані іменники, навчити визначати в них рід, розвивати вміння вживати незмінювані іменники у зв'язному мовленні, розвивати творче мислення, виховувати бажання збагачувати свій лексикон.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал

Хід уроку

І Актуалізація опорних знань учнів

1. Лінгвістичний двобій

( Двоє учнів по черзі ставлять, підготовлені вдома питання)

- Яка частина мови називається іменником?

- За чим змінюється іменник?

- Як визначити рід іменника?

- Які іменники належать до власних назв?

- Як пишуться власні назви?

- До якого роду належать назви осіб за професією чи посадою?

- У якому роді вживаються при таких іменниках означення-прикметники?

- Які іменники належать до спільного роду?

2. Дібрати до іменників прикметники і поставити утворені словосполучення у давальному відмінку.

Зразок: професор Корчагіна - відомому професору Корчагіній (Д. в)

Директор Олена Михайлівна Пасічникова, секретар Ольга Шевченко, касир Віра Павлова, лікар Василь Головенко.

-У чому переконались ми, виконавши це завдання?

( Прикметники при іменниках на позначення осіб за професією чи посадою ставляться тільки у формі чоловічого роду)

3. Перекласти українською мовою, у дужках вказати рід

Зразок: песчаная насыпь ( ж. р ) - піщаний насип ( ч. р ).

Широкая степь, памятная запись, осенняя ярмарка, высокий тополь, новый филиал. (Зіставте рід іменників і зробіть висновок)

ІІ Мотивація навчальної діяльності учнів

-А зараз, діти, послухайте, що трапилось одного разу з вашим однолітком Миколкою.

В останній день тижня учителька Марія Іванівна порадила дітям відвідати зоопарк і про своє враження написати твір.

Настав понеділок. Миколка з нетерпінням чекав уроку, щоб прочитати свій твір. Діти уважно слухали хлопця.

Твір Миколки

Зоопарк. Яке це диво! Я так давно мріяв про зустріч із різними звірятками. Нарешті моя мрія здійснилась.

У неділю ми з татом поїхали до зоопарку. Спочатку автобус мчав нас шосем, а потім ми їхали метром. І ось довгождана зустріч. Перш за все ми побачили велике шимпанзе. Воно, здавалось, байдуже дивилось на нас, а коли я пригостив його смачним ескімом, то зразу зраділо і кумедно бігало по вольєру. Чубата какаду вражала своїми строкатими барвами. А якою чудовою була маленька колібра. Потім нашу увагу привернула незграбна кенгуру. Зачарований я був і рожевим фламінгом.

Стомлені, але щасливі ми повернулись додому, розповідали мамі про цікавих звірів, а вона пригощала нас смачною какавою.

-Діти сміялись разом з Марією Іванівною, а Миколка нічого не розумів: він же так старався.

Учитель.

-Чому ж сміялись діти?

-Тому що Миколка не знає, що є незмінювані іменники.

ІІІ Повідомлення теми, мети і завдань уроку

ІV Усвідомлення нового матеріалу практично

1.Робота в парах ( учні читають правила на с. 31-32, аналізують, ставлячи один одному питання і наводячи приклади)

2.Евристична бесіда

-Які ж іменники належать до незмінюваних?

-До якого роду належать незмінювані іменники назви неістот?

-Назви людей?

-Назви тварин і птахів?

Учитель. А зараз повертаємось до Миколчиного твору (він записаний на дошці або спроектований). Які іменники вжито неправильно?

-Як потрібно сказати? Поясніть лексичне значення слів. Записати до зошитів ці іменники в правильній формі.

3.Робота з підручником.

Вправа 78 (Списати, додаючи пропущені закінчення і розкриваючи дужки. Визначити рід виділених слів).

4.Робота біля дошки.

Замість крапок ввести слово таксі і визначити його відмінок у кожному з речень.

Таксі - найкращий вид міського транспорту.

... довелось чекати недовго. Біля стоянки ... утворилась черга. У ... було тепло та затишно.

Висновок: відмінок незмінюваних іменників визначається за контекстом.

V Закріплення нового матеріалу

1. Замінити словосполучення незмінюваним іменником.

Автомобільна дорога ( шосе ), стоянка паровозів ( депо ), поїздка за кордон ( турне ), теплий шарф ( кашне ), маленький гаманець ( портмоне ), швейна майстерня ( ательє ) .

2. Творча робота "У кафе"

Складаємо асоціативний кущ.

Кафе – меню, какао, ситро, ескімо, рагу, олівє, пюре

Створюємо матрицю - добираємо до цих іменників прикметники.

Наприклад.

Меню - багате, бідне, обмежене.

Ситро - свіже, солодке, газоване.

Какао - смачне, гаряче, солодке.

Рагу - овочеве, м ясне, свіже.

Пюре - рідке, густе, гаряче, смачне.

Олів є - запашне, дороге.

Диференційоване завдання: учням І - ІІ рівнів скласти речення, ІІІ - ІV рівнів - написати твір-мініатюру, використовуючи подані словосполучення.

VІ Підсумки уроку

-Що сподобалось на уроці?

-Що нового дізнались?

-Де можна знайти лексичне значення незнайомого слова?

-Якими вміннями і навичками оволоділи?

VІІ Оцінювання знань, коментування оцінок.

VІІІ Домашнє завдання

Усно розповідати про незмінювані іменники.

Вправа 80; або скласти казку про незмінювані іменники.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

3977. Java. Типи даних 329.05 KB
  Лабораторна робота №5 (Java. Типи даних.) Тема роботи: Java. Типи даних. Мета роботи: Навчитися писати прості програми на Java 2SE. План роботи. Ознайомитися з структурою JDK. Ознайомитися з інтерфейсом програми IDEA. Написати просту...
3978. Система спутникового телевизионного вещания 326.67 KB
  Системы спутникового телевизионного вещания начали интенсивно развиваться с начала девяностых годов. Передаваемые ретранслятором геостационарного спутника телевизионные сигналы предназначены для непосредственного приема на сравнительно простые и недорогие установки (тюнеры)...
3979. Структура файлу boot.ini 319.29 KB
  Лабораторна робота № 2 (домашня) З дисципліни системне програмне забезпечення. Тема роботи: Файл boot.ini Мета роботи: Вивчити структуру файлу boot.ini, призначення його параметрів, навчитись редагувати даний файл Характеристика робочого місця (за...
3980. Простий Java клієнт до бази даних 316.35 KB
  Лабораторна робота №10 (Простий Java клієнт до бази даних) Тема роботи: Простий Java клієнт до бази даних. Мета роботи: В даній роботі ми створимо простий клієнт до бази даних. План роботи. Створити БД Налаштувати драйвер доступу до Б...
3981. Етика та естетика. Конспект лекцій 306.32 KB
  Упровадження курсу Етика та естетика. як нормативної складової освітньо-професійної підготовки менеджерів, пов’язано з необхідністю поєднання майбутньою управлінською елітою України специфічних професійних умінь із знаннями спадщини світової етичної та естетичної думки.
3982. Аналитическая геометрия в пространстве 305.5 KB
  Лекция Аналитическая геометрия в пространстве. Плоскость в пространстве Уравнение плоскости, проходящей через данную точку перпендикулярно данному вектору Пусть в пространстве OXYZ даны точка M0(x0, y0, z0) и ненулевой вектор n (A ...
3983. Построение выборочной функции распределения средствами Excel 299.2 KB
  ЛАБОРАТОРНАЯ РАБОТА. ПОСТРОЕНИЕ ВЫБОРОЧНОЙ ФУНКЦИИ РАСПРЕДЕЛЕНИЯ СРЕДСТВАМИ EXCEL. Чаще всего на практике закон распределения обычно неизвестен, или известен с точностью до некоторых неизвестных параметров. В частности, невозможно рассчитать точ...
3984. Дополнительное сетевое оборудование 292.15 KB
  Дополнительное сетевое оборудование Интеллектуальный концентратор Интеллектуальный концентратор (ИК) имеет некоторые преимущества перед АиПК (активные и пассивные концентраторы). Дополнительно к свойствам и функциям, доступным обычным...
3985. Fat Content Determination during Milk Standardization using Density 288.12 KB
  Process Application Note Fat Content Determination during Milk Standardization using Density 1. Introduction Milk is a very complex food with over 100.000 different molecular species found. There are many factors that affect the composition of raw m...