53849

Козацька Україна і наш край

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: повторити і закріпити матеріал теми; ознайомити із подіями що відбувалися на території нашого краю в період козаччини; поглибити знання учнів; розвивати їх память творчу уяву; формувати інтерес до історії; виховувати повагу до славного минулого нашого народу і його захисників любов до рідного краю; підготуватись до тестування з даної теми. В програмі для 5 класу зібрані початкові відомості з найважливіших тем історії України від найдавніших часів до нашого часу. Однією з цих тем є тема нашого уроку що включає такі важливі питання...

Украинкский

2014-03-04

360.5 KB

5 чел.

Конспект уроку

з предмету «Вступ до історії України»

5 клас

Тема:  Козацька Україна  і наш край.

Мета: повторити і закріпити матеріал теми; ознайомити із подіями, що відбувалися на території нашого краю в період козаччини;  поглибити знання учнів; розвивати їх пам’ять, творчу уяву; формувати інтерес до історії; виховувати повагу до славного минулого нашого народу і його захисників, любов до рідного краю; підготуватись до тестування з даної теми.

Обладнання: підручник, портрети гетьманів; саморобні схеми,мультимедійна  

                         презентація, слайд-шоу; запис пісні «Олександрія».

Тип уроку: комбінований.

Час : 45 хв.

ХІД УРОКУ

І. Організація учнів до уроку.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

В програмі для 5 класу зібрані початкові відомості з найважливіших тем історії України від найдавніших часів до нашого часу. Однією з цих тем є тема нашого уроку, що включає такі важливі питання української історії як козаччина, національно - визвольна боротьба, Гетьманщина. Ми опрацьовували  цей матеріал на попередніх уроках і тому сьогодні ми, готуючись  до тестування, пригадаємо основні дати подій, терміни, історичні постаті, найважливіші події, а також ознайомимось із подіями, які відбувались у цей період  у нашому краї.

ІІІ.  Актуалізація опорних  знань і вмінь.

Отже, почнемо з термінів, які ви повинні знати.

Пограємо в гру «Мікрофон»

На дошці  розташовані пронумеровані картки. Ви отримуєте мікрофон, називаєте номер картки,яку хочете відкрити і пояснюєте термін, який зазначений на картці.

Писар  

«дике поле»

козак

чайка

Байда

джури

Мала Хортиця

Малоросія

гетьман

зимівник

Військо Запорізьке

Реєстрове козацтво

національно - визвольна війна

Доба героїчних походів


Відповіді:

Писар -  службова особа, що відала діловодством Коша Запорізької Січі; обирався на козацькій раді.

Зимівник –  зимове житло запорожця за межами Січі.

Дике поле  - територія Причорноморських степів, які не були заселені.

Байда – так називали князя Дмитра Вишневецького,під проводом якого збудували Січ у 1556 році.

Козак – вільна людина зі зброєю.

Чайка – козацький човен.

Джури – хлопчики-підлітки, яких приймали до козацького товариства і навчали військового мистецтва.

Мала Хортиця – острів, де була заснована Запорізька Січ.

Малоросія – так називали росіяни ту частину України, яка перебувала під владою  московського царя.

Гетьман – головний, старший у козаків, командувач військ.

Військо Запорізьке -  Українська козацька держава, яка утвердилась після Національно-визвольної війни під проводом Б.Хмельницького.

Реєстрове козацтво  -  наймане військо, сформоване польським  урядом у 16 – першій   половині 17 ст. з українських козаків для охорони південних кордонів із занесенням козаків до особливого списку – реєстру.

Національно - визвольна війна – війна 1648-1657 рр. під проводом Богдана Хмельницького.

Доба героїчних походів – початок 17 століття, коли відбулися козацькі морські походи проти Туреччини.

Історичний диктант.

А тепер письмове завдання.

У вас у кожного є листок-бланк, який треба заповнити,виконуючи наступне завдання.

А.  Рік підписання Андрусівської угоди

1) 1489

Б.  У перекладі з латинської мови означає держава, якою   

     керують   люди

2) клейноди

В.  Зібрання козаків, де обговорювали найважливіші питання

3 ) наказний гетьман

Г.   Останній гетьман в історії України

4) республіка

Д.  Коли з’явились перші відомості про українських козаків у

      писемних джерелах

5) рада

Е.   Рік укладання угоди між українським гетьманом і

      шведським  королем

6) Самійло Величко

Є.   Особа, яка тимчасово обіймала посаду гетьмана

7) 1667

Ж.   Символи-відзнаки козацької влади

8) Кирило Розумовський

З.    Найвидатніший козацький літописець

9) 1708

Фронтальне опитування.

-Що пов’язує ці поняття?

1) воля, рівність, братерство -;

2) Чигирин, Батурин, Глухів -;

3) Жовті Води, Берестечко, Батіг, Пилявці - ;

4) бунчук, корогва, печатка, булава -;

5) куліш, юшка, риба, дичина -;

6) сорочка, шаровари, чоботи, жупан, кожух, свита -;

7) кошовий, осавул, писар, суддя -;

IV. Вивчення нового матеріалу.

Вступне слово вчителя.

Отже, сьогодні ми маємо з’ясувати, що ж відбувалось на території нашого краю у 17-18 століття.

Розповідь учителя.

У  16-17 ст. на місці нинішньої Олександрії були цілинні степи, частина «Дикого поля». Землі тут були родючі, ліси багаті на дичину, річки на рибу.

Місцевість, де була заснована Олександрія, в результаті переможних війн з Туреччиною відійшла до  Російської імперії. Менше стало набігів татар і турків і край почав швидко заселятись.

Перше поселення виникло на початку 18 ст. Воно мало назву Усівка (Усиківка) – по імені його засновника  козака Грицька Уса.

За  деякими джерелами, Ус був одним із багатьох козаків Запорізької Січі, які, стомившись від безперервних воєнних походів, почали осідати на облюбованих місцях і займатися сільським господарством.  Майже одночасно з Усівкою виникають  нові поселення.

Хто знає, які ще поселення утворились поблизу Усівки? (Куколівка, Петриківка, Лікарівка).

Роком заснування Усівки вважають 1746 рік, бо в документах зазначено заснування хутора на Інгульці. Вперше поселення під назвою «Усиківка» згадується в офіційних документах з 1751 року. Населений пункт під такою назвою був нанесений на карту, складену в 1751 році інженер-полковником де Боксетом , який перебував на службі в російській армії.

Усівка стояла на важливому торговому шляху з Полтави в Крим, і це сприяло невпинному зростанню її населення. У 1752 році в селі було  138 чоловіків, і 118 жінок. За переписом 1752 р. в Усівці нараховувалось 109 дворів, у 1759 році збудована перша православна церква Святителя Миколая , що знаходилась на місці сучасної школи № 2.

Треба було покласти край татарським набігам та походам на землі Інгульця. На місці нинішнього Кіровограда будується фортеця  Св. Єлизавети. В Усівці розміщується військовий гарнізон. Утворюється Нова Сербія. Сюди переселяються багато сербів, румунів, хорватів, болгар, які вступили на службу в російську армію. Населений пункт стає укріпленням. Зявляється й нова  його назва – Бечея, або Беча, Бечка, вона нагадує сербам місцевість, звідки вони прийшли.

Укріплення Бечея мав тоді войовничий вигляд. Ворогам не вдалося би зненацька напасти на нього, бо він був оточений глибоким ровом.  На вишках вартували солдати. Старожили розповідали про те, що залишки рову навколо міста можна було бачити ще в кінці 19 століття.

 У козацько-селянському русі, що виник у середині 18 століття брали участь і мешканці Бечеї, козаки з зимівників на Інгульці.

У січні 1769 року на укріплення насунула орда татар. Вона спустошила навколишні поселення, але шанець Бечея уцілів.

Коли в 1784 році вийшов указ про поділ Катеринославського намісництва на дві губернії – Новоросійську і Азовську, укріплення Бечея стало повітовим містом з назвою Олександрійськ (на честь великого князя Олександра). Пізніше назва міста змінилась на Олександрію.

Це було невелике розкидане поселення з кривими вулицями, низенькими мазанками. Становище повітового міста вимагало планування при дальшій забудові.

Якою була Олександрія в ті часи?  В ній проживало 383 осіб чоловічої статі. Державні селяни займалися хліборобством, городництвом, баштанництвом. Населення міста жило бідно, але почувало себе відносно вільно, бо тут ще не було поміщиків. Це не влаштовувало царський уряд, і він поступово переводить  державних селян у військових жителів. Вони зобов’язані були нести тягар служби по охороні кордону, час від часу з’являтись на військові збори. Особливо це давалося взнаки влітку, коли від польових робіт відривались чоловіки, а також коні. Ось чому військові поселення були дійсно найважчою формою кріпацтва.

І лише в 1806 році Олександрія набуває вигляду міста. В ній з’являються цегляні будинки.

Історичний центром нашого міста є місце, де впадає річка Березівка  в Інгулець. Це територія нинішнього парку ім. Шевченка та стадіону «Ніка».

                     

А чи знаєте ви якісь легенди про р.Інгулець?

Генгулець

Поверталися наші чумаки з Криму додому. Ледве ступали стомлені воли, тягнучи важкі вози із сіллю. Та ось вони неначе оживали і починали рухатися веселіше. Поглянувши на волів, чумаки і собі починали прислухатись. Десь здалеку долинав неясний гул. І тоді промовляв якийсь із чумаків до своїх товаришів: «Ген гулець чути, скоро вдома будемо.» То гула річка, минаючи на своєму шляху пороги. Люди, які інколи їздили з чумаками, не розуміли, про що йде мова, та і почали називати річку, повз яку проїздили, — Генгулець. А згодом назва змінилася на Інгулець та так назавжди і залишилася.

Записано Анастасією Степаненко у 30-ті роки, Чорногорка.

V.  Закріплення нових знань учнів.

Дидактична гра «Снігова куля»

Перший учасник гри називає ім’я, назву, дату, поняття, які стосуються нашого краю 17-18 ст. Це слово повторює наступний учасник і називає інше. Тобто повинен утворитися довгий тематичний ланцюжок таких слів. Якщо учень робить помилку або довгу паузу, то вибуває з гри. Переможцем стає учень, який побудував найдовший ланцюжок.

VI. Підсумок уроку.

Висновок  вчителя . Отже, ми підсумували знання отримані вами з дуже важливої теми в українській історії. Тему «Козаччина. Національно-визвольна боротьба українського народу» ми будемо продовжувати вивчати у 8-му класі  більш детально і широко. Ця тема червоною ниткою буде проходити на ваших уроках з української літератури, зарубіжної літератури, музики. Вона широко висвітлена в усній народній творчості.

А про нашу Олександрію ми будемо вивчати матеріал протягом усіх років навчання.

Тут перший крок зробили ми, тут народились наші мрії

Під небом ніжно-голубим, де полиновий вітер віє,

Де степом в’ється Інгулець і жито в маках половіє,

Стоїть, заквітчана в пісні, моя любов - Олександрія.

( слайд-шоу «Олександрія»)

VIІ. Домашнє завдання.

Намалювати , якою ви уявляєте Олександрію у 17 столітті/ написати вірш про Олександрію.

                                                                                                       Манухіна Ірина Анатоліївна,

                                                                               вчитель історії

Олександрійської гімназії-інтернату

                                                                                                Кіровоградської області


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

83612. Категории электроприёмников, надёжность электроснабжения 30.34 KB
  В отношении обеспечения надежности электроснабжения потребителей разделяют на следующие три категории:Потребители I категории электроприемники перерыв электроснабжения которых может повлечь за собой: опасность для жизни людей значительный ущерб народному хозяйству; повреждение дорогостоящего основного оборудования массовый брак продукции расстройство сложного технологического процесса нарушение функционирования особо важных элементов коммунального хозяйства.Из состава электроприемников I категории выделяют особую группу...
83613. Определение расчетных нагрузок для сельской местности напряжением до 1 кВ 50.72 KB
  В результате протяженность сетей на единицу мощности потребителя во много раз превышает эту величину в других отраслях народного хозяйства а стоимость электроснабжения в сельском хозяйстве составляет до 6575 от общей стоимости электрификации включая затраты на приобретение рабочих машин. Определяются суммарные мощности: 5. Определяют расчётную нагрузку осветительных приёмников цеха определяется по установленной мощности и коэффициенту спроса кВт РРО 5. Определяют отдельно дневную и вечернюю полные мощности: 6.
83614. Выбор разъединителей, отделителей и короткозамыкателей 41.03 KB
  Условиями выбора разъединителей являются где номинальное напряжение сети кВ; номинальное напряжение электрического аппарата или токоведущих частей кВ; максимально возможный ток в месте установки разъединителей в рабочем режиме кА; номинальный ток электрического аппарата или токоведущих частей кА. Условия проверки электродинамической стойкости разъединителей: по способности выдерживать ударный ток Условия проверки термической стойкости разъединителей Короткозамыкатели и отделители это специальные разъединители имеющие...
83615. Выбор трансформаторов тока 38.4 KB
  В режиме короткого замыкания необходимо проверить трансформатор тока на динамическую и термическую стойкость. Условия выбора трансформатора тока: номинальное напряжение: номинальный первичный ток: по вторичной нагрузке: Проверка трансформатора тока по динамической стойкости: где кратность тока динамической стойкости. Проверка трансформатора тока по термической стойкости: где кратность тока термической стойкости.
83616. Выбор силовых трансформаторов на напряжение выше 1 кВ 44.49 KB
  Нормальный режим работы раздельная работа трансформаторов это предусматривается в целях уменьшения токов короткого замыкания и позволяет применить более легкую и дешевую аппаратуру на стороне низшего напряжения трансформаторов. Номинальная мощность цеховых SНТ выбирается по расчетной мощности исходя из условия экономичной работы трансформаторов 6080 в нормальном режиме и допустимой перегрузки на 3040 от SНТ в послеаварийном режиме. После выбора мощности трансформаторов определим их количество: где Кз это...
83617. Типы проводников, применяемые в основных электрических цепях 29.51 KB
  Все соединения внутри закрытого РУ 610 кВ включая сборные шины выполняются жесткими голыми алюминиевыми шинами прямоугольного или коробчатого сечения. Токоведущие части в РУ 35 кВ и выше обычно выполняются сталеалюминиевыми проводами АС. В некоторых конструкциях ОРУ часть или вся ошиновка может выполняться алюминиевыми трубами. От стены ГРУ до выводов установленного вблизи ГРУ соединение выполняется жесткими алюминиевыми шинами.
83618. Выбор кабелей, марки кабелей 43.25 KB
  Если условия применения проводов и кабелей отличаются от приведённых то длительно допустимые токовые нагрузки пересчитывают по формуле: I\'доп=Iдоп K1K2 где Iдоп длительно допустимый ток одиночного кабеля провода; K1 коэффициент учитывающий количество кабелей; К2 коэффициент допустимой перегрузки кабельной линии. Для кабелей напряжением до 10 кВ с бумажной пропитанной изоляцией несущих нагрузки меньше номинальных для таких кабелей допускается перегрузки в течение 5 суток в пределах указанных в таблицах справочника. Для кабелей с...
83619. Виды и системы освещения 30.21 KB
  Освещение безопасности предназначено для продолжения работы при аварийном отключении рабочего освещения. Светильники рабочего освещения и светильники освещения безопасности должны питаться от независимых источников. Устройство рабочего освещения обязательно во всех помещениях независимо от устройства в них других видов освещения.
83620. Расчет искусственного освещения методом коэффициента использования 43.18 KB
  1 где Е заданная минимальная освещенность лк; Кзап коэффициент запаса; коэффициент минимальной освещенности приближенно можно принимать z = 11 для люминесцентных ламп z = 115 для ламп накаливания и ДРЛ; S освещаемая площадь м2; Еср средняя освещенность лк; N число светильников намечается до расчета коэффициент использования светового потока источника света доли единиц. Если такое приближение не реализуется то корректируется число светильников. Если световой поток ламп в каждом светильнике составляет...