53863

МАТЕМАТИКА. ГАРМОНІЯ, КРАСА

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Розвивати пізнавальну та інформаційну компетентності компетентність продуктивної творчої діяльності. Слайд 3 Епіграф: Подібно до того як всі мистецтва тяжіють до музики всі науки прагнуть до математики. Слайд 4 Памятка для учнів: Цінуй набуті знання часнаполегливість уважність; Продемонструй грамотність у виконанні поставлених завдань; Сприймай зацікавлено вдумливо; Не бійся помилятися; Повір у свої сили Май гарний настрій ...

Украинкский

2014-03-04

212.5 KB

8 чел.

Слайд1    ТЕМА                   МАТЕМАТИКА. ГАРМОНІЯ, КРАСА,

                                                 Золотий переріз та симетрія.

Слайд2

Мета:

  •  Розвивати пізнавальну та інформаційну компетентності, компетентність продуктивної творчої діяльності.
  •  Виховання у учнів інтересу до вивчення математики і художньої культури; активізувати пізнавальну активність учнів; вчити співставляти, аналізувати.
  •   Розширяти кругозір, показати зв'язок математики з художньою культурою, з мистецтвом.
  •  Формування умінь працювати з додатковою літературою та іншими джерелами інформації, працювати в команді, готувати доклади та резентації.
  •  Застосовувати набутих знань у практичній діяльності.

 

Обладнання:ПК, проектор, презентації, портрети,пам'ятки,завдання для математичного турніру, витинанки, буклети з афоризмами.

 

Слайд 3

Епіграф: Подібно до того, як всі мистецтва тяжіють до музики, всі науки прагнуть до математики.

                                                                                   Д. Сантаян.

Слайд 4

Пам'ятка для учнів:

*Цінуй набуті знання, час,наполегливість, уважність;

*Продемонструй грамотність у виконанні поставлених завдань;

*Сприймай зацікавлено, вдумливо;

*Не бійся помилятися;

*Повір у свої сили!

*Май гарний настрій!

                             

                                           Хід уроку.

  1.  Фрагмент казки 2 х 2=4

Слайд 5

2 х 2 = 4?

«Софізм» - неправильне «доведення» якого- небудь твердження. При цьому помилка в доведенні буває дуже тонко замаскована в одній з ланок доведення. Софізм – це хибне міркування, яке видається за правильне.

Павлов говорив, що « правильно зрозуміла помилка – це шлях до відкриття».

Слайд 6

Знайти помилку у софізмі.

                                                2 х 2=5

       Маємо правильну числову рівність: 4:4= 5: 5                                                             

      Винесемо за дужки в правій і лівій частині спільний множник.

      Отримаємо:  4( 1:1)= 5(1:1)

     Числа в дужках рівні, тому 4=5, або 2 х 2=5

                   --- Хто автор таблиці множення?

Таблиця множення - це перше, що діти вчать у школі з математики. Також таблицю множення називають таблицею Піфагора або таблицею Келі.

Слайд 7 

                                        Тимчасова невдача краще тимчасової удачі.

                                                                                    ( Піфагор.)

►  Давньогрецький філософ, релігійний і політичний діяч, математик Піфагор народився близько 569р. до н.е. на острові Самос Іонічного моря. Помер близько 475 р.до н.е. Піфагор був відомим кулачним бійцем Олімпійских ігор. У молодості, вивчаючи науку у жреців,  мандрує Єгиптом, живе у Вавилоні, де протягом 12 років вивчає астрологію, астрономію. Після Вавилону переселяється до Південної Італії, потім до Сицилії, де і організовує піфагорійську школу, що внесла великий вклад у розвиток математики та астрономії.

З ім’ям Піфагора насамперед асоціюється відома теорема.

 Слайд 8( Теорема Пифагора)

Важливість теореми Піфагора іллюструє такий цікавий факт:

Наприкінці 19ст. на Марсі було відкрито « канали»,які тривалий час вважалися штучними. Для налагодження зв'язку з марсіанами запропонували на величезному просторі Західно- Сибірської низовини побудувати гіганську геометричну фігуру, яка б світилася – рисунок  Теореми Піфагора. Вважали, що ця теорема справедлива скрізь і що мешканці будь- якої планети повинні зрозуміти такий сигнал.Передбачали, що, побачивши це зображення, марсіяни зроблять висновок: на Землі живуть розумні істоти, і дадуть відповідь також мовою математики. Адже математику вважають універсальною мовою Всесвіту!

У Франції і деяких областях Німеччини в середні віки цю теорему називали „ослиним мостом”, тому що доведення її було величезною перешкодою, так званим мостом, перейти  який могли тільки розумні учні. У математиків арабського Сходу ця теорема одержала назву „теореми нареченої”. Справа в тому, що в деяких списках „Начал” Евкліда ця теорема називалася „теоремою німфи” за подібність креслення з метеликом, що грецькою звався німфою. Але цим словом греки називали деяких богинь, а також наречених. При перекладі арабський перекладач, не звернувши уваги на креслення, перевів слово „німфа” як „наречена”, а не „метелик», – так зявилась назва „теореми нареченої”. А відома всім школярам назва „Піфагорові штани” виникла через схожість креслення до Евклідового доведення теореми Піфагора зі штанами

Відкриття теореми Піфагора оточено ореолом красивих легенд. Розповідають, що він на честь цього відкриття приніс у жертву бика, а у деяких легендах один бик перетворився на цілу сотню биків.

Хочу продекламувати сонет Шаліссо:

Пребудет вечной истина, как скоро

Её познает слабый человек!

И ныне теорема Пифагора

Верна, как и в его далекий век.

Обильно было жертвоприношенье

Богам от Пифагора. Сто быков

Он отдал на закланье и сожженье

За света луч, пришедший с облаков.

 Поэтому всегда с тех самых пор,

 Чуть истина рождается на свет,

 Быки ревут, её почуяв, вслед.

 Они не в силах помешать,

 А могут лишь, закрыв глаза, дрожать

 От страха, что вселил в них Пифагор.

         

*** А, ви як навчаєтесь мої любі друзі? Пропаную вам мозковий штурм.

Слайд 9 МОЗКОВИЙ ШТУРМ

 

  1.  Розділ геометрії, в якому вивчаються фігури на площині? Планіметрія)
  2.  Ці природні кристали мають форму куба і є  в кожного вдома. ( Сіль)
  3.  Фігура, яка складається з усіх точок площини, рівновіддаленних від заданної точки.  ( Коло )
  4.  Три мухи літають в кімнаті. Коли вони будуть знаходитись в одній площині? ( Якщо вони не лежать на одній прямій)
  5.  Які числа в минилому вважали абсурдними, фіктивними, числами від сатани?   (Від'ємні)
  6.  Півсотні поділити на половину. (100)
  7.  Половина тритини деякого числа дорівнює 7. Що це за число? ( 42)
  8.  Плата за використання кредитів? ( Відсоток)
  9.  Він не любив розв'язувати квадратні рівняння за допомогою дискримінанта. Назвіть його. ( Франсуа Вієт)
  10.   Він створив математичне решето. ( Ератосфен)
  11.   Куб має 8 вершин і 12 ребер. Скільки вершин і скільки ребер має геометричне тіло, яке складається з двох кубів, якщо один з них стоїть на другому?   ( 8  вершин, 12 ребер)
  12.   Від одного слова грецького походження утворилися слова «стілець», «трапеза», а також слово, що означає назву гімнастичного снаряда й геометричної фігури. Яка це фігура? ( Трапеція)
  13.   Що таке земний мередіан з точки зору геометрії? ( Коло)
  14.   На яке геометричне тіло схожа Земля?  ( На кулю)
  15.   Де лежить центр кола, вписаного в трикутник? ( На перетині його бісектрис)
  16.  Чому дорівнює вписаний кут в коло, який спирається на діаметр? (90)
  17.   Видатний німецький вчений, фізик, який любив грати на скрипці? (Енштейн)
  18.   Визначний давньогрецький математик й прекрасний музикант – творець, першої математичної теорії музики. ( Піфагор)

СЛАЙД 10 ( слайд Піфагорійська школа)

І зараз ми знову з вами повертаємось до Піфагора та його школи.

Школа Піфагора – це організація зі строго обмеженим числом учнів із аристократії, і  потрапити туди було не просто. За  твердженням деяких істориків, одним  із таких іспитів була  п’ятирічна обітниця  мовчати, і весь цей час учні могли слухати голос учителя через завісу, а побачити його могли лише тоді, коли «їхні душі будуть ощищені музикою і таємницею гармонії чисел».

Всі учні Піфагора і він сам були працелюбні. Досконало володіючи методами єгипетських жерців, Піфагор «очищував душі своїх слухачів, виганяв вади з серця та наповнював уми світлою правдою». В «Золотих віршах» Піфагор показав ті моральні правила, суворе виконання яких призводить до ідеалу. Ось декілька з них:

 

(На фоні спокійної музики учні промовляють по черзі заповіді Піфагора.)

Слайд 11 -12

Так сказав Піфагор:

 1.Живи з людьми так, щоб твої друзі не стали недругами, а недруги стали друзями.

2.Твори велике, не обіцяючи великого.

3.Не заплющуй очей, коли хочеш спати, не проаналізувавши всіх своїх вчинків за           минулий день.

4.Не роби нічого ганебного ні в присутності інших, ні таємно. Першим твоїм законом повинна бути повага до самого себе.

5.Лише неблагородна людина здатна в очі хвалити, а поза очі злословити.

6.Роби лиш те, що в майбутньому не засмутить тебе.

7.Усе в світі підкоряється числам.

           8Тимчасова невдача краще від тимчасової удачі.

  •  Роби тільки те, що не засмутить тебе і не примусить розкаюватись.
  •  Навчись тому, що слід знати.
  •  Не нехтуй здоров’ям свого тіла.
  •  Привчайся жити просто і без розкошів

                                    

                                    На персні Піфагора було викарбувано  

                                    такий девіз:  

                                    «Тимчасова невдача краща

                                     тимчасової удачі». 

У якості символа піфагорійці вибрали  

пентаграму – п’ятикутну зірку.

Це символ здоров’я  і досконалості,

опізнавальний знак піфагорійців.                      http://images.google.com.ua/imgres?imgurl=http://media.log-in.ru/images/articles/article_432/03.png&imgrefurl=http://log-in.ru/articles/432/&usg=__HV7STU6HUuCDiBKg2j1h3BIxFWo=&h=200&w=200&sz=5&hl=uk&start=424&um=1&tbnid=EnN7fzq6JRN3pM:&tbnh=104&tbnw=104&prev=/images%3Fq%3D%25D0%259F%25D0%25B8%25D1%2584%25D0%25B0%25D0%25B3%25D0%25BE%25D1%2580%2B%25D1%2584%25D0%25BE%25D1%2582%25D0%25BE%26ndsp%3D20%26hl%3Duk%26sa%3DN%26start%3D420%26um%3D1

Слайд 13

П'ятикутник у формі зірки називається пентаграмою. Піфагорійці вибрали п'ятикутну зірку в якості талісмана,  вона вважалася символом здоров'я і служила знаком для впізнавання.

  Побутує легенда про те, що один з піфагорійців хворим потрапив у дім до незнайомих людей. Вони намагалися йому допомогти, але хвороба не відступала. Не маючи коштів заплатити за лікування й догляд, хворий перед смертю попросив хазяїна дому намалювати біля входа п'ятикутну зірку, пояснивши, що за цим знаком знайдуться люди, які йому віддячать. Й справді  через деякий час один із мандрівників помітив зірку й став розпитувати хазяїна будинка про те, яким чином вона з'явилася біля входу. Після розповіді хазяїна гость щедро винагородив його.

  Пентаграма була  добре відома і в Давньому Єгипті. Але безпосередньо як емблема здоров'я вона була прийнята лише в Давній Греції.

  На сьогодні існує гіпотеза, що пентаграма первинне поняття, а «золотий перетин» - вторинне. Пентаграму ніхто не винайшов,її тільки скопіювали з натури. Вигляд п'ятикінцевої зірки мають п'ятипелюсткові квіти плодових дерв і кущів, морські зірки.

Ті та інші створіння природи людина   спостерігає вже тисячі років. Тому природно припустити, що геометричний образ цих об'єктів – пентаграма – стала відома раніше, ніж « золота» пропорція. Правильний п'ятикутник – це приклад золотого перерізу.

     

Слайд 14

Математику слід вивчати у школі ще й із тією метою, щоб одержані тут знання були достатні для звичайних потреб у житті!

                                                             М. Г. Лобачевський.

Навколишній світ різнманітний.......

Ви, мабуть, звертали увагу, що ми не однаково ставимось до предметів і явищ навколишньої дійсності.  Безлад, безформеність, неспіврозмірність сприймаються нами як потворне й справляють відразливе враження. А предмети та явища,  яким притаманна міра, цілеспрямованність  й гармонія сприймаються як гарне й викликають захоплення, радість, піднімають настрій.

 Людей віддавна цікавило питання, чи підкоряються такі невловимі речі, як краса й гармонія, якимось математичним розрахункам. Чи можна « перевірити алгеброю, гармонію?» - як сказав О.С. Пушкін.

  Звичайно, всі закони краси неможливо вмістити в кілька формул, але вивчаючи математику, ми  можемо відкрити деякі складнеки прекрасного.

Там де є  математичне співвідношення, і там, де воно присутнє, є гармонія та красота.

Це «Золотий переріз і гармонія форм природи та мистецтва».

Немецкий астроном и математик Иоганн Кеплер сказал: «... Геометрия владеет двумя сокровищами - теоремой Пифагора и золотым сечением, и если первое из них можно сравнить с мерой золота, то второе - с драгоценным камнем...».

Теорему Піфагора знає багато людей, а що таке «золотий перетин» далеко не всі. Сьогодні ми з вами на уроці побачимо, де він зустрічається у природі як використовується в техниці, живопису. 

Слайд 15

Математика і живопис.

 « Ні один живописець не може писати, не знаючи  геометрії».

                                                                               Леон Альберті.

  Математика і живопис.....Що в них спільного? На першиу погляд  - нічого. А якщо подивитись уважніше?! Науку і мистецтво поєднує прагнення до пізнання і творчості.

А, чи знаєте ви, що Леонардо да Вінчі був не тільки великим живописцем, а й чудовим математиком, механіком, інженером. Саме  йому належать слова: « Нехай той, хто не математик, не читає мене».

 Впродовж століть досконале вираження краси та людської мудрості в образотворчому мистецтві ( за винятком деяких сучасних тенденцій) ніколи не відхилялося від правила золотого перерізу. Суть його в тому,що більша частина відноситься до меншої, як все ціле – до більшої.

Золотий переріз – це такий пропорційний розподіл відрізка на нерівні частини, при якому увесь відрізок так ставиться до більшої частини, як сама більша частина ставиться до меншої; або, інакше кажучи, менший відрізок так ставиться до більшого, як більший до всього.

       
Чтобы увидеть золотое сечение в природе, в произведениях искусства,  сейчас  научимся делить отрезок в среднем и крайнем отношениях, т.е. делить отрезок в золотом отношении.

                                                       ДанДано: відрізок АВ.

                                                           ПобПобудувати: золотий перетин відрізка АВ,точку Е так, щоб.

Побудова.

Побудуємо прямокутний трикутник, у якого один катет в два рази більше другого. Через точку В проведемо пряму перпендикулярно до прямої АВ, відкладемо  на ній відрізок ВС=.

З'єднаємо точки А і С, відкладемо відрізок CD=CB, та AE=AD.

Точка Е  іскомою, она робить золотий перетин відрізка АВ.

У грубому, побутовому варіанті пропорція золотого перерізу --- це приблизно 8:5, а ще точніше – 13:8. Математиками підраховано більш точно: десяткове розкладення числа «фі» ( числа золотого перерізу ) має вигляд 1,61803398......

Слайд 16

Золотий переріз.

Термін золотий перетин ввів у XVI столітті видатний художник, учений і винахідник Леонардо да Вінчі. В історії уклалися 3 варіанта назви:

золотий перетин, золота пропорція й поділ відрізка в середньому й і крайньому відношеннях. Крім того, золотий перетин нагороджували епітетами «божественний», «чудовий», «якнайкращий», тому щось, де він присутній, викликає в нас відчуття краси й гармонії.

По-перше, золотий перетин – один із основних принципів природи, по-друге людське уявлення про красиве явно сформувалося пд. впливом того, який порядок і гармонію людина бачить у природі. Людина – вінець творіння природи.

Леонардо да Вінчі, використовував цю пропорцію у своїх знаменитих роботах, таких як « Таємна вечеря» та « Вітрувіанська людина».

Пієта,Сектинская Мадонна, Венера Мілоська

ВЕНЕРА МІЛОСЬКА. Шедевр античного мистецтва.

Відношення між відстанню від голови до стоп і від пупа до стоп, відношення довжини голови до відстані від носа до підборіддям дорівнює золотому числу «фі» (1, 618). Чим більше обличчя відповідає цим пропорціям, тим більше гармонійним воно здається.

Золотий переріз можна побачити у частинах тіла людини.

Сообщение

В 1855 г. немецкий исследователь золотого сечения профессор Цейзинг опубликовал свой труд «Эстетические исследования».

Цейзинг измерил около двух тысяч человеческих тел и пришел к выводу, что золотое сечение выражает средний статистический закон.

Золотий перетин робить будь-яких витвір мистецтва гармонійним, пропорційним та витонченим. Також він дозволяє акцентувати увагу на деяких частинах витвору. Золотий перетин використовується також і в архітектурі.

Слайд 18       Математика і архитектура

Архітектура – це застигла музика.

                                          Ф. Шеллінг.

               Математика і архитектура.

Архітектура й математика безсумнівно пов’язані між собою. Усі будівлі мають форми тих чи інших геометричних фігур. Звісно, зведення архітектурної споруди потребує складних математичних розрахунків. Багато споруд зведено за правилом золотого перетину.

    Архітектура – це застигла музика.

А де ж ще застосовується «золота пропорція»?  «Золотий переріз» визнано за один із канонів краси, його називають душею гармонії. Антична архітектура – піраміда Хеопса, відомий всьому світу Колізей, найбільший за розмірами купольний храм того часу – Пантеон. Символом гармонії, архітектурної завершеності є храм Софії Київської. Велика піраміда Гізи, штаб квартири ООН  Нью- Йорку та Собор Паризької Богоматері, - в усіх них є співвідношення. Фактично грецький Парфенон – це ода цій пропорції.

Архітектурна споруда, зведена на основах симетрії,викликає захоплення. 

Нам не під силу створити  архітектурний шедевр, але ми можемо творити красу власними руками в іншому напрямку – декоративній творчості.

Плетені серветки, орнаменті на килимі, посуді й одягу, бордюри містять елементи симетрії. У різні часи,у різних народів буди свої особливості органаментів. Тому за орнаментом можна визначити час і країну, до якої належить виріб з орнаментом. У сучасному світі теж використовують  орнаменти для оздоблення інтерєру: шпалери, серветки, килеми, паркет та інше. Для екстер’єра – вироби з дерева з різьбою, металеві ковані предмети, бордюри. У всі часи людина прагнула прикрасити своє житло, а використання симетричних предметів  і зараз служить  символом за  хнету домашнього вогнища від зла.

           Математика  і музика

                         Музика є таємнича арифметика душі.

                                                                                           Г. Лейбніц.

Піфагор та його учні вважали, що все можна виразити числами, що число можна побачити у всіх заняттях людини – у мистецтві, ремеслах і в музиці. Вони вважали, що число 5- символізує колір,6- холод,7- розум, здоров'я та світло,8- любов та дружбу. До математичних наук вони відносили і музику. Піфагор відкрив важливий закон музики, за яким висота тону струни обернено пропорційна до її довжини, та створив першу математичну теорію музики.  Скільки музичних творів написано за всю історію людства. А всі вони ніщо інше, як чергування семи нот.

--- Стародавні греки  називали вчення про відношення і пропорції музикою, яку вважали галуззю математики. Вони знали, що слабше натягнута струна дає нижчий (« товстіший») звук, а тугіше натягнута струна – вищий звук. Але в кожному струнному інструменті є не одна, а кілька струн. Щоб усі струни під час гри звучали « узгодженно», приємно для слуху людини, їхні довжини ( а за однакових довжин – товщини) повинні перебувати у певному відношенні. Тому вчення про відношення і пропорції стародавні греки називали музикою.

Великі скрипкові майстри  Аматі, Страдіварі, Гварнері Дельджезу були також і математиками, вони робили свої скрипки використовуючи поняття «золотого перетину».

Слайд 21    Великі скрипкові  майстри.

( включаем фильм «Скрипка Страдивари по чертежу Виктора Петрика»)

Играет  на скрипке ученица

Через три месяца мы заканчиваем школу и  сегодня на уроке мы увидели как тесно связаны между собой предметы которые мы изучали в школе  и как тесно они связаны с жизнью.

       Спасибо, что конца урокам нет

       Хотя и ждем с надеждой перемены

       Но жизнь особенный предмет

       Задаст вопросы новые в ответ

       Но мы найдем решенья непременно

       Спасибо, что конца урокам нет!       ( вручение буклетов)

Слайд 22

Ви до знань зробили нині крок.,                

У навчанні бажаємо удачі.

Хай цікавим буде кожен ваш урок

І розв'язуються правильно задачі.      

Рік за роком йти вам слід

У наук чудовий світ.

А дорога ця і довга, і цікава,

Там чекають відкриття,

Щоб потрібні для життя.

Хай же успіх вам несе навчання справа!

Сейчас вам необходимо подойти к плакату и поставить соответствие между вами и ВУЗ которые вы выбираете  ( под музыку  «Прощальный вальс» М. Фрадкина

Домашнє завдання:Назвати імена українських математиків і  їх вклад у науку.



 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

41105. ПРОЦЕССЫ САМОТЕСТИРОВАНИЯ КОМПЬЮТЕРНОЙ СИСТЕМЫ ПРИ ВКЛЮЧЕНИИ 657.5 KB
  Блок регистров общего назначения определяет вычислительные ресурсы микропроцессора и содержит регистры для временного хранения данных и команд. Данные и команды передаются по шине данных а шина управления состоит из линий для передачи управляющих сигналов состояния памяти и периферийных устройств. С точки зрения структуры микропроцессора для пользователя присутствуют следующие параметры: архитектура адресное пространство памяти достижимое процессором разрядность шины данных быстродействие. Передача данных в режиме прямого доступа к...
41107. Виды обеспечения АСУ. Техническое обеспечение АСУ 32.5 KB
  Организационное обеспечение АСУ представляет собой совокупность средств и методов, предназначенных для проведения технико-экономического анализа существующей системы управления, выбора и постановки задач автоматизации организационного управления предприятием, организации производства и управления в условиях АСУ.
41108. Давні цивілізації. Цивілізації річних долин. Месопотамська та Єгипетська цивілізації 81 KB
  Давні цивілізації. Цивілізації річних долин. Месопотамська та Єгипетська цивілізації. Виникнення та розвиток цивілізації Межиріччя.
41109. Антична Давньогрецька цивілізація 176 KB
  Найбільші із грецьких островів – Крит до південносходу від Пелопоннесу й Євбея відділена від Середньої Греції вузькою протокою. Самі значні з островів у західного узбережжя Греції – Керкіра Левкада Кефалленія й Закінф.Історія Прадавньої Греції розпадається на п’ять періодів: ахейський XXXII ст. ахейці що витиснули іонійців і еолійців із частини освоєних ними територій північносхідна Фессалія Пелопоннес що й опанували основною частиною Балканської Греції.
41110. Антична Давньоримська цивілізація 159 KB
  Старода́вній Рим лат. Rom ntiqu також Древній Рим старожитній античний Рим одна з провідних цивілізацій Давнього світу та античності отримала свою назву від головного міста Рима лат. Центр Риму сформувався в межах болотистої рівнини обмеженої Капітолієм Палатином і Квіріналом. Офіційною мовою давньоримської держави була латина релігія протягом більшої частини існування була політеїстична неофіційним гербом імперії був золотий орел лат.
41111. Енергетичні об’єкти міст. (ТЕС) ,(АЄС). Основні стратегії по енергозбереженню 739.5 KB
  Крім забруднення атмосфери викиди енергетики інтенсивно забруднюють атмосферну вологу і опади за рахунок розчину в них окислів сірки і азоту; поверхню грунти рослинність за рахунок випадання на них пилу забрудненого дощу та снігу; поверхню вод за рахунок осідання на водні об’єкти шкідливих речовин та змиву їх у річки і водойми дощовими струмками. Наслідком такого забруднення земної поверхні є закислення сільськогосподарських земель та накопичення у грунтах важких металів з вугільного попелу що пригнічує розвиток лісових біоценозів...
41113. Номенклатура та класифікація речового майна 84.5 KB
  €œЗагальні положення з речового забезпечення схема та порядок забезпечення військ речовим майно솈œОсновні положення щодо забезпечення речовим майном військовослужбовців ЗС Україниâ€