53872

Майстер – клас «Креативність – мислення поза стандартами»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Одним із вирішальних чинників розв’язання цих завдань є розвиток креативного мислення педагога. На сьогоднішній день існує більше 100 визначень креативності але ми будемо її розглядати як здатність до дивергентного мислення мислення що йде одночасно у багатьох напрямках воно спрямоване на те щоб породити безліч різних варіантів розв’язання задачі. Дивергентне мислення лежить в основі креативності.

Украинкский

2014-03-04

676 KB

11 чел.

Майстер – клас

«Креативність – мислення поза стандартами»

Мета: формування знань про методи активізації креативного мислення; прискорення процесу інтеграції перспективного педагогічного досвіду в практичну діяльність учителів, збагачення їх технологічного потенціалу.

Креативність – це значить копати глибше, дивитись крізь стіни, будувати замок на піску, літати в майбутнє.

П.Торренс

Хід заняття

І. Підготовчо-організаційний етап

1. Привітання, об’єднання в групи за словосполученнями з епіграфу майстер – класу. Робота з епіграфом.

1 група « Копати глибше».

2 група «Дивитись крізь стіни».

3 група «Будувати замок на піску».

4 група «Літати в майбутнє».

5 група «Креативність».

У мене є нитка, на якій зав’язала  вузлик. Запропонуйте її застосування. А якщо декілька таких ниток сплести в сітку, то чи розшириться спектр її використання? Як саме? Отже, застосування одного методу чи прийому може привести до формування обмежених знань, умінь та навичок, а задача методичної служби – забезпечити розвиток творчих здібностей і навичок самостійного наукового пізнання, самоосвіти та самореалізації особистості. Одним із вирішальних чинників розв’язання цих завдань є розвиток креативного мислення педагога. На сьогоднішній день існує більше 100 визначень креативності, але ми будемо її розглядати як здатність до  дивергентного мислення - мислення, «що йде одночасно у багатьох напрямках», воно спрямоване на те, щоб породити безліч різних варіантів розв’язання задачі. Дивергентне мислення лежить в основі креативності. "Креативність — це не природній талант, — неодноразово наголошував доктор де Боно, — а радше навик, якому можна навчитися. Для того, щоб досягнути креативності, слід кидати виклик усталеним твердженням та правилам. Адже рухаючись вивченою стежиною, наше мислення часто упускає з поля зору приховані можливості, які знаходяться поза нею".  

Перше, з чого треба почати, щоб розвинуту своє креативне мислення, це дати самому собі дозвіл бути людиною творчою, веселою, не підлаштовуватися під думку та стиль мислення інших людей, бути готовим до генерації нових ідей, відкритим до нових знань та використанню всього свого творчого потенціалу, відшукувати нестандартні рішення. Тобто дати самому собі дозвіл дійсно бути унікальною, неординарною людиною.

Давайте напишемо розписки, де все це собі офіційно дозволимо. І цей документ дасть нам додаткові емоційні сили в скрутних життєвих ситуаціях.

Розписка

Я, _______________________________________, сьогодні_________________

даю собі офіційний дозвіл бути людиною творчою, веселою, ніколи не підлаштовуватися під думку та стиль мислення інших людей, бути готовим до генерації нових ідей, відкритим до нових знань та використанню всього свого творчого потенціалу, відшукувати нестандартні рішення.

Бути людиною унікальною.

«____»______________2012 рік                                       __________________

                                                                                                         (підпис)

ІІ. Основна частина.

  1.  Метод асоціацій та аналогій.
    1.  Фігури Піфагора.

У Вас є аркуші, на які нанесено крапку. Із запропонованих геометричних фігур замостіть площу навколо цієї крапки так, щоб не було прогалин між ними. (Виконання завдання. Обговорення).

Ще Піфагор казав, що існує лише три правильні геометричні фігури, якими можна замостити площу навколо крапки і тільки одна з них зустрічається в живій природі. Яка це фігура? (Шестикутник – сота). Які асоціації у Вас викликає це слово? Викладіть аплікацію на папері слова-асоціації.

Презентація робіт.

  1.  Гра «Катена».

Це гра, яку можна використовувати як для розваг, так і для розв’язку серйозних творчих задач. Вона допомагає тренувати вільний, асоціативний стиль мислення, необхідний у творчій роботі; відслідковувати «вертикальне» мислення. Правила гри: зв’язати два слова за допомогою слів –асоціацій. Використовувати можна тільки іменники. Не можна застосовувати аналітичні зв’язки (шофер – людина), причинно-наслідкові зв’язки (зима – весна), зв’язки за протилежністю (вода – вогонь), зв’язки за локальними культурними явищами (сленг, анекдоти, фільми тощо), зв’язки за співзвучністю, написанням, синоніми.

Назва «Катена» з латинської перекладається як «ланцюг». Вона прийшла до нас з філософії Catena Mundi Декарта – зв'язок усього існуючого.

Ми попередньо працювали з шестикутником, а тепер складемо катену: програма --------------- розвиток;

розвиток --------------- інтерес.

  1.  4Д Стимул

4Д Стимул – це метод, який дозволяє отримати найбільшу кількість різних ідей за невеликий час. У його основі лежить доволі відомий метод випадкового стимулу, поверх якого накладається сітка із 4 параметрів – властивості, функції, символи, процеси.  4Д Стимул допомагає мисленню не обмежитися першою реакцією на стимул, а звернути увагу на його різні боки. Внаслідок цього отримуємо різнопланові ідеї, а самих ідей – більше.

Задача: винайти нові форми методичної роботи.

Слово-стимул: музичний інструмент.

Будуємо таблицю 3*5. Перша колонка найменша, друга й третя пропорційно збільшуються. У першій колонці записуємо параметри, у другій – слово-стимул, а в третій – задачу.

Параметри

Музичний інструмент

Нові форми методичної роботи

Властивості.

Який?

  •  Гучний.
  •  Зручний.
  •  Мелодійний.
  •  Колективні, масові заходи.
  •  Відбуваються під музику, присутня музична пауза.
  •  У кімнаті психологічного розвантаження; спеціальне розташування меблів; на природі, вдома.

Функції.

Для чого?

  •  Щоб усі почули.
  •  Можна переносити.
  •  Насолоджуватися музикою, слухати її.
  •  Навчитись грати.
  •  Доступні для всіх педагогів.
  •  Проводити певні етапи співаючи.
  •  Проводити в різних приміщеннях (мобільні, просвітницькі).

Символи, метафори.

  •  Краса поезії.
  •  Співає.
  •  Блукає.
  •  Серце крає.
  •  Поезія методичної роботи. Методичний ринг. Методична поезія.
  •  Співочі методисти.
  •  Захід «блукаюча думка».
  •  Серце – урок. Дискретність уроку. Крає – поділ.???

Процеси, аналогії.

  •  Відпочинок.
  •  Розвага.
  •  Навчання.
  •  Романтика.
  •  Методичний відпочинок.
  •  Методичні розваги. Методичний КВК.
  •  Методична романтика.
  •  Методичне навчання.

  1.  Метод фокальних об’єктів.

МЕТОД ФОКАЛЬНИХ ОБ'ЄКТІВ — винайдений американським ученим Ч. Вайтингом. Об'єкт, який удосконалюють за допомогою цього методу, називають фокальним, оскільки його ставлять у центр уваги (фокус). Суть його ґрунтується на перенесенні ознак випадково вибраних об'єктів на фокальний об'єкт, унаслідок чого отримують незвичні поєднання, котрі дають змогу подолати психологічну інерцію. Розглядаючи ці сполучення і розвиваючи їх, іноді вдається знайти оригінальні ідеї.

Послідовність застосування МФО така: 1) вибір фокального об’єкта;

2) вибір 3 — 4 випадкових об’єктів (вибирають, як правило, навмання зі словника, каталогу, технічного журналу тощо;

3) складання списків ознак (властивостей) випадкових об’єктів;

4) генерування ідей шляхом приєднання до фокального об’єкта ознак випадкових об’єктів.

5) розвиток сполучень шляхом вільних асоціацій;

6) оцінка отриманих ідей і відбір корисних розв’язків.

Не обов’язково, щоб усі обрані об’єкти якимось чином підходили до об’єкта, що вдосконалюється, але, використовуючи цей метод, можна вибрати велику кількість найрізноманітніших варіантів.

МФО більше підходить у тих випадках, коли треба модернізувати, удосконалити вже існуючий об’єкт або подати нову ідею, певний напрям у розвитку технічної думки.

Фокальний об’єкт – класний журнал.

Випадкові об’єкти:

  •  електрична лампа – світить, гріє, перегорає, тепла;
  •  телевізор – показує, говорить, має ручки керування, об’ємний або плоский;  
  •  повітряна кулька – літає, не тоне, надувається.

(Робота в групах).

  1.  Філа.       

Філа (грец. φυλή) — у стародавній Аттиці родове об'єднання, громада.  

Філа - це техніка, заснована на зверненні до особистісних пластів, сформованих у контакті з людьми, які найбільше вплинули на ваш особистий розвиток. Ця група людей - ваша постійно діюча рада мудреців. Застосовується філа для знаходження рішень, створення ідей, вибору шляху, пошуку і досягнення цілей, вирішення особистих проблем, самоосвіти.

Як створити Філу?

Виділіть групу людей, життя та діяльність  яких зробило на вас найсильніший позитивний, мотивуючий вплив. Це можуть бути як ваші близькі знайомі - наприклад, учителі або старші друзі - так і люди, що належали до інших епох і культур. Для початку їх може бути небагато - 3-5 чоловік, в яких ви впевнені. Зберіть усе, що знаєте, і вивчіть усе, що можете знайти про цих людей: їх зображення, біографії, твори, листи і т.д. Для кожного члена філи:

підсумуйте основні аспекти його світогляду в декількох ключових словах; складіть добірку цитат (цитатою може бути фраза з книги, девіз, улюблена приказка, вислів). Цитата повинна містити закінчену думку, але при цьому бути не занадто довгою. Як знаходити рішення за допомогою філи? Сформулюйте у формі питання вирішувану завдання. Вибрати радника зі складу філи. Вибрати пораду - ключове слово або цитату (можна випадковим чином). Побудуйте зв'язок між порадою та вашим завданням: якщо порада - це ключове слово, використовуйте його як випадковий стимул; якщо порада - це цитата, інтерпретуйте її головну думку; запитайте себе, як би ваш радник вирішив цю задачу, що відповів би на питання; уявіть собі «нараду» і намагайтеся «почути» відповідь співрозмовника.

Записуйте всі виникаючі ідеї.

Переходьте до наступної поради або вибирайте наступного радника до тих пір, поки не отримаєте достатню кількість ідей.

Після невеликої перерви оберіть найбільш багатообіцяючі ідеї з отриманого списку і створіть рішення на їх основі.                        

Г.Х.Андерсен

Марія Монтессорі

Альберт Ейнштейн

Гуманізм, ліризм, гумор. Засудження суспільної нерівності, егоїзму.

Індивідуальний підхід. Відкрите навчання. Власна мотивація.

Робота в групах.

Пацифіст. Шукач. Мрійник. Талант.

  1.  Заради краси й потерпіти не гріх.
  2.  Не біда з’явитися на світ у качиному гнізді, якщо ти з’явився з лебединого яйця.
  3.  А король голий!
  1.  Я живу на небесах. Мій дім – сфера, яка обертається навколо Сонця. Називається вона – Земля.
  2.  Концентруйся на розвитку гарного в дитині, так що поганому буде все менше й менше місця.
  3.  Будь активним у підготовці середовища. Виявляй постійне педантичне піклування про нього. Показуй місце кожного розвиваючого матеріалу та правильні способи роботи з ним.
  1.  Фантазія важливіша за знання.
  2.  Істина – це те, що витримує перевірку досвідом.
  3.  Ви ніколи не розв’яжете проблему, якщо будете думати як той, хто її створив.

Задача, що потребує розв’язку. Як перемогти в конкурсі «Вчитель року»?

Можливі поради членів філи.

  1.  Визначся, для чого це тобі потрібно.
  2.  Сконцентруйся. Виділи все, що є гарного в твоєму досвіді.
  3.  Будь активним. Прагни перемоги, демонструючи свій розвивальний матеріал. Зазнач в описі власного досвіду способи роботи з твоїми власними «родзинками», знахідками.
  4.  Ти талановитий, тому не соромся себе презентувати.
  5.  Фантазуй. Це приведе тебе до відкриття нового.

(Формулюється загальний висновок)

  1.  Пошук альтернатив.

Знаходимо найбільшу кількість різних рішень певної задачі. Пошук альтернатив може не дати результату, проте замість прийняття найбільш ймовірного варіанту виробляється звичка шукати інші можливості. З метою активізації пошуку альтернатив, висуваємо обмеження – деяке фіксоване число альтернативних шляхів підходу до ситуації. У результаті можуть виникати такі ситуації:

  1.  з одного боку, відшукуються альтернативні рішення проблеми;
  2.  з іншого, вичерпавши ймовірні варіанти, йде робота на досягнення обмежень і при цьому вигадуються штучні рішення, які іноді містять протиріччя.
    1.  Друдли. Описати те, що зображено на малюнку. Кількість обмежень – 5.

  

2.2 Третій зайвий.

Із запропонованих термінів  «магнітофон, телефон, саксофон» оберіть зайвий та поясніть свій вибір. Кількість обмежень – 6.

  1.  Зняття штучних обмежень. 

Під час опису об’єктів чи процесів виникають штучні обмеження, які треба відкинути під час пошуку рішень. Головне – розуміння того, що будь-які припущення можуть підлягати сумніву.

  1.  Моделювання за правилами.
    1.  Скласти ланцюг із об’єктів (слів, малюнків, знаків) так, щоб два сусідніх мали спільні ознаки.

Досвід. Заохочення. Учитель. Тарифікація. Кваліфікація.

  1.  

Придумати нове шкільне свято. Із будь-якого підручника, словника обрати три довільних слова та за ними назвати шкільне свято.   

Дбайливий                                                       Повторення

                                    Автомобіль

  •  Свято автомобіля. Конкурс автомобілістів. Розважальна програма «Бережись автомобіля».
  •  Свято дбайливих батьків. Дбаємо про свою честь.
  •  Літературна розважальна програма «Повторюємо поезію».
    1.  Домалюй та поясни.

  1.  Моделювання без правил.

Запропонуйте якнайбільше оригінальних способів використання футляру для фотоплівки, контейнеру з-під «Кіндер-сюрпризу» тощо.

Практична робота. Кожен футляр наповнюємо гречкою, квасолею, гайками тощо. Як його можна використовувати в цьому випадку? Це у нас буде музичний шейкер. Під фонограму пісні «Надежда» виконуємо «свій» супровід та співаємо.

Что же всех нас в школы привело?

Мы путей полегче не искали.

Ум, улыбки и души тепло

Милой детворе мы отдавали.

Ради утвержденья доброты,

Через все сомненья и невзгоды

Пронесем высокие мечты

И познаем радости и взлеты.

Нас школа звонками зовет,

Душа к ней по-прежнему рвется,

А в школе ждет юный народ,

Что нашей надеждой зовется.

Дякую!

ІІІ. Афішування. Рефлексія.

І щоб дійсно нас у школах чекали діти, щоб ми отримували від роботи задоволення, переживали творчі злети треба постійно працювати над собою, займатися самоосвітою, «чужого навчатися й свого не цуратися», не боятися мислити поза стандартами.

На заключному етапі майстер-класу прошу Вас дати аргументовану оцінку подіям, які відбулися сьогодні за «Колом ефективності».

Коло ефективності

І на закінчення майстер-класу хочу зробити  для Вас побажання –мікс із висловів видатних осіб, як Сократ, Паоло Коельо, Уільям Райлі та Альберт Ейнштейн.

 Я не можу нікого нічому навчити, я тільки можу змусити думати.  Дзеркало відображає вірно; воно не помиляється, бо не думає. Думати - майже завжди означає помилятися. Не здійснює помилок лише той, хто нічого не робить, - а саме це найбільша помилка на світі! Людина, яка ніколи не помилялася, ніколи не пробувала зробити що-небудь нове.

Тож думайте, помиляйтесь, творіть нове!

PAGE   \* MERGEFORMAT4


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

19690. Творческий путь Некрасова 24 KB
  Творческий путь Некрасова. Н. А. Некрасов 1821 1877/78 пришел в литературу вскоре после гибели Пушкина и еще при жизни Лермонтова. Раннюю лирику поэта принято считать ученической подражательной перепевающей мотивы русских романтиков. Но уже в середине 40ч гг. им созданы поэ...
19691. Новаторство Некрасова как поэта 28.5 KB
  Новаторство Некрасова как поэта. Поэтический мир Некрасова удивительно богат и разнообразен. Талант которым щедро наградила его природа и необычайное трудолюбие помогли поэту создать такую многоголосую и напевную лирику. Поговорим о политической гражданской лири
19692. Творческий путь А. А. Фета. Своеобразие поэзии и литературной позиции 27.5 KB
  Творческий путь А. А. Фета. Своеобразие поэзии и литературной позиции. А. А. Фет 1820 1892. Первый сборник стихотворений Лирический Пантеон вышел в Москве в 1840 г.. В сборнике преобладали баллады и антологические стихотворения т.е. стилизации под античную поэзию; в воспеван...
19693. Драматургия А. Н. Островского: поэтика, эволюция 28.5 KB
  Драматургия А. Н. Островского: поэтика эволюция. Островский 1823 1886 пришел в литературу как создатель национальносамобытного театрального стиля опирающегося в поэтике на фольклорную традицию. Это оказалось возможно потому что он начинал с изображения патриархальных...
19694. Творческий путь Салтыкова-Щедрина 27.5 KB
  Творческий путь СалтыковаЩедрина. СалтыковЩедрин 1826 1889 родился в семье богатых помещиков. С детских лет он стал свидетелем страшных картин крепостнического произвола что оказало определяющее влияние на формирование его взглядов. В 1841 г. опубликована первое стихо...
19695. Салтыков как сатирик 30 KB
  Салтыков как сатирик. Сказки написаны с 1869 по 1886 г. Выбрал жанр сказки не случайно. В качестве причин его интереса можно назвать: условия цензуры; воздействие на писателя фольклорной и литературной традиции; появление нового читателя представляющего демо
19696. Историческая концепция в «Истории одного города» 39.5 KB
  Историческая концепция в Истории одного города Если историческая концепция и существует то это очень странная концепция. Одной фразой ее можно выразить так: история могла бы существовать но ее не возникло. То что происходило на протяжении огромного количества вре...
19697. Историческая концепция в «Истории одного города» вповести М.Е. Салтыкова-Щедрина 32 KB
  Историческая концепция в Истории одного города. Повесть М. Е. СалтыковаЩедрина €œИстория одного города€ представляет собой цикл рассказов не связанных между собой сюжетом или одними и теми же героями но объединенных в одно произведение ввиду общей цели сатиричес...
19698. Творческий путь Лескова 30 KB
  Творческий путь Лескова. Н. С. Лесков 18311895 известен прежде всего как прозаик автор множества романов повестей рассказов. Однако свой творческий путь он начал с публицистики. Будучи выходцем из семьи небогатого орловского чиновника Лесков рано поступил на службу в Ор...