53875

Криза старого порядку. Початок модернiзацiї. Прусське королiвство. Австрія

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Випереджувальне завдання Скласти історичну справку про особливості політичного стану в країнах Європи II половини XVIII століття. Домашнє завдання 2хв. Учні 1 групи повинні були підготувати випереджувальне завдання: скласти історичну довідку про особливості політичного стану в країнах Європи II половини XVIII століття. Завдання для учнів першої групи.

Украинкский

2014-03-04

69.5 KB

6 чел.

Тема. Криза старого порядку. Початок модернiзацiї.

Прусське королiвство. Австрія.

Мета: ознайомити учнів з особливостями політичного та соціально-економічного розвитку Австрії і Прусії в ІІ половині XVIII століття, станом українських земель у складі Австрії. Підвести учнів до самостійного визначення ролі політичних постатей в історії. Формувати вміння висловлювати та аргументувати власну думку.

Розвивати вміння учнів працювати з підручником, документами, в групах, парах, логічне мислення шляхом аналізу історичних подій, вміння їх правильно оцінювати щодо історичних подій, особистостей та їх вчинків.

Виховувати інтерес до історії свого й інших народів.

Формувати опорні поняття:

Абсолютизм, просвітництво, меркантилізм.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Вид уроку: урок-пошук.

Обладнання: історична карта, атлас, підручник Н.Г Подоляк «Всесвітня історія».

Випереджувальне завдання

Скласти історичну справку про особливості політичного стану в країнах Європи II половини XVIII століття.

Методи й прийоми: розповідь, метод «Портретна галерея», розповідь учителя, читання тексту, робота в групах, парах, самостійна робота пошукового характеру, робота з поняттями, метод «Мікрофон».

Міжпредметні зв’язки

Історія України

Очікувані результати

Після уроку учні зможуть:

  •  висловлювати власне ставлення до історичних подій;
  •  пояснювати основні поняття теми;
  •  набути навичок участі в дискусіях та доведення своєї позиції в роботі творчої групи;
  •  дотримуватись послідовності дій при виконанні самостійної роботи;
  •  проводити порівняльний аналіз політичних процесів;
  •  узагальнювати отриманні знання, робити висновки.

Під час проведення уроку формуються мотиваційна, діяльнісна, комунікативна компетентності учнів.

Орієнтовний план проведення уроку

І. Організаційний момент (1хв.).

ІІ. Актуалізація опорних знань (5хв.).

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів (3хв.).

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.(28хв).

V. Закріплення нового матеріалу (4хв.).

VІ. Підсумок уроку (2хв.).

VІІ. Домашнє завдання (2хв.).

Хід уроку

І. Організаційний момент

Учитель поділяє учнів на групи, пари для подальшої організації навчальної діяльності. Учитель наголошує на наявність випереджувальних завдань.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Учитель. Метод «Мікрофон».

- Пригадайте, коли і за яких обставин склалася нова ідейна течія - Просвітництво, які сфери життя вона торкнулась?

ІІІ. Оголошення теми, мети завдань уроку. Мотивація навчання школярів.

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

Учитель.

У XVIIIстолітті до складу Австрії входили Угорщина, Трансільванія, частина Хорватії, Славонія, Південні Нідерланди, землі Італії, а також частина польських і українських земель.

Діти, пригадайте, якими українськими землями володіла Австрія, позначте їх на контурних картах.

Самостійна робота учнів з контурними картами.

Учитель.

Учні 1 групи повинні були підготувати випереджувальне завдання:

скласти історичну довідку про особливості політичного стану в країнах Європи II половини XVIII століття.

Послухаємо їх відповіді.

Орієнтовна відповідь

Абсолютизм із безмежною монархічною владою був слабкий. Щоб зміцнити свої позиції,монархи Австрії, Прусії й Росії розпочали нову державну політику - просвітницький абсолютизм.

Учитель.

Правляча влада активно проводила політику меркантилізму.

Робота з поняттями

Запишіть у словничок поняття.

Меркантилізм – політика, яка спрямована на створення умов для економічної діяльності торговців і підприємців своєї країни.

Завдання для учнів першої групи.

Практична робота

Знайдіть у тексті підручника докази того, що короновані реформатори проводили політику просвітницького абсолютизму для зміцнення своїх позицій.

Орієнтовна відповідь.

Церква була підпорядкована державі, скорочена кількість монастирів, проведена секуляризація церковних земель. Із судової практики викоренили тортури.

Учитель

Сформулюй висновок.

Як ідею просвітителів використовували можновладці?

Орієнтовна відповідь.

На ідею просвітителів про суспільний договір, монархи дивились як на згоду, за якою народ повинен їм підкорятись, проводити політику безмежного панування.

Учитель.

Запрошую всіх до портретної галереї. Надаю слово екскурсоводу.

Екскурсовод.

Перед вами портрети історичних постатей: короля Прусії Фрідріха II,  австрійської імператриці Марії Терезії та її наступника імператора Йосифа II. Що ви знаєте про них?

Учитель. Метод «Портретна галерея».

Під час розповіді групи отримують завдання, які пов’язані з попередніми темами з історії України й новою інформацією.

Завдання для першої групи учнів.

Визначте й тезисно запишіть відповідь на питання.

- Що, на ваш погляд, позитивне й негативне в політиці Фрідріха II?

Орієнтовна відповідь.

Позитивне

Негативне

Активно заохочував розвиток виробництва і створення нових мануфактур, банків, забудови міст,

запровадив початкову освіту, розвивав професійну освіту, сільське господарство, приділяв увагу армії, за що одержав прізвисько

«Фельдфебель на троні». Прусія одержала свободу преси.

Захищав інтереси дворян. Запровадив заборону скаржитись на утиски панами селян. Чиновники не платили податки.

Практичне завдання для другої групи.

Опрацювати історичний документ у підручнику «Із заповіту Фрідріха II» й аргументовано відповісти на питання: «Чи можна застосовувати до пруського монарха слова Людовіка XIV: «Держава це я»? А якщо ні, то чому?»

Завдання для третьої групи.

Заповнити порівняльну таблицю

Реформи Марії Терезії

Реформи Йосифа II

1.Створена Державна Рада.

2.Створена постійна армія.

3.Запроваджена політика протекціонізму.

4.Введений новий кримінальний кодекс.

5.Проведена митна реформа.

1.Створена централізована система управління.

2.Було поділено Австрію на округи.

3.Запроваджено політику протекціонізму промисловості.

4.Відбулося скасування кріпацтва селян.

5.Обмежено владу церкви, дворян.

Робота в парах.

Порівняйте реформи австрійських імператорів. Що позитивного вони несли народам Австрії, яке значення мали реформи?

Орієнтовна відповідь.

Реформи Марії Терезії і Йосифа ІІ були спрямовані на зміцнення державної влади і створення умов для розвитку капіталізму в Україні. Але досягти їх повного здійснення не вдалося.

Учитель.

Завдання дослідницького характеру. Робота в групах.

Дослідити,яку політику запроваджувала австро-угорська влада на українських землях.

Скласти історичну справку.

Орієнтовна відповідь

Історична довідка

Більшість українських підданих Австрійської імперії жили в Галичині, які відійшли до Габсбургів під час першого розділу Польщі в 1772 році.

Бідність, кріпацтво, висока смертність, малоземелля супроводжували українців. За право користування убогими земельними наділами, селяни повинні 5-6 днів працювати на «пана».

За підрахунками істориків, від третини до половини жалюгідних прибутків селян осідали в кишенях «панів».

Не краще жилося й населенню маленьких галицьких містечок, особливо коли їх відрізали від традиційних ринків збуту в Україні.

Перебування українських земель у складі Австрії позбавило українців самостійного політичного, економічного життя.

V. Закріплення матеріалу.

Учитель.

Визначте ім’я історичних осіб за описом.

1. Енергійна, рішуча, запровадила реформи, створила постійну армію, державну раду, митну реформу, новий кримінальний кодекс.

Відповідь учня ( імператриця Марія Терезія).

2. Сучасники називають його одночасно і «фельдфебелем на троні», і «філософом на троні», був високоосвіченим можновладцем, зміцнював інтереси дворянства, заохочував розвиток виробництва, торгівлі, нових мануфактур, банків.

Відповідь учня (Фрідріх II).

Завдання пошукового характеру.

Самостійно виписати з тексту підручника дати й події з вивченої теми.

VI. Підсумок уроку.

Учитель.

Наш урок добіг кінця. Доцільно згадати, що в другій половині XVIII століття, на погляди монархів Австрії, Прусії та інших країн вплинули ідеї Просвітництва. Правителі цікавляться філософами, вони пішли на здійснення поміркованих реформ, щоб створити сприятливі умови для розвитку своїх країн і одночасно зміцнювати свої позиції. Нова державна політика одержала назву просвітницького абсолютизму.

Здійснення рефлексії.

  1.  Чи досягли ми поставленої мети?
  2.  Що ви відчули під час роботи?

VII. Домашнє завдання.

Опрацювати параграф 23 підручника. Відповісти на питання до параграфу.

Випереджувальне завдання.

Підготувати повідомлення про німецького письменника й філософа Іоганна Вольфганга Гьоте.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

45914. Организация инструментального хозяйства. Задачи и состав инструментального хозяйства 13.85 KB
  Задачи и состав инструментального хозяйства. Основная задача инструментального хозяйства – обеспечение рабочих позиций высококачественными инструментами и оснасткой. Содержание деятельности инструментального хозяйства: 1определение потребности и планирование обеспечения подразделений предприятия инструментом и оснасткой.
45915. Методы планирования потребности в инструменте и технологической оснастке 14.69 KB
  Планирование инструмента оснастки потребного для изготовления производственной программы т. расходного фонда инструмента может быть осуществлено несколькими способами: 1укрупненным методом или статическим: на основе отчетных документов содержащих данные о расходе инструмента за предыдущий период составляются расходные нормативы по которым определяется потребность на следующий период. Определение потребности по каждому виду оснастки инструмента производится путем расчета. для режущего инструмента NH – объем выпуска изделий...
45916. Состав и задачи ремонтного хозяйства. Формы организации ремонта 13.62 KB
  Ремонтное хозяйство -– совокупность подразделений занятых анализом технического состояния технологического оборудования надзором за его обслуживанием ремонтом и разработкой мероприятий по замене изношенного оборудования на более прогрессивное производительное и современное. Техническое обслуживание – комплекс работ операций по поддержанию работоспособности или исправности оборудования при его эксплуатации по назначению а также во время хранения консервации и транспортировании. Ремонт – комплекс операций работ по восстановлению...
45917. Организация технического контроля: понятие и основные виды технического контроля 14.86 KB
  Продукция изготовленная с отклонениями от ГОСТ или технических условий считается браком содействовать достижению необходимого уровня качества продукции и его повышению призван технический контроль. Технический контроль – проверка соблюдения технических требований предъявляемых к качеству продукции на всех стадиях её изготовления начиная от поступления исходных сырья материалов комплектующих и заканчивая отгрузкой готовой продукции а так же на всех стадиях процесса производства и всех производственных условий и факторов обеспечивающих...
45918. Методы и организационные формы контроля 13.58 KB
  Осуществления различают: 1 стационарный контроль – контроль деталей узлов изделий осуществляемых на стационарных пунктах технического контроля при проверки большого количества одинаковых объектах после завершения операции 2 скользящий подвижный контроль – контроль который выполняется непосредственно на рабочих местах при громоскости контролирующих объектов когда применяются простые и легкопереносимые контрольноизмерительные инструменты приборы и оснастка. 3летучий контроль – периодическое наблюдение за качеством выполнения ТП...
45919. Классификация баз 84.48 KB
  Классификация баз КОНСТРУКТОРСКАЯ БАЗА это база используемая для определения положения детали или сборочной единицы в изделии ГОСТ 2149576. ОСНОВНАЯ конструкторская база принадлежит данной детали или сборочной единице и определяет ее положение в изделии. ВСПОМОГАТЕЛЬНОЙ называется конструкторская база принадлежащая данной детали или сборочной единице используемая для определения положения присоединяемых к ней деталей или сборочных единиц. ТЕХНОЛОГИЧЕСКАЯ БАЗА это база используемая для определения положения заготовки...
45920. Правила (принципы) базирования. Определенность и неопределенность базирования 11.85 KB
  В практике достигнутое правильное положение детали может измениться если возникнут силы или моменты сил нарушающие контакт поверхности детали с опорными точками приспособлений. Поэтому для сохранения полученного при базировании правильного положения детали необходимо обеспечить непрерывность контакта баз. ОПРЕДЕЛЕННОСТЬ БАЗИРОВАНИЯ детали неизменность ее положения относительно поверхностей другой детали или деталей с которыми она соединена и которые определяют ее положение в процессе изготовления. НЕОПРЕДЕЛЕННОСТЬ...
45921. Индивидуальное проектирование тех. процессов 10.84 KB
  Подготовительный этап А анализ конструкторской информации Б определение типа прва В выбор метода получения заготовок 2. Синтетический этап А синтез вариантов маршрута обки отдельных повей Б синтез вариантов схем базиия В синтез маршрута обки заготовок Г синтез структуры операции 3.Аналитический этап а размерный анализ тех. Заключительный этап: Оформление документации.
45922. Структура временных связей в операциях технологического процесса. Техническое нормирование 27.58 KB
  Структура оперативного времени в операциях могут отличаться в зависимости от способов выполнения основных переходов степени совмещения выполнения основных и вспомогательных переходов; числа потоков дублирующих выполнение одинаковых переходов при изготовлении одноименных изделий. Время затраченное на две группы основных переходов составит сумма времени выполнения наиболее длительных переходов в каждой из групп основных переходов: где – число групп основных переходов. Поэтому основное технологическое время равно наибольшему времени...