53897

Культура України у І половині ХVІІ століття

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Робота в групах. І група. Чому вертеп користувався популярністю серед населення ІІ група. Чому бандуристи кобзарі лірники користувалися надзвичайною повагою ІІІ група.

Украинкский

2014-03-04

44.5 KB

0 чел.

Тема. Культура України у І половині ХVІІ століття.

Мета: ознайомити учнів з основними пам’ятками культури тієї

         доби;  розвивати вміння узагальнювати матеріал;       

         формувати в учнів інтерес до культурних надбань      

         українського народу;

          виховувати шанобливе ставлення до пам’яток минулого.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, стінна карта, атлас, зображення історичних          пам’яток.

                                    Структура та хід уроку.

І.Організація класу.

ІІ.Актуалізація пізнавальної діяльності учнів.

-Фронтальна бесіда:

1)Які особливості суспільно-політичного становища українських  земель у першій половині XVII ст. повинні були впливати на розвиток культури?

2)  Як розвивалася освіта на українських землях у XVI ст.?

3)  Якими були найзначніші досягнення українського книговидання XVI ст.?

ІІІ.Вивчення нового матеріалу.

                                                  План

1.Освіта.

2.Друкарство.Література.

3.Музика.Театр.

4.Архітектура.Живопис.

1.А). Розповідь вчителя.

Б)робота з підручником Швидька, с.103-104.

-Виписати фактори, що впливали на розвиток української культури у І п. ХVІІ століття.

І-В  позитивні фактори;

ІІ-В негативні фактори.

В)Робота з документом, с.99(Власов).

Г)Робота з роздатковим матеріалом,завдання 1-3.(додаток №1).

Д)Робота з підручником Власова, с. 99.

-Зачитати, які предмети вивчали у Києво-Могилянському колегіумі?

2.А)Робота з підручником (Власов),с.99-100

-Виписати автора, назву твору і рік його видання.

3-4.Робота в групах. Метод «Ажурна пилка»,(додаток №2).

І група. Театр,с.100-101(Власов).

Завдання:

-Поясніть терміни: шкільна драма, інтермедія, вертеп.

-Складіть простий план до даного пункту.

-Чому вертеп користувався популярністю серед населення?

ІІ група. Музика, с.107-108.

-Випишіть основні музичні жанри І п. ХVІІ століття.

-Розгляньте ілюстрацію, с.108 і запишіть назви музичних інструментів даної доби.

-Чому бандуристи, кобзарі, лірники користувалися надзвичайною повагою

ІІІ група. Архітектура, с.102-105.

Заповніть таблицю:

Архітектор

Назва  пам’ятки

Дата  створення

Місцезнаходження

  

ІV група.Живопис,с.105-107.

-Заповніть таблицю:

              Автор

Назва твору

   

Проводиться обговорення виконаних завдань.

ІV.Оцінки.

V.Закріплення.

А)Бесіда:

-Яку тему ми вивчали?

-Хто такий Петро Могила?

-Які архітектурні пам’ятки ви знаєте?

-Вертеп- це?

Б)Хронологічна задача:

-Скільки років минуло від дня заснування Києво-Могилянського колегіуму?

(2012-1632=380).

VІ.Домашнє завдання. §13,14.Завдання1-4,6.

Додатки:

Додаток №1.

Києво-Могилянська академія.

Джерело: «Історія української культури».

«Час навчання в Могилянському колегіумі тривав сім, а то й вісіх літ. Окремі класи звалися: інфіма, граматика, синтаксима, поетика, риторика, по чім ішли два або три роки філософії. Головними предметами навчання були латинська мова, грецька, церковнослов'янська, польська. З інших предметів учили поетики, красномовності (риторики), науки ведення схоластичної дискусії, або діалектики та філософії. Навчання діалектики мало на меті виробити вправних оборонців православної віри; навчання риторики мало підготовити добрих проповідників, що могли б своїм хистом дорівнювати єзуїтам.

Могилянський колегіум, що в 1701 р. став академією, розсівав проміння науки й освіти широко по українських землях і далеко поза їх межами: в Сербії, Волощині й Московщині. Перед смертю записав Могила на школи великий маєток. У заповіті полишив ось які знаменні слова: «Ще заки став я архімандритом Печерського монастиря, бачачи, що занепад віри й побожності серед народу походить від повної нестачі в нас освіти та школи, дав я обіт Богові весь мій маєток обертати почасти на відбудову зруйнованих божих храмів, від яких полишилися нужденні руїни, почасти на заснування шкіл і закріплення прав і вольностей українського народу».

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1.Які дисципліни вивчали в Могилянському колегіумі?

2.З якою метою Петро Могила створив колегіум?

3.Визначте внесок Києво-Могилянської академії в розвиток культури.

 

Додаток №2.

Метод «Ажурна пилка».

            На попередньому уроці клас об'єднався в чотири групи, які отримали завдання: підготувати вдома за підручником та додатковою літературою питання про стан української культури у І половині XVII ст.:

1-а група — театр;2-а група музика; 3-я група — архітектура; 4-а група — живопис. Це так звані «домашні групи». Кожен учень із «домашньої» групи отримує фігурку певного кольору (наприклад, червоного, жовтого, зеленого, синього). Можна взяти й інші кольори, але їх обов'язково повинно бути чотири.

            Спочатку учні працюють кілька хвилин у «домашніх групах», обговорюють своє домашнє завдання й підготовлені матеріали, діляться своїми знаннями. Згодом формуються нові групи за кольором: 1 група — учні з фігурками червоного кольору, 2 група — жовтого, 3 група — зеленого, 4 група — синього. Таким чином, у кожній групі будуть присутні «спеціалісти» з музики, театру, архітектури, живопису. Їхнє завдання — розкрити іншим учням своєї групи те питання, яке вони готували вдома. Для цього виду роботи учням надається 10 хв., після чого вони повертаються в «домашні групи» і демонструють результати своєї діяльності, систематизують отриману інформацію.

              Групи мають обов'язково використати візуальні джерела інформації — зображення пам'яток українського мистецтва (як роздавальний матеріал на картках).


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

40797. Электрические фильтры 65.69 KB
  Качество фильтра считается тем выше чем ярче выражены его фильтрующие свойства т. Классификация фильтров Название фильтра Диапазон пропускаемых частот Низкочастотный фильтр фильтр нижних частот Высокочастотный фильтр фильтр верхних частот Полосовой фильтр полоснопропускающий фильтр Режекторный фильтр полоснозадерживающий фильтр и где В соответствии с материалом изложенным в предыдущей лекции если фильтр имеет нагрузку сопротивление которой при всех частотах равно характеристическому то напряжения и соответственно токи на...
40798. Линейные электрические цепи при несинусоидальных периодических токах 64.74 KB
  Линейные электрические цепи при несинусоидальных периодических токах. Причины возникновения несинусоидальных напряжений и токов могут быть обусловлены или несинусоидальностью источника питания или и наличием в цепи хотя бы одного нелинейного элемента. Кроме того в основе появления несинусоидальных токов могут лежать элементы с периодически изменяющимися параметрами. Характеристики несинусоидальных величин Для характеристики несинусоидальных периодических переменных служат следующие величины и коэффициенты приведены на примере...
40799. Переходные процессы в линейных электрических цепях с сосредоточенными параметрами 66.4 KB
  Для цепей с заданными постоянными или периодическими напряжениями токами источников принужденная составляющая определяется путем расчета стационарного режима работы схемы после коммутации любым из рассмотренных ранее методов расчета линейных электрических цепей. общее решение уравнения 2 имеет вид 4 Соотношение 4 показывает что при классическом методе расчета послекоммутационный процесс рассматривается как наложение друг на друга двух режимов принужденного наступающего как бы сразу после коммутации и свободного имеющего...
40800. Способы составления характеристического уравнения 81.02 KB
  Характеристическое уравнение составляется для цепи после коммутации. путем исключения из системы уравнений описывающих электромагнитное состояние цепи на основании первого и второго законов Кирхгофа всех неизвестных величин кроме одной относительно которой и записывается уравнение 2; путем использования выражения для входного сопротивления цепи на синусоидальном токе; на основе выражения главного определителя. Согласно первому способу в предыдущей лекции было получено дифференциальное уравнение относительно напряжения на...
40801. Переходные процессы в цепи с одним накопителем энергии и произвольным числом резисторов 81.22 KB
  Переходные процессы в цепи с одним накопителем энергии и произвольным числом резисторов. Общий подход к расчету переходных процессов в таких цепях основан на применении теоремы об активном двухполюснике: ветвь содержащую накопитель выделяют из цепи а оставшуюся часть схемы рассматривают как активный двухполюсник А эквивалентный генератор см. Совершенно очевидно что постоянная времени здесь для цепей с индуктивным элементом определяется как: и с емкостным как: где входное сопротивление цепи по отношению к зажимам 12 подключения...
40802. Расчет переходных процессов с использованием интеграла Дюамеля 64.54 KB
  Метод переменных состояния Уравнения элекромагнитного состояния это система уравнений определяющих режим работы состояние электрической цепи. Метод переменных состояния основывается на упорядоченном составлении и решении системы дифференциальных уравнений первого порядка которые разрешены относительно производных т. Количество переменных состояния а следовательно число уравнений состояния равно числу независимых накопителей энергии. К уравнениям состояния выдвигаются два основных требования: независимость уравнений; возможность...
40803. Сущность операторного метода 83.67 KB
  В результате этого производные и интегралы от оригиналов заменяются алгебраическими функциями от соответствующих изображений дифференцирование заменяется умножением на оператор р а интегрирование делением на него что в свою очередь определяет переход от системы интегродифференциальных уравнений к системе алгебраических уравнений относительно изображений искомых переменных. Изображения типовых функций Оригинал А Изображение Некоторые свойства изображений Изображение суммы функций равно сумме изображений слагаемых: . Законы...
40804. Применение кривых второго порядка в компьютерных системах 158 KB
  Программа для построения графиков является наукой, но простой в использовании. Она позволяет создавать анимированные 3D графики уравнений в табличных данных. В одной системе координат может быть неограниченное количество графиков, каждый из которых может отображаться при помощи точек, линий и поверхностей.
40805. Частотный (спектральный) метод анализа электрических цепей 67.46 KB
  Поскольку частотные характеристики являются характеристиками установившегося режима гармонических колебаний то целесообразно произвольное воздействие представить в виде совокупности гармонических и реакцию линейной цепи искать как совокупность реакций вызванных каждым гармоническим воздействием в отдельности. Таким образом частотный метод анализа включает в себя задачу частотного или спектрального представления воздействия в виде суммы гармонических составляющих с определенными амплитудами начальными фазами и частотами а также задачу...