53949

Поняття про еволюцію. Розвиток еволюційних поглядів. Теорія еволюції Ж.-Б. Ламарка

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Теорія еволюції Ж. Дарвіна; сформувати уявлення про рушійні сили еволюції за Ламарком; Розвиваюча: розвивати уміння логічно мислити та робити висновки та узагальнення; здійснювати міжпредметні звязки з історією. Еволюційне вчення це розділ біології що вивчає загальні закономірності фактори механізми і наслідки еволюції живої матерії.

Украинкский

2014-03-05

228.5 KB

44 чел.

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ

БІЛОЦЕРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

БІЛОЦЕРКІВСЬКА СПЕЦІАЛІЗОВАНА

ШКОЛА І-ІІІ СТ. № 13

з поглибленим вивченням французької мови

Історичний розвиток органічного світу.

Основи еволюційного вчення.

Поняття про еволюцію. 

Розвиток еволюційних поглядів.

Теорія еволюції Ж.-Б. Ламарка.

РОЗРОБКА УРОКУ

З БІОЛОГІЇ

Автор :

ІЩЕНКО

Сергій Васильович,

директор школи,

вчитель біології і хімії

Тема уроку: 

Поняття про еволюцію. Розвиток еволюційних поглядів. Теорія еволюції  Ж.-Б. Ламарка.

Мета:

  •  Освітня: з’ясувати походження терміну “еволюція», дати визначення поняттям «еволюція», «еволюційне вчення», «градація»;
  •  розглянути передумови розвитку еволюційного вчення Ч. Дарвіна;
  •  сформувати уявлення про рушійні сили еволюції за Ламарком;
  •  Розвиваюча: розвивати уміння логічно мислити та робити висновки та узагальнення;
  •  здійснювати міжпредметні зв’язки з історією.
  •  Виховна: виховувати відповідальне ставлення до вивчення біології; гордість за вклад світових та вітчизняних вчених у вивчення біології.

Тип уроку: урок – лекція.

Наочність та обладнання:

  •  мультимедійний проектор (комп’ютер);
  •  презентація уроку (11 слайдів);
  •  підручники, довідники;
  •  портрети вчених – еволюціоністів.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів.

Пригадати вчених – біологів України та світу, а також їхній вклад у розвиток біологічної науки.

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

Що таке еволюція?

У яких класах ми згадували про даний процес та при вивченні яких розділів?

Чи існує еволюція сьогодні?

Прослухати відповіді учнів, доповнити їх та підвести до повідомлення теми уроку.

ІІІ. Вивчення матеріалу нової теми.

Слайд 3

Термін «еволюція» вперше ввів у біологію швейцарський натураліст Шарль Бонне у 1762 р.

Еволюція – це процес необоротних змін у будові та функціях живих організмів протягом  їхнього історичного розвитку.

Еволюційне вчення – це розділ біології, що вивчає загальні закономірності, фактори, механізми і наслідки еволюції живої матерії.

Питання, які хвилювали натуралістів і філософів за всіх часів розвитку цивілізації:

  1.  Як виник органічний світ?
  2.  Чи завжди він був такий, як зараз?
  3.  Як пояснити пристосованість організмів до середовища існування?

тощо.

Стислі відомості про додарвінівський період розвитку біології

Стихійний, наївний матеріалізм давнини втілився в ідеях самозародження органічних форм, які розділяв найвидатніший вчений і мислитель давнини – Арістотель (384 – 322 р.р. до н.е.) Слайд 4. Завдяки працям Арістотеля і його учнів виникли зачатки порівняльної анатомії та ембріології, вчення про відповідність організмів, ідея градації. Особливої уваги заслуговує розробка загальних принципів класифікації, яку він застосував до тварин.

Для класифікації тварин Арістотель використав логічні категорії – рід і вид, які позначають відносини підпорядкування між множинами, різними за обсягом: одна з них (вид) входить до складу іншого (роду). У Арістотеля вид не мав значення головної систематичної одиниці, а вживався у відносному змісті – група, яка розглядалася як рід стосовно менш широкої, могла бути видом стосовно більш численного класу.

А учень Арістотеля Теофраст (372 – 287 р.р. до н.е.) розробив і застосував загальні принципи класифікації для рослин Слайд 5

Потім у науці спостерігався деякий застій. Так, у І ст.н.е. було відомо близько 600 видів рослин, а на початок XIV ст. число їх збільшилося лише до 800.

Величезну роль у накопиченні наукових фактів відіграли великі географічні відкриття. Період накопичення знань про різноманітні рослини і тварин увійшов в науку як описовий, інвентаризаційний період. Накопичення фактичного матеріалу висувало необхідність створення наукової термінології і системи рослин і тварин.

Вид – основа систематики. Англійський біолог Джон Рей (1627 – 1705 р.р.) Слайд 6 вперше звів вид до рангу біологічного поняття. Були встановлені три особливості виду:

  1.  Обєднання багатьох особин;
  2.  Морфологічна і фізіологічна подібність між ними;
  3.  Здатність до спільного розмноження і відтворення потомства, яке зберігає подібність до батьківських форм.

Не всі біологи визнають реальність еволюційного процесу. Система поглядів на незмінність живої природи з часу її виникнення отримала назву креаціонізм. Її послідовники здебільшого дотримуються релігійних поглядів на походження життя, розглядаючи його як наслідок свідомого творчого акту вищої нематеріальної сили (Бога). Слайд 7(записати визначення). Вченими - креаціоністами були такі видатні біологи, як Карл Лінней, Жорж Кюв’є, Чарльз Лайєль та інші.

Слайд 8. Карл Лінней (1707 – 1778 р.р.)  - шведський природознавець, одержав світову відомість завдяки створеній ним системі рослин і тварин (праця «Система природи», 1735 р.). Лінней встановив реальність видів, чітко акцентував репродуктивну ізоляцію між ними, виявив їхню стабільність, підготував грунт для постановки проблеми про їхнє походження; здійснив реформу мови ботаніки, ввів наукову термінологію (бінарна номенклатура – подвійні назви). Це була нова мова, хоч вона і мала раніше відому термінологію.

Еволюційна гіпотеза Ж.-Б. Ламарка

Слайд 9. Жан – Батіст Ламарк (1744 – 1829 р.р.) – французький природознавець, попередник Ч. Дарвіна.

Створив першу цілісну концепцію еволюції живої природи (ламаркізм);

Основоположник зоопсихології;

Основна праця – “Філософія зоології” (1809р.);

Слайд 10

Згідно з гіпотезою Ламарка,

Еволюція – це процес надбання корисних ознак, які успадковуються нащадками.

Види змінюються, але дуже повільно, тому непомітно. Еволюція носить прогресивний характер, тобто розвиток відбувається від простого до складного.

Підвищення організації живих істот від нижчого ступеня до вищого у процесі еволюції Ламарк назвав градацією.

Слайд 11.

Рушійні сили еволюції за Ламарком:

  1.  Будь-яка мінливість спадкова і обумовлена впливом зовнішнього середовища.
  2.  Внутрішнє прагнення організмів до досконалості. 

Завдання учням: опрацювати текст підручника ст. 197 «Загальна біологія 11 клас» М.Є. Кучеренко, Ю.Г. Вервес, П.Г. Балан, В.М. Войціцький і деталізувати рушійні сили еволюції, навести конкретні приклади пристосувань; назвати градації (щаблі).

ІV. Узагальнення та систематизація знань

  •  Що таке еволюція та еволюційне вчення?
  •  Що таке креаціонізм? Які вчені були послідовниками цієї системи поглядів?
  •  В чому полягає заслуга К. Ліннея у розвитку теорії еволюції?
  •  Назвіть рушійні сили еволюції за Ламарком.

V. Підведення підсумків, домашнє завдання

Опрацювати параграф 42, відповісти на питання ст.199, підготувати повідомлення «Біографія……..»(вченого – еволюціоніста.)

    

    

    

    

    


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

30417. Инновационная политика в СКСиТ 40.5 KB
  Постоянный рост потребности к приобретению новых знаний. Маркетинговые инновации постоянное изучение туристического рынка с целью привлечения новых потребителей. Это создание новых туристских продуктов совершенствование старых туристских продуктов или их изменение. Таким образом инновационная политика в СКСиТ направлена на создание нового или изменение существующего туристского продукта на совершенствование гостиничных и транспортных услуг освоение новых направлений внедрение новых информационных технологий и применение современных...
30419. Политико-территориальное устройство, организация региональной и местной власти во Франции 17.69 KB
  Политикотерриториальное устройство организация региональной и местной власти во Франции. Территория континентальной Франции метрополии делится на 96 департаментов. В настоящее время во Франции насчитывается 22 региона. Помимо административнотерриториальных единиц метрополии во Франции имеются заморские коллективы бывшие колонии которые стали частью Франции: заморские департаменты; заморские территории; территории с особым статусом.
30420. Особенности германского конституционного права 15.73 KB
  Конституция ФРГ она именуется Основным законом выработанная в 19481949 гг. С ратификацией Договора об объединении между ФРГ и ГДР который был подписан 31 августа 1990 г. и Договора Два плюс четыре СССР США Великобритания Франция с одной стороны и ГДР и ФРГ с другой прекратилось действие прав и обязательств четырех державпобедительниц в отношении Берлина и Германии а Германия в целом обрела полный суверенитет. Единый Берлин был объявлен столицей ФРГ.
30421. Форма правления и государственный режим в Германии, формирование и взаимодействие высших государственных органов 16.44 KB
  Депутаты бундестага имеют свободный мандат . Бундестаг из своего состава избирает президента бундестага и вицепрезидентов. Изменения и дополнения к Основному закону также принимаются совместно 2 3 голосов депутатов бундестага и 2 3 голосов членов бундесрата. Особенностью функционирования законодательной власти ФРГ является то что в ситуации законодательной необходимости правительство может передать данное право от бундестага бундесрату.
30422. Германский федерализм, местное управление и самоуправление 15.48 KB
  Оно состоит из 16 земель многие из которых имели многовековые традиции собственной государственности Бавария Саксония ШлезвигГолштейн Баден и др. 3 из 16 земель являются городами Берлин как столица; Гамбург и Бремен в прошлом были городамиреспубликами и входили в Ганзейский Союз . Выделяются вопросы: исключительной компетенции федерации; совместной компетенции; компетенции земель. Особенностью немецкой федерации является и то что наряду с федеральной в каждой земле имеется своя конституционная юстиция...
30423. Конституция Японии, особенности правоприменения 15.2 KB
  Конституция Японии особенности правоприменения. Конституционное развитие Японии началось в 1889 г. После поражения Японии во второй мировой войне и ее оккупации американскими войсками началась разработка новой конституции. Фактически послевоенная конституция Японии была написана для этой страны США и их союзниками.
30424. Форма правления и государственный режим Японии 14.26 KB
  Форма правления и государственный режим Японии. В Японии формой правления является парламентарная монархия введение которой вместо дуалистической было оформлено конституцией 1947 г. новый основной закон Японии явился значительным продвижением вперед на пути демократизации политической системы страны. “Парламент является высшим органом государственной власти и единственным законодательным органом государства†“Парламент состоит из двух палат: Палаты представителей и Палаты советников†Высший орган...
30425. Политико-территориальное устройство 15.83 KB
  Закон о местной автономии делит местные территориальные единицы на две группы: единицы органы управления которыми обладают общей компетенцией и единицы на территории которых осуществляется специальная юрисдикция. Первые в свою очередь делятся на политикоадминистративные единицы высшего уровня и низшего уровня. Единицы низшего уровня это города си поселки мати и сельские общины мура . Прочие префектуры делятся на низшие единицы: города поселки и общины.