53950

Ландшафти України

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Називати чинники формування ПТК; Характеризувати особливості взаємодії компонентів природи в ПТК; Розповідати про класифікацію ландшафтів вплив господарської діяльності людини на ландшафти. Пояснення нового матеріалу Поняття про ПТК ландшафти ПТК це поєднання компонентів природи що перебувають у складній взаємодії єдиної системи їх ще називають ландшафтами. Робота з підручником Виписати визначення поняття Ландшафт Природні та антропогенні ландшафти Взаємодія чинників і...

Украинкский

2014-03-05

42 KB

1 чел.

Тема уроку: Ландшафти України

Мета: поглибити та систематизувати знання учнів про природні компоненти та природні комплекси, сформувати знання учнів про чинники формування ПТК – ландшафтів; особливості взаємодії компонентів природи в ПТК; продовжувати формувати вміння працювати з картографічними матеріалами на прикладі  ландшафтної карти; продовжити роботу щодо формування в учнів екологічного мислення.

Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть:

  •  Називати чинники формування ПТК;
  •  Характеризувати особливості взаємодії компонентів природи в ПТК;
  •  Розповідати про класифікацію ландшафтів, вплив господарської діяльності людини на ландшафти.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Методи:

  •  Словесні (розповідь, бесіда)
  •  Практичні (робота з картами й підручниками)
  •  Наочні (ілюстрування й демонстрування)

Обладнання: фізична карта України, ландшафтна карта України, підручник, ілюстрації із зображенням природи різних районів України

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  1.  Як змінюються кліматичні умови на рівнинній частині території України?
  •  Температура повітря
  •  Опади
  1.  А як розміщуються основні генетичні типи ґрунтів?
  •  Типи рослинності (флори)
  •  Тваринного світу (фауни)
  1.  Чи можемо ми пов’язати закономірності поширення і зміни температури повітря, кількості опадів, типів ґрунтів, флори, фауни?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вступне слово вчителя

Сьогодні ітиметься про найголовніше в географії – природно-територіальні комплекси. Непомітні з першого погляду, але надзвичайно міцні взаємозв’язки існують між природними компонентами: гірськими породами, повітрям (кліматом), водами, ґрунтами, рослинністю й тваринами

ІV. Пояснення нового матеріалу

Поняття про ПТК (ландшафти)

ПТК – це поєднання компонентів природи, що перебувають у складній взаємодії єдиної системи, їх ще називають ландшафтами. Природні компоненти – це будівельні матеріали, а природний комплекс – це будинок.

Робота з підручником

  •  Виписати визначення поняття «Ландшафт»

Природні та антропогенні ландшафти

Взаємодія чинників і компонентів природи ПТК (ландшафту)

Робота із схемою. Для того, щоб краще зрозуміти механізм формування ландшафту складемо схему взаємодії чинників і компонентів ПТК.

Природні та антропогенні ландшафти

природні

антропогенні

Рівнинні і гірські /класи/

Лісові, лісостепові, степові, субтропічні /типи/

Північностепові, середньо степові,

південностепові /підтипи/

  •  Сільськогосподарські
  •  Лісогосподарські
  •  Водогосподарські
  •  Промислові
  •  Рекреаційні
  •  Природоохоронні

Структура ландшафтів

Фація

Найпростіший природний комплекс (дно яру, схил балки чи пагорба, лісова поляна)

Урочище

Пов’язана група фацій (горб, яр, балка)

Місцевість

Сполучення урочищ

ландшафт

Сполучення місцевостей, синонім природно-територіального комплексу будь-якого рангу

Вплив господарської діяльності

Сучасні ландшафти сформувались впродовж  12 тис. років

  •  Випалювання лісу, розорювання лісостепу, випас худоби;
  •  Кінець 18 століття розорювання степу – пилові бурі, посухи, «вибух» водної ерозії

Класифікація ландшафтів

Робота з ландшафтною картою

  •  Ознайомлення з легендою
  •  Визначення розміщення основних типів ландшафтів та їх підтипів
  •  Визначення місця своєї місцевості на ландшафтній карті України
  •  Порівняння ландшафтної та фізичної карти України

Місце людини в сучасну епоху формування ландшафтів

V. Закріплення

Складіть ланцюжок причинно-наслідкових зв’язків і розкажіть про можливі наслідки вирубування лісів

Вирубування лісів – зникнення флори і фауни лісу – зниження вологості – поява іншої рослинності – зміна і руйнування ґрунтів – утворення ярів – зниження рівня ґрунтових вод – обміління річок


V
І. Підсумок уроку

  •  Чи отримали ви нові знання?
  •  Що нового дізнались на уроці?
  •  Чи змінились ваші погляди на ландшафт і роль у його перетворенні людиною?

Оцінювання учнів

VІІ. Домашнє завдання

  •  Опрацювати матеріал підручника
  •  Встановіть, які ландшафти поширені в околицях вашого селища, опишіть один із них


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

18750. Система социального обеспечения молодых семей 21.06 KB
  Система социального обеспечения молодых семей. Социальные проблемы молодой семьи. Социальное обеспечение как технология работы с молодой семьей. Виды и порядок социального обеспечения в связи с отцовством материнством и детством. Учреждения социального обслуживания...
18751. Формы работы с молодой семьей 27.13 KB
  Формы работы с молодой семьей. Информационная методическая медикосоциальная социальнопедагогическая реабилитационная и другие виды работы с молодой семьей. Вся социальная работа с молодыми семьями проводится в основном через территориальные службы социальной
18752. Теоретические и практические аспекты организации досуга молодежи 23.86 KB
  Теоретические и практические аспекты организации досуга молодежи. Досуг молодежи как проблема и как ценность определение теории досуга свободное время и досуг соотнесение понятий формы организованного и неорганизованного досуга формы организации досуга на лично...
18753. ФЦП «Жилище» как механизм решения жилищных проблем молодой семьи 17.28 KB
  ФЦП Жилище как механизм решения жилищных проблем молодой семьи. Нацпроект Доступное и комфортное жилье гражданам России. Жилищные проблемы молодых семей и механизмы её решения. ФЦП Жилище как механизм решения жилищных проблем. Ипотечное кредитование как инструм
18754. Молодёжная субкультура 26.26 KB
  Молодёжная субкультура. Классификации молодежных субкультур по различным основаниям.Условия жизни в большом городе создают предпосылки для объединения молодёжи в разнообразные группы движения являющиеся фактором сплочения формирующие коллективное сознание в эт
18755. Характеристики молодежной субкультуры 29.86 KB
  Характеристики молодежной субкультуры. Субкультура от лат. sub под и культура совокупность специфических социальнопсихологических признаков норм ценностей стереотипов вкусов и т. п. влияющих на стиль жизни и мышления определённых номинальных и реальных групп
18756. Система работы с молодежью, оказавшейся в трудной жизненной ситуации (ТЖС) 21.4 KB
  Система работы с молодежью оказавшейся в трудной жизненной ситуации ТЖС. Понятие и сущность ТЖС. Особенности молодёжи оказавшейся в ТЖС. Технологии социальной работы с молодежью оказавшейся в ТЖС. Типы и виды учреждений и организаций работающих с подростками и молод...
18757. Система социального обслуживания молодежи 22.33 KB
  Система социального обслуживания молодежи. Понятие и сущность социального обеспечения социального обслуживания социальной защиты и социальной работы. Закон о социальном обслуживании населения 1995 г. Социальные гарантии и минимальные социальные стандарты. Особенно
18758. Технологии социальной работы с молодежью 22.48 KB
  Технологии социальной работы с молодежью. Определение сущность классификации сфера воздействия. Технологии адаптации реабилитации диагностики профилактики определение специфика сущность целевая аудитория примеры реализации. Определение сущность классиф...