54015

Популярність. Популярні зірки

Конспект урока

Педагогика и дидактика

The topic of the today’s lesson is “The Famous Pop Stars”. Well, at the today’s lesson we’re speaking about people who want to be famous. You’ll read the text. You’re going to revise grammar (Past Simple and Present Perfect). By the end of the lesson you’ll be able to ask and answer the questions about pop idols.

Английский

2014-03-06

154 KB

0 чел.

Уроки № 1, 2

Тема:  Популярність. Популярні зірки.

Мета: Ознайомити учнів з лексичними одиницями (idol, competition, grand-final, audition) і навчити оперувати ними у мовленні;

Навчити читати текст з вилученням основної інформації;

Повторити граматичний матеріал (Past Simple, Present Perfect) та тренувати учнів оперувати граматичними структурами у мовленні;

Розвивати логічне мислення і мовленнєву реакцію, розвивати навики читання;

Виховувати культуру спілкування, інтерес до культури країни, мова якої вивчається.

Обладнання: підручник Students Book Team 3, Workbook, граматичні таблиці, ТЗН(аудіозапис).

Хід уроку

I – 30хв

І. Початок уроку

1. Greeting    1. Організаційний момент

      Good morning, pupils!

      How are you?

 2. Warming up   2. Мовленнєва зарядка

     T: Listen to the music.

      (pupils listen to the tapescript)

      Do you like music?

      Who’s your favorite pop star?

      Would you like to be a star?

 3. Aims

                                                    T:  The topic of the today’s lesson is “The Famous Pop Stars”. Well, at the today’s lesson we’re speaking about people who want to be famous. You’ll read the text. You’re going to revise grammar (Past Simple and Present Perfect). By the end of the lesson you’ll be able to ask and answer the questions about pop idols.

II. Основна частина

 Presenting Vocabulary 1. Ознайомлення з новою лексикою.

  Введення в іншомовну атмосферу.

 T: Pop Idol was a very popular British TV programme. It was a musical competition. There were many contestants who took part in competition Will Young won in the pop Idol contest and his first singles went to number 1 in the charts.

 2.  Введення лексичного матеріалу

  idol [ ‘αidl ]

  viewers [ ‘vju:əz ]

    /people who are watching a TV programme/

  votes [ ‘vəυts ]

    /people’s choices /

  competition [ kompə’tiſn ]

    /sport competition, musical competition/

  contestant [ kən’testənt ]

    /a person who take part in competition/

  announce [ə’nαυns ]

    /to tell a lot of people about something important/

3. T: Make up the sentences with these words.

Reading  Читання тексту

  1.  Pre-reading activity

 T: Now, we’re going to read the text ‘And the winner is…’

  What do you think the article is about?

 P1: About Pop Stars

 T: Why do you think some people want to be famous?

  Would you like to be a star?

  /pupils discuss the questions/

 2. While — reading activity.

 T: Read the article in pairs quickly to answer the questions. How did will Young become famous?

 P2: He won the grand-final of Pop Idol, a TV competition to find a new pop star.

  /different pupils read the article aloud/

 Work in Groups 3. T: I want you to divide into two groups.

  The first group has to complete the sentences with the correct numbers.

  1.  …young people wanted to be Pop Idols.
  2.  …performers took part in the first rounds.
  3.  There were … finalists.
  4.  The two grand-finalists were aged … and ….
  5.  …million people voted for will.

T: The second group has to answer the questions.

  1.  When did people write to Pop Idol?
  2.  When did Pop Idol first appear on TV?
  3.  When did the finals start?
  4.  How long were the telephone lines open for?
  5.  What time did the Pop Idol presenters announce the winner?

  1.  Check the answers with the class.

 

 Підбиття підсумків 5. T: Lets sum-up.

  What have we done at this part of the lesson?

  Did you like the text?

  What new words have you learnt?

II-30хв

 Grammar practice T: Let’s continue our work.

  Grammar Revision

  Present Perfect and Past Simple

 1. Read these sentences:

 a. Gareth has sung in    b. The telephone lines

     a church choir    were open for two hours.

     since he was a child.

                      Differences

  1.  He still signs in the choir
  2.  But after that they were closed/

  2. Learn this!

 Present Perfect   Past Simple

 form  have      + V3   Ved

 has   V2

use for actions that   for actions that

 started in the past   are finished

 and that are

 still happening now

 Work in pairs 3. T: I want you to work in pairs to do this task

 Discussing grammar  You have to read the sentences and decide which description fits each sentence?

 E.g. a-1

  1.  A recent action in the past with an effect in the present.
  2.  A finished action in the past.
  3.  An action which started in the past and still going on now.
  4.  A past action at an indefinite time in the past.

  1.  I’ve never been to Tibet.
  2.  Stan has had that car for years.
  3.  We took the dog to the vet’s yesterday.
  4.  I’ve finished my homework at last.
  5.  Pete’s just finished painting the kitchen.
  6.  We had oysters and champagne last night.
  7.  They’ve known each other since they were kids.
  8.  Rick’s been to Malaysia several times.
  9.  Didn’t you see David last week?
  10.  Mireia’s just had a baby girl.

 Writing  4. T: Do the task 3 page 14

   Complete the sentences. Use the correct form of the past simple or present perfect.

  1.  I (know) _______ Damien for two years.
  2.  I (have) _______ my first piano lesson a year ago.
  3.  We (move) _______ to this town when I was five.
  4.  My sister (be) ______ in a band since she was twelve.
  5.  I (not see) ______ Rebecca since the weekend.
  6.  They (switch) ______ the radio on half an hour ago.

  5. T: Well, pupils, we’ve revised the past simple and present perfect tenses and done some tasks. You’ll be able to operate these grammar materials using them in oral speech.

III-30хв

Listening and Speaking T: In this part of the lesson we’re going to listen to good and bad news.

  1. Listen and repeat

   I’ve got some good news.

   What is it?

   Will has won Pop Idol.

   I’ve got some bad news.

   What is it?

   My brother has gone into hospital.

  2. Read these sentences.

 Pair work 3. Ask and answer about your partner’s good and bad news. (Ex. 7 p. 17)

  1.  my dad / got a new job.
  2.  my sister / failed her exam.
  3.  my sister / won a prize.
  4.  my brother / lost his wallet.
  5.  my dad / broken his leg.

  4. Still working in pairs, pupils choose one of the situations from Exercise 7 and develop it into a full conversation.

 Speaking 5. Some pairs perform their conversation for the class.

  P1: I’ve got some bad news.

  P2: What is it?

  P1: My sister has failed her exam.

  P2: What is she going to do?

  P1: She’s going to work hard.

III. Кінець уроку

 1. Підсумок уроку. 1. Summarizing

  T: Let’s sum up the results of our lesson. So today we’ve learnt new words, revised grammar material and made the dialogues.

   I think you’ve worked hard.

 2. Домашнє завдання 2. Homework.

   SB Ex. 2 p. 18.

    Grammar p.125 (SB)

   Вивчити лексику

Уроки № 3, 4

Тема:  Музика в нашому житті

Мета: Активізувати вживання ЛО у мовленні на рівні фрази.

Навчити учнів сприймати на слух текст у звукозаписі.

Ознайомити учнів з граматичною структурою How long + Present Perfect, практикувати учнів у вживанні граматичної структури.

Розвивати логічне мислення, фонематичний слух, розвивати готовність до участі в іншомовному спілкуванні.

Виховувати любов до музики, гарний смак.

Обладнання: підручник Students Book Team 3, Workbook, ТЗН(відиозапис, Window on Britain-1)

Хід уроку

I-30хв

І. Початок уроку

1. Greeting

1. Організаційний момент.

T: I’m glad to see you! Sit down. Who’s absent today?

2. Warning-up

Бесіда з черговим, учні ставлять запитання черговому з теми «Музика».

The class asks questions to one of the classmates.

  •  What kind of music do you prefer?
  •  Do you play any instrument?
  •  Do you often go to the concert?
  •  Who’s your favourite singer?
  •  What is your favourite group/band?

T: Do you watch music programmes or music shows on TV? Do you dream of being on shows like Pop Idols? Why?

P1: Because I want to be a singer.

P2: Because I want to be a famous person.

3. Aims

3. Цілі

T: The topic of the today’s lesson is ‘Music in our life’. So, we are going to talk about music, musicians and music programmes. You’re going to learn grammar and watch the video about English musicians.

II. Основна частина  

Check on homework

1. Перевірка домашнього завдання (взаємоперевірка).

Choose the correct form of the verb.

  1.  He didn’t watch/hasn’t watched TV.
  2.  I liked/’ve liked Robbie Williams since I was eight.
  3.  Pete left/has left school in 1998.
  4.  Did he live/has he lived here a year ago.
  5.  They knew/’ve known each other for a long time now.
  6.  I had/’ve had this poster of Victoria Beckham for three years.

Grammar Revision

T: Let’s revise grammar material.

1. Divide into three groups. Each group has a list of the sentences. Find and correct the mistake in each sentence.

Group A        Didn’t you do your homework yet?

Pete’s been to the shops. He’ll be back soon.

Have you called John yesterday?

Group В        No one’s seen Lucky since three weeks.

– We’re here since ten o’clock.

Did you ever eat snails?

Group C    When I was a child, I have ridden my bike to school.

– I had a headache since I woke up this morning.

I have never met my grandmother. She died before I was born.

2. Check the answers with the class.

Vocabulary practice

1. Мозковий штурм.

T: Let’s do Brainstorming. What words do you associate with the word ‘music’?

2. Put the words in the box into the correct columns. Then add more words of your own to each column.

rock and roll

musician

punk

pop

bass guitar

piano

saxophone

lead guitar

heavy metal

songwriter

drums

blues

singer

pop star

guitarist

rock

producer

Instruments                    People                       Types of music

_____________       _____________              _____________

_____________       _____________              _____________

_____________       _____________              _____________

_____________       _____________              _____________

_____________       _____________              _____________

Summarizing

3. Підбиття підсумків.

What have we done at this part of the lesson?

What words have we revised?

II-30хв

Listening and Writing

T: So, we’ve revised grammar material and vocabulary on topic ‘Music’. Now you’re going to watch a video.

1. Look at the sentences before viewing the sequence and discuss which you think are true.

  1.  Pop music is big business.
  2.  Most of the world’s popular musicians write and sing songs in English.
  3.  Rock and roll first became popular in the 1960s.
  4.  The rock and roll revolution happened in Liverpool.
  5.  At the beginning of the 1960’s there were hundreds of bands in Liverpool.

2. Watch the sequence and tick (V) the true sentences you hear.

3. Watch again and correct the false sentences.

Key:

c. Rock and roll first became popular in the 1950s.

d. The British pop revolution happened in Liverpool.

Writing

4. Watch again and complete the sentences.

  1.  The Beatles were together for … years.
  2.  They made … number one hit singles.
  3.  They made … albums.
  4.  They wrote over … songs.
  5.  There are more than … recorded versions of yesterday.

      Key: a8; b18; c11; d200; e2500

Speaking

T: Tell about British pop (Some pupils tell about Beatles)

Summarizing

Підбиття підсумків.

What have we watched?

What have you learnt about British pop?

Do you like the video?

III-30хв

Grammar practice

On the Blackboard

How long + Present Perfect

for      a period of time

   with

since    a point of time

1. T: Read the rule on your own

Pay attention: for ten weeks

for a year

for two month

since 10 o’clock

since he was a child

since March

T: Tell me, how long have you been at this school?

P1: for eight years

P2: since I was six

T: How long have you had that bag?

P1: for two months.

Writing

2. T: Complete the interview. Use the correct form of the Past Simple or Present Perfect.

WB N5 p. 15

3. Two pupils read the interview. The other pupils check the answers.

Speaking

4. T: I want you to work in pairs. You’re going to write questions with How long…? And then write two answers for each question.

1. (you / like) Britney Spears?

… a long time

… 1999

2. (he / know) the girls?

… he was a child

… only a few days

3. (she / want) a new CD player?

… last year

… two weeks

4. (they / have their Madonna posters?

… a month or two

… March

5. (Simon / be) a sound engineer?

… he left school

… five years

5. Pupils present their short dialogues.

III. Кінець уроку

Summarizing

1. Підбиття підсумків.

What have we done at this lesson?

What have you learnt about British pop stars?

Do you like the today’s lesson?

You’ve worked hard at this lesson.

Homework

2. Домашнє завдання.

WB N1 p. 14


Урок
и № 5, 6

Тема:  Улюблений співак (співачка)

Мета: Ознайомити учнів з новим лексичним матеріалом і навчити використовувати його у мовленні на рівні фрази.

Навчити сприймати на слух зміст автентичного тексту у звукозаписі.

Вчити учнів взаємодіяти в заданій ситуації за змістом прочитаного тексту.

Розвивати мовленнєву реакцію, здібності логічно, послідовно викладати думку англійською мовою, культуру читання.

Виховувати любов до музики, гарний смак, виховувати культуру спілкування і колективної співпраці.

Обладнання: компоненти НМК ‘Oxford Team 3’: Students Book 3, робочий зошит Work Book, звуковий супровід, фото відомих співаків.

Хід уроку

I – 30хв

І. Початок уроку 

1. Greeting

1. Організаційний момент.

T: Good morning! Nice to see you. Who’s absent today?

2. Warning-up

2. Мовленнєва зарядка.

Do you like music?

What type of music do you prefer?

Do you listen to rock?

Do you play any instrument?

Who’s your favorite singer?

3. Aims

3. Повідомлення теми та мети уроку.

T: The topic of the today’s lesson is “My Favourite Singer”. Well, today at our lesson you’re going to speak about your favourite singer, we’ll read the text about famous pop stars. By the end of the lesson you’ll be able to make up dialogues and talk about your favourite stars.

II. Основна частина  

Check on homework

Перевірка домашнього завдання

WB N1 p. 14 (Pupils read the sentences in pairs.)

Presenting Vocabulary

1. Введення в іншомовну атмосферу.

T: Look at the pictures. Name the jobs you see in the pictures.

P1: Songwriter

hair stylist

choreographer

manager

a sound engineer

a led singer

2. T: Listen to the cassette. Listen and repeat.

3. Vocabulary practice.

T: Match the words in exercise 1 with the sentences (a-e)

e.g.: This person writes the words of the songs. Songwriter

  1.  This person sings the song.
  2.  This person teaches the dance routines to the performers.
  3.  This person does the pop star’s hair.
  4.  This person controls the business affairs of a star.
  5.  This person records the song.

Vocabulary practice

4. Метод мікрофон.

On the blackboard: What do you want to be?

P1: I want to be a manager.

P2: I want to be a hair stylist.

P3: I want to be …

5. T: So, we’ve learnt new words. You can use these words for making dialogues and for writing exercises.

II - 30хв

Reading and Speaking

1. T: Look at these pictures (Teacher brings in two or three pictures of well known singers)

Do you know these singers?

So today we’re going to read the text about Christina Aguilera.

Background Information

You know, Christina Aguilera was born in 1980. She has won many music awards, including Grammy Awards: in 2000 for Best New Artist, 2001 the Latin Grammy for Best Female Pop Vocal Album.

2. Pre-reading activity.

T: Do you know her songs?

Do you like her music?

Do you know anything about her?

T: Now, let's read the paragraph headings.

  1.  Christina’s second album.
  2.  Early days.
  3.  Famous friends.
  4.  In cinemas everywhere.
  5.  Family life.
  6.  Christina enters the charts.

T: What kind of information might you expect under each heading?

3. While-reading activity.

T: Read the text quickly and choose the best heading. (Pupils read the text on their own, then check answers with the class. Different students read the text aloud)

4. Post-reading activity.

T: I want you to work in pairs. Read the text again and choose the best answers, A, B or C (SB № 2 p. 21).

1. Christina Aguilera sang:

A. on TV when she was six.

B. on the soundtrack of Mulan.

C. with Ricky Martin at Christmas 1999.

2. Christina’s second single was:

A. number 1 in 1999.

B. from the album Mi reflejo

C. on her first album

3. Christina made a video:

A. at the White House.

B. of a Lady Marmalade.

C. with her family.

4. Christina’s second album:

A. was recorded in Equador.

B. sold more copies than her first.

C. wasn’t in English.

Jigsaw Activity

5: Now, lets write Christina’s biography in notes.

I want you to divide into two groups. Each group has to find the correct information about Christina’s life for these dates and write it in note form.

Christina’s Biography

Group A       1986

1988

1992

1997

1998

Group B       August 1999

Christmas 1999

2000

2001

6. When pupils are ready they choose a partner from the other group, and compare and exchange information.

This will generate a lot of discussion.

7. Role-play.

T: Image, one of your classmates is Christina Aguilera and the others are the journalists. Ask questions to Christina about her life and career.

P1: When were you born?

Christina: In 1980.

P2: When do you release your first album?

Christina: In August 1999.

P3: What was your first single?

Christina: My first single was from the album Genie in a Bottle.

P:

8. Summarizing

III – 30хв

Listening

1. T: Now, you are going to listen to Daisy talking about her favourite band.

T: Do you have any favourite band? What’s your favourite band? What English-speaking band do you know?

Work in pairs

2. T: Listen to the recording on the cassette. Elicit the correct answer] Choose the best answer  A, B or C.

1. Daisy’s favourite band is:

A. Westlife

B. Hear’ Say

C. ‘NSync

2. She likes them because she thinks:

A. they’re very friendly.

B. they’ve got nice voices.

C. they’re cool.

3. She’s got

A. their autographs.

B. all their albums.

C. lots of posters of the band.

4. She has

A. never seen them.

B. seen them more than once.

C. been on TV with them.

5. Daisy would like to be

A. songwriter.

B. musician.

C. dancer with a band.

Speaking Role-play

3. Listen to the recording again (pupils listen and check their answers with the class).

T: Imagine that today Daisy is present at our lesson. She’s from Liverpool, Great Britain. Ask questions to Daisy.

P1: Hello! My name’s Daisy. I’m from Great Britain.

P2: Do you like music?

P3: What’s your favourite band?

P4: Who does the band consist of?

P5: Why do you like him?

P6: Do you have any albums or CDs of your favourite band?

P7: Have you got a poster of them?

P8: Did you see the band play?

P9: Did you get their autographs?

P10: Would you like to work in the music industry?

P11: What would you like to be? Why?

4. Individual students demonstrate the activity in pairs.

III. Кінець уроку

Summarizing

1. Підбиття підсумків.

What have we done today?

Do you like the activity?

So, we’ve learnt new words, read the text about Christina Aguilera, listen to Daisy’s Story. You’ve worked hard. Your marks are…

I think you can speak and write about your favourite band.

Homework

2. Домашнє завдання.

Write an interview with a pop star and play the dialogue in pairs.

Do projects ‘My favourite Band’, ‘My favourite Singer’ on your choose.


Урок
и № 7

Тема: Контрольна робота.

Мета: перевірити рівень засвоєння лексичного та граматичного матеріалу за вивченою темою;

       проконтролювати уміння розпізнавати і застосовувати на практиці граматичні явища;

       розвивати вміння узагальнювати та систематизувати вивчений матеріал;

виховувати культуру інтелектуальної праці.

Обладнання: зошити, словники, HОs (роздатковий матеріал)

Хід уроку

  1.  Початок уроку

1. Greeting

1.Організаційний момент.

T: Good morning! How are you? Nice to see you!

2. Warming-up

2. Мовленнєва зарядка.

Бесіда з класом.

What’s your favourite band?

Who’s your favourite singer?

Do you have any CDs of your favourite singer?

Do you like Kylie Minoque?

How long have you liked Kylie Minoque?

Do you play any musical instrument?

What do you want to be?

3. Arms

3. Повідомлення теми та мети уроку.

T:  At the today’s lesson we’re going to have a test on topic “Music”. You’re going to do Grammar, Vocabulary and Communication tasks. (The teacher explains the tasks to the pupils)

  1.  Основна частина

Grammar

1. Complete the text. Use the correct form of the present perfect or past simple.

My brother Jack (1 play) _____________ in a band since he was thirteen. He sings and plays the piano. He was eight years old when he (2 see) ______________ Westlife on TV. Since then he (3 not be) ______________ interested in anything except music. Last week his band (4 give) ________ a concert and I (5 go)______________ with Mum and Dad. Jack has a piano lesson every week, and he’s very good at it. I (6 have) ____________________ piano lessons since I was seven, but I’m not very good at all! Yesterday I (7 take) ____ an exam. I (8 not practise) _______________ much before the exam, so I don’t know if I’ll pass.

1 Mark for each correct answer                  Total___/8

2. Write questions with How long?

1 (you/have) your Kylie Minoque CDs

________________________________________

2 (he/ know) his best friend

________________________________________

3 (she/ be) a hair stylist

________________________________________

4 (they/ like) Robbie Williams

________________________________________

5 (he/ want) to be in a band

________________________________________

1 Mark for each correct answer                  Total___/5

3. Complete the sentences with for or since.

1 We’ve lived here ____________ three years.

2 They’ve had their new car ____________ January.

3 I haven’t bought a CD _____________ ages.

4 My sister has dreamed of becoming a dancer _________

  she had her first dancing lesson.

5 We haven’t eaten __________ eight o’clock this morning.

1 Mark for each correct answer                  Total___/5

Vocabulary

4. Complete the sentences.

1 This is the ____________. She does the band’s hair.

2 This is the ____________. He records the songs.

3 This is the ____________. He sings the songs.

4 This is the ____________. She writes the words of the songs.

5 This is the ____________. He teaches the dance routines to the band.

6 This is the ____________. She controls the business affairs of the band.

1 Mark for each correct answer                  Total___/6

Communication.

5. Give good and bad news. Write sentences.

Katy/broken her arm

e.g. I’ve got some bad news. Katy has broken her arms.

1 my mum / lost her purse

__________________________

2 Joshua / passed his exam

_____________________________

3 I / got a new CD player

_____________________________

4 Jodie / gone into hospital

_____________________________

5 my brother / won some money

_____________________________

6 Tim / failed his exam

_____________________________

1 Mark for each correct answer                  Total___/6

  1.  Кінець уроку

Summarizing

1. Підбиття підсумків.

T: Lets sum up.

What have we done today?

What difficulties have you had with this test?

Homework

2. Домашнє завдання.

Project Task: Do a project: invent a fantastic new band and make a poster about it.


MUSIC

classical music

drums

singer

guitarist

punk

bass guitar

to play the piano

pop music

jazz

rock’n’roll

producer

4

2

1

5


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

54129. Хто працює, той і має. Майстер-клас 351.5 KB
  Українська мова Корінь слова. Спільнокореневі слова. формувати в учнів уявлення про спільнокореневі слова корінь на основі споріднених слів; розвивати вміння виділяти споріднені слова виділяти спільну частину; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати вміння спостерігати аналізувати зіставляти; виховувати акуратність уважність у роботі. Які виросли паростки діти називають Що спільного з словом лісце корінь тому вони і називаються спільнокореневі слова.
54130. СЦЕНАРИЙ РАЙОННОГО СЕМИНАРА ФИЗИКОВ 89.5 KB
  Смещение акцентов с содержания обучения на процесс учения выражающийся в активной познавательной деятельности школьников и в овладении ими рациональными способами этой деятельности; Создание для каждого ученика возможности реализовать свою потребность в познании и в творческой деятельности; Ориентация на овладение учащимися общекультурными ценностями коммуникативной информационной культурой культурой деятельности. Деятельностный подход к обучению предполагает что...
54131. Общая характеристика низкого (витального) уровня культуры 36.5 KB
  Деление культуры по уровням, каким бы условным оно ни было, - целесообразно. Уровень культуры - это показатель ее реального состояния, предельных возможностей ее осуществления в жизни.
54132. Застосування диференціального, інтегрального обчислень та інших елементів математики в фізиці та техніці 303 KB
  Розвивати уміння узагальнювати цілісну систему знань уміння реалізувати практичні зв’язки курсу математики і фізики з майбутньою професією уміння через організацію ділової рольової гри відображувати виробничу ситуацію. Розв’язання Потужність Р в зовнішньому колі дорівнює різниці повної потужності джерела і P1=EI потужності що губиться всередині джерела Р2=I2rтобто P=P1P2 ; P=EII2r 1 – напруга зовнішнього кола як функція сили струму. Доки Мальцев Павло розв’язував задачу на дошці клас бере участь в її обговоренні. Йде засідання...
54133. Степенева функція, її графік та властивості. (Урок з використанням інформаційних технологій) 96.5 KB
  Завдання: Дослідити властивості степеневої функції y=x для різних значень параметра. Підготовка до роботи: повторення схеми дослідження функції. Домашнє завдання: закінчити заповнення таблиці: у двох останніх рядках узагальнити властивості функції для додатного та від’ємного значень показника степеня. Дослідити властивості степеневої функції у = х коли ― ціле додатне парне: 1 встановити масштаб min X = ― 5 mx X = 5 min Y = ― 5 mx Y = 5; 2 побудувати графіки функцій: 1 у = х2 2 у = х4 3 у = х8...
54134. МАТЕМАТИЧНІ ЗМАГАННЯ! 304.5 KB
  Мета: Перевірити вміння учнів застосовувати набуті знання у нестандартних ситуаціях; продовжувати розвивати уміння працювати самостійно, активізувати розумову діяльність учнів; розвивати бажання застосовувати здобуті знання для досягнення поставленої мети; прищеплювати любов до математики.
54135. ВІДНІМАННЯ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ У ВИПАДКУ КОЛИ В ЗАПИСУ ЗМЕНШУВАНОГО Є НУЛЬ 88 KB
  Уявіть що ми з вами на мить стали чарівниками у кожного з вас у долонях чарівна посмішка подаруйте її своєму товаришу по парті Прошепотіть один одному на вушко комплімент і почнемо працювати з гарним настроєм Актуалізація опорних знань учнів Цей урок нас навчить: зрозуміти особливість письмового віднімання з переходом через розряд; творчо розв’язати задачу; виконувати логічні завдання. Розв’язування прикладів № 691 частину коментовано частину самостійно. За...
54136. Решение логических, занимательных задач 43 KB
  Совершенствовать вычислительные навыки учащихся; способствовать развитию внимания, мышления, памяти, смекалки, познавательной и творческой активности учащихся; воспитывать трудолюбие, ответственность, интерес к изучению математики.
54137. Розв'язування вправ на всі дії з десятковими дробами. Урок-подорож сторінками Червоної книги України 36 KB
  Розповідь вчителя про Міжнародну Червону книгу та Червону книгу України слайд 12 ІІ. На мультимедійну дошку проектуються завдання: Сполучити між собою звичайні дроби та рівні їм десяткові слайд 3: 125 02 0013 05 002 2. Виконати запропоновані дії слайд 4 Кожна дія супроводжується формулюванням відповідного правила. Розгадати кросворд і у виділеному стовпці прочитати назву рослини занесеної до Червоної книги слайд 5 1.