54025

Я вибираю життя без шкідливих звичок. Розвиток усного мовлення з теми

Конспект урока

Педагогика и дидактика

In 1870 the British Government adopted a law: every packet of cigarette must have a health warning on it. Now we have such a law in Ukraine. But very often a great number of modern advertisements show us beautiful girls or boys who smoke. And many teenagers want to imitate them. There are some rules, which don’t allow people to smoke in public places, such as cinemas, theatres, public transport etc.

Английский

2014-03-06

81.5 KB

0 чел.

Павич Н. Д., викладач Барського автомобільно-дорожнього технікуму Національного транспортного університету.

      План-конспект відкритого заняття з предмета «Іноземна мова»

Тема: Я вибираю життя без шкідливих звичок. Розвиток усного мовлення з теми.

Навчальна мета: провести мовленнєву розминку, проконтролювати виконання студентами домашнього завдання, удосконалювати навики читання, перекладу та переказу тексту, тренувати студентів у відповідях на запитання.

Практична мета: активізувати мовний запас з теми, розвивати навики діалогічного та монологічного мовлення, тренувати у читанні з метою здобуття повної інформації, в аудіюванні, удосконалювати мовленнєві уміння та навички.

Розвиваюча мета: розвивати пам’ять студентів, логічне викладення інформації, увагу, мовну здогадку, аудитивну пам’ять, розвивати навики самостійної роботи, вміння працювати в парах та міні-групах, працювати над усним мовленням студентів.

Виховна мета: виховувати у студентів почуття відповідальності за власне життя та здоров’я, нетерпимість до шкідливих звичок; викликати бажання досконаліше вивчати англійську мову, сприяти виробленню позитивних емоцій у навчальній діяльності за допомогою поезії.

Вид заняття: узагальнення та закріплення знань; активізація мовленнєвої діяльності.

Методичне забезпечення: картки для індивідуальної роботи студентів, ксерокопії текстів “Some information about drugs”, “To drink or not to drink”, “I think Im an alcoholic”, “Mother Teresas message”, вислови та прислів’я, музичний центр, диск, унаочнення.

.          

Структура заняття

 І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

 1. Організаційний момент. Повідомлення теми та мети. Організація групи до заняття.

 Greeting. – Good morning, students. I’m glad to see you.

 -- How are you?

 -- What the weather is like today?

 -- What season is it?

 -- Do you like spring?

 2. Мовленнєва зарядка. Декламування віршиків хором.

    ***

Spring is green.

Summer is bright.

Autumn is yellow.

Winter is white.

   ***

This is the season

When snowdrop bloom

When nobody likes

To stay in the room.

This is the season

When birds make more nests.

This is the season

We all like the best.

     ***

Whether the weather be fine

Or whether the weather be hot

Whether the weather be cold

Or whether the weather be not.

We’ll whether the weather,

Whatever the weather

Whether we like it or not.

ІІ. Основна частина заняття.

1. Бесіда зі студентами про основні правила здорового способу життя.

 T: At previous lessons we spoke about health and body care. Tell me, please, what  must we do if we want to be strong and healthy?

St.1: -- Get up early and go to bed early.

St.2: -- Take morning exercises regularly.

St.3: -- Take a cool or cold shower.

St.4: -- Clean your teeth every morning and every evening.

St.5: -- Wash your hands before you eat.

St.6: -- Eat healthy food.

St.7: -- Too many sweets are bad for you especially for your teeth.

St.8:-- Never smoke, drink and use drugs.

 

2. Діалогічне мовлення. Робота в парах. (Перевірка домашнього завдання.)

Студенти в парах розповідають діалоги про здоровий спосіб життя, які склали самостійно.

   * * *

-- Hello!

-- Hi!

-- Where are you going?

-- To the park.

-- Do you like jogging?

-- Yes, I jog every morning in any weather. Do you want to run with me?

-- No, I don’t. I’ll sleep better. Bye.

-- Bye-bye.

    * * *

--  Yulia, do you do your morning exercises?

-- No.

-- Never?

-- Never. And you?

-- I do my morning exercises regularly because I want to keep fit.

-- And I don’t need morning exercises because I live far from the technical school and walk there every day.

-- How minutes does it take you to get to the technical school?

-- It takes me 25 minutes.

-- Well, you are right. Walking is the best way to keep fit.

    * * *

-- Hello, Roman! I haven’t seen you for a week. Where have you been?

-- I was at the competitions in athletics in Vinnytsia.

-- What are the results?

-- I was the first in running.

-- My greeting! And do you go in for athletics?

-- Yes. I go to this section twice on Mondays, Wednesdays and Fridays.

-- Do you like this sport?

-- Of course. It’s good for my health.

     * * *

-- Inna, where will you go on the break?

-- I’ll go to the canteen to have a lunch. Will you go with me?

-- No, I’ll go to the shop to buy a hot-dog.

-- Do you like hot-dogs?

-- Yes, I like hot-dogs, sandwiches, fried potatoes very much.

-- But don’t overindulge in fast food. It’s bad for our health.

3. Підсумовуємо сказане про здоровий спосіб життя.

 T: So, to be healthy we must have a healthy lifestyle and avoid bad habits.

-- What good person’s habits can you name? (Doing morning exercises, going in for sport, walking, having a good rest, eating a healthy food …)

-- What bad habits can a person have? (Smoking, drinking alcohol, using drugs …)

 (Двоє студентів на дошці заповняють дві колонки “Good habits”, “Bad habits” і роблять висновок – Good habits help us to be healthy; Bad habits are bad/dangerous for our health.”)

  T: Today we’ll speak about bad habits and their harm to our health.

4. Розгляд шкідливих звичок молодої людини. Тютюнопаління.

  At previous lessons we spoke about teenagers, their lifestyles, their problems. Today we are going to speak about some of the most serious problems: smoking, drugs, alcohol.  

 

 Smoking is a big problem all over the world. Especially smoking is spread among the teenagers. They often take their first cigarette to look grown-up and cool. But they forget that it is a very bad for their health.

  In 1870 the British Government adopted a law: every packet of cigarette must have a health warning on it. Now we have such a law in Ukraine. But very often a great number of modern advertisements show us beautiful girls or boys who smoke. And many teenagers want to imitate them. There are some rules, which don’t allow people to smoke in public places, such as cinemas, theatres, public transport etc. but people still smoke when and where they want. I think it is a great problem and we must do our best to stop spreading cigarettes.

5. T: Suppose  we are to make an anti-smoking poster. We’ll take a picture of a beautiful girl and try to warn her about the danger of smoking. Match the English sentences with their Ukrainian equivalents.

THE TRUTH ABOUT SMOKING WILL JUST KILL YOU

1. It impairs your vision

2. It takes your breath away and gives you emphysema

3. It causes lung cancer and cancer of the throat

4. It turns your teeth and fingers yellow and gives you ugly skin

5. It makes your breath stink and your hair and clothes smell awful

6. It wastes your time and empties your pockets

7. It pollutes the air around you and makes your non-smoking friends avoid you

8. It ruins your sex appeal

9. It makes you smell like an old ashtray

a) ви втрачаєте сексуальну привабливість

b) воно забруднює повітря та відштовхує від вас друзів, котрі не палять

c) воно ослаблює ваш зір

d) ваші зуби та пальці жовтіють та шкіра виглядає жахливо

e) це пусте марнування часу та грошей

f) воно викликає рак легенів і рак горла

g) від вас тхне, як від старої попільниці

h) ви набуваєте смердючого запаху з рота і ваші речі жахливо смердять

i) воно викликає задишку та призводить до емфіземи

T:  Now what are your ideas? What else shall we write on our poster? Maybe you’ll add something.

(Smoking is stupid. Smoking is out of fashion now. Smoking is unattractive, etc.)

6. Аудіювання тексту, виконання завдань за текстом. 

Pre-listening.

Answer the questions:

  •  Is it easy for smokers to give up?
  •  How can you help the people who smoke?
  •  Is there anybody in your family who smoke?
  •  Did he try to give up?

Listen to the text.

Anti-smoking vaccine developed

BNE: People who want to quit smoking may soon have something to help them. The Swiss drug company Cytos Biotechnology has developed and tested a vaccine that fights nicotine. The vaccine produces antibodies in the blood that stop nicotine from entering the brain. The antibodies reduce the desire of smokers to have a cigarette. It also lessens the pleasure that smokers experience when they smoke. Experiments on 341 heavy smokers produced impressive success rates. 40% of those who received the vaccine stopped smoking. All smokers who took the vaccine developed the antibodies that reduce the desire for a cigarette. Cytos believes it has the best answer to date to fight nicotine addiction. This is good news for the world’s 1.3 billion smokers. 5 mln people die each year from smoking.

To quit – покидати

To fight – боротися

Antibodies – антитіла

Blood – кров

To reduce – зменшувати, понижувати

Desire – бажання

To lessen – зменшувати

Heavy smokers – заядлий курець

To give up smoking – кинути палити

Listen and fill in the spaces:

 BNE: People ____  _____  __  ______ smoking may soon have something to help them. The Swiss drug company Cytos Biotechnology has developed and _____  ___ ____ that fight nicotine. The vaccine produces _____ in our blood that stop nicotine from entering the brain. The antibodies _____  ___  _____ of smokers to have a cigarette. It also ______  ____  ______ that smokers experience when they smoke. Experiments on 341 _____  ______ produced impressive success rates. 40% __  _____  ______ received the vaccine stopped smoking. All smokers who took the vaccine developed the antibodies that reduce the desire for a cigarette. Cytos believes it has the best _____  ____  _____ to fifth nicotine addiction. This is good news for the world’s 1.3 billion smokers. 5 mln. people ____  _____  _____  _____ smoking.

7. Бесіда зі студентами про алкоголь.

 T. -   Drinking alcohol is a big problem nowadays. Look at these pictures. What and whom can you see there?

  It seems that many young people want to be “grown up” as early as possible. Very many the 14-16-year olds already go to night-clubs and different pubs for an alcoholic drink. On the holidays or weekends we can see teenagers with bottles of beer or wine everywhere: in the streets, squares, parks, near the cinemas … They have a rest with the alcoholic drinks.

 On the disco we can also see the drunk teenagers.

 It seems that drinking alcohol is in fashion now.

 I think we must stop it. Because alcohol is a very dangerous psychoactive substance which forces people to change the way they feel, think, behave – the way they live.

-- Do you agree that drinking alcohol shows that the person is grown up?

-- Do you like some alcoholic drinks?

-- Do your friends drink alcohol?

8. Обмін думками стосовно проблеми.

 Read and share your opinion.

TO  DRINK  OR  NOT  TO  DRINK?

 To drink alcohol or not? This is an old question and everybody decides by himself. If not – no problems. Avoiding alcohol you save your health and money.

  Drinking alcohol you risk to get problems with your health and family.

  Many people choose what they call “the golden middle”: light alcoholic drinks at a holiday table. Light grape wine is the best idea for this. For example, famous Crimean wines, made of natural grape juice, are famous all aver the world by their flavour and high quality. They have low alcohol level and in small quantities are not harmful for health.

  So there are three common standpoints about drinking alcohol. What is yours? Why?

9. Read the letter that was published in one of British magazines for teenagers and comment it. What would you recommend its author?

I  THINK  I’M  AN  ALCOHOLIC

  I really need your help. I think I am an alcoholic. I’m 17 and I have a drink every night or I don’t sleep. I go out with friends on Fridays and get very drunk. I’ve tried to stop going out, but people say “Oh, go on” and I go.

 I wake up before school needing a drink. At school I’m always thinking about drink so I can’t concentrate.

 I’ve started stealing money from my family to buy drink.

 I need help, so please print this letter. Please help.

10. Проблема вживання наркотиків. Робота в міні-групах. 

Спочатку студенти ознайомлюються з тематичною лексикою. Викладач ділить студентів на 3 міні-групи і роздає їм для опрацювання частину тематичного тексту. Вони читають та перекладають його, потім кожна міні-група переказує свою частину тексту, передаючи таким чином основну інформацію. Після чого вся група відповідає на запитання за змістом тексту.

 

 T. – The next big problem of youth is using drugs.

Look at the list of words, read them and translate into Ukrainian.

List of the words

Addicts – people who take drugs regularly;

Crack/ecstasy – two drugs which became popular with teenagers in the late 80s. Both are cheaper than heroin or cocaine.

Crops – harvests;

Arms – weapons (guns, bombs, etc.);

An advertising campaign – a series of advertisements in different media;

AIDS – a disease. The letter stand for Acquired Immune Deficiency Syndrome;

Slogan – a short sentence used to promote something;

Dealers – people who sell something (in this case, drugs);

To glamourise – to make something look exciting and attractive.

  T - Now I divide you into 3 mini-groups and give you a part of the text “Some information about drugs”. In 7 minutes you must retell the text. You must be attentive because I’ll ask you some questions on the text.

SOME  INFORMATION  ABOUT  DRUGS

 There are three main kinds of drugs – hard, soft and legal. They can all cause addiction, serious illness and even death.

  Hard drugs.

 Include heroin, cocaine, LSD and crack.

  Soft drugs.

 Include marijuana, amphetamines (speed), solvents (glue) and ecstasy.

  Legal drugs.

 Include tobacco, alcohol and certain tranquillisers.

  The two most important drug-growing areas are Latin America and South-East Asia. People there depend on money from their drug crops.

  Thousands of drug-addicts die every year. Some die from drugs themselves. Others die from AIDS. This is because they use dirty needles or share needles. Drugs are the second biggest business in the world. Only the arms industry is bigger.

   Is there a solution to the problem? We’ll consider two possible solutions: advertising campaigns and education. 

----------

1) Education.

Education is vital in the fight against drugs.

Many schools have a drug-education program for children as young as 8 or 9. Programs like these include books, videos and cassettes. Some schools even arrange visits from ex-addicts. One of these is Ted Cooper. He travels around Britain giving teenagers two-hour drug-education lessons. He tells them exactly how addicts live. How they:

  •  steal money
  •  lose their friends
  •  hurt their families
  •  are cheated by dealers
  •  destroy their health.

“That’s the truth”, says Ted, “And don’t glamorize it”.

------------

2) Advertising campaigns.

They play an important part in the war against drugs.

In America there have been several campaigns in recent years. Each one has had a message – for example, “Just Say No”, “Stop The Madness”, “Don’t Do Drugs”. A lot of movie and pop stars took part in these campaigns.

 In Britain, some anti-drugs campaigns have tried to shock young people. They showed how heroin, for example, can completely destroy addicts’ lives. Also, how dirty needles spread AIDS.

 Other have been less dramatic. The slogan for one in Scotland was “Choose life not drugs. Be all you can be.” This focused on pictures of healthy, independent young people – not the problems of addicts.  

------------

 -- Ask the questions, please:

1. What main kinds of drugs do you know?

2. What can they cause?

3. What are the most important drug-growing areas?

4. Why many drug-addicts die every year?

5. Is there a solution to the problem?

6. Do we have such problems in our group?

 Look at the blackboard. These famous people have beaten drugs:

BOB GEORGE – heroin;

LIZ TAYLOR – alcohol;

LIZA MINELLI – tranquillisers;

DON JOHNSON – alcohol and cocaine;

ERIC CLAPTON – heroin.

 -- May you continue the list?

 

I  DON’T  TAKE  DRUGS BECAUSE  I  WANT  TO  BE  IN  CONTROL  OF  MY  LIFE.

MADONNA

10. Підсумовуємо прослухане.

 T. – Dear students, after all this information let’s sum up.

-- Do smoking, drinking alcohol and using drugs help us in our life?

-- Do they are good for our health?

-- Do they make young people happy?

-- And what do we need to be happy? (good health, parents, friends …)

-- As the proverb say: “Fate choose your relatives; you choose your friends” and what must we do to be in good health? (have a healthy lifestyle and avoid bad habits such as smoking, drinking alcohol and using drugs)because

WE WANT TO BE IN CONTROL OF OUR LIFE

WE MUST BE ALL WE CAN BE IN THIS LIFE

WE CHOOSE LIFE WITHOUT CIGARETTES, ALCOHOL AND DRUGS.

11. Домашнє завдання.

T. – Read the Mother Teresa’s message:

MOTHER  TERESA’S  MESSAGE

Life is opportunity, benefit from it.

Life is a beauty, admire it.

Life is a bliss, taste it.

Life is a dream, realize it.

Life is a challenge, meet it.

Life is a duty, complete it.

Life is a game, play it.

Life is costly, care for it.

Life is wealth, keep it.

Life is love, enjoy it.

Life is a mystery, know it.

Life is a promise, fulfill it.

Life is a sorrow, overcome it.

Life is a song, sing it.

Life is a struggle, accept it.

Life is a tragedy, confront it.

Life is an adventure, dare it.

Life is luck, make it.

Life is too precious, do not destroy it.

Life is life, fight for it!

Your hometask is: translate the message into Ukrainian. If you want to have a very good mark you must write in Ukrainian the poem-equivalent to the message.

III. Підсумок заняття.

-- At our lesson we spoke about good and bad habits of a person. Have you found any interesting information for you?

-- I think, you worked well at the lesson and your marks are …

-- Thank you for your work. You are free. Good bye.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

83911. Паранефральная блокада. Показания, техника выполнения. Нефроптоз 50.22 KB
  Осложнения: повреждение паренхимы почки и введение новокаина под собственную капсулу; повреждение сосудов почки; проникновение иглы в просвет восходящей или нисходящей ободочной кишок. Нефроптоз Нефроптоз – патологическая подвижность почки проявляющаяся смещением органа за пределы своего анатомического ложа. При нефроптозе IIIII степени осложненном нарушением гемодинамики уродинамики хроническим болевым синдромом пиелонефритом нефролитиазом гипертензией гидронефрозом требуется хирургическая тактика – проведение нефропексии...
83912. Современные технологии в хирургии 49.88 KB
  С конца 80х годов 20 века эти операции выполняют под контролем видеомонитора. В первую очередь эндохирургия охватывает операции на органах брюшной и грудной полостей лапароскопические и торакоскопические вмешательства. Минимально инвазивная хирургия область хирургии позволяющая проводить радикальные операции с минимальным повреждением структуры здоровых тканей и минимальным нарушением их функций. К минимально инвазивной хирургии относят эндоскопические операции выполняемые через естественные физиологические отверстия удаление полипов...
83913. Основы трансплантологии 52.47 KB
  Пути преодоления peкции отторжения Подбор наиболее совместимого по антигенным свойствам донора. Подавление реакиии отторжения. Подавление реакции отторжения возможно также с помощью антилимфоцитарного глобулина который оказывает супрессивное действие на лимфоциты играющие ключевую роль в реакции отторжения. Пациенты с пересаженными органами вынуждены принимать препараты пожизненно Хирургический путь борьбы с реакцией отторжения.
83914. Известные отечественные хирурги: Шевкуненко, Оппель, Греков и другие. Их вклад в развитие хирургии 53.31 KB
  Их вклад в развитие хирургии. Автор 50 научных трудов в том числе первого отечественного капитального руководства по оперативной хирургии в трех томах и руководства по топографической анатомии. Под его редакцией вышел Краткий курс оперативной хирургии с топографической анатомией 1951 переведённый на многие иностранные языки. Греков добился благодаря своим научным работам в области абдоминальной хирургии.
83915. Известные зарубежные хирурги: Бильрот, Кохер и другие. Развитие хирургии путём совершенствования оперативной хирургии 50.61 KB
  Развитие хирургии путём совершенствования оперативной хирургии. Бильрота связан ряд важных достижений хирургии в частности: первая эзофагэктомия первая ларингэктомия и что особо значимо первая успешная гастрэктомия по поводу рака желудка. Кроме того разработал ряд хирургических инструментов применяемых в хирургии в наши дни. Им опубликованы работы посвященные вопросам клинической хирургии в том числе костному туберкулезу и другим заболеваниям костей разработаны новые методы хирургических операций артротомия по Фолькману клиновидная...
83916. Н.И. Пирогов - вклад в развитие хирургии и топографической анатомии 46.6 KB
  Пирогов вклад в развитие хирургии и топографической анатомии. Пирогов – основоположник топографической анатомии. Пирогов занял место профессора госпитальной хирургической клиники Медико – хирургической академии СПб где с первых же дней стал читать знаменитый курс лекций по топографической анатомии он организовал анатомический институт в котором объединил практическую описательную и патологическую анатомию. Пирогов оформил все основные положения созданной им науки – топографической анатомии – в монументальном труде Полный курс анатомии...
83917. В.Н. Шевкуненко – создатель современного учения топографической анатомии на основе изменчивости 50.3 KB
  Геселевичем ввёл понятие типовой анатомии человека которая исследует распределение тканевых и системных масс в организме и расположение органов и частей тела с точки зрениях их развития. Типовая анатомия отмечает крайние типы строения и положения органов наблюдаемые у людей определённого телосложения. Шевкуненко исходными побуждающими моментами к таким исследованиям были: частое несоответствие формы и положения органов видимых во время операции с нормой описываемой в руководствах; несовершенство многих хирургических доступов при...
83918. Шовные материалы. Капрон, пролен, дексон, викрил и другие 50.37 KB
  Основные требования к шовному материалу: Биосовместимость – отсутствие токсического аллергенного и тератогенного влияния шовной нити на ткани организма. Прочность нити и сохранение её свойств до образования рубца. Необходимо учитывать прочность нити в узле Атравматичность зависит от структуры и вида нити её манипуляционных свойств эластичности и гибкости. Понятие атравматичности включает несколько свойств присущих шовным материалам: Поверхностные свойства нити: кручёные и плетёные нити имеют шероховатую поверхность и при прохождении...
83919. Современные хирургические инструменты для высоких технологий. Ультразвуковые, плазменные СВЧ – инструменты, сшивающие аппараты, лазеры в хирургии 53.42 KB
  Ультразвуковые приборы для разъединения тканей Такие приборы в большинстве случаев основаны на преобразовании электрического тока в ультразвуковую волну магнитострикционное или пьезоэлектрическое явление. Механизм воздействия ультразвука на ткани основан на том что высокочастотная вибрация приводит к механическому разрушению межклеточных связей; и на кавитационном эффекте создание за короткий промежуток времени в тканях отрицательного давления что приводит к закипанию внутри и межклеточной жидкости при температуре тела; образующийся пар...