54026

Ліквідація Української козацької держави

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: ознайомити учнів з подіями що передували процесу ліквідації Української козацької держави; розвивати навички роботи з історичною картою; вміння визначати причиннонаслідкові зв’язки подій; Виховувати в учнів почуття патріотизму інтересу і поваги до історичного минулого своєї держави. Після цього уроку учні зможуть: розкривати зміст термінів Малоросія наказний гетьман кріпацтво; називати прізвища видатних осіб цього часу; показувати на карті підручника територію Гетьманщини Запорозької Січі; розповідати про...

Украинкский

2014-03-06

52.5 KB

0 чел.

Донецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №106

Розробка уроку з історії

5 клас

Тема: «Ліквідація Української

козацької держави»

Матеріал підготувала:

учитель історії

Волканова О.В.

м.Донецьк, 2012

Тема: «Ліквідація Української козацької держави.»

Мета:

  •  ознайомити учнів з подіями, що передували процесу ліквідації Української козацької держави;
  •  розвивати навички роботи з історичною картою; вміння визначати причинно-наслідкові зв’язки подій;
  •  Виховувати в учнів почуття патріотизму, інтересу і поваги до історичного минулого своєї держави.

Очікувані результати.

Після цього уроку учні зможуть:

  •  розкривати зміст термінів  Малоросія , наказний гетьман, кріпацтво;
  •  називати прізвища видатних осіб цього часу;
  •  показувати на карті підручника територію Гетьманщини, Запорозької Січі;
  •  розповідати про ліквідацію Української козацької держави;
  •  робити нескладні висновки.

ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань, формування умінь і навичок.

ОБЛАДНАННЯ. Підручник, дошка, мікрофон, ілюстрації, історична карта «Українська козацька держава»

ХІД УРОКУ.

І. Організаційний момент.

  •  Добрий день, діти! Чи всі готові до уроку? Сьогодні на уроці у нас присутні гості. Ми маємо багато зробити. Тому, ви маєте бути дуже уважними і прикласти багато зусиль, щоб засвоїти тему, яку ми будемо сьогодні вивчати.

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь.

  •  Для проведення сьогоднішнього уроку нам потрібен ведучий. Що входить в обов'язки ведучих?
  •  Які ви знаєте передачі, де є ведучі?
  •  Учні називають телепередачі, імена ведучих. Серед учнів вибираю ведучого.

- На дошці ви бачите плакат із зображенням козака та різнокольоровими кишеньками. Цей козак буде задавати запитання , що оцінюватимуться від одного до трьох балів. У жовтій кишеньці  запитання на 1 бал, у синій – на 2 бали , у червоній на 3 бали. Всі учні по черзі підходять до плаката, витягують запитання, учень – ведучий задає їх учневі з допомогою мікрофона.

Підсумок гри.

Всі учні підготувалися до уроку. Молодці. Дякую ведучому, який так гарно попрацював.

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І ОЧІКУВАНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ УРОКУ.

Отже, ми переходимо до вивчення нової теми, а саме : ,, Ліквідація Української козацької держави.”

(Тема записана на дошці.)

Сьогодні ми маємо дізнатися, як частина козацької старшини боролася за відновлення прав України.  Будемо продовжувати працювати з історичними джерелами, картою підручника, ознайомимося з відомими історичними постатями, які відіграли важливу роль в історії України.

ІУ. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.

Матеріал, який ми будемо вивчати, є важливий тим , що люди , про яких ми будемо говорити, доклали багато зусиль , щоб зберегти державність в Україні.

У. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

План. ( Записаний на дошці .)

  1.  Боротьба козацької старшини за відновлення державних прав України.
  2.  Останній гетьман України. Ліквідація Гетьманщини.
  3.  Зруйнування Січі. Кошовий отаман П. Калнишевський.

Розповідь учителя. Після Полтавської битви Лівобережна Гетьманщина опинилась у міцних лещатах царської влади. По смерті І. Скоропадського цар Петро 1 не дозволив обирати гетьмана. Україною управляла спеціальна установа, яка складалася із шести російських офіцерів Малоросійська колегія.

  •  Чому Малоросійська ?

Словникова робота.

  •  Пояснення значення терміну  Малоросія.

Важке життя , зубожіння козацтва та селянства спонукали звертатися до царя з клопотаннями. Серед тих, хто готував клопотання був наказний гетьман П. Полуботок.

  •  Пояснення значення терміну  наказний гетьман.

На дошку прикріплюю плакат з написом: ,, Павло  Полуботок”. За це він був покараний . Яку кару поніс Полуботок  ви знайдете у підручнику на стор. 119, 4 – й абзац. Хто швидше ?

Самостійна робота з підручником. (Учні самостійно працюють з підручником, розповідають про увязнення Полуботка.)

Імя Полуботка оповите легендами. За однією з них , коли Полуботок захворів у вязницю до нього прийшов сам цар Петро, який просив вибачення за гострі слова. Та Полуботок не міг простити катові України й сказав : ,, За невинне страждання моє і моїх  земляків будемо судитися у Бога, який і розсудить Петра і Павла .“

Робота з історичним джерелом. Тепер звернімося до історичного джерела на стор. 120. Ви маєте самостійно опрацювати документ і дати відповіді на запитання.(Учні самостійно працюють з документом)

Бесіда за питаннями.

  •  Яким було становище українців?
  •  Яким постає Полуботок зі свідчень Шерера?
  •  Після смерті московського царя Петра 1 гетьманство на короткий час було відновлено. Гетьманом став Д. Апостол ( 1727 – 1734 )

(На дошку прикріплюю плакат з написом: ,, Д. Апостол

( 1727 – 1734 )“. Учні записують у зошити хронологічні рамки гетьманування Д. Апостола.)

 Після його смерті гетьмана знову не обирали. У 1750 році гетьманську булаву, востаннє в українській історії отримав Кирило Розумовський. У1764 році цариця Катерина 11 ліквідувала гетьманство. (На дошку прикріплюю плакат з написом: ,, К. Розумовський  ( 1750 – 1764 )“. Учні записують у зошити хронологічні рамки гетьманування К. Розумовського.)

          Так зазнало нищення все українське життя. Царський уряд скасував рештки козацького устрою Гетьманщини, а козацькі полки перетворив на полки російської армії.  Дійшла черга до Запорозької Січі. У 1775 році Січ було зруйновано, а козаків перетворено на селян.  (На дошку прикріплюю плакат з написом: ,, 1775- зруйнування Запорозької Січі. “ Учні записують у зошити цю дату.)

 Жорстоко покарали останнього кошового отамана Петра Калнишевського.

(На дошку прикріплюю плакат з написом: ,, Петро Калнишевський”.)

Його було на 25 років увязнено у Соловецькому монастирі. За кілька років було закріпачено всіх селян .

УІ. ЗАКРІПЛЕННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ.

Отже, про що ми сьогодні говорили?

  •  А тепер звернемося до карти на стор. 115.

Знайдіть і покажіть на карті:

  •  західні кордони Російської держави;
  •  напівсамостійні українські території у складі Російської держави, назвіть їх.

Зверніть увагу на територію Гетьманщини . Яка там дата? 

- Чому саме така, а не 1744 рік?

- Чим ця дата є важлива?

- А тепер подивіться на територію Запорозької Січі.  Яка там дата?

-  Що сталося у 1775 році?

- Хто був наказним  гетьманом ?  

- Хто був останнім  гетьманом України?

- А хто був останнім кошовим отаманом Запорозької Січі?

На дошці ілюстрація: ,, Полуботок і Петро 1.”

Учні, подивимося на цю картину.

- Про що вона вам говорить?

-Яка це подія ?

- Хто до кого прийшов?

- Де вони зустрілись?

А тепер на лінії часу позначимо  дату початку гетьманування Розумовського, дату ліквідації гетьманства. Скільки років гетьманував Розумовський?

Один учень розвязує задачу на дошці , решту учнів – у зошитах.

Запитую учнів: ,, Яке значення мала ліквідація  гетьманства і Запорозької Січі ? Позитивне чи негативне?”

Давайте  перевіримо знання один одного. Кожен з вас має 1 хвилину, щоб підготувати запитання  своєму товаришу по вивченому матеріалу. Запитання мають бути чіткі.

Рольова гра ,, Перехресні запитання”. Учні ставлять  один одному запитання по вивченому матеріалу.

УІІ. ПІДСУМОК УРОКУ.

Сьогодні на уроці ви дізналися, як частина козацької старшини боролася за відновлення прав України. А, також,  продовжували працювати з історичними джерелами, картою підручника, ознайомилися з відомими історичними постатями, які відіграли важливу роль в історії України.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ .

Вивчити параграф 16, повторити параграф 5.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

33070. Філософія Нового часу 17.08 KB
  Як і більшість мислителів Нового часу він вважав що завдання філософії створити новий метод наукового пізнання переосмислити завдання науки. Він вказував що правильно знати це знати опосередковано причинами і закликав застосовувати такі нові методи пізнання як індукція дедукція експеримент. Такий метод на думку Бекона мало придатний до пізнання. Усяке пізнання і усякий винахід повинні спиратися на досвід тобто повинні рухатися від вивчення поодиноких фактів до загальних положень.
33071. Рене Декарт 13.65 KB
  У теорії пізнання він розвиває раціоналізм тобто вчення згідно з яким розум думка визнаються найвищою цінністю. Метод наукового пізнання який Декарт розглядає в своїх працях Міркування про метод Правила для керівництва розумом називається аналітичним. Цей метод вимагає ясності і чіткості пізнання розчленування об'єкту на складові частини і вивчення їх руху думки від простого до складного. У теорії пізнання Спіноза розвиває раціоналізм.
33072. Просвітництво 13.8 KB
  Класичним філософом французького Просвітництва був Вольтер 16941778 головні ідеї якого викладені у працях: Філософські листи 1734 Метафізичний трактат 1734 Роздуми про людину 1737 Філософський словник 1764 Філософія історії 1765 та ін. Головне завдання своєї філософії Вольтер вбачає в розвінчуванні релігійної догматики що заважає людям будувати щасливе життя культивуючи неуцтво неосвіченість фанатизм брехню. У філософії природи Вольтер послідовник Ньютона. У теорії пізнання Вольтер прагнув поєднати сенсуалістичний...
33073. Класична німецька філософія 14.81 KB
  Німецька класична філософія охоплює порівняно короткий період який обмежений 80ми роками XVIII століття з одного боку і 1831 роком роком смерті Гегеля з іншою або пізнішою антропологічною матеріалістичною філософією Фейєрбаха який проте увійшов до протиріччя з основним характером німецької філософії цього періоду її ідеалізмом. Основними представниками цієї філософії були основоположник її Иммануил Кант його послідовник Фихте Шеллинг супротивник кантіанської філософії Георг Вільгельм Фрідріх Гегель. Що стосується загальної...
33074. Родоначальником німецької класичної філософії є Іммануїл Кант 13.37 KB
  До Канта вважали що пізнання є результатом дій на людину зовнішніх чинників. Кант перевернув це співвідношення: він проголосив що пізнання і знання є результатом людської насамперед розумової активності. Аналогія з коперниканським переворотом тут цілком очевидна: Коперник зрушив Землю яку до того розглядали нерухомим центром Всесвіту а Кант зрушив людину поклавши край її пасивності.
33075. Система і метод філософії Гегеля 13.77 KB
  Вихідним пунктом філософської концепції Гегеля є тотожність буття та мислення. Мислення з точки зору Гегеля є не лише суб'єктною людською діяльністю а й незалежною від людини об'єктивною сутністю першоосновою всього сущого. Мислення стверджує Гегель відчужує своє буття у формі матерії природи яка є інобуттям цього об'єктивно існуючого мислення або абсолютної ідеї. При цьому Гегель розглядає мислення абсолютну ідею не як нерухому незмінну першосутність а як процес неперервного розвитку пізнання як процес сходження від нижчого до...
33076. Глибоким критиком ідеалістичної системи Гегеля став Л. Фейєрбах, його сучасник, учень, який, однак, не став послідовником свого вчителя 13.54 KB
  Великі зміни в історії суспільства вважав філософ пояснюються змінами форм релігії. Будучи глибоким критиком релігії що існувала на той час Фейєрбах намагався створити свою нову релігію в якій замість культу Бога буде панувати культ людини і любові. Фейєрбах запропонував відмінне від традиційного розуміння філософії її минулого та сучасності ролі в суспільстві і ставлення до релігії. Водночас і сама філософія повинна змінитися: вона не має стати простим чи негативним в гегелівському розумінні запереченням релігії.
33077. Загальна характеристика сучасної світової парадигми 14.29 KB
  Характерна ознака цієї філософії безмежна віра в розум. Особливістю класичної філософії також те що розглядаючи людину та історію вона сконцентрувала свою увагу навколо проблеми свободи та інших гуманістичних цінностей і стверджувала необхідність раціонального пізнання загальнолюдських моральних принципів та ідеалів. Для сучасної філософії характерні такі суттєві риси. цей стиль філософствування починає домінувати в західній філософії; філософію мислення замінює філософія життя .
33078. Прагматизм 12.09 KB
  Дьюі 18591952 вважають що філософія повинна займатись не проблемами філософів а “людськими проблемами†тобто цілями та засобами їх вирішення і таким чином повинна бути перетворена в інтересах того що є вигідним для життя людини. Людина повинна діяти у ірраціональному світі та спроби досягнути об’єктивної істини є безглуздими.