54049

Основні методи розвязування логарифмічних рівнянь

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: освітня: продовжити роботу над пошуком шляхів розвязування логарифмічних рівнянь формувати вміння аналізувати здобуті корені рівняння; розвиваюча: організувати діяльність з розвитку уваги математичного мовлення робити висновки узагальнювати факти відпрацювати вміння говорити коротко але по суті й переконливо; виховна: виховувати цілеспрямованість вміння працювати в колективі бути стійким перед труднощами створювати ситуацію успіху...

Украинкский

2014-03-06

154 KB

56 чел.

Тема: Основні методи розв’язування логарифмічних рівнянь.

Мета уроку:

освітня: продовжити роботу над пошуком шляхів розв’язування                                  логарифмічних рівнянь, формувати вміння аналізувати здобуті корені рівняння;

розвиваюча:  організувати діяльність з розвитку  уваги, математичного мовлення, робити висновки,  узагальнювати факти,  відпрацювати вміння говорити коротко, але по суті й переконливо;     

виховна:  виховувати цілеспрямованість,  вміння працювати в колективі, бути стійким перед  труднощами, створювати ситуацію успіху для формування позитивного ставлення до себе я можу, у мене все вийде.      

Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.

Обладнання: мультимедійна дошка, проектор, слайди, конверт із завданнями.

Очікувані результати: учні повинні вміти знаходити методи та розв’язувати логарифмічні рівняння.

                                        Девіз уроку:  Не достатньо мати лише добрий  розум,

                                                                Головне-це раціонально застосовувати його

                                                                                                                      Рене Декарт

Хід  уроку

 I.Організаційний момент.

 II. Перевірка домашнього завдання.

Слова вчителя: “На попередньому уроці ми ознайомилися зі способами розв’язання логарифмічних рівнянь.”

Додому було завдання: підготувати рекламу про логарифмічні рівняння

1 групі: групі теоретиків.

2 група: це група практиків, завдання якої показати як розв’язуються  логарифмічні рівняння.

Зразки реклами про логарифмічні рівняння. Презентація.

Увага!!!

  1.  Якщо вас зацікавили логарифмічні рівняння, то поспішайте підняти руку й хутчіше до дошки, щоб відчути впевненість у математичних знаннях. Вам гарантована висока оцінка.

                    То ж поспішайте!

  1.  Якщо вам набридло сидіти без діла, якщо ви хочете перевірити свої знання,- розв’язуйте логарифмічні рівняння та нерівності.  Переходьте від однієї основи логарифма до іншої, і ви дізнаєтеся, на що  здатен ваш мозок.
  2.  Подивіться на екран.

  «Програма зовнішнього тестування з математики (2011)»

Назва розділу, теми

Знання

Предметні уміння та способи навчальної діяльності

 Логарифмічні, вирази та їх тотожні перетворення.

Логарифмічні рівняння.

• змінна, вираз зі змінною та його область визначення;

• означення і властивості логарифма; десятковий і натуральний логарифми, логарифмічні рівняння.

• виконувати тотожні  перетворення многочленів,

що містять  логарифмічні  функції та знаходити їх числове значення;

• спрощувати  логарифмічні вирази;

• доводити  
логарифмічні  тотожності;

• розв’язувати логарифмічні рівняння.

Слів не  треба. Логарифмічні рівняння треба розв’язувати. Це є запорукою успішного складання зовнішнього тестування,  шлях до вищих учбових закладів, у стінах яких ми будемо навчатися для того,  щоб стати кваліфікованими спеціалістами.

  1.  Я - не просто логарифмічне рівняння.  Я - тісно зв’язане з логарифмом та його властивостями. А логарифми проникають і в галузь психології. Досліди показали, що організм людини ніби логарифмує отримані ним подразнення, тобто величина відчуття приблизно пропорційна десятковому логарифму величини подразнення.

В астрономії гучність шуму й яскравість зірок оцінюється однаковим чином за  логарифмічною шкалою.  «Величина» зірки  являє собою  логарифм її фізичної яскравості. Гучність виражена в белах дорівнює десятковому логарифму відповідної фізичної величини. За логарифмічною спіраллю  закручено багато галактик, у тому числі Галактика, яка належить Сонячній системі.  

Раковини багатьох молюсків, равликів, а також роги таких ссавців як архари (гірські кози), закручені за логарифмічною спіраллю. Можна сказати, що ця спіраль є математичним символом відношення форм росту. Великий німецький поет Іоганн Вольфганг Гете вважав її математичним символом життя й духовного розвитку. У соняшника зернята розташовані також за дугами, близькими до логарифмічної спіралі. Один з найбільш поширених павуків, епейра, сплітаючи павутину, закручує нитки навколо центра за логарифмічною спіраллю. Хіба це не цікаво?

Були поети, які згадували логарифми  у своїх віршах. У  вірші «Фізики й лірики» Борис Слуцький  написав:

                                         Потому-то, словно пена,

                                         Опадают наши рифмы.

                                         И величие степенно

                                         Отступает в логарифмы.

Отже, як ми бачимо логарифми відіграють важливу роль у житті. Якщо ви хочете пов’язати  своє життя з наукою, вивчайте логарифми та логарифмічні рівняння.

Уявіть, що зараз ви презентуєте логарифмічні рівняння та нерівності перед слухачами аудиторії, яка про них мало, або навіть нічого не знає. Як ви це зробите?

(Група учнів або один учень виступає зі своєю презентацією).

III. Актуалізація опорних знань.

а) Для  розуміння наступного потрібно  розуміння попереднього. Застосуємо технологію «Асоціативний кущ» - повторимо  відомості про  властивості  логарифмів, оскільки вони дають змогу  розв’язувати  логарифмічні  рівняння  і нерівності. (З’являється на мультимедійній дошці таблиця, використовуючи яку, учні-теоретики  узагальнюють поняття  логарифма та його властивостей).


б) усно
: розв’язати рівняння  (використовуючи таблицю із коментуванням, що було використано) – група теоретиків

1

2

3

4

1

logx=2

3logx=4

logx=

logx=1

2

log(-x)=-2

log(x-1)=5

2=25

lgIxI=-1

3

log(x+5)=log3

lgx2=0

lgIxI=2

lg(lgx)=1

4

lg(x-3)=2

lg(x-5)=-1

lg(cos)=0

lg(x+2)=lg(x+2)

3.Обговорення запитань,  що виникли  в ході усного рахунку.

4.Показати графічно, що рівняння lgx=lg2x   не має розвязків

lg 2x=lg2+lgx.

В одній і тій самій системі координат будуємо графіки  функцій: y=lgx  та        y=lgx+lg2.  Графіки функції не перетинаються,   отже рівняння розвязку не має.

IV. Мотивація навчальної діяльності.

Інтерв’ю.

Слова вчителя. Я хочу, щоб кожний  з вас пояснив, які існують способи розв’язування логарифмічних рівнянь.

Повідомляємо тему і мету уроку.

(На екрані з’являється шпаргалка).

Основні методи  розв’язування логарифмічних рівнянь.

1. Метод потенціювання, тобто зведення рівняння до виду

logx =b; a>0; a≠1;  b є Rx=ab;

logf(x) = logg(x); a>0; a≠1  

2. Метод введення нової змінної.

3.Логарифмування обох частин рівняння

4.Застосування монотонності функції.

V. Звіт про роботу групи-практиків. Застосування знань учнів до розв’язування рівнянь.

Приклад 1.       

Розв'яжіть рівняння 1оg3 х+2log3 (х+8) = 4.

 Розв'язання

І спосіб. Рівняння розглядатимемо на множині D = (0;+).

 Використаємо властивості логарифма:

log3 х(х+8)2 =4 х3+16х2+64х=34 х3+16х2+64х-81 = 0.   

Цілі корені рівняння є дільниками вільного члена:

81: ±1;±3;±9;±27;±81.

Безпосередньою перевіркою встановлюємо, що х=1 є розв'язком рівняння. Поділимо многочлен х3 +16х2 +64х-81 на двочлен х-1: Ділення виконаємо за допомогою схеми Горнера:

1

16

64

-81

                   1

1

17             

81                         

0       

х3 +16х2 +64х-81 = (х-1)(х2 +17х+81).

Отже, рівняння (*) рівносильне сукупності двох рівнянь

На екрані з’являється  2 спосіб розв’язування рівняння, прокоментувати його. 

II спосіб. Легко перевірити, що х =1 є розв'язком даного рівняння. А  далі                        найзручніше скористатися тим, що логарифмічна функція log а х і з основою а>1 є зростаючою, тому і функція?(х) = log3 х+2log3 (х+8), Що є лівою частиною рівняння, такoж зростає. Це означає, що? (х)<4, якщо 0<х<1 і? (х)>4, якщо х>1. Цим самим доведено, що задане рівняння має єдиний розв'язок х =1.

Відповідь. {1}.

    Приклад 2. Розв'яжіть рівняння хlog x-5lg x= 0,0001.

Розв'язання. Прологарифмуємо дане рівняння за основою 10.

lg xlgx-5lgx= lg 0,0001    (lg3x-5 lgx )lg x = - 4.

Останнє рівняння розв'яжемо, використовуючи заміну lgx=t:

 

Відповідь{;;  10;100;}

Приклад 3. Розв’яжіть рівняння

lg2(4-x)+lg(4-x)∙lg(x+)=2lg2(x+).

Розв’язання. Рівняння є однорідними. Тому розв’яжемо йогo, розділивши обидві частини  рівності на lg2(x+)≠0 ( Оскільки    x=   не є коренем рівняння).

Увівши заміну , дістанемо

t2+t-2=0  

,

Відповідь{0,,}.

Приклад 4.log (x+3)=3-x 

Розв’язування

Встановимо монотонність функції в лівій і в правій частинах:

y=log (x+3)-зростаюча

              y=3-x - спадна

Підбором знайдемо корені x=2, 1=1 перевірка  log5=3-2;

Отже, x=2

Відповідь 2.

VI. «Аукціон» розв’язання логарифмічних рівнянь. ( Кожен учень обирає  й  розв’язує  по чотири рівняння, за що отримує відповідну кількість балів. Ця робота розпочинається в класі, а закінчується вдома).

     Увага на екран!

Група А (кожне рівняння по 2 бали)

  1.  lg(x2-2x)=lg(2x+12),
  2.  log2x+3logx-4=0,
  3.  x1+lgx=100,
  4.  log(-2)=1,
  5.  logx=log1,5+log8,
  6.  +=1,
  7.  lg(3x-2)=3-lg 25,
  8.  lg2x4-lgx4-2=0,
  9.  lg(x+6)-lg(2x-3)=2-lg25.

Група Б (кожне рівняння по 3 бали)

  1.  log3x=1+logx9,
  2.  25lgx=5+4xlg5,
  3.  xlog2x-2=8,
  4.  lg=lg4,
  5.  2lg(x+0,5)-lgx(x-1)=lg(x+2,5)+lg2,
  6.  logx(2x2-3x-4)=2,
  7.  3logx+xlog3x=162,
  8.  lg4x-10lg2x+9=0,
  9.  32-log3x=81x.

 

VII. Рефлексія. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку.

      У  кожного учня є лист самоконтролю, який ви отримали на початку уроку  заповніть його. Для цього треба дати відповіді на запитання.


Лист самоконтролю
.

  1.  Чи досяг я мети уроку?

                   Так.                      Ні

  1.  Я працював на  % і заслуговую  оцінку_

Зявляються на екрані слова: Не махай на все рукою, не лінуйся, а учись, бо чого навчишся в школі знадобиться ще колись.

Отже,

  1.  Чи є універсальний спосіб розв’язування логарифмічних рівнянь (ні).
  2.  Який спосіб використовувався найчастіше(метод потенціювання).
  3.  Який спосіб ми розглядали сьогодні ще? (метод заміни)


a
>0; a ≠1; N1>0; N2>0;

loga x=b;  bє R.

oga= logN

log(N1N2)=logN1+logN2

loga=1

log1=0

loga Nm=mloga N

loga=logN-logN

logx = ∙ logx

  1.  

 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

75984. Опис репродукції картини М.П.Глущенка «Зима» 180.5 KB
  Мета: Ознайомити учнів з творчою діяльність М.П.Глущенка. Розвивати в учнів образне і логічне мислення. Духовно збагачувати внутрішній світ учнів. Формувати поняття пейзаж, колорит, композиційний центр і т.д. Вироблення вмінь і навичок аналізувати події, прикмети.
75985. Людина – живий організм. Організм людини. Шкіра – захисник організму 8.39 MB
  Мета: Формувати поняття про людину як живий організм та про тіло людини як єдиний організм, у якому всі органи залежать один від одного; дати знання про властивості шкіри як органа, розкрити її значення для людини; розвивати уміння спостерігати...
75986. Свято «Осіння казка» 69.5 KB
  Учитель. За народними переказами осінь перша старша дочка Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи осінь на землю, Сонце сказало їй: «Забирай все моє багатство. Я віддаю тобі все своє золото. Будь щедрою і люди будуть любити тебе».
75987. Літературно – музична композиція «Осінні етюди». Позакласний захід за творчістю Ліни Костенко з мультимедійним додатком 80 KB
  Осінь Зустрічайте її Входить дівчина в костюмі Осені Осінь. Слайд 1 Я Осінь - чарівна й ясна Я дивна наче казочка сама Тримаю пензлик у руках Малюю всюди тут і там Щоб догодити любі вам Щоб вміли ви красу кохати Щоб теж у руки пензлик брали Красу природи малювали.
75988. Чи може природа існувати без осені? 346 KB
  Мета: навчати розглядати певну тему з різних точок зору, виявляти їх переваги та недоліки, висувати альтернативну точку зору, сприяти розвитку мислення та вміння вести дискусію; спонукати дітей до пошуку додаткової інформації, розширювати їхній світогляд...
75989. Чарівниця господиня осінь! 43 KB
  Мета: скласти усно твір розповідь за даною темою розвивати звязне мовлення учнів увагу мислення пам’ять творчу уяву спостережливість вміння висловлювати свою думку і почуття збагачувати активний словник учнів виховувати любов і дбайливе ставлення до самого себе і до природи.
75991. Я - ОСОБИСТІСТЬ 155 KB
  Людина - індивід особистістю стає в процесі розвитку спілкування життя в суспільстві Розвиток індивідуума відповідає як його інтересам так і загальнодержавним інтересам та інтересам людського суспільства взагалі.
75992. Овочі. Т. Коломієць «Лічилка». Загадки 69.5 KB
  Активізувати словниковий запас дітей. Удосконалювати і розвивати орфоепічні вміння; пам’ять, увагу, спостережливість, відповідати на запитання українською мовою. Виховувати любов до усної народної творчості, почуття любові до української мови.